***unghii tehnice***

*Un forum pentru frumusetea si sanatatea unghiilor dumneavoastra*

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  
Ultimele subiecte
» Oja semipermanenta
Vin 7 Oct - 10:57 Scris de Di

» intrebari si raspunsuri
Vin 17 Apr - 16:41 Scris de LenaPyaar

» se pot amesteca marcile de geluri???
Sam 10 Ian - 3:11 Scris de AdrianSimanski

» Incepatoare...sfaturi, pareri...va rog.
Vin 16 Mai - 5:25 Scris de any_anca

» sfaturi pentru incepatori
Vin 31 Ian - 4:39 Scris de vmarya

» dual system forms
Mar 28 Ian - 8:48 Scris de sweet_yonutza

» Produse IBD
Vin 13 Dec - 0:06 Scris de lar2412

» Poze cu unghiutze
Lun 18 Noi - 23:23 Scris de nicolnail

» Sa facem cunostinta!
Lun 18 Noi - 6:25 Scris de nicolnail

Facebook
Parteneri
forum gratuit
* * * *
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiti | 

STEP BY STEP

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9, 10, 11  Urmatorul
AutorMesaj
woozy

Numarul mesajelor : 220
Data de inscriere : 28/03/2010
Varsta : 26
Localizare : galati

MesajSubiect: Re: STEP BY STEP   Sam 17 Apr - 4:08

woozy a scris:
Eu inca fac cursul si inca sunt la stadiul in care ma rog sa reziste unghiile:D am sa enumar pasii pe care ii parcurg eu, sa-mi spuneti poate gresesc ceva. oricum eu sunt de parere ca teoretic pot sa stiu foarte bine, dar orice greseluta poate sa distruga tot.
1. matifiez unghia cu pila sau cu bufferul,sterg cu cleaner
2. aplic Nail Prep, las sa se evapore
3. aplic Primer, las se se usuce
4. lipesc tipsul
5 aplic Tip Blender, pilesc acea denivelare si matifiez tipsul,sterg cu cleaner
6. aplic acum pe toata unghia Nail Prep ( asa am invatat eu, dar am vazut pe undeva ca se aplica de fapt primer. cum e corect?)
7. aplic primul strat de gel de constructie, unu foarte subtire, las sa se usuce la lampa si nu sterg stratul lipicios
8. iau o bula mare din acelasi gel si aplic peste primul strat in miscari circulare. mai putin pe margini si mai mult in centru, bag la lampa, sterg cu cleaner
9. pilesc denivelarile si sterg cu clenear praful, apoi dau cu finish.

voi faceti modele cu oja? modelul ar trebui facut intre primul si al doilea strat? aplic direct peste oja al doilea strat? se prince corect? eu pana acum am facut modelul inainte de finish, dar cred ca nu am lasat sa se usuce complet si a crapat Embarassed as vrea sa incerc sa fac intre primele doua straturi de gel, dar nu stiu daca aplic oja direct peste stratul de traspiratie, daca mai aplic vreo solutie peste oja sa adere gelul.
merci. pup sarut
astia sunt pasii pe care ii parcurg eu. am citit aproape tot forumul, nu stiu unde gresesc pentru ca nimeni nu face la fel ca mine. poate pilesc prea mult..poate pun prea putin/mult gel :-s sper sa am timp sa fac si poze cu pasii pe care ii urmez eu
Sus In jos
http://simple-nails.hi5.com
Andreea S.

Numarul mesajelor : 110
Data de inscriere : 02/04/2010

MesajSubiect: Re: STEP BY STEP   Sam 17 Apr - 7:02

woozy a scris:
woozy a scris:
Eu inca fac cursul si inca sunt la stadiul in care ma rog sa reziste unghiile:D am sa enumar pasii pe care ii parcurg eu, sa-mi spuneti poate gresesc ceva. oricum eu sunt de parere ca teoretic pot sa stiu foarte bine, dar orice greseluta poate sa distruga tot.
1. matifiez unghia cu pila sau cu bufferul,sterg cu cleaner
2. aplic Nail Prep, las sa se evapore
3. aplic Primer, las se se usuce
4. lipesc tipsul
5 aplic Tip Blender, pilesc acea denivelare si matifiez tipsul,sterg cu cleaner
6. aplic acum pe toata unghia Nail Prep ( asa am invatat eu, dar am vazut pe undeva ca se aplica de fapt primer. cum e corect?)
7. aplic primul strat de gel de constructie, unu foarte subtire, las sa se usuce la lampa si nu sterg stratul lipicios
8. iau o bula mare din acelasi gel si aplic peste primul strat in miscari circulare. mai putin pe margini si mai mult in centru, bag la lampa, sterg cu cleaner
9. pilesc denivelarile si sterg cu clenear praful, apoi dau cu finish.

voi faceti modele cu oja? modelul ar trebui facut intre primul si al doilea strat? aplic direct peste oja al doilea strat? se prince corect? eu pana acum am facut modelul inainte de finish, dar cred ca nu am lasat sa se usuce complet si a crapat Embarassed as vrea sa incerc sa fac intre primele doua straturi de gel, dar nu stiu daca aplic oja direct peste stratul de traspiratie, daca mai aplic vreo solutie peste oja sa adere gelul.
merci. pup sarut
astia sunt pasii pe care ii parcurg eu. am citit aproape tot forumul, nu stiu unde gresesc pentru ca nimeni nu face la fel ca mine. poate pilesc prea mult..poate pun prea putin/mult gel :-s sper sa am timp sa fac si poze cu pasii pe care ii urmez eu
acestia sunt pasii pe care ii urmez si eu si nu am probleme.acm depinde de cantitatea de gel pe care o administrezi unghie.,ca alta nu vad care ar fi problema.
Sus In jos
woozy

MesajSubiect: Re: STEP BY STEP   Sam 17 Apr - 8:18

m-am pus pe recitit forumul. si cred ca gresesc la pasul 1 ca sterg cu cleaner dupa ce matifiez.am vazut ca trebuie inainte de matifiere.si la pasul 6 ca iar sterg cu cleaner si poate ar trebui sa dau nail prep numai cat a ramas din unghia naturala sa nu afecteze/subtieze tipsul?
Sus In jos
Andreea S.

MesajSubiect: Re: STEP BY STEP   Sam 17 Apr - 13:56

EU FAC EXACT CUM AI SCRIS MAI SUS IDENTIC
Sus In jos
Anushka

Numarul mesajelor : 187
Data de inscriere : 14/02/2010
Varsta : 28
Localizare : Zarnesti,Brasov

MesajSubiect: Re: STEP BY STEP   Sam 17 Apr - 15:03

woozy... ti-ai dat singura seama de greseli.. zambet larg dupa ce matifiezi nu trebuie sa mai stergi cu cleaner pt k unghia nu mai are acea suprafata mata,nu?! nu stiu ca nu am sters niciodata dupa ce am dat cu bufferul pe ea... deci nu mai are aderenta gelul.
iar eu una...eu nu dau cu primer si pe tips..numai pe unghia naturala...si nu am avut probleme din acest punct de vedere.
Sper ca te-am ajutata si eu cat de cat...ca ti-am dat dreptate k doar ai invatat din greseli zambet larg
..asa e la inceput... si eu faceam alte greseli mai grave,k nu aveam de la cine sa invat...asta pana am gasit acest forum ... e bine sa citesti orice articol k vei invata multe lucruri noi sarut
Sus In jos
Andreea S.

MesajSubiect: Re: STEP BY STEP   Sam 17 Apr - 16:07

Anushka a scris:
woozy... ti-ai dat singura seama de greseli.. zambet larg dupa ce matifiezi nu trebuie sa mai stergi cu cleaner pt k unghia nu mai are acea suprafata mata,nu?! nu stiu ca nu am sters niciodata dupa ce am dat cu bufferul pe ea... deci nu mai are aderenta gelul.
iar eu una...eu nu dau cu primer si pe tips..numai pe unghia naturala...si nu am avut probleme din acest punct de vedere.
Sper ca te-am ajutata si eu cat de cat...ca ti-am dat dreptate k doar ai invatat din greseli zambet larg
..asa e la inceput... si eu faceam alte greseli mai grave,k nu aveam de la cine sa invat...asta pana am gasit acest forum ... e bine sa citesti orice articol k vei invata multe lucruri noi sarut
apropo de mai sus nu am vaz faza cu cleaner nici eu nu am sters niciodata cu cleaner dupa ce am matifiat unghia.foarte bun sfat flower
Sus In jos
woozy

MesajSubiect: Re: STEP BY STEP   Dum 18 Apr - 3:14

deci pana la urma dupa ce pun tips-ul dau cu primer numai cat e unghia naturala? multumesc mult de tot pentru raspunsuri. va pup!!
Sus In jos
Anushka

MesajSubiect: Re: STEP BY STEP   Dum 18 Apr - 6:38

da..dai numai pe unghia naturala.. sper ca ti-am fost de ajutor flower
Sus In jos
G.D.

Numarul mesajelor : 105
Varsta : 31
Localizare : Alba Iulia

MesajSubiect: Re: STEP BY STEP   Lun 19 Apr - 6:21

Salut.Anushka, eu ash vrea sa ma adaug si de chestia cu modelul de oja intre geluri , sub finish etc...Oja nu ar trebuie pusa sub gel sau finish ,..poti sa faci model intre strat de gel sau sub finish cu vopsea acrylica....gen POLYCOLOR, (poti sa gaseshti de altele, sunt multe.)
Sus In jos
crisuliciu

Numarul mesajelor : 80
Data de inscriere : 05/12/2009

MesajSubiect: Re: STEP BY STEP   Mier 21 Apr - 0:57

stiu ca se vede mica poza... dar nu reusesc sa atasez una mai mare:( ... le mai am pe hi5 atasate
http://www.hi5.com/friend/photos/displayPhotoUser.do?photoId=4901932962&ownerId=69338805&albumId=82347386
Sus In jos
Vxf

Numarul mesajelor : 33
Data de inscriere : 11/07/2009

MesajSubiect: Re: STEP BY STEP   Vin 23 Apr - 14:24

am dat click pe link-ul pus de tine, dar ai profil privat
Sus In jos
Petronela

Numarul mesajelor : 11
Data de inscriere : 24/04/2010
Varsta : 24
Localizare : piatra neamt

MesajSubiect: Re: STEP BY STEP   Sam 24 Apr - 13:25

Buna..ma numar si eu printre iubitoarele unghiilor frumoase..si mai nou..au inceput sa ma intereseze unghiile false. Acum 2 luni..mi-am facut si eu o intretinere cu gel..si m-am decis sa incep si eu sa lucrez unghii false..pentru ca nu prea am fost multumita de cum licra pers. respectiva..si sunt sigura ca m-as descurca mai bine.. dar inainte de toate.vreau sa ma informez cat mai bine. M-ati putea ajuta ..cum sa incep ce trebuie sa fac.. Nu mi-am cumparat inca nimic..deoarce vreau sa fiu sigura ca fac alegerea corecta...
Astept raspunsurile voastre.. Multumesc!
Sus In jos
http://sweet-petty-4u.hi5.com
unghiifalseploiesti

Numarul mesajelor : 127
Data de inscriere : 15/02/2010
Varsta : 30
Localizare : Ploiesti

MesajSubiect: Re: STEP BY STEP   Dum 25 Apr - 1:08

Petronela a scris:
Buna..ma numar si eu printre iubitoarele unghiilor frumoase..si mai nou..au inceput sa ma intereseze unghiile false. Acum 2 luni..mi-am facut si eu o intretinere cu gel..si m-am decis sa incep si eu sa lucrez unghii false..pentru ca nu prea am fost multumita de cum licra pers. respectiva..si sunt sigura ca m-as descurca mai bine.. dar inainte de toate.vreau sa ma informez cat mai bine. M-ati putea ajuta ..cum sa incep ce trebuie sa fac.. Nu mi-am cumparat inca nimic..deoarce vreau sa fiu sigura ca fac alegerea corecta...

Buna,
Daca vei citi toate discutiile de pe acest forum vei acumula f multe informatii, sunt sigura de asta! In plus se discuta liber despre marca produselor pe care noi le utilizam si nu iti ramane decat sa intrii pe site-urile firmelor respective si sa dai comanda de ceea ce ai nevoie : geluri, lampa, pile etc.
Multumesc!
O zi frumoasa!
Sus In jos
http://www.unghii-false-ploiesti.ro
Petronela

MesajSubiect: Re: STEP BY STEP   Dum 25 Apr - 6:19

<b> da..asa in mare stiu de ce am nevoie..dar ma intereseaza punctual..timpul pilele..si toate solutiile de care mai am nevoie..primer..degresant:-S..
Sus In jos
Petronela

MesajSubiect: Re: STEP BY STEP   Dum 25 Apr - 6:19

tipul pilelor*(scuze)
Sus In jos
Anushka

MesajSubiect: Re: STEP BY STEP   Lun 26 Apr - 9:31

cauta la sectiunea "intrebari si raspunsuri" .
Acea sectiune este mai potrivita pentru intrebarile si eventual raspunsurile tale Smile
Succes! flower
Sus In jos
woozy

MesajSubiect: Re: STEP BY STEP   Lun 26 Apr - 12:05

Petronela a scris:
Eu iti spun pentru tipsuri Very Happy
Nail Prep, Primer, Cleaner, rola cu patratele pentru sters, pile granulatie 100\180 de preferat(ia-ti mai multe ca o sa ai nevoie), buffer,tips-uri, lipici pt tipsuri(cu pensula de preferat) pensule pentru gel (eu folosesc nr 4) gel de construit, gel alb pentru french, gel finish, betisoare de portocal, lampa uv, solutie pt indepartat cuticula, ulei cuticule.
Cam atata pentru inceput Basketball
Sus In jos
georgi

Numarul mesajelor : 1
Data de inscriere : 17/04/2010

MesajSubiect: Re: STEP BY STEP   Dum 9 Mai - 13:11

buna seara!sunt membra noua a grupului si urmaresc aceste topicuri cu mare drag si multa rabdare(am prins si ora 4 a.m).Imi sunt de foarte mare folos aceste discutii si "demonstratii"!Printre felicitarile primite la mai adaug si pe ale mele...!!!!Sa trec la nelamurirea mea:am o problema cu dantela si respectiv cu plasa,mi se ridica in gel.Cand aveti timp va rog sa ma ajuati cu o tehnica mai buna,eventual un step.Mentionez ca sunt si eu incepatoare...( cateva luni de zile Very Happy ).
Multumesc anticipat!
Sus In jos
Admin_Coralia

Numarul mesajelor : 684
Data de inscriere : 31/12/1969
Localizare : BUCURESTI

MesajSubiect: Re: STEP BY STEP   Dum 9 Mai - 15:09

Sus In jos
http://www.facebook.com/coralia.nails
gege_jeje

Numarul mesajelor : 39
Data de inscriere : 31/03/2010
Localizare : Constanta

MesajSubiect: Re: STEP BY STEP   Dum 9 Mai - 20:52

foarte frumos Coralia...felicitari!
Am si eu o intrebare : M-a rugat o prietena sa pun gel pe unghia naturala dar fara prelungire(e cosmeticiana si nu poate sa isi lase unghiile lungi,dar le vrea frumoase).Intrebarea mea e daca pot sa ii fac la fel ca la prelungire sau trebuie sa urmez alti pasi, sau alte produse.Straturile de gel le aplic ca si la o constructie obisnuita?
Sus In jos
gabriela89

Numarul mesajelor : 229
Data de inscriere : 05/02/2010
Varsta : 27
Localizare : Arad

MesajSubiect: Re: STEP BY STEP   Dum 9 Mai - 22:59

Foarte frumos step-by-step-ul,Coralia! Si unghiutele, de asemenea! Mai ales cel cu vopsele acrilice! flower
Sus In jos
Tushky

Numarul mesajelor : 271
Data de inscriere : 12/04/2010
Localizare : Brasov

MesajSubiect: Re: STEP BY STEP   Lun 10 Mai - 0:29

gege_jeje a scris:
Am si eu o intrebare : M-a rugat o prietena sa pun gel pe unghia naturala dar fara prelungire(e cosmeticiana si nu poate sa isi lase unghiile lungi,dar le vrea frumoase).Intrebarea mea e daca pot sa ii fac la fel ca la prelungire sau trebuie sa urmez alti pasi, sau alte produse.Straturile de gel le aplic ca si la o constructie obisnuita?

Este exact la fel, doar ca nu mai folosesti sabloanele Wink Sa ai grija ca gelul pe care il folosesti sa fie potrivit si pentru unghiile naturale si sa sigilezi bine varful unghiei Razz
Sus In jos
Admin_Coralia

MesajSubiect: Re: STEP BY STEP   Lun 10 Mai - 0:45

gabriela89 a scris:
Foarte frumos step-by-step-ul,Coralia! Si unghiutele, de asemenea! Mai ales cel cu vopsele acrilice! flower

:D Va multumesc fetelor. Pentru voi am facut acest step by step, insa daca l-am pus pe youtube, am zis sa scriu explicatiile in limba engleza Smile

Gabriela, sa stii ca si modelul cu geluri arata frumos, insa cum mi l-am facut cu mana stanga, nu poate fii comparat cu cel cu vopsele acrilice Smile

Am avut noroc ca am invatat la curs la Tiger cum sa aplic vopseaua, ca altfel nu stiu daca reuseam Smile

Sper sa va bucurati de filmulet si, poate va si insipati Wink Cine stie? :D
Sus In jos
gabriela89

Numarul mesajelor : 229
Data de inscriere : 05/02/2010
Localizare : Arad

MesajSubiect: Re: STEP BY STEP   Lun 10 Mai - 1:21

Eu la culori m-am referit, cand am spus ca e mai fain cel cu vopsele acrilice Razz Nici nu am observat ca e facut cu mana stanga Razz Eu cu stanga abia pot sa trag niste liniute Smile) flower
Sus In jos
elkana30

Numarul mesajelor : 173
Varsta : 37

MesajSubiect: Re: STEP BY STEP   Lun 10 Mai - 3:09

Superbe Coralia!
Ne duce cu gindul la Concediu... flower
Voi incerca si eu cit de curind un model de vara... sunny
Sus In jos
Lory13

Numarul mesajelor : 13
Data de inscriere : 07/05/2010
Varsta : 34
Localizare : Italia

MesajSubiect: Re: STEP BY STEP   Mar 11 Mai - 22:43

Buna fetelor! Vazand k sunteti foarte talentate, mi-as dori sa puneti mai multe step by step-uri sa invatam si noi astea mai nepricepute! Ma refer mai mult la nail art...Va multumesc k existati! Aici in Italia unde sunt eu n-am de unde invata asa k voi sunteti profesoarele mele Razz .Pupici la toate!
Sus In jos
Moderator_iulia_vero

Numarul mesajelor : 354
Data de inscriere : 10/12/2009

MesajSubiect: Re: STEP BY STEP   Mier 12 Mai - 0:41

Admin_Coralia a scris:

Foarte frumoase unghiutele, si filmuletul l-am vazut de cand l-ai pus dar nu am avut timp sa scriu nimic. Oricum l-am urmarit atat e atenta ca am observat repede vopseaua acrilica de la Tiger, inainte sa mai uit la cele mai noi achizitii sarut
Sus In jos
gege_jeje

Numarul mesajelor : 39
Data de inscriere : 31/03/2010
Localizare : Constanta

MesajSubiect: Re: STEP BY STEP   Joi 13 Mai - 3:42

Tushky a scris:
gege_jeje a scris:

Este exact la fel, doar ca nu mai folosesti sabloanele Wink Sa ai grija ca gelul pe care il folosesti sa fie potrivit si pentru unghiile naturale si sa sigilezi bine varful unghiei Razz

gelul folosit peentru constructie cu tips nu se foloseste si pentru constructia pe unghiile naturale?
Sus In jos
Tushky

MesajSubiect: Re: STEP BY STEP   Joi 13 Mai - 5:25

gege_jeje a scris:
Tushky a scris:
gege_jeje a scris:

gelul folosit peentru constructie cu tips nu se foloseste si pentru constructia pe unghiile naturale?

In general se foloseste si pentru tipsuri si pentru unghiile naturale, dar mai sunt firme care le au separat din cate am auzit, desi eu nu am intalnit Smile
Sus In jos
woozy

MesajSubiect: Re: STEP BY STEP   Joi 13 Mai - 8:38

gege_jeje a scris:
Tushky a scris:
gege_jeje a scris:

Sus In jos
woozy

MesajSubiect: Re: STEP BY STEP   Joi 13 Mai - 8:40

ai grija sa pui mai mult gel decat la tips-uri. cel putin din experienta mea micuta, gelul crapa mai repede pe unghia naturala ca se indoaie, mai ales la colturi.
Sus In jos
crisuliciu

Numarul mesajelor : 80
Data de inscriere : 05/12/2009

MesajSubiect: coralia ...   Joi 13 Mai - 8:55

impresionanta plaja ta :D :X mi-as dori si eu un concediu pe meleagurile tale..... ce sa zic am ramas fara cuvinte .... super!!! pupici
Sus In jos
ema_clau

Numarul mesajelor : 111
Data de inscriere : 13/02/2010
Localizare : arad

MesajSubiect: Re: STEP BY STEP   Sam 15 Mai - 1:26

nu prea am timp s intru p forum,dar cand am timp m uit la tot ce e nou si unghiile Coraliei sunt superbe.te ros sa imi lasi si mie pretul la vopsele si dak se dau si la bucata !ms mult
Sus In jos
Admin_Coralia

MesajSubiect: Re: STEP BY STEP   Sam 15 Mai - 10:59

ema_clau a scris:
nu prea am timp s intru p forum,dar cand am timp m uit la tot ce e nou si unghiile Coraliei sunt superbe.te ros sa imi lasi si mie pretul la vopsele si dak se dau si la bucata !ms mult

Ema, iti multumesc pentru complimente Smile

Vopselele sunt deja pe site-ul Tiger Nails si se vand la bucata Smile
Sus In jos
antonia_simpf

Numarul mesajelor : 66
Data de inscriere : 20/11/2009
Localizare : Satu Mare

MesajSubiect: Re: STEP BY STEP   Dum 16 Mai - 11:55

Coralia esti o adevarata artista!!! Felicitari si multumim pentru filmulet! flower

Am o curiozitate scoate limba Sa ne tii si pe noi la curent cum sau cat a rezistat modelul pictat cu acrilice, caci la cel cu geluri color nu am indoieli ca a tinut.

Felicitari ina o data! sarut
Sus In jos
http://antoniasimpf.hi5.com
elkana30

Numarul mesajelor : 173
Varsta : 37

MesajSubiect: Re: STEP BY STEP   Lun 17 Mai - 5:09

Buna Antonia!
In legatura cu vopselele acrilice ce acopera unghia pe suprafata mare...
Vineri am avut 1 clienta la reumplut si avea 3/4 din unghie acoperita cu vopsele acrilice, si model piktat peste (adica fundalul tot din vopsele), si trecuse deja 1 luna...
Nu am avut nici 1 problema, nu s-a desprins, crapat, modificat culoarea, sau altceva la vopseaua de sub gel. Am folosit un gel 2 in 1, peste piktura, si a fost absolut ok. Daca acoperi cu gelul corespunzator, si acrilicele sint de CALITATE BUNA, NU AI PROBLEME.
Sper ca te-am putut lamuri.
Spor la unghiutze!
Sus In jos
antonia_simpf

Numarul mesajelor : 66
Data de inscriere : 20/11/2009
Localizare : Satu Mare

MesajSubiect: Re: STEP BY STEP   Lun 17 Mai - 9:21

Ms Elkana!!!! flower
Sus In jos
http://antoniasimpf.hi5.com
Maria D.

Numarul mesajelor : 202
Data de inscriere : 28/01/2010
Localizare : Bucuresti

MesajSubiect: Re: STEP BY STEP   Lun 17 Mai - 10:56

Minunat design-ul,Coralia!

Minunat! aplauze
Sus In jos
http://shiny-nails.blogspot.com
newnailsbrasov

Numarul mesajelor : 211
Data de inscriere : 01/02/2010
Varsta : 33

MesajSubiect: Re: STEP BY STEP   Lun 17 Mai - 11:11

Maria D. a scris:
Minunat design-ul,Coralia!

Minunat! aplauze
M'am uitat la pozele tale, vad ca te descurci bine la trandafiri. Felicitari.
Sus In jos
Maria D.

Numarul mesajelor : 202
Data de inscriere : 28/01/2010
Localizare : Bucuresti

MesajSubiect: Re: STEP BY STEP   Lun 17 Mai - 11:12

Multumesc, Iryna.
Fara ajutorul tau nu as fi reusit! Inca mai am mult de exersat!
Sus In jos
http://shiny-nails.blogspot.com
Vxf

Numarul mesajelor : 33
Data de inscriere : 11/07/2009

MesajSubiect: Re: STEP BY STEP   Lun 24 Mai - 7:00

Admin_Coralia a scris:
Buna fetelor

Doresc sa va arat cum aplic eu sclipiciul in gel.

Aveti nevoie de:

- gel de modelare
- sclipici
- pensula
- hartie cerata
- paletuta

Dupa ce ati pregatit unghia si ati aplicat primul strat subtire de gel, il bagati in lampa. Va pregatiti gelul si sclipiciul pe hartia cerata

Luati o cantitate de gel pe varful pensulei

...apoi tapetati pensula in sclpici

Voi decideti cantitatea de sclipici de care aveti nevoie

Se aplica sclipiciul pe stratul de transpiratie (in cazul in care doriti sa aplicati peste suprafata matuita trebuie sa puneti inainte un strat foarte subtire de gel, pentru ca sclipiciul sa se prinda mai usor)

Daca doriti mai mult sclipici, puteti sa repetati aplicarea

Daca doriti sa rafinati frenchul puteti sa reveniti cu pensula curata.

Acum aveti un french din sclipici

Poate credeti ca gelul va fi gros in final, dar este o metoda care va permite orice grosime

Intariti in lampa si apoi aplicati gelul de modelare, piliti pentru uniformizare si sigilati Smile

....

Continuam acum cu french-ul plouat din sclipici.

Eu am continuat de la french-ul simplu. Cu varful pensulei trageti sclipiciul spre baza unghiei

... din nou, grosimea va fi acceptabila

Introduceti in lampa. Apoi aplicati un strat de modelare

Degresati si piliti pentru uniformizare

Trebuie sa fiti atente sa nu piliti prea mult la uniformizare

Aplicati gelul de sigilare si.... GATA!!!

Sper ca vi-a placut metoda mea

Am incercat si eu multe variante de aplicare a sclipiciului, insa m-am gandit ca, aplicandu-l asa, sclipiciul are aderenta din toate partile. Mai este si avantajul ca french-ul facut din sclipici prin aceasta metoda, va fi uniform, deoarece sclipiciul este incapsulat in gel in momentul in care aplicati modelarea si nu se mai plimba pe unghie.

Va doresc sa aveti parte de o zi minunata!
datorita step by step-ului tau mi-a iesit un french super;mersi inca o data
Sus In jos
Admin_Coralia

MesajSubiect: Re: STEP BY STEP   Sam 29 Mai - 13:53

Cu mare placere Vxf :D
Sus In jos
Admin_Coralia

MesajSubiect: Re: STEP BY STEP   Sam 29 Mai - 14:10

antonia_simpf a scris:
Coralia esti o adevarata artista!!! Felicitari si multumim pentru filmulet! flower

Am o curiozitate scoate limba Sa ne tii si pe noi la curent cum sau cat a rezistat modelul pictat cu acrilice, caci la cel cu geluri color nu am indoieli ca a tinut.

Felicitari ina o data! sarut

Multumesc Antonia. La mine nu sunt multe sanse sa vedem cat de mult dureaza unghiile, deoarece eu mi le schimb repede :D Dupa cum vezi, eu le mai pilesc din greseala si nu le pot lasa asa.

Pot sa iti arat cum aratau inainte sa le schimb, insa erau doar de 2 saptamani crescute

E adevarat ca daca acoperi foarte mult unghia trebuie sa ai mare grija. Sa fii atenta sa folosesti o vopsea de calitate in primul rand, sa lasi sa se usuce foarte bine, sa acopseri cu un gel de modelare si apoi cu un gel de luciu. Smile
Sus In jos
Laryssa

Data de inscriere : 03/02/2010

MesajSubiect: Re: STEP BY STEP   Dum 30 Mai - 1:32

buna fetele. am si eu o intrebare pentru cine a folosit geluri tigernails.ce gramaj au monstrele de la ei?
Sus In jos
Tushky

MesajSubiect: Re: STEP BY STEP   Dum 30 Mai - 3:28

Laryssa a scris:
buna fetele. am si eu o intrebare pentru cine a folosit geluri tigernails.ce gramaj au monstrele de la ei?

Buna Laryssa, a zis Tina ca au in jur de 3g. Razz
Sus In jos
Laryssa

Data de inscriere : 03/02/2010

MesajSubiect: Re: STEP BY STEP   Dum 30 Mai - 23:51

mm mersi frumos :*
Sus In jos
Beky

Numarul mesajelor : 513
Data de inscriere : 09/06/2009

MesajSubiect: Re: STEP BY STEP   Mar 22 Iun - 7:31

Astazi m-am gandit sa va fac un step by step cu o intretinere din gel.

Asadar ... asa aratau unghiutele dupa 1 luna si 2 saptamani:

Am pilit cu freza grosul, pana sa dau modelul si sclipiciul jos:

Am scurtat unghiile, am dat o forma cumsecade cu pila (inca nu pot face lucrurile astea cu freza), am dat cu putin line out:

Am curatat praful, am dat cu un nail prep pe unghia naturala, apoi un strat subtire de bonding de la Tiger. Chiar daca Tina a zis ca il punem degeaba daca il punem pe tips/gel, mie imi place mai mult decat allround gel blue pt ca e mai subtire si ca strat de baza imi este mai usor sa lucrez cu el.

Apoi am dat cu cover gel indragostit indragostit indragostit

Si am inceput sa fac din gel un french in doua culori. M-am chinuit ceva la el, e mai greu decat pare ...

Alb

Albastru

Am facut constructia cu allround blue. Cand eram incepatoare asta era punctul in care greseam cel mai tare. Incercam sa ma duc cu gelul pana exact de cuticula,nu-mi dadeam seama ca se atinge daca urc atat de mult, asadar ATENTIE pt incepatoare Very Happy

Pilim, uniformizam, dam forma:

Facem cel mai simplu model de pe lume, preferat de clienta cu vopsele acrilice:

Asteptam putin sa se usuce si dam ultimul strat de gel Quick finish 2 care are un luciu impecabil si de care eu m-am indragostit. Atentie!!! Sa nu curga pe margini, dar in acelasi timp sa sigilam bine. Uleiul de cuticule si voila!

Sper sa va fie de ajutor .... v-am pupacit!

Sus In jos
http://andrenails.blogspot.com/
Lilishor

Numarul mesajelor : 280
Data de inscriere : 10/04/2010
Localizare : Galati

MesajSubiect: Re: STEP BY STEP   Mar 22 Iun - 9:26

Smile foarte frumoase !
Sus In jos
Tushky

MesajSubiect: Re: STEP BY STEP   Mar 22 Iun - 9:30

frumoase tare :D
alea verzi erau ale tale...banuiam eu :D bestiale :X
Sus In jos
ally.vs

Numarul mesajelor : 88
Data de inscriere : 04/05/2010
Localizare : Vaslui

MesajSubiect: Re: STEP BY STEP   Mar 22 Iun - 11:28

Felicitari Beky!!!O mica intrebare daca nu te deranjez..quick finish e de la janet..care are pensula?...pt ca au un luciu super!
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: STEP BY STEP   Astazi la 10:21

Sus In jos

STEP BY STEP
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 5 din 11Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9, 10, 11  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
***unghii tehnice*** :: Nail Art-
Mergi direct la: