***unghii tehnice***
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
***unghii tehnice***

*Un forum pentru frumusetea si sanatatea unghiilor dumneavoastra*
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Oja pentru french? Logo_t12
Subiecte similare
Ultimele subiecte
» Oja semipermanenta
Oja pentru french? EmptyVin 7 Oct - 10:57 Scris de Di

» intrebari si raspunsuri
Oja pentru french? EmptyVin 17 Apr - 16:41 Scris de LenaPyaar

» se pot amesteca marcile de geluri???
Oja pentru french? EmptySam 10 Ian - 3:11 Scris de AdrianSimanski

» Incepatoare...sfaturi, pareri...va rog.
Oja pentru french? EmptyVin 16 Mai - 5:25 Scris de any_anca

» sfaturi pentru incepatori
Oja pentru french? EmptyVin 31 Ian - 4:39 Scris de vmarya

» dual system forms
Oja pentru french? EmptyMar 28 Ian - 8:48 Scris de sweet_yonutza

» Produse IBD
Oja pentru french? EmptyVin 13 Dec - 0:06 Scris de lar2412

» Poze cu unghiutze
Oja pentru french? EmptyLun 18 Noi - 23:23 Scris de nicolnail

» Sa facem cunostinta!
Oja pentru french? EmptyLun 18 Noi - 6:25 Scris de nicolnail

Facebook
Parteneri
forum gratuit
* * * * Oja pentru french? Logo_t12
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata

 

 Oja pentru french?

In jos 
+12
Petrina
aliceandrei
Smileee
Anda luz
Baby94
misea1989
oanatanase
Anca Nicoleta
anapeltea
Admin_Coralia
Adina91
Mire
16 participanți
AutorMesaj
Mire




Numarul mesajelor : 13
Data de inscriere : 07/12/2010

Oja pentru french? Empty
MesajSubiect: Oja pentru french?   Oja pentru french? EmptyMar 7 Dec - 13:00

As avea si eu o intrebare, pentru inceput Smile : as putea folosi oja alba pentru a face french-ul in locul gelului alb?? adica nu se va crapa sau chestii de genu? si daca e ok, cand sa aplic oja? inainte de ultimul strat de gel?
Multumesc!!!
Sus In jos
Adina91

Adina91


Numarul mesajelor : 24
Data de inscriere : 01/11/2010
Varsta : 32
Localizare : simeria

Oja pentru french? Empty
MesajSubiect: Re: Oja pentru french?   Oja pentru french? EmptyMar 7 Dec - 13:17

Mire a scris:
As avea si eu o intrebare, pentru inceput Smile : as putea folosi oja alba pentru a face french-ul in locul gelului alb?? adica nu se va crapa sau chestii de genu? si daca e ok, cand sa aplic oja? inainte de ultimul strat de gel?
Multumesc!!!


Buna seara...risti sa crape gelul dak faci frenchul q oja ...si in plus nu iti va iesi niciodata un french frumos qm ar iesi q gelul.... Very Happy ...Ce produse folosesti?
Sus In jos
http://unghiiadina.hi5.com
Mire




Numarul mesajelor : 13
Data de inscriere : 07/12/2010

Oja pentru french? Empty
MesajSubiect: Re: Oja pentru french?   Oja pentru french? EmptyMar 7 Dec - 13:33

produsele sunt de la 2M Beauty, le-am comandat de pe net si sunt multumita de ele, dar gelul alb l-am cumparat dintr-un magazin ( cred ca e de la janet ) insa nu se prea usuca in lampa obisnuita UV ( nu e pe Led-uri ) si atunci cand fixez se ia o parte din alb. Ce ar trebui sa fac ?
ms
Sus In jos
Adina91

Adina91


Numarul mesajelor : 24
Data de inscriere : 01/11/2010
Varsta : 32
Localizare : simeria

Oja pentru french? Empty
MesajSubiect: Re: Oja pentru french?   Oja pentru french? EmptyMar 7 Dec - 13:40

Mire a scris:
produsele sunt de la 2M Beauty, le-am comandat de pe net si sunt multumita de ele, dar gelul alb l-am cumparat dintr-un magazin ( cred ca e de la janet ) insa nu se prea usuca in lampa obisnuita UV ( nu e pe Led-uri ) si atunci cand fixez se ia o parte din alb. Ce ar trebui sa fac ?
ms



poi ce scrie pe el...?janette sau...?Gelul alb de la janette e bun si se usuca la lampa...trebuie lasat putin mai mult si facuta cate o unghie si bagata la lampa....Eu puneam gelul alb de la janette q o ustensila de facut puncte...imi era mai usor decat q pensula si realizam mai usor conturul...
Sus In jos
http://unghiiadina.hi5.com
Mire




Numarul mesajelor : 13
Data de inscriere : 07/12/2010

Oja pentru french? Empty
MesajSubiect: Re: Oja pentru french?   Oja pentru french? EmptyMar 7 Dec - 23:50

Pe el scrie "Janet", dar vreau sa zic ca eu mi-am facut unghiile cu el si mi-a iesit, insa cand le-am facut unei prietene se stergea si sincer l-am tinut mai mult de 5 minute in lampa Sad o sa mai incerc sa vad... multumesc mult! Smile
Sus In jos
Admin_Coralia

Admin_Coralia


Numarul mesajelor : 684
Data de inscriere : 31/12/1969
Varsta : 37
Localizare : BUCURESTI

Oja pentru french? Empty
MesajSubiect: Re: Oja pentru french?   Oja pentru french? EmptyMier 8 Dec - 2:07

Titlul mesajului a fost schimbat din "buna seara" in "oja pentru french".

Va rugam sa mentionati problema dumneavoastra in titlul unui nou subiect, pentru a se intelege cat mai bine ceea ce doriti sa comunicati. Incercati sa evitati titluri de genul: "am o problema", "ajutor" sau orice fel de titluri ambigue.

Va rugam sa cititi Regulamentul Forumului.

1 warn
Sus In jos
https://www.facebook.com/coralia.nails
anapeltea




Numarul mesajelor : 4
Data de inscriere : 03/11/2010

Oja pentru french? Empty
MesajSubiect: Re: Oja pentru french?   Oja pentru french? EmptyJoi 9 Dec - 8:56

Buna , Mire , eu folosesc pasta french si nu s-a crapat nicodata gelul,l-am dat inainte de ultimul strat de gel! Asta e numai si numai optiunea mea!
Sus In jos
Mire




Numarul mesajelor : 13
Data de inscriere : 07/12/2010

Oja pentru french? Empty
MesajSubiect: Re: Oja pentru french?   Oja pentru french? EmptyJoi 9 Dec - 10:40

Buna! Dar cum e pasta asta? Si cum se usuca?
Sus In jos
Anca Nicoleta




Numarul mesajelor : 2
Data de inscriere : 29/04/2011

Oja pentru french? Empty
MesajSubiect: Re: Oja pentru french?   Oja pentru french? EmptyVin 29 Apr - 11:08

buna fetelor, sunt noua in acest domeniu al unghiilor cu gel si am o problema. am pus fetelor unghii si se plangeau ca le sare o unghie, crapa gelul sau prindea unghia aer. am schimbat gelul si realizez ca este vina mea in cazul in care prinde gelul aer. care sunt motivele pentru care prinde gelul aer? No va multumesc
Sus In jos
oanatanase

oanatanase


Numarul mesajelor : 141
Data de inscriere : 21/01/2011
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti

Oja pentru french? Empty
MesajSubiect: Re: Oja pentru french?   Oja pentru french? EmptyVin 29 Apr - 12:48

Buna Anca,

Motive sunt multe...dar mai simplu ar fi sa parcurgi topicurile importante unde o sa gasesti raspunsurile pentru aproape toate intrebarile tale.

E destul de greu sa ne dam seama ce nu faci bine cand nu stim ce faci...cum faci si cu ce faci.

Spor!
Sus In jos
https://www.facebook.com/album.php?aid=48079&id=1750589858434
misea1989

misea1989


Numarul mesajelor : 11
Data de inscriere : 10/10/2011
Varsta : 34

Oja pentru french? Empty
MesajSubiect: Re: Oja pentru french?   Oja pentru french? EmptyLun 10 Oct - 10:20

Buna tuturor fetelor.
Sunt in cautarea unui raspuns legat de o problema in privinta unghiilor cu gel.
Mi am pus unghii acum 2 saptamani si nu mi s a crapat nici una insa la majoritatea clientelor mele peste 2 zile ma suna si imi zic ca li s a crapat ba o unghie ba 2 si nu stiu ce sa mai cred.
o fi de vina gelul sau ca le fac prea subtiri (cam grosimea unui card de credit).Am citit pe forum ca gelul crapa daca aplici oja in cazul frenchu-lui insa mentionez ca la mine nu s a intamplat asa ceva. :*
Sus In jos
Mire




Numarul mesajelor : 13
Data de inscriere : 07/12/2010

Oja pentru french? Empty
MesajSubiect: Re: Oja pentru french?   Oja pentru french? EmptyLun 10 Oct - 10:44

Buna Misea1989
Sa stii ca de multe ori depinde de felul in care au clientele tale grija de unghiile lor, nu de felul in care il aplici tu. Desi grosimea e cam aceeasi pe care o aplic si eu, este posibil sa fie si acest lucru un dezavantaj (majoritatea aplica gelul mai gros) asa ca e mai bine sa pui putin mai mult gel (in cazul celor care afirma ca li se crapa)
Sper ca te-am lamurit Smile
Sus In jos
misea1989

misea1989


Numarul mesajelor : 11
Data de inscriere : 10/10/2011
Varsta : 34

Oja pentru french? Empty
MesajSubiect: Re: Oja pentru french?   Oja pentru french? EmptyMier 12 Oct - 4:28

Chestia este ca o clienta mi a zis ca si a ros unghiile deci la ea ar fi din cauza ei ca s a crapat unghiile.Restul nu imi zic din ce cauza se crapa si chiar daca ar fi din cauza lor nu imi zic prefera sa creada ca e din vina mea si eu din cauza asta ma tot gandesc ce nu fac corect.De acum incolo le fac unghiile putin mai groase decat un card de credit si vedem atunci daca li se mai crapa. Laughing
Sus In jos
Baby94

Baby94


Numarul mesajelor : 29
Data de inscriere : 17/11/2011
Varsta : 29
Localizare : Ploiesti

Oja pentru french? Empty
MesajSubiect: Re: Oja pentru french?   Oja pentru french? EmptyDum 18 Dec - 2:08

Fetelor am si eu o problema cu french`ul alb (sau alta culoare) dupa ce fac french`ul si il bag in lampa cand scot degetul numai e asa de perfect ca atunci cand lam facut si nu inteleg de ce.care ar putea fi cauza?
si inca o chestie:d la unghiile drepte dupa c aplic toate straturile de gel numai raman asa drepte tind sa se lateasca la varfuri...dc oare?
Sus In jos
misea1989

misea1989


Numarul mesajelor : 11
Data de inscriere : 10/10/2011
Varsta : 34

Oja pentru french? Empty
MesajSubiect: Re: Oja pentru french?   Oja pentru french? EmptyDum 18 Dec - 2:16

Si eu am aceeasi problema ca si tine in ambele cazuri.
La prima tind sa cred ca e din cauza primului strat de gel , atunci cand intra in contact cu el se strica linia de smile pe care o fac si la a doua chestie patesc si eu la fel se latesc unghiile la varf insa eu dupa ce le pilesc suprafata si le mai iau din parti nu mai par asa late , de fapt nu mai sunt late dupa pilire.
Sper ca cineva sa ne ajute in ambele cazuri . Smile
Sus In jos
Baby94

Baby94


Numarul mesajelor : 29
Data de inscriere : 17/11/2011
Varsta : 29
Localizare : Ploiesti

Oja pentru french? Empty
MesajSubiect: Re: Oja pentru french?   Oja pentru french? EmptyDum 18 Dec - 2:18

Iauzi deci nu sunt singura:)) sper sa ne ajute si pe noi cineva....il legatura cu a 2 chestie deci dupa constructie cand matuiesti mai iei si din parti?ms
Sus In jos
misea1989

misea1989


Numarul mesajelor : 11
Data de inscriere : 10/10/2011
Varsta : 34

Oja pentru french? Empty
MesajSubiect: Re: Oja pentru french?   Oja pentru french? EmptyDum 18 Dec - 2:37

da dupa constructie pilesc suprafata si iau si din parti ca sa nu fie unghiile late ca nu s frumoase si nici clientele mele nu vor sa aiba lopeti Laughing , de fapt la mine toate fetele imi zic sa nu le lasa asa late ca nu le plac.
Deci daca nu vrei sa para late poti sa mai iei si din parti , parerea mea . Wink
Sus In jos
Baby94

Baby94


Numarul mesajelor : 29
Data de inscriere : 17/11/2011
Varsta : 29
Localizare : Ploiesti

Oja pentru french? Empty
MesajSubiect: Re: Oja pentru french?   Oja pentru french? EmptyDum 18 Dec - 2:55

Asa.am inteles:x ms mult
Sus In jos
misea1989

misea1989


Numarul mesajelor : 11
Data de inscriere : 10/10/2011
Varsta : 34

Oja pentru french? Empty
MesajSubiect: Re: Oja pentru french?   Oja pentru french? EmptyDum 18 Dec - 3:09

Cu placere Mad Wink
Sus In jos
misea1989

misea1989


Numarul mesajelor : 11
Data de inscriere : 10/10/2011
Varsta : 34

Oja pentru french? Empty
MesajSubiect: Re: Oja pentru french?   Oja pentru french? EmptyDum 18 Dec - 3:10

scuze am incurcat emoticonul Laughing
Sus In jos
Anda luz

Anda luz


Numarul mesajelor : 83
Data de inscriere : 17/05/2011
Varsta : 35
Localizare : Focsani

Oja pentru french? Empty
MesajSubiect: Re: Oja pentru french?   Oja pentru french? EmptyDum 18 Dec - 3:34

Baby94 a scris:
Fetelor am si eu o problema cu french`ul alb (sau alta culoare) dupa ce fac french`ul si il bag in lampa cand scot degetul numai e asa de perfect ca atunci cand lam facut si nu inteleg de ce.care ar putea fi cauza?
si inca o chestie:d la unghiile drepte dupa c aplic toate straturile de gel numai raman asa drepte tind sa se lateasca la varfuri...dc oare?

problema 1.- S-ar putea intradevar ca gelul tau alb sau stratul de aderenta,sau cover-ul sa aba anumite proprietati ce nu se potrivesc. idee: cauta geluri de calitate, si mai important sa se pupe intre ele. Sau: incearca sa aplici frenchul pe suprafata matuita inainte.
- O alta posibilitate ar fi ca atunci cand stergi cu pensula curata frenchul pt a crea smile-ul , sa fi ramas cleaner pe pensula si atunci asa se intampla..se strica linia perfecta din cauza ca intra cleaner in alb. (asta in cazul in care tu realizezi frenchul cu aceasta tehnica)

Problema 2. - Incearca inca de la aplicarea tipsului sau realizarea reconstructiei pe sablon, sa dai forma corespunzatoare unghiei. Adica , nu foarte inguste, dar daca le lasi deja late, odata cu aplicarea straturilor ,ele se vor incarca pe margine si mai mult. Intradevar la pilirea stratului de constructie se pot ,si trebuie, sa corectam formele imperfecte, dar in cazul tipsului spre exemplu- ajungi cu pilitul la tips :D..deci mai bine incepi inca de la primii pasi ,pentru a-ti usura munca .


Sper ca am reusit sa ma fac inteleasa prin explicatii. pupici si spor la unghiute
Sus In jos
https://www.facebook.com/profile.php?id=100002267337473
Baby94

Baby94


Numarul mesajelor : 29
Data de inscriere : 17/11/2011
Varsta : 29
Localizare : Ploiesti

Oja pentru french? Empty
MesajSubiect: Re: Oja pentru french?   Oja pentru french? EmptyDum 18 Dec - 10:43

multumim:*
Sus In jos
Smileee




Numarul mesajelor : 24
Data de inscriere : 15/10/2011

Oja pentru french? Empty
MesajSubiect: Re: Oja pentru french?   Oja pentru french? EmptyMar 24 Ian - 5:29

Cand tot veni vorba de oja pentru french.
Vad pe multe care au unghiile numai intr.o singura culoare si cateva pietricele eventual. Atat. Acea culoare este defapt gel colorat ?
Si , daca aplici gelul colorat , atunci mai dai cu 3 straturi , infara de cel colorat ? Sau vor fi 3 straturi cu gelul colorat cu tot ? :-?.
Sus In jos
aliceandrei




Numarul mesajelor : 4
Data de inscriere : 18/02/2012

Oja pentru french? Empty
MesajSubiect: Re: Oja pentru french?   Oja pentru french? EmptySam 18 Feb - 4:25

Buna

Am si eu cu o mica intrebare. am citit forumul in lung si in lat, dar nu am gasit raspunsul la o intrebare particulara.

Pana acum eu faceam french-ul din oja alba, dar dupa 1 sapt asa incepe sa crape.
Mi am cumparat gel extreme alb, dar am o problema la aplicare.
Aplic primul strat de gel de baza, dupa care vreau sa fac frenchul din gel. Din pacate fiind la inceput de meserie linia smile nu imi iese f curbata, ci din contra tremurata asa. Mi am cumparat tot felul de pensule, in colt, patrata subtire dar tot nu imi iese. Vroiam sa stiu daca exista o modalitate de a sterge gelul alb ca sa dau o forma frumoasa frenchului??? am citit pe forum sa inmoi pensula in cleaner si sa streg surplusul, dar daca eu am aplicat primul strat de gel de baza transparent, mai pot strege cu cleaner nu il va afecta???

Sper ca ati inteles probema mea!!!
Multumesc anticipat si mult succes!!!!
Sus In jos
Petrina




Numarul mesajelor : 34
Data de inscriere : 18/01/2011
Varsta : 34
Localizare : Cluj-Napoca

Oja pentru french? Empty
MesajSubiect: Re: Oja pentru french?   Oja pentru french? EmptySam 18 Feb - 5:38

Buna aliceandrei!

Parerea mea e ca poti corecta smile-u cu o pensula curata, fara sa o inmoi in cleaner pentru a nu afecta aderenta urmatorului strat de gel. Nici eu nu am foarte multa experienta, dar eu asa procedez si nu am avut niciodata probleme.

Spor la unghiute!
Sus In jos
maggix

maggix


Numarul mesajelor : 183
Data de inscriere : 05/08/2011
Varsta : 36
Localizare : bucuresti

Oja pentru french? Empty
MesajSubiect: Re: Oja pentru french?   Oja pentru french? EmptySam 18 Feb - 14:56

aliceandrei a scris:
Buna

Am si eu cu o mica intrebare. am citit forumul in lung si in lat, dar nu am gasit raspunsul la o intrebare particulara.

Pana acum eu faceam french-ul din oja alba, dar dupa 1 sapt asa incepe sa crape.
Mi am cumparat gel extreme alb, dar am o problema la aplicare.
Aplic primul strat de gel de baza, dupa care vreau sa fac frenchul din gel. Din pacate fiind la inceput de meserie linia smile nu imi iese f curbata, ci din contra tremurata asa. Mi am cumparat tot felul de pensule, in colt, patrata subtire dar tot nu imi iese. Vroiam sa stiu daca exista o modalitate de a sterge gelul alb ca sa dau o forma frumoasa frenchului??? am citit pe forum sa inmoi pensula in cleaner si sa streg surplusul, dar daca eu am aplicat primul strat de gel de baza transparent, mai pot strege cu cleaner nu il va afecta???

Sper ca ati inteles probema mea!!!
Multumesc anticipat si mult succes!!!!

Buna, nu trebuie sa inmoi pensula in cleaner ca nici atunci nu e ok, pui putin pe o cotoneta si doar stergi pensula ca sa fie mereu curata atunci cand stergi linia frenchului.
Sus In jos
Beky

Beky


Numarul mesajelor : 513
Data de inscriere : 09/06/2009
Varsta : 34
Localizare : Brasov

Oja pentru french? Empty
MesajSubiect: Re: Oja pentru french?   Oja pentru french? EmptyDum 19 Feb - 2:05

Eu imi sterg pensula intre degete :D
Sus In jos
http://andrenails.blogspot.com/
maggix

maggix


Numarul mesajelor : 183
Data de inscriere : 05/08/2011
Varsta : 36
Localizare : bucuresti

Oja pentru french? Empty
MesajSubiect: Re: Oja pentru french?   Oja pentru french? EmptyDum 19 Feb - 4:58

Apropo Beky am vazut ieri poza ta de la avatar la o tipa pe hi5 si era si numele ei pus cu nr de tel si ma gandesc ca poate are mai multe poze de la tine Neutral
Sus In jos
aliceandrei




Numarul mesajelor : 4
Data de inscriere : 18/02/2012

Oja pentru french? Empty
MesajSubiect: Re: Oja pentru french?   Oja pentru french? EmptyLun 20 Feb - 1:59

Va multumesc mult pt sfaturi.

Dar mai am o intrebare Shocked asta inseamna ca dupa stratul de baza trebuie sa degresez nu (ca dupa ce il las la lampa, gelul mai este un pik lipicios ) apoi fac french-ul, streg unde gresesc Laughing si apoi aplic gelul de constructie, finish etc!!!

Merci si spor!!!!!!!
Sus In jos
Beky

Beky


Numarul mesajelor : 513
Data de inscriere : 09/06/2009
Varsta : 34
Localizare : Brasov

Oja pentru french? Empty
MesajSubiect: Re: Oja pentru french?   Oja pentru french? EmptyLun 20 Feb - 7:27

maggix a scris:
Apropo Beky am vazut ieri poza ta de la avatar la o tipa pe hi5 si era si numele ei pus cu nr de tel si ma gandesc ca poate are mai multe poze de la tine Neutral

Da-le incolo de furacioase Very Happy
Sus In jos
http://andrenails.blogspot.com/
Beky

Beky


Numarul mesajelor : 513
Data de inscriere : 09/06/2009
Varsta : 34
Localizare : Brasov

Oja pentru french? Empty
MesajSubiect: Re: Oja pentru french?   Oja pentru french? EmptyLun 20 Feb - 7:29

[quote="aliceandrei"]Va multumesc mult pt sfaturi.

Dar mai am o intrebare Shocked asta inseamna ca dupa stratul de baza trebuie sa degresez nu (ca dupa ce il las la lampa, gelul mai este un pik lipicios ) apoi fac french-ul, streg unde gresesc Laughing si apoi aplic gelul de constructie, finish etc!!!


Dupa stratul de baza nu degresezi, pui gelul alb direct.
Sus In jos
http://andrenails.blogspot.com/
aliceandrei




Numarul mesajelor : 4
Data de inscriere : 18/02/2012

Oja pentru french? Empty
MesajSubiect: Re: Oja pentru french?   Oja pentru french? EmptyLun 20 Feb - 14:15

Oki merci pt sfat, am sa incerc sa vad ce iese Very Happy Dar pot sa fac frencul si direct nu? in loc sa incep cu stratul de baza fac french ul si spoi continui nnu?

Merci, seara buna!!!!
Sus In jos
maggix

maggix


Numarul mesajelor : 183
Data de inscriere : 05/08/2011
Varsta : 36
Localizare : bucuresti

Oja pentru french? Empty
MesajSubiect: Re: Oja pentru french?   Oja pentru french? EmptyLun 20 Feb - 23:10

Buna, nu poti sari pestre stratul de baza indiferent de ce vrei sa faci, pt ca asigura aderenta cu urmatorul strat de gel ( si aici nu ma refer la french ci la stratul de constructie) si in plus nu poti sa faci french-ul direct peste tips sau daca e intretinere sa il faci dupa ce ai terminat de indepartat vechiul gel..
Sus In jos
aliceandrei




Numarul mesajelor : 4
Data de inscriere : 18/02/2012

Oja pentru french? Empty
MesajSubiect: Re: Oja pentru french?   Oja pentru french? EmptyMar 21 Feb - 2:50

Am inteles.... am incercat aseara pe un tips, am pus stratul de baza, apoi am facut french ul, am corectat p unde am gresit cu o pensula uscata, am pus stratul de constrctie etc.... si a iesit f fumos...

Multumesc pt sfaturi va puppppp
Sus In jos
maggix

maggix


Numarul mesajelor : 183
Data de inscriere : 05/08/2011
Varsta : 36
Localizare : bucuresti

Oja pentru french? Empty
MesajSubiect: Re: Oja pentru french?   Oja pentru french? EmptyMar 21 Feb - 3:23

Cu placereee, ma bucur ca ai reusit si asteptam poze Very Happy
Sus In jos
Beky

Beky


Numarul mesajelor : 513
Data de inscriere : 09/06/2009
Varsta : 34
Localizare : Brasov

Oja pentru french? Empty
MesajSubiect: Re: Oja pentru french?   Oja pentru french? EmptyMar 21 Feb - 4:29

Ieiii, super atunci! Spor la exersat Very Happy
Sus In jos
http://andrenails.blogspot.com/
Fatjon




Numarul mesajelor : 37
Data de inscriere : 26/10/2011

Oja pentru french? Empty
MesajSubiect: Re: Oja pentru french?   Oja pentru french? EmptyVin 9 Mar - 9:19

Acum dupa ce am citit in totalitate, va intreb si eu, dupa ce aplic baza si apoi gel alb pt french, dau la lampa. Eu am tinut 2 min. O fi ok? In unele locuri gelul alb mi s-a facut ca niste punctulete in relief. Care sa fie motivul. Mentuionez ca eu aplicasem gel alb de french peste baza,iar baza o stersesem cu cleaner, deci nu era nici aspra nici lipicioasa, ci perfect lucioasa, si aici evident inteleg ca am gresit. Insa punctuletele alea ridicate in gelul alb, ce sa fie si de la ce? Inca o intrebare f importanta pt mine: dupa gelul alb si dupa ce scoatem frenchul de la lampa, ce facem exact? e corect sa degresam? Sau aplicam direct strat de constructie si apoi dupa ce scoatem si constructia de la lampa degresam? Dupa constructie am voie sa pilesc sa dau forma frenchului? Pentru ca al meu iese prea gros, bombat, inalt. Am incercat si l-am si amestecat, ca daca dau strat subtire practic nu se albeste... Sad
Sus In jos
maggix

maggix


Numarul mesajelor : 183
Data de inscriere : 05/08/2011
Varsta : 36
Localizare : bucuresti

Oja pentru french? Empty
MesajSubiect: Re: Oja pentru french?   Oja pentru french? EmptyVin 9 Mar - 9:36

Buna Fatjon, in primul rand trebuie sa retii un lucru, gelul nu adera pe suprafata lucioasa, in concluzie, nu stergi stratul lipicios intre straturile de gel, daca o faci, atunci trebuie neaparat sa matuiesti unghia.
In legatura cu gelul alb, mai mult ca sigur l-ai pus foarte gros si atunci face acele brobonele din cauza ca nu s-a intarit in totalitate fiind foarte pigmentat si tocmai de aceea iti iese in relief.
Tu trebuie sa incerci sa il pui cat mai subtire, ideea e ca e mai greu sa iti explic cum sa il asezi, pt ca gelul alb intr-adevar sa aseaza mult mai greu si daca il pui periat iti iese in dare, daca incerci sa il asezi uniform risti sa pui prea mult, deci trebuie sa exersezi tu sau sa te uiti la cineva cum il aseaza.
Si dupa french, bineinteles ca urmeaza stratul de constructie..ca sa nu te mai gandesti dupa fiecare pas ce urmeaza, trebuie sa retii ca mai intai iti trebuie clar un strat de gel ca doar nu pui frenc-ul direct pe unghie, apoi french si la final ultimul strat de gel..orice faci trebuie pus sub contructie( cu mici exceptii- sunt unlele geluri pt french care se aplica doar pe suprafata maturita, sau strasuri, picturi culori acrilice) , iar dupa contructie pilesti pt uniformizare si finish.

Sper ca am fost cat de cat explicita si ca nu te-am bagat mai trau in ceata ras
Sus In jos
Fatjon




Numarul mesajelor : 37
Data de inscriere : 26/10/2011

Oja pentru french? Empty
MesajSubiect: Re: Oja pentru french?   Oja pentru french? EmptyVin 9 Mar - 16:31

Multumesc mult. Daca nu ma insel... tie ti-am vorbit cam urat acum cateva luni. Imi cer scuze public si oficial, asta pt ca mai mult eram afectata de probleme personale, pe care le-am amestecat cu ceva ce nici acum nu prea inteleg. Am facut primul french cu gel colorat albastru si chiar am dat al doilea strat si mi-a iesit f bine, cel putin pt prima data, sunt ff multumita. Am facut asa cum mi-ai scris tu, si in acelasi timp am inlocuit pensula cu un spot, mi se pare mai usor mie sa intind gelurile colorate cu instrumentul ala. Multumesc inca o data. Va tin la curent si poate va pun o poza cu prima mea lucrare. :D
Sus In jos
Beky

Beky


Numarul mesajelor : 513
Data de inscriere : 09/06/2009
Varsta : 34
Localizare : Brasov

Oja pentru french? Empty
MesajSubiect: Re: Oja pentru french?   Oja pentru french? EmptyVin 9 Mar - 22:34

Fatjon daca pui gelul alb in strat subtire si zici ca nu e alb alb, poate ca gelul e de vina. Ce gel pt french folosesti?
Sus In jos
http://andrenails.blogspot.com/
maggix

maggix


Numarul mesajelor : 183
Data de inscriere : 05/08/2011
Varsta : 36
Localizare : bucuresti

Oja pentru french? Empty
MesajSubiect: Re: Oja pentru french?   Oja pentru french? EmptySam 10 Mar - 1:11

Fatjon stai linistita ca eu am si uitat Very Happy
Sus In jos
Fatjon




Numarul mesajelor : 37
Data de inscriere : 26/10/2011

Oja pentru french? Empty
MesajSubiect: Re: Oja pentru french?   Oja pentru french? EmptyLun 12 Mar - 17:53

Am facut primul frenc la picioare mie si nu a mai iesit nici pe departe ca primul,ba chiar mie imi place si o sa va pun poze. Totusi mai am o neclaritate, desi am facut frenchuri colorate potrivite la cantitate,am intarit si apoi am pus direct luciu. Cand ating suprafata degetelor frenchul iuese in relief. Ce sa fac ca unghia sa fie uniforma? M-am gandit ca dupa frenc sa aplic un strat potrivit de gel si apoi sa pilesc, dar mi-e teama sa nu pilesc modelul sau dimpotriva sa pilesc gelul pe care il pun deasupra,iar frenchul sa ramana in continuare in relief.
Sus In jos
Beky

Beky


Numarul mesajelor : 513
Data de inscriere : 09/06/2009
Varsta : 34
Localizare : Brasov

Oja pentru french? Empty
MesajSubiect: Re: Oja pentru french?   Oja pentru french? EmptyLun 12 Mar - 21:37

Fatjon a scris:
Am facut primul frenc la picioare mie si nu a mai iesit nici pe departe ca primul,ba chiar mie imi place si o sa va pun poze. Totusi mai am o neclaritate, desi am facut frenchuri colorate potrivite la cantitate,am intarit si apoi am pus direct luciu. Cand ating suprafata degetelor frenchul iuese in relief. Ce sa fac ca unghia sa fie uniforma? M-am gandit ca dupa frenc sa aplic un strat potrivit de gel si apoi sa pilesc, dar mi-e teama sa nu pilesc modelul sau dimpotriva sa pilesc gelul pe care il pun deasupra,iar frenchul sa ramana in continuare in relief.

Sa intelegem ca ai facut o pedichiura cu gel? Imi este putin neclar postul tau. Daca ai facut pedichiura cu gel scrie la topicul special dedicat pedichiurii sau daca am inteles eu gresit , mai explica-ne odata ce anume nu iti iese sau treaba cu relieful. Te pup
Sus In jos
http://andrenails.blogspot.com/
Fatjon




Numarul mesajelor : 37
Data de inscriere : 26/10/2011

Oja pentru french? Empty
MesajSubiect: Re: Oja pentru french?   Oja pentru french? EmptyLun 12 Mar - 22:52

Cu relieful nu imi iese la manichiura, pe cand la pedichiura nu am avut probleme.
Sus In jos
Moderator_iulia_vero

Moderator_iulia_vero


Numarul mesajelor : 354
Data de inscriere : 10/12/2009
Varsta : 37

Oja pentru french? Empty
MesajSubiect: Re: Oja pentru french?   Oja pentru french? EmptyMier 14 Mar - 12:56

Fatjon a scris:
Cu relieful nu imi iese la manichiura, pe cand la pedichiura nu am avut probleme.

La pedichiura la fel ca si la manichiura cu gel trebuie sa ai si un strat de constructie adica dupa ce ai facut french trebuie sa pui un strat de constructie si apoi sa pilesti pentru uniformizare (daca stratul de french este bine uscat nu va fi o problema daca vei pili putin din el) si sa faci un model din vopselute si abia apoi sa dai stratul de finish.

Sau poti sa folosesti un gel de french muult mai subtire cum ar fi Ultra Grip French si nu mai simti nici o denivelare.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Oja pentru french? Empty
MesajSubiect: Re: Oja pentru french?   Oja pentru french? Empty

Sus In jos
 
Oja pentru french?
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» marci de produse pentru gel
» Constructia unghiilor cu sablon
» sfaturi pentru incepatori

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
***unghii tehnice*** :: intrebari frecvente-
Mergi direct la: