***unghii tehnice***
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
***unghii tehnice***

*Un forum pentru frumusetea si sanatatea unghiilor dumneavoastra*
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Pila electrica Logo_t12
Ultimele subiecte
» Oja semipermanenta
Pila electrica EmptyVin 7 Oct - 10:57 Scris de Di

» intrebari si raspunsuri
Pila electrica EmptyVin 17 Apr - 16:41 Scris de LenaPyaar

» se pot amesteca marcile de geluri???
Pila electrica EmptySam 10 Ian - 3:11 Scris de AdrianSimanski

» Incepatoare...sfaturi, pareri...va rog.
Pila electrica EmptyVin 16 Mai - 5:25 Scris de any_anca

» sfaturi pentru incepatori
Pila electrica EmptyVin 31 Ian - 4:39 Scris de vmarya

» dual system forms
Pila electrica EmptyMar 28 Ian - 8:48 Scris de sweet_yonutza

» Produse IBD
Pila electrica EmptyVin 13 Dec - 0:06 Scris de lar2412

» Poze cu unghiutze
Pila electrica EmptyLun 18 Noi - 23:23 Scris de nicolnail

» Sa facem cunostinta!
Pila electrica EmptyLun 18 Noi - 6:25 Scris de nicolnail

Facebook
Parteneri
forum gratuit
* * * * Pila electrica Logo_t12
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata

 

 Pila electrica

In jos 
+30
G.D.
oriana
blondynails
raluca.ralook
raluca is
Lauretta
crisuliciu
luminitache
adrianamagda
gabriela89
beautyx
CristalDee
mery
ally.vs
woozy
daniela
otiliaioana
magic nails
valma
Lilishor
unghiifalseploiesti
Moderator_iulia_vero
Anushka
kharisma
Moderator_TigerNails
Elisza Nails
Maria D.
Roxy Nails
Admin_Coralia
Beky
34 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
Beky

Beky


Numarul mesajelor : 513
Data de inscriere : 09/06/2009
Varsta : 34
Localizare : Brasov

Pila electrica Empty
MesajSubiect: Pila electrica   Pila electrica EmptyLun 7 Dec - 1:43

Salutare tuturor!

Astazi mi-a venit pila electrica. Pana acum foloseam doar pila simpla si atat. Cine imi poate spune cam ce e de stiut in folosirea pilei electrice? Impreuna cu ea am primit o mandrina, 2 freze (una mare mai groasa una subtire) si niste benzi de pus pe mandrina. Dar nu prea stiu cand se folosesc cele din urma si cand se folosesc frezele. Cine ma poate ajuta si pe mine cu niste informatii?

Multumesc :D
Sus In jos
http://andrenails.blogspot.com/
Admin_Coralia

Admin_Coralia


Numarul mesajelor : 684
Data de inscriere : 31/12/1969
Varsta : 37
Localizare : BUCURESTI

Pila electrica Empty
MesajSubiect: Re: Pila electrica   Pila electrica EmptyMar 8 Dec - 14:49

Beky a scris:
Salutare tuturor!

Astazi mi-a venit pila electrica. Pana acum foloseam doar pila simpla si atat. Cine imi poate spune cam ce e de stiut in folosirea pilei electrice? Impreuna cu ea am primit o mandrina, 2 freze (una mare mai groasa una subtire) si niste benzi de pus pe mandrina. Dar nu prea stiu cand se folosesc cele din urma si cand se folosesc frezele. Cine ma poate ajuta si pe mine cu niste informatii?

Multumesc :D

Daca nu stii cum se foloseste atunci eu te sfatuiesc sa nu foosesti inca pila pe unghii naturale. Incearca sa exersezi. Eu cand am invatat sa folosesc pila electrica am folosit-o pe unghii false acoperite cu gel si lipite de creioane. Trebuie sa fii foarte atenta la folosirea pilei electrice. Eu o folosesc doar pt indepartarea gelului de pe unghii, dar nu ajung niciodata la unghia naturala. Trebuie sa ai grija sa nu insisti prea mult in aceeasi zona cu pila pt ca se poate incalzi foarte tare si poti sa iti ranesti clienta. De asemenea trebuie sa stii ca nu trebuie sa apesi cu pila peste gel pt ca poate ajunge cu usurinta la unghia naturala.

Poate filmuletele astea te pot ajuta

https://www.youtube.com/watch?v=2DYyPp3JQLc&feature=related

https://www.youtube.com/watch?v=sUZVhGxxm4w
Sus In jos
https://www.facebook.com/coralia.nails
Beky

Beky


Numarul mesajelor : 513
Data de inscriere : 09/06/2009
Varsta : 34
Localizare : Brasov

Pila electrica Empty
MesajSubiect: Re: Pila electrica   Pila electrica EmptyMar 8 Dec - 23:29

Am folosit ieri pila. De dat pe unghia naturala nu poate fi vorba doamne fereste, dar eu am luat-o pt intretineri mai mult. Eu la intretineri cred ca se foloseste mai mult nu? La mine dureaza foarte mult ... de exemplu daca fata are french roz si apoi il vrea albastru sau pur si simplu trebuie refacut, trebuie pilit toata culoarea nu?

Si asta am facut si eu ieri .... am pilit de mi s-a rupt tipsul. Chiar daca am avut foarte mare grija sa nu intru prea mult... cred ca s-a subtiat prea tare. Si credeti-ma ca nu apas, sunt foarte grijulie si atenta.

Inainte imi intra aer pe sub gel recunosc ... dar acum de cand m-am "perfectionat" , incep sa imi vina fete la intretineri si la asta nu ma prea pricep. N u stiu cat sa pilesc , pana unde ... nu stiu cu exactitate ce trebuie facut.

Si problema cu frenchu pe care am mai zis-o. Am facut frenchu peste modelare si cu toate ca dau cat de subtire pot stratul, tot se vedea iesit in relief si nu puteam acoperi direct cu sigilare ca era denivelat. Iar trebuia dat cu modelare sau cum? Nu vad rostu Sad(

Help me ca am mare nevoie Sad
Sus In jos
http://andrenails.blogspot.com/
Admin_Coralia

Admin_Coralia


Numarul mesajelor : 684
Data de inscriere : 31/12/1969
Varsta : 37
Localizare : BUCURESTI

Pila electrica Empty
MesajSubiect: Re: Pila electrica   Pila electrica EmptyMier 9 Dec - 15:44

Beky a scris:
Am folosit ieri pila. De dat pe unghia naturala nu poate fi vorba doamne fereste, dar eu am luat-o pt intretineri mai mult. Eu la intretineri cred ca se foloseste mai mult nu? La mine dureaza foarte mult ... de exemplu daca fata are french roz si apoi il vrea albastru sau pur si simplu trebuie refacut, trebuie pilit toata culoarea nu?

Si asta am facut si eu ieri .... am pilit de mi s-a rupt tipsul. Chiar daca am avut foarte mare grija sa nu intru prea mult... cred ca s-a subtiat prea tare. Si credeti-ma ca nu apas, sunt foarte grijulie si atenta.

Inainte imi intra aer pe sub gel recunosc ... dar acum de cand m-am "perfectionat" , incep sa imi vina fete la intretineri si la asta nu ma prea pricep. N u stiu cat sa pilesc , pana unde ... nu stiu cu exactitate ce trebuie facut.

Si problema cu frenchu pe care am mai zis-o. Am facut frenchu peste modelare si cu toate ca dau cat de subtire pot stratul, tot se vedea iesit in relief si nu puteam acoperi direct cu sigilare ca era denivelat. Iar trebuia dat cu modelare sau cum? Nu vad rostu Sad(

Help me ca am mare nevoie Sad


La intretineri este cel mai greu Rolling Eyes Trebuie sa pilesti gelul pana indepartezi french-ul si inlaturi si gelul de sigilare. Daca te uiti la step by step o sa vezi cum fac eu intretinerea. In legatura cu french-ul nu stiu ce sa iti zic, decat daca vad cum procedezi. Am incercat sa iti explic si asa, dar se pare ca nu ne prea intelegem asa prin scris Smile

Daca vrei fa si tu un articol step by step si noi putem sa iti spunem unde gresesti. ok? Smile
Sus In jos
https://www.facebook.com/coralia.nails
Roxy Nails

Roxy Nails


Numarul mesajelor : 41
Data de inscriere : 08/02/2010
Varsta : 34
Localizare : Bucuresti,sect.6.

Pila electrica Empty
MesajSubiect: Re: Pila electrica   Pila electrica EmptyLun 8 Feb - 13:35

hmm..mi se pare cam ciudat sa spui ca pila electrica traumatiseaza unghia..de fapt da!!o traumatizeaza daca habar nu ai s-o folosesti!!! este adevarat!!Se poate folosi pe unghia naturala atunci cand creezi aderenta!Se da foarte fin pe suprafata unghiei si uniform usurandu-ti f mult munca mai ales la finisarea unghiilor cu gel sau acryl!acum depinde si de freza...eu am una profesionala care include ceva f important:afisajul electronic de rotatii/sec!!La fiecare prodedura:cuticule,aderenta,etc exista o anumita limita de rotatii/secunda..multe fete folosesc frezele de unghii asa..dupa ureche..de ex fac cuticulele cu o rotatie de 6000 sau mai mult si atunci bineinteles ca ii va da sangele clientei.Totul tine de cum lucrezi,de cunostiinte si de indemanare!Pe mine freza ma ajuta f.mult si poate sa va ajute si pe voi ..o data ce capeti experienta si bineinteles sa stii la ce folosesc toate capetele,cum,la ce rotatii etc iar asta se face in principiu la niste cursuri de specializare!;)succes!
Sus In jos
http://www.love4nails.webs.com
Maria D.

Maria D.


Numarul mesajelor : 202
Data de inscriere : 28/01/2010
Varsta : 34
Localizare : Bucuresti

Pila electrica Empty
MesajSubiect: Re: Pila electrica   Pila electrica EmptySam 13 Feb - 10:11

Si eu folosesc pila electrica pentru intretinere -strict pentru indepartarea gelului;acolo unde se observa diferenta de crestere, folosesc o pila normala -e mai sigur ca nu afectez unghia. Initial am folosit-o la rotatie mai mica ,pentru a ma obijnui cu ea .
Utilizez doua modele de freze din carbid - una cilindrica pentru suprafata si una ascutita,pentru curatarea pe dedesubtul unghiilor. Mandrina nu o folosesc,deoarece se incinge mult mai repede-personal nu imi place.

Pila electrica Cfcilcarb

Pila electrica Unghii-false_713_pv
Sus In jos
http://shiny-nails.blogspot.com
Admin_Coralia

Admin_Coralia


Numarul mesajelor : 684
Data de inscriere : 31/12/1969
Varsta : 37
Localizare : BUCURESTI

Pila electrica Empty
MesajSubiect: Re: Pila electrica   Pila electrica EmptySam 13 Feb - 10:38

Mie imi place mult mandrina, pt ca imi scurteaza timpul de lucru. Mie mi se pare ca lucrez mai usor cu ea, pt ca cred ca indeparteaza mai repede gelul de pe unghie, asa ca nu insist prea mult inr-un loc. Cred ca depinde de duritatea benzilor. Eu le folosesc pe cele cu duriate medie. Smile
Sus In jos
https://www.facebook.com/coralia.nails
Admin_Coralia

Admin_Coralia


Numarul mesajelor : 684
Data de inscriere : 31/12/1969
Varsta : 37
Localizare : BUCURESTI

Pila electrica Empty
MesajSubiect: Re: Pila electrica   Pila electrica EmptySam 13 Feb - 10:39

Roxy Nails a scris:
hmm..mi se pare cam ciudat sa spui ca pila electrica traumatiseaza unghia..de fapt da!!o traumatizeaza daca habar nu ai s-o folosesti!!! este adevarat!!Se poate folosi pe unghia naturala atunci cand creezi aderenta!Se da foarte fin pe suprafata unghiei si uniform usurandu-ti f mult munca mai ales la finisarea unghiilor cu gel sau acryl!acum depinde si de freza...eu am una profesionala care include ceva f important:afisajul electronic de rotatii/sec!!La fiecare prodedura:cuticule,aderenta,etc exista o anumita limita de rotatii/secunda..multe fete folosesc frezele de unghii asa..dupa ureche..de ex fac cuticulele cu o rotatie de 6000 sau mai mult si atunci bineinteles ca ii va da sangele clientei.Totul tine de cum lucrezi,de cunostiinte si de indemanare!Pe mine freza ma ajuta f.mult si poate sa va ajute si pe voi ..o data ce capeti experienta si bineinteles sa stii la ce folosesc toate capetele,cum,la ce rotatii etc iar asta se face in principiu la niste cursuri de specializare!;)succes!

Nu stiu cine a zis ca pila electrica traumatizeaza unghia Pila electrica 457715
Sus In jos
https://www.facebook.com/coralia.nails
Maria D.

Maria D.


Numarul mesajelor : 202
Data de inscriere : 28/01/2010
Varsta : 34
Localizare : Bucuresti

Pila electrica Empty
MesajSubiect: Re: Pila electrica   Pila electrica EmptySam 13 Feb - 10:52

Admin_Coralia a scris:
Mie imi place mult mandrina, pt ca imi scurteaza timpul de lucru. Mie mi se pare ca lucrez mai usor cu ea, pt ca cred ca indeparteaza mai repede gelul de pe unghie, asa ca nu insist prea mult inr-un loc. Cred ca depinde de duritatea benzilor. Eu le folosesc pe cele cu duriate medie. Smile

Posibil sa fi fost din cauza benzilor . Le-am folosit pe cele care mi-au venit odata cu pila si nu stiu ce duritate au. Voi incerca si unele cu duritate medie....poate imi vor placea mai mult...mie freza de carbid mi se pare foarte oky Smile si m descurc bine cu ea .
Sus In jos
http://shiny-nails.blogspot.com
Admin_Coralia

Admin_Coralia


Numarul mesajelor : 684
Data de inscriere : 31/12/1969
Varsta : 37
Localizare : BUCURESTI

Pila electrica Empty
MesajSubiect: Re: Pila electrica   Pila electrica EmptySam 13 Feb - 11:18

Maria D. a scris:
Admin_Coralia a scris:
Mie imi place mult mandrina, pt ca imi scurteaza timpul de lucru. Mie mi se pare ca lucrez mai usor cu ea, pt ca cred ca indeparteaza mai repede gelul de pe unghie, asa ca nu insist prea mult inr-un loc. Cred ca depinde de duritatea benzilor. Eu le folosesc pe cele cu duriate medie. Smile

Posibil sa fi fost din cauza benzilor . Le-am folosit pe cele care mi-au venit odata cu pila si nu stiu ce duritate au. Voi incerca si unele cu duritate medie....poate imi vor placea mai mult...mie freza de carbid mi se pare foarte oky Smile si m descurc bine cu ea .

Acum ca imi aduc aminte si eu am incercat cu benzile care au fost in set si s-au incalzit foarte repede Pila electrica 457715

Si eu ziceam ca freza de diamant e super pana mi-am luat benzi, pt ca o clienta de-a mea a insistat (pt faptul ca sunt mult mai igienice). si am ramas Pila electrica 264362 surprinsa de cat de bine am dat jos gelul. Adevarul este ca eu nu am incercat cu freza de carbid, deci nu as putea sa iti zic daca e o diferenta asa de mare cum e la diamant.
Sus In jos
https://www.facebook.com/coralia.nails
Elisza Nails

Elisza Nails


Numarul mesajelor : 133
Data de inscriere : 10/02/2010
Varsta : 41
Localizare : Constanta

Pila electrica Empty
MesajSubiect: Re: Pila electrica   Pila electrica EmptySam 13 Feb - 14:05

Eu stiu ca pila electica nu se foloseste pe unghii la rotatie mica ci la rotatie cat mai mare. Vibratiile pe care le produce la viteza mica sunt deranjante pentru clienta si pentru radacina unghiei. Eu o folosesc la peste 15000 de rotatii pe minut si ma ajuta foarte mult la intretinerea unghiilor. Incepatoarele trebuie sa fie foarte atente cand o folosesc si recomand sa incercati mai intai pe unghiile voastre si apoi pe unghiile clientelor. Doar asa va puteti da seama cum functioneaza si cum se simte pe unghie. Aveti grija sa nu insistati prea mult intr-un singur loc . Puteti deteriora grav unghia !
Sus In jos
http://www.eliszanails.ro
Roxy Nails

Roxy Nails


Numarul mesajelor : 41
Data de inscriere : 08/02/2010
Varsta : 34
Localizare : Bucuresti,sect.6.

Pila electrica Empty
MesajSubiect: Re: Pila electrica   Pila electrica EmptyDum 14 Feb - 0:40

Admin_Coralia a scris:
Roxy Nails a scris:
hmm..mi se pare cam ciudat sa spui ca pila electrica traumatiseaza unghia..de fapt da!!o traumatizeaza daca habar nu ai s-o folosesti!!! este adevarat!!Se poate folosi pe unghia naturala atunci cand creezi aderenta!Se da foarte fin pe suprafata unghiei si uniform usurandu-ti f mult munca mai ales la finisarea unghiilor cu gel sau acryl!acum depinde si de freza...eu am una profesionala care include ceva f important:afisajul electronic de rotatii/sec!!La fiecare prodedura:cuticule,aderenta,etc exista o anumita limita de rotatii/secunda..multe fete folosesc frezele de unghii asa..dupa ureche..de ex fac cuticulele cu o rotatie de 6000 sau mai mult si atunci bineinteles ca ii va da sangele clientei.Totul tine de cum lucrezi,de cunostiinte si de indemanare!Pe mine freza ma ajuta f.mult si poate sa va ajute si pe voi ..o data ce capeti experienta si bineinteles sa stii la ce folosesc toate capetele,cum,la ce rotatii etc iar asta se face in principiu la niste cursuri de specializare!;)succes!

Nu stiu cine a zis ca pila electrica traumatizeaza unghia Pila electrica 457715

Asa in general daca intri pe net vei gasi multe articole in care asa se scrie...
Sus In jos
http://www.love4nails.webs.com
Roxy Nails

Roxy Nails


Numarul mesajelor : 41
Data de inscriere : 08/02/2010
Varsta : 34
Localizare : Bucuresti,sect.6.

Pila electrica Empty
MesajSubiect: Re: Pila electrica   Pila electrica EmptyDum 14 Feb - 0:48

Elisza Nails a scris:
Eu stiu ca pila electica nu se foloseste pe unghii la rotatie mica ci la rotatie cat mai mare. Vibratiile pe care le produce la viteza mica sunt deranjante pentru clienta si pentru radacina unghiei. Eu o folosesc la peste 15000 de rotatii pe minut si ma ajuta foarte mult la intretinerea unghiilor. Incepatoarele trebuie sa fie foarte atente cand o folosesc si recomand sa incercati mai intai pe unghiile voastre si apoi pe unghiile clientelor. Doar asa va puteti da seama cum functioneaza si cum se simte pe unghie. Aveti grija sa nu insistati prea mult intr-un singur loc . Puteti deteriora grav unghia !

Da ai drepatate dar daca eu vreau sa tocesc si cuticulele sau sa creez aderenta in nici un caz nu pot cu 15000...cand indepartezi gelul sau acrylul merge dar nu cred chiar cu 15000 sau cine stie...daca tu zici inseamna ca asa e!
Sus In jos
http://www.love4nails.webs.com
Elisza Nails

Elisza Nails


Numarul mesajelor : 133
Data de inscriere : 10/02/2010
Varsta : 41
Localizare : Constanta

Pila electrica Empty
MesajSubiect: Re: Pila electrica   Pila electrica EmptyDum 14 Feb - 4:39

Ba chiar cu 20000 rotatii/minut. Pila mea are maxim 25000 si o folosesc si la maxim. Ai observat ca pilele profesionale au intre 0 si 35000 rotatii/minut... sarut
Sus In jos
http://www.eliszanails.ro
Moderator_TigerNails

Moderator_TigerNails


Numarul mesajelor : 637
Data de inscriere : 21/06/2009
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti

Pila electrica Empty
MesajSubiect: Re: Pila electrica   Pila electrica EmptyDum 14 Feb - 8:43

Elisza Nails a scris:
Ba chiar cu 20000 rotatii/minut. Pila mea are maxim 25000 si o folosesc si la maxim. Ai observat ca pilele profesionale au intre 0 si 35000 rotatii/minut... sarut

Elisza,

asta inseamna ca freze precum Promed 1020 sau Promed 3020 nu sunt tocmai profesionale? nu stiu
Sus In jos
http://www.tigernails.ro
Roxy Nails

Roxy Nails


Numarul mesajelor : 41
Data de inscriere : 08/02/2010
Varsta : 34
Localizare : Bucuresti,sect.6.

Pila electrica Empty
MesajSubiect: Re: Pila electrica   Pila electrica EmptyDum 14 Feb - 11:05

Cum sa nu fie profesionale?Sunt..mai ales si cat costa una..nu e tocmai ieftina!Eu am Promed 3020 cu 20.000 de rotatii/min si mi se pare mai mult decat suficient.La 35.000rotatii/min dezlipesti si asfaltul:))))(vorba vine..)Oricum mie una nu mi-ar trebui cu o asemenea rotatie nici daca as primi-o cadou...am 1 si superbuna din toate punctele de vedere de la calitate pana la design-ul frumos si practic pe care il are!
Sus In jos
http://www.love4nails.webs.com
Elisza Nails

Elisza Nails


Numarul mesajelor : 133
Data de inscriere : 10/02/2010
Varsta : 41
Localizare : Constanta

Pila electrica Empty
MesajSubiect: Re: Pila electrica   Pila electrica EmptyLun 15 Feb - 4:30

Nu n-am spus asta...am folosit denumirea de "pile profesionale" pentru ca mai sunt si alte pile pentru uz personal care se gasesc pe fel de fel de situri , chiar si la tv.
Sus In jos
http://www.eliszanails.ro
kharisma




Numarul mesajelor : 7
Data de inscriere : 15/02/2010
Varsta : 39

Pila electrica Empty
MesajSubiect: Re: Pila electrica   Pila electrica EmptyLun 15 Feb - 10:12

Oare daca pila mea electrica nu are inclusa o mandrina, as putea lua una separata care sa se postriveasca? Sau aceste mandrine sunt strict destinate acelor modele pt care sunt create? Am tot incercat sa ma uit la capatul acestor mandrine, dar nu se potrivesc la ce pila am eu Sad
Sus In jos
Anushka

Anushka


Numarul mesajelor : 187
Data de inscriere : 14/02/2010
Varsta : 35
Localizare : Zarnesti,Brasov

Pila electrica Empty
MesajSubiect: Re: Pila electrica   Pila electrica EmptyLun 15 Feb - 23:25

Mai..am tot citit ce ati scris despre pila electrica,am urmarit multe filmulete,dar parca vorbiti o limba straina scoate limba "mandrina" si alte capete si denumiri...vreau si eu sa-mi iau una sa o incerc pe unghiile mele sa incep si eu sa folosesc ca mi-e greu numai cu pila normala.
in primul rand ce-mi recomandati?
si in al doilea rand...ar fi frumos daca ati putea sa faceti un post si cu poze si cu explicatiile pt fiecare capat ce face...si mandrina aia zambet larg
va rooog ma inclin
Sus In jos
Moderator_iulia_vero

Moderator_iulia_vero


Numarul mesajelor : 354
Data de inscriere : 10/12/2009
Varsta : 37

Pila electrica Empty
MesajSubiect: Re: Pila electrica   Pila electrica EmptyMar 16 Feb - 1:04

kharisma a scris:
Oare daca pila mea electrica nu are inclusa o mandrina, as putea lua una separata care sa se postriveasca? Sau aceste mandrine sunt strict destinate acelor modele pt care sunt create? Am tot incercat sa ma uit la capatul acestor mandrine, dar nu se potrivesc la ce pila am eu Sad

De ce crezi ca nu ti se potrivesc? Pune o poza si iti raspundem.

Uite de exemplu eu aveam o freza conica ingusta care nu intra era prea groasa cu toate ca venise impreuna cu tot aparatul si am pilit-o putin cu o pila 180/180 si merge acum de minune. Sa stii ca majoritatea capurilor se potrivesc daca nu faci ca mine.
Sus In jos
Beky

Beky


Numarul mesajelor : 513
Data de inscriere : 09/06/2009
Varsta : 34
Localizare : Brasov

Pila electrica Empty
MesajSubiect: Re: Pila electrica   Pila electrica EmptyVin 26 Feb - 6:16

Si eu mai am probleme cu pila electrica. Eu nu prea stiu sa o folosesc. Daca ar pune cineva poze cu capetele, madrina, sau cu toate cele si sa explice cum se folosesc, poate ar scoate mai multe fete din incurcaturi :D
Sus In jos
http://andrenails.blogspot.com/
Moderator_TigerNails

Moderator_TigerNails


Numarul mesajelor : 637
Data de inscriere : 21/06/2009
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti

Pila electrica Empty
MesajSubiect: Re: Pila electrica   Pila electrica EmptyVin 26 Feb - 10:28

Buna fetelor! flower

In urma cererilor voastre, va voi prezenta aici principalele capete pentru freze.
Tin sa precizez inainte, ca aceste capete reprezinta o parte din oferta Tiger Nails, sunt produse de Promed sau Edenta si se potrivesc in mod normal la orice aparat deoarece tija are dimensiuni standard . La alte firme, oferta poate fi alta. In general insa, unele din formele de mai jos se regasesc si la alte firme, diferenta fiind producatorul sau calitatea.

Sa incepem! bounce

1. Mandrina cu role de smirghel - se foloseste la finisari, intretineri sau dat jos unghii, in functie de asperitatea smirgherului.
a. Role de smirghel cu asperitate fina - pt. finisari
b. Role de smirghel cu asperitate medie - pt. intretineri
c. Role de smirghel cu asperitate aspra - pt. dat jos unghii
Cand se uzeaza, rolele de smirghel pot fi inlocuite.
Se simt pe unghie mai finut decat capetele metalice.

Pila electrica Mandrinapromed.th

Pila electrica Rolesmirghelpromedptman.th

2. Freza diamant pentru cuticule - se foloseste la pregatirea si curatarea cuticulelor in cadrul pasului de pregatire a unghiei naturale. Materialul din care este facuta este finut iar cand lucrezi cu acest capat, clienta nici nu simte. Curata insa perfect si, datorita formei, ajungi foarte bine sub cuticula, fara a face rani.
Asperitate: fina.

Pila electrica Frezadiamantpromedcutic.th

3. Freza din piatra pentru cuticule - se foloseste la pregatirea si curatarea cuticulelor. Cand lucrezi cu ea, este si se simte putin mai dura decat cea din diamant. Curata insa, de asemenea, foarte bine. Are o durata de pilire ceva mai scurta decat cea de diamant.
Asperitate: fina.

Pila electrica Frezapiatrapromedcuticu.th

4. Freza din titan cu forma cilindrica lunga sau scurta - capete fabricate dintr-un material foarte dur si rezistent. Se folosesc la intretineri si dat jos de unghii. Personal, nu le recomand fetelor fara experienta, deoarece daca nu sunt folosite corect, aceste capate in mod special, pot fi foarte periculoase. Daca sunt totusi folosite de o persoana neexperimentata, recomand folosirea la un numar mic de rotatii/minut, si cu foarte mare grija!
Asperitate: aspra.

Pila electrica Frezatitanpromedcilindr.th

Pila electrica Frezatitanpromedcilindra.th

5. Freza din titan cu forma conica lunga si subtire - datorita dimensiunii, acest capat se foloseste la pilirea sub partea libera a unghiei false la intretinere. Atunci cand creste si clienta vine la intretinere, partea libera a unghiei nu mai are un aspect placut dedesubt (se ingalbeseste, prezinta denivelari in cazul constructiilor pe sablon, etc.), iar cu acest capat pilim si curatam acea zona.
Unii tehnicieni o folosesc si la intretinere.
Asperitate: aspra.

Pila electrica Frezatitanpromedconical.th

6. Freza cu bila - datorita dimensiunii, acest capat se foloseste la pilirea sub partea libera a unghiei false la intretinere. Atunci cand creste si clienta vine la intretinere, partea libera a unghiei nu mai are un aspect placut dedesubt (se ingalbeseste, prezinta denivelari in cazul constructiilor pe sablon, etc.), iar cu acest capat pilim si curatam acea zona.
Cu toate ca nu este voie sa se intample asa, gelul mai aluneca si curge in cuticule. In aceasta situatie, putem folosi acest capat pentru a il pili.
Mai poate fi folosita si la pregatirea cuticulei insa este cam dura.
Asperitate: aspra.

Pila electrica Frezaedentacubila.th

7. Freza conica lunga si freza conica scurta - capete folosite la intretinere, dat jos unghii si la pilirea sub partea libera a unghiei false la intretinere. Unii tehnicieni prefera modelul lung, altii pe cel scurt, fiind o chestiune de gust sau obisnuinta.
Asperitate: aspre.
Aceste modele exista si cu asperitate medie si au acelasi scop, fiind insa recomandate tehicienilor mai putin experimentati la lucrul cu freza electrica.

Pila electrica Frezaedentalunga.th

Pila electrica Frezaedentascurta.th

8. Freza lunga si ascutita - capat folosit la intretineri sau la pilirea sub partea libera a unghiei false la intretinere.


Pila electrica Frezaedentalungaascutit.th

Periuta pentru curatarea capetelor de freza - ajuta la indepartarea prafului de pilitura de pe varfuri, pentru ca acestea sa aiba o durata de pilire mai indelungata.

Pila electrica Periepromeddecuratatfre.th

Atentie!
Lucrul cu freza electrica poate fi extrem de periculos!
Varianta cea mai buna ar fi sa puteti fi supravegheate la primele incercari de un tehnician cu experienta, care sa stie sa foloseasca freza asa cum trebuie.
Mai ales daca nu ati lucrat niciodata cu un astfel de aparat, NU FACETI EXPERIMENTE/incercari pe cliente. Nu v-as recomanda nici macar sa incercati pentru prima oara o freza pe unghiile voastre. Piliti cateva tipsuri mai intai si abia apoi, la un nivel de rotatii FOARTE mic, incercati si pe unghiile voastre. Mariti numarul de rotatii abia cand veti controla bine freza.

Cand pregatim cuticulele lucram cu numar de rotatii/minut scazut, in functie de experienta, intre aprox. 3000 - 6000 rot./min.
La intretineri si dat jos, se lucreaza, in functie de experienta, cu viteze intre 4000 rot./min. si un maxim de 20.000 rot./min.
La aparatele proaste, un numar mai mic de rotatii va produce vibratii care pot cauza mici fisuri in gel/acryl. La un aparat bun, acest lucru NU este valabil.

Pentru fetele fara experienta, cele mai recomandate modele de aparate sunt cele care afisaza numarul de rotatii (cu display). Astfel, se pot controla rotatiile la fiecare pas.

MARE ATENTIE!
Sensul in care capatul se invarte trebuie sa fie INVERS fata de sensul in care piliti pe unghie!
De ex., daca piliti dinspre cuticula inspre varful unghiei, varful trebuie sa se invarta dinspre stanga spre dreapta!
Cand folositi freza, NU APASATI si NU INSISTATI fara intrerupere mult timp pe zona pe care o piliti. Daca veti face acest lucru, veti face rani iar zona se va incalzi extrem de tare si o veti arde pe clienta! Se pileste prin miscari scurte stanga - dreapta sau de sus-jos.

Am descris mai sus scopul, metodele si sfaturile recomandate de noi la utilizarea frezelor. Sper ca am explicat bine si ca acest post va raspunde macar la cateva dintre intrebari.
In mod sigur am omis cateva aspecte insa cred ca ar fi fost imposibil sa le cuprind pe toate dintr-o data.
Propun insa sa facem toate completarile necesare pe parcurs, prin intrebari si raspunsuri. bravo!

Tiger Nails


Ultima editare efectuata de catre Moderator_TigerNails in Dum 9 Mai - 16:54, editata de 1 ori
Sus In jos
http://www.tigernails.ro
Admin_Coralia

Admin_Coralia


Numarul mesajelor : 684
Data de inscriere : 31/12/1969
Varsta : 37
Localizare : BUCURESTI

Pila electrica Empty
MesajSubiect: Re: Pila electrica   Pila electrica EmptyLun 1 Mar - 14:06

Pila electrica 896185 Pila electrica 896185 Pila electrica 896185 Pila electrica 896185 Pila electrica 896185

Iti multumim frumos TigerNails pt acest articol foarte elaborat. Eu nu am o freza foarte performanta, astfel ca nu folosesc capetele pt cuticule pt ca pot rani unghiile clientelor. Oricum acest articol a fost foarte bine facut si sper ca fetele noastre, care nu stiau ce faca cu diferitele capete au inteles foarte bine rolul fiecaruia.

Este foarte important sa nu folositi frezele decat dupa ce sunteti sigure ca puteti sa faceti acest lucru in siguranta!

Spor la munca dragelor! Pila electrica Icon_cheers
Sus In jos
https://www.facebook.com/coralia.nails
unghiifalseploiesti

unghiifalseploiesti


Numarul mesajelor : 127
Data de inscriere : 15/02/2010
Varsta : 37
Localizare : Ploiesti

Pila electrica Empty
MesajSubiect: Re: Pila electrica   Pila electrica EmptyMar 16 Mar - 5:03

Maria D. a scris:
Si eu folosesc pila electrica pentru intretinere -strict pentru indepartarea gelului;acolo unde se observa diferenta de crestere, folosesc o pila normala -e mai sigur ca nu afectez unghia. Initial am folosit-o la rotatie mai mica ,pentru a ma obijnui cu ea .
Utilizez doua modele de freze din carbid - una cilindrica pentru suprafata si una ascutita,pentru curatarea pe dedesubtul unghiilor. Mandrina nu o folosesc,deoarece se incinge mult mai repede-personal nu imi place.

Pila electrica Cfcilcarb

Pila electrica Unghii-false_713_pv

Buna Maria,

Ti-ai luat cumva pila electrica de la Diamond Nails? daca da, poti sa imi spui de care si daca esti multumita de ea? As vrea sa imi iau si eu si sunt putin in dubii ...

Multumesc!
Pupici !
Sus In jos
http://www.unghii-false-ploiesti.ro
Maria D.

Maria D.


Numarul mesajelor : 202
Data de inscriere : 28/01/2010
Varsta : 34
Localizare : Bucuresti

Pila electrica Empty
MesajSubiect: Re: Pila electrica   Pila electrica EmptyMar 16 Mar - 5:32

Da,este de la Diamond....mi-a luat-o o tipa pe vremea cand eu nu stiam ce produse sa achizitionez.
Este un Proxon...nu are afisaj,ii poti seta viteza rotatiilor - nu are un design fenomenal de special - dar ma descurc foarte bine cu ea...capetele pe care le folosesc sunt cele de mai sus...si cam asta e povestea frezei mele.
Ideea e ca e ieftina si iti faci treaba cu ea...Daca iti iei freza gandeste-te si la un aspirator Cool isi merita fiecare banut scratch bravo!
Sus In jos
http://shiny-nails.blogspot.com
unghiifalseploiesti

unghiifalseploiesti


Numarul mesajelor : 127
Data de inscriere : 15/02/2010
Varsta : 37
Localizare : Ploiesti

Pila electrica Empty
MesajSubiect: Re: Pila electrica   Pila electrica EmptyMar 16 Mar - 11:30

Maria D. a scris:
Da,este de la Diamond....mi-a luat-o o tipa pe vremea cand eu nu stiam ce produse sa achizitionez.
Este un Proxon...nu are afisaj,ii poti seta viteza rotatiilor - nu are un design fenomenal de special - dar ma descurc foarte bine cu ea...capetele pe care le folosesc sunt cele de mai sus...si cam asta e povestea frezei mele.
Ideea e ca e ieftina si iti faci treaba cu ea...Daca iti iei freza gandeste-te si la un aspirator Cool isi merita fiecare banut scratch bravo!


ms mult , ma temeam ca nu sunt bune ...eu vreau una sa ma ajute la intretinere ...
Sus In jos
http://www.unghii-false-ploiesti.ro
kharisma




Numarul mesajelor : 7
Data de inscriere : 15/02/2010
Varsta : 39

Pila electrica Empty
MesajSubiect: Re: Pila electrica   Pila electrica EmptyVin 19 Mar - 14:09

multumim foarte mult pentru toate explicatiile, TigerNails cheers
parca as avea nevoie de o mica lamurire scratch
nu e ok sa se taie cuticulele undeva mai devreme de 3 zile, dar cand sunt pilite cu pila speciala pt cuticule...nu e acelasi lucru? Crying or Very sad sau cu acea pila nu se face inainte de aplicatea gelului? dar atunci cand se mai foloseste?

multu multu pentru toate informatiile de pe forum ma inclin
Sus In jos
Moderator_TigerNails

Moderator_TigerNails


Numarul mesajelor : 637
Data de inscriere : 21/06/2009
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti

Pila electrica Empty
MesajSubiect: Re: Pila electrica   Pila electrica EmptyVin 19 Mar - 16:35

kharisma a scris:
multumim foarte mult pentru toate explicatiile, TigerNails cheers
parca as avea nevoie de o mica lamurire scratch
nu e ok sa se taie cuticulele undeva mai devreme de 3 zile, dar cand sunt pilite cu pila speciala pt cuticule...nu e acelasi lucru? Crying or Very sad sau cu acea pila nu se face inainte de aplicatea gelului? dar atunci cand se mai foloseste?

multu multu pentru toate informatiile de pe forum ma inclin

Buna!

Cu mare placere! Ma bucur ca ai gasit explicatiile mele de ajutor. bravo!

Pregatirea cuticulelor se face intotdeauna inaintea aplicarii gelului si, daca folosim freza, presupune:
1. Impingerea cuticulei cu un instrument special (cuticle pusher) sau cu betisorul de lemn (cu varf plat);
2. Curatarea restului de cuticula ramas pe suprafata unghiei cu unul din varfurile speciale pentru asa ceva (de preferat cele din diamant sau din piatra).

Deci, cuticulele nu se pilesc/taie cu freza. Se pileste finut doar ce a ramas pe unghiute dupa impingerea cuticulelor.
Sus In jos
http://www.tigernails.ro
kharisma




Numarul mesajelor : 7
Data de inscriere : 15/02/2010
Varsta : 39

Pila electrica Empty
MesajSubiect: Re: Pila electrica   Pila electrica EmptySam 20 Mar - 3:19

Esti o draguta Tiger Nails!!!
Multumesc tare mult de explicatii cheers
Sus In jos
unghiifalseploiesti

unghiifalseploiesti


Numarul mesajelor : 127
Data de inscriere : 15/02/2010
Varsta : 37
Localizare : Ploiesti

Pila electrica Empty
MesajSubiect: Re: Pila electrica   Pila electrica EmptyMar 13 Apr - 7:56

unghiifalseploiesti a scris:
Maria D. a scris:
Da,este de la Diamond....mi-a luat-o o tipa pe vremea cand eu nu stiam ce produse sa achizitionez.
Este un Proxon...nu are afisaj,ii poti seta viteza rotatiilor - nu are un design fenomenal de special - dar ma descurc foarte bine cu ea...capetele pe care le folosesc sunt cele de mai sus...si cam asta e povestea frezei mele.
Ideea e ca e ieftina si iti faci treaba cu ea...Daca iti iei freza gandeste-te si la un aspirator Cool isi merita fiecare banut scratch bravo!


ms mult , ma temeam ca nu sunt bune ...eu vreau una sa ma ajute la intretinere ...



am avut o presimtire ... mi-am comandat o pila electrica de la Diamond pt ca atat m-a dus buzunarul , am incercat sa pilesc un tips cu gel ca sa ma invat cu ea si .... surpriza ! a inceput sa iasa fum din aparat affraid ... maine le-o trimit inapoi ... poate obtin alt model .... No

a mai patit cineva asa ceva?
Sus In jos
http://www.unghii-false-ploiesti.ro
Lilishor

Lilishor


Numarul mesajelor : 280
Data de inscriere : 10/04/2010
Varsta : 35
Localizare : Galati

Pila electrica Empty
MesajSubiect: Re: Pila electrica   Pila electrica EmptyMar 13 Apr - 12:40

unghiifalseploiesti a scris:
unghiifalseploiesti a scris:
Maria D. a scris:
Da,este de la Diamond....mi-a luat-o o tipa pe vremea cand eu nu stiam ce produse sa achizitionez.
Este un Proxon...nu are afisaj,ii poti seta viteza rotatiilor - nu are un design fenomenal de special - dar ma descurc foarte bine cu ea...capetele pe care le folosesc sunt cele de mai sus...si cam asta e povestea frezei mele.
Ideea e ca e ieftina si iti faci treaba cu ea...Daca iti iei freza gandeste-te si la un aspirator Cool isi merita fiecare banut scratch bravo!


ms mult , ma temeam ca nu sunt bune ...eu vreau una sa ma ajute la intretinere ...



am avut o presimtire ... mi-am comandat o pila electrica de la Diamond pt ca atat m-a dus buzunarul , am incercat sa pilesc un tips cu gel ca sa ma invat cu ea si .... surpriza ! a inceput sa iasa fum din aparat affraid ... maine le-o trimit inapoi ... poate obtin alt model .... No

a mai patit cineva asa ceva?
daaaa io io iooo! acum vreo 2 ani am comandat o pila electrica (cea digitala ...eram hmm oauu! nu mai vazusem decat d alea cu butoane rotative ) si ghici ce! knd o primesc dau sa pilesc unghia clientei si surprizaaaaa mergea in reluare la viteza maxima Smile)) era mai buna aia de la avon Wink)). SUna-i si explica-le
sunt intelegatori
Sus In jos
unghiifalseploiesti

unghiifalseploiesti


Numarul mesajelor : 127
Data de inscriere : 15/02/2010
Varsta : 37
Localizare : Ploiesti

Pila electrica Empty
MesajSubiect: Re: Pila electrica   Pila electrica EmptyMier 14 Apr - 1:07

cred ca le cer un proxxon in schimb ca pe aia nu o mai vreau nici reparata nici alta acelasi model ...
Sus In jos
http://www.unghii-false-ploiesti.ro
valma

valma


Numarul mesajelor : 61
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti

Pila electrica Empty
MesajSubiect: Re: Pila electrica   Pila electrica EmptyLun 26 Apr - 8:58

Ce freza ma sfatuiti sa imi iau care sa fie bunicica si sa nu coste o avere? Very Happy
please help caci am mare nevoie de ea Smile
Sus In jos
http://glamchicnails.blogspot.com/
valma

valma


Numarul mesajelor : 61
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti

Pila electrica Empty
MesajSubiect: Re: Pila electrica   Pila electrica EmptyLun 26 Apr - 11:57

Este ok proxxon-ul de la diamond? caci este acceptabil ca pret si pare ok pentru inceput Smile
Sus In jos
http://glamchicnails.blogspot.com/
Maria D.

Maria D.


Numarul mesajelor : 202
Data de inscriere : 28/01/2010
Varsta : 34
Localizare : Bucuresti

Pila electrica Empty
MesajSubiect: Re: Pila electrica   Pila electrica EmptyLun 26 Apr - 22:39

Eu am proxxon si e oky dupa 6luni ...nu am avut nicio problema.
Sus In jos
http://shiny-nails.blogspot.com
magic nails




Numarul mesajelor : 40
Data de inscriere : 23/02/2010
Varsta : 47
Localizare : Constanta

Pila electrica Empty
MesajSubiect: Re: Pila electrica   Pila electrica EmptyMar 27 Apr - 0:48

Fetelr , pile electrice profesionale si binenteles un pic mai scumpe face promed-ul. Eu am achizitionat 4 pentru salon din Ungaria acum 4-5 ani si inca functioneaza in regim de 10-12 cliente pe zi. E adevarat ca se mai blocheaza de la cheratina rulmentii dar cu putina intretinere nu sunt probleme. Acum Proxxon eu nu stiu sa fie vreo firma importanta pe aceasta piata, nu zic nu dar nu cunosc, insa acelasi model de pila eu am luat din Polonia cu brandul vanzatorului de acolo, tot cu codul JD-500 , pe care apoi l-am gasit pe siteul unui producator chinez.
Sfat : nu aruncati mai mult de 500 de lei daca sunteti la inceput si cand puteti luati un Promed. Spor!!!
Sus In jos
http://www.magicnailsart.ro
unghiifalseploiesti

unghiifalseploiesti


Numarul mesajelor : 127
Data de inscriere : 15/02/2010
Varsta : 37
Localizare : Ploiesti

Pila electrica Empty
MesajSubiect: Re: Pila electrica   Pila electrica EmptyMar 27 Apr - 11:19

...nu mi-au inlocuit pila cu un proxxon deci nu stiu sa va spun cum functioneaza, am primit alta, acelasi model pe care il comandasem... este de la Diamond si are pretul 281 lei - "Pila Profesionala pentru unghii - Digitala" . Aceasta noua merge ok.
Sus In jos
http://www.unghii-false-ploiesti.ro
valma

valma


Numarul mesajelor : 61
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti

Pila electrica Empty
MesajSubiect: Re: Pila electrica   Pila electrica EmptyMar 27 Apr - 16:08

Multumesc pentru ajutor! sarut
Sus In jos
http://glamchicnails.blogspot.com/
otiliaioana

otiliaioana


Numarul mesajelor : 9
Data de inscriere : 02/05/2010
Localizare : Timisoara

Pila electrica Empty
MesajSubiect: Re: Pila electrica   Pila electrica EmptyDum 2 Mai - 4:42

Despre pila electrica: ********************** (text cenzurat <=> reclama la servicii)
Sus In jos
http://otiliabeautynails.blogspot.com
daniela

daniela


Numarul mesajelor : 97
Data de inscriere : 22/03/2010
Varsta : 34
Localizare : Arad

Pila electrica Empty
MesajSubiect: Re: Pila electrica   Pila electrica EmptyMar 4 Mai - 9:08

as vrea sa va intreb si eu ceva despre pila electrica...cand am cumparat-o am primit la ea 6 capete si cateva role mai fine si mai dure insa acele role se potrivesc numai la unul dintre acele capete.oare exista role de alea si mai mici?
Sus In jos
otiliaioana

otiliaioana


Numarul mesajelor : 9
Data de inscriere : 02/05/2010
Localizare : Timisoara

Pila electrica Empty
MesajSubiect: Re: Pila electrica   Pila electrica EmptyMar 4 Mai - 9:34

Capetele au fiecare cate o intrebuintare dar nu este nevoie sa le folosesti pe toate, alegi ce se potriveste in functie de tehnica ta de lucru dar cu mare grija pentru unghia naturala.
Rolele, din cate stiu, au marime standard indiferent de granulatie. Exista role (tip tub) care au ambele capete deschise dar si role cu un capat inchis (ca un fel de caciula) si s-ar putea ca alea sa fie mai mari dar cu ele nu am lucrat.
Cel mai bine ar fi sa intrebi furnizorul. Ar fi minunat ca acesti furnizori, pe langa vanzare sa faca si un minim de instructaj (asa este etic...)
Sus In jos
http://otiliabeautynails.blogspot.com
daniela

daniela


Numarul mesajelor : 97
Data de inscriere : 22/03/2010
Varsta : 34
Localizare : Arad

Pila electrica Empty
MesajSubiect: Re: Pila electrica   Pila electrica EmptyMar 4 Mai - 11:01

si eu mi-as fi dorit sa primesc niste instructiuni dar din pacate nu s-a intamplat asa...mersi mult pentru raspuns Smile
Sus In jos
Moderator_iulia_vero

Moderator_iulia_vero


Numarul mesajelor : 354
Data de inscriere : 10/12/2009
Varsta : 37

Pila electrica Empty
MesajSubiect: Re: Pila electrica   Pila electrica EmptyMar 4 Mai - 20:50

daniela a scris:
as vrea sa va intreb si eu ceva despre pila electrica...cand am cumparat-o am primit la ea 6 capete si cateva role mai fine si mai dure insa acele role se potrivesc numai la unul dintre acele capete.oare exista role de alea si mai mici?

E normal sa se potriveasca numai la unul din capete pt ca nu le folosesti pe toate o data, nu exista role mai mici pentru ca nu exista nici suport pt ele, celelalte capete sunt de fapt pilele.
Rasfoieste putin paginile din acest topic si vei vedea si poze cu explicatii.
Sus In jos
valma

valma


Numarul mesajelor : 61
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti

Pila electrica Empty
MesajSubiect: Re: Pila electrica   Pila electrica EmptyDum 9 Mai - 16:08

Buna, fetelor!


Tina, iti multumim mult pentru detaliile despre capetele frezei! flower

Am o nelamurire - varful diamant e mai fin decat cel din piatra? Eu l-am incercat pe cel din piatra si abia daca se simte la un numar de rotatii mici.

Am nevoie de unul dintre aceste capete si mi-e tare greu la inceput cu totul :-s . De-aia am nevoie de confirmarea ta, caci mie capetele de diamant imi par destul de rigide si periculoase Embarassed Smile)))))).

Si mai am o intrebare... Smile Capetele acestea (fie cele din piatra - piatra este piatra obisnuita sau ceva similar celei ponce? - mie asa mi s-a parut nu vreau sa vad ) pot fi folosite doar pe unghia naturala sau si ca sa finisam zona cuticulei/peretilor laterali in cazul unghiilor cu gel?

Scuze pentru multitudinea intrebarilor oh
Sus In jos
http://glamchicnails.blogspot.com/
Moderator_TigerNails

Moderator_TigerNails


Numarul mesajelor : 637
Data de inscriere : 21/06/2009
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti

Pila electrica Empty
MesajSubiect: Re: Pila electrica   Pila electrica EmptyDum 9 Mai - 16:52

valma a scris:
Buna, fetelor!


Tina, iti multumim mult pentru detaliile despre capetele frezei! flower

Am o nelamurire - varful diamant e mai fin decat cel din piatra? Eu l-am incercat pe cel din piatra si abia daca se simte la un numar de rotatii mici.

Am nevoie de unul dintre aceste capete si mi-e tare greu la inceput cu totul :-s . De-aia am nevoie de confirmarea ta, caci mie capetele de diamant imi par destul de rigide si periculoase Embarassed Smile)))))).

Si mai am o intrebare... Smile Capetele acestea (fie cele din piatra - piatra este piatra obisnuita sau ceva similar celei ponce? - mie asa mi s-a parut nu vreau sa vad ) pot fi folosite doar pe unghia naturala sau si ca sa finisam zona cuticulei/peretilor laterali in cazul unghiilor cu gel?

Scuze pentru multitudinea intrebarilor oh

Buna valma! fac cu mana
Cu mare placere! flower

Varful de diamant este putin mai finut decat cel de piatra. Insa mai importante sunt alte doua aspecte:
1. Cel de diamant are o durata de pilire mai lunga.
2. Cel de diamant are o forma mult mai buna pentru a-ti permite sa cureti foarte bine cuticulele.
Chiar daca pare rigid si periculos, NU este! (Bineinteles, daca este folosit corect - lucru valabil insa la toate capetele!)
Ti-l recomand cu incredere! bravo!

Piatra este un fel de piatra ponce insa foarte finuta. Wink
Merg folosite si la finisare insa asta poate sa afecteze putin "durata de viata" a capatului. Totusi, eu am folosit capatul meu de diamant si la diverse finisari cateodata si, inca am acelasi capat cam de un an de zile. zambet larg

Daca nu ai experienta dar vei lucra cu numar de rotatii mici, urmand sa le cresti in timp, atunci totul va fi perfect, iti vei usura munca si vei salva mult timp!

Noapte buna, sarut
Sus In jos
http://www.tigernails.ro
valma

valma


Numarul mesajelor : 61
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti

Pila electrica Empty
MesajSubiect: Re: Pila electrica   Pila electrica EmptyLun 10 Mai - 0:43

Saru' mana mult pentru raspuns, Tina! imbratisare

Merg pe diamant deci increzut bravo!
Sus In jos
http://glamchicnails.blogspot.com/
woozy

woozy


Numarul mesajelor : 220
Data de inscriere : 28/03/2010
Varsta : 33
Localizare : galati

Pila electrica Empty
MesajSubiect: Re: Pila electrica   Pila electrica EmptyVin 11 Iun - 12:22

http://www.happynails-sibiu.eu/shop/img/p/16-57-large.jpg
Frezä cu putere reglabilä, 0-25000u/min,cu 6 capete de rezervä foarte usor de schimbat.

Capete cu diagonala de 2,2 pänä la 3mm pot fi utilizate+5 rezerve șmirgel

Garantie 12 luni

Pentru siguranta Dvs. freza este certificatä UE.
http://images10.okr.ro/auctions.v3/700_700/2010/05/12/3/c/245557790-1914244-700_700.jpg
20.000 de rotatii pe minut! Intensitatea se poate regla printr`o rotita speciala.

Recomandata pentru aplicari/intretineri de unghii tehnice!

PACHETUL CONTINE:

* 1 X POLIZOR
* 5 X CAPETE METALICE
* 3 X BITURI INLOCUIBILE SMIRGHEL
* 1 X ADAPTOR + INCARCATOR
* 1 X MANUAL FOLOSIRE

PILELE VIN PE COMANDA, DIN UK, IN MAXIM 5-7 ZILE LUCRATOARE.
nu stiu cat de bine vedeti din pozele astea. vreau sa va intreb daca a doua este suficienta pentru incepatoare de mine?
dar prima este cu mult mai buna? sau nu e mare diferenta?
am pus si descrierea de pe site, sa vad faceti o idee, sa ma sfatuiti ce e mai bine.

sper ca nu e vreo proplema cu pozele. am incercat sa nu dau link direct catre site. dar tot apar adrese pe ele.
Sus In jos
http://simple-nails.hi5.com
Moderator_iulia_vero

Moderator_iulia_vero


Numarul mesajelor : 354
Data de inscriere : 10/12/2009
Varsta : 37

Pila electrica Empty
MesajSubiect: Re: Pila electrica   Pila electrica EmptyVin 11 Iun - 13:09

Wozzy nici una nu e incantator de buna (scuze nu vreau sa fiu rea incerc sa te ajut), dar prima e ok pt tine are si o colega de a mea (i-am pilit si eu unghiutele si e usoara fara trepidatii), o are de vreo 3 luni dar nu a intampinat probleme, nu stiu sa iti zic cum se comporta pe termen mai lung.
Sa stii ca este diferenta destul de mare intre ele, a doua neavand de fapt puterea care iti trebuie tie pentru reincarcari, nu am folosit-o dar asa mi-au zis si mie alte fete.
Sus In jos
ally.vs

ally.vs


Numarul mesajelor : 88
Data de inscriere : 04/05/2010
Localizare : Vaslui

Pila electrica Empty
MesajSubiect: Re: Pila electrica   Pila electrica EmptyMar 15 Iun - 11:34

Fetelor nu stiti daca aceke capete metalice care se pot lua aparte au o marime universala asa...o marime standard care se potriveste la majoritatea pilelor electrice?
Sus In jos
Moderator_iulia_vero

Moderator_iulia_vero


Numarul mesajelor : 354
Data de inscriere : 10/12/2009
Varsta : 37

Pila electrica Empty
MesajSubiect: Re: Pila electrica   Pila electrica EmptyMar 15 Iun - 11:39

Ally , sa stii ca da, se potrivesc la majoritatea pilelor electrice.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Pila electrica Empty
MesajSubiect: Re: Pila electrica   Pila electrica Empty

Sus In jos
 
Pila electrica
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
***unghii tehnice*** :: intrebari frecvente-
Mergi direct la: