***unghii tehnice***

*Un forum pentru frumusetea si sanatatea unghiilor dumneavoastra*

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  
Ultimele subiecte
» Oja semipermanenta
Vin 7 Oct - 10:57 Scris de Di

» intrebari si raspunsuri
Vin 17 Apr - 16:41 Scris de LenaPyaar

» se pot amesteca marcile de geluri???
Sam 10 Ian - 3:11 Scris de AdrianSimanski

» Incepatoare...sfaturi, pareri...va rog.
Vin 16 Mai - 5:25 Scris de any_anca

» sfaturi pentru incepatori
Vin 31 Ian - 4:39 Scris de vmarya

» dual system forms
Mar 28 Ian - 8:48 Scris de sweet_yonutza

» Produse IBD
Vin 13 Dec - 0:06 Scris de lar2412

» Poze cu unghiutze
Lun 18 Noi - 23:23 Scris de nicolnail

» Sa facem cunostinta!
Lun 18 Noi - 6:25 Scris de nicolnail

Facebook
Parteneri
forum gratuit
* * * *
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiţi | 

Intrebari si raspunsuri

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 12 ... 20  Urmatorul
AutorMesaj
ARIANA

Numarul mesajelor : 24
Data de inscriere : 27/02/2010

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Dum 28 Feb - 10:31

Sus In jos
ARIANA

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Dum 28 Feb - 10:36

jl
si niste modelute inspirate dar facute de manuta mea.sper sa ajung si eu sa fac modele superbe ca si voi
Sus In jos
ARIANA

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Dum 28 Feb - 10:44

Sus In jos
Admin_Coralia

Numarul mesajelor : 684
Data de inscriere : 31/12/1969
Varsta : 31
Localizare : BUCURESTI

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Dum 28 Feb - 10:45

ARIANA a scris:
acum ca am invatat cum pot sa mai pun nu?nu e nici o problema?eu doar astept criticile. Smile

Da Ariana. Poti sa mai pui, dar te rog nu le pune asa de mari si pune-le in sectiunea corespunzatoare, adica modele neil-art. Aici este sectiunea de intrebari si raspunsuri.
Sus In jos
http://www.facebook.com/coralia.nails
ARIANA

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Dum 28 Feb - 10:48

k scuze,nu miam dat seama.nu le pot sterge ?
Sus In jos
gabriela89

Numarul mesajelor : 229
Data de inscriere : 05/02/2010
Varsta : 28
Localizare : Arad

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Sam 6 Mar - 1:15

Fetelor, sunt confuza... Question Pe unghia naturala se poate pune doar gel special pentru unghia naturala? Sau pot pune si gel normal, care il folosesc cand pun false? De exemplu pot pune fiber pe unghia naturala? K azi as vrea sa-mi pun gel pe unghiile mele... Numai k nu sunt lamurita cu gelurile astea Very Happy

O zi placuta! flower
Sus In jos
Flory_

Numarul mesajelor : 61
Data de inscriere : 27/01/2010
Varsta : 40
Localizare : Cluj Napoca

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Sam 6 Mar - 2:26

Buna Gabriela! Eu aplic gel pe unghia naturala, la fel cum aplic si atunci cand construiesc unghiile! Eu folosesc numai geluri de constructie cu fibra de sticla, chiar daca arde de...(ai senzatia pt cateva secunde ca ti se carbonizeaza degetul), dar sunt foarte multumita si eu si clientele! Rareori imi vine cate una cu vreo unghie crapata si toate imi vin la intretinere la 3-4-5 saptamani! nu am un curs facut... am furat meseria asta... dar eu zic ca poti linistita sa aplici fiber pe unghia naturala dar sa nu uiti sa pilesti mai intai unghia, sa flosesti primerul si apoi sa aplici gel! Nu uita de zona de stres care trebuie sa fie mai bombat putin, dar sa arate totusi estetic... Sper ca te-am ajutat!:*
Am si eu o intrebare pt cine doreste sa-mi raspunda! Unde pot gasi cele mai bune geluri 3D? Cum trebuie sa fie consistenta lor?Am luat cateva de la Nails Shop dar... am senzatia ca sunt prea moi... ma cam chinui cu ele... Multumesc anticipat!:*
Sus In jos
gabriela89

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Sam 6 Mar - 3:15

flory060777 a scris:
Buna Gabriela! Eu aplic gel pe unghia naturala, la fel cum aplic si atunci cand construiesc unghiile! Eu folosesc numai geluri de constructie cu fibra de sticla, chiar daca arde de...(ai senzatia pt cateva secunde ca ti se carbonizeaza degetul), dar sunt foarte multumita si eu si clientele! Rareori imi vine cate una cu vreo unghie crapata si toate imi vin la intretinere la 3-4-5 saptamani! nu am un curs facut... am furat meseria asta... dar eu zic ca poti linistita sa aplici fiber pe unghia naturala dar sa nu uiti sa pilesti mai intai unghia, sa flosesti primerul si apoi sa aplici gel! Nu uita de zona de stres care trebuie sa fie mai bombat putin, dar sa arate totusi estetic... Sper ca te-am ajutat!:*
Am si eu o intrebare pt cine doreste sa-mi raspunda! Unde pot gasi cele mai bune geluri 3D? Cum trebuie sa fie consistenta lor?Am luat cateva de la Nails Shop dar... am senzatia ca sunt prea moi... ma cam chinui cu ele... Multumesc anticipat!:*

Mersi ptr mesaj, Flory! Stiu toti pasii, numai nu stiam daca se poate aplica orice gel pe unghia naturala... K unele firme au geluri special ptr unghii naturale si... Very Happy

Weekend placut! imbratisare
Sus In jos
ann-kathrin

Numarul mesajelor : 2
Data de inscriere : 28/02/2010

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Sam 6 Mar - 5:54

buna fetelor Very Happy, ma bucur k exista acest forum,lucrez de 1 an k manichiurista,am facut o scoala pt asta si acum,dp ce am citit ce ati scris voi aici imi dau seama cat de putin stiu Sad . am o problema, de fapt am mai multe,dar asta e una din ele,ieri am avut o clienta care a vrut unghiutele intr-o culoare,am pus primul starat,culoarea,apoi modelare si top gel, apoi am constatat k luciul nu s-a uscat deloc,nu imi dau seama unde am gresit,intr-adevar gelurile erau de la firme diferite.....acum vreau sa le schimb,dar nu stiu ce sa aleg. mai am o intrebare,knd pui pt prima data gel pe unghia naturala degresezi cu cleaner,apoi pilesti stergi praful si continui cu primer si restul! nu pot sa cred k nu am invatat la curs chestiile astea! va rog sa ma ajutati,va pup fetelor sarut
Sus In jos
gabriela89

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Mar 9 Mar - 8:16

Ceau! Foloseste cineva tips-uri de la janet? sunt bune? K eu am ceva tips-uri, dar nu sunt bune, k imi tot crapa pe lungime Sad Sau ce alte firme mai stiti k au tips-uri bune? flower
Sus In jos
Flory_

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Mar 9 Mar - 12:15

Buna Gabriela! Eu am folosit tipsuri doar de la Diamond si nu am avut asemenea probleme cu ele , defapt chiar nu am avut deloc probleme! Dar de ce nu incerci mai bine sa faci constructii din gel? Eu personal zic ca sunt mai sigure daca sunt facute cum trebuie!
Sus In jos
Admin_Coralia

Numarul mesajelor : 684
Data de inscriere : 31/12/1969

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Mar 9 Mar - 12:18

ann-kathrin a scris:
buna fetelor Very Happy, ma bucur k exista acest forum,lucrez de 1 an k manichiurista,am facut o scoala pt asta si acum,dp ce am citit ce ati scris voi aici imi dau seama cat de putin stiu Sad . am o problema, de fapt am mai multe,dar asta e una din ele,ieri am avut o clienta care a vrut unghiutele intr-o culoare,am pus primul starat,culoarea,apoi modelare si top gel, apoi am constatat k luciul nu s-a uscat deloc,nu imi dau seama unde am gresit,intr-adevar gelurile erau de la firme diferite.....acum vreau sa le schimb,dar nu stiu ce sa aleg. mai am o intrebare,knd pui pt prima data gel pe unghia naturala degresezi cu cleaner,apoi pilesti stergi praful si continui cu primer si restul! nu pot sa cred k nu am invatat la curs chestiile astea! va rog sa ma ajutati,va pup fetelor sarut

Buna ann-kathrin. Sper sa gasesti raspunsurile intrebarilor tale pe forum Smile

In legatura cu gelul colorat: in cazul in care sunt de la firme diferite eu recomand sa le folosesti dupa modelare, dupa ce pilesti pt uniformizare.

Cand pui pt prima data gelul: dezinfectezi, degresezi, inlaturi luciul prin pilire, stergi praful cu o perie si continui cu lichid (sau gelul) de pregatire, daca ai, sau pui direct gelul, daca nu folosesti lichide (sau geluri) de pregatire. Sper ca m-am facut inteleasa. Smile

Sa stii ca nici mie nu imi vine sa cred ca nu ai invatat aceste lucruri la curs Neutral
Sus In jos
http://www.facebook.com/coralia.nails
aurita87

Numarul mesajelor : 282
Data de inscriere : 16/10/2009
Varsta : 30

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Mar 9 Mar - 12:42

eu folosesc tipsuri de la magicnailsart, sunt multumita de ele ;Wink
am o prietena care folosea de la diamond si zicea k ii crapa destul de repede, si la lipire la fel
Sus In jos
gabriela89

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Mar 9 Mar - 13:46

Moderator_Flory a scris:
Buna Gabriela! Eu am folosit tipsuri doar de la Diamond si nu am avut asemenea probleme cu ele , defapt chiar nu am avut deloc probleme! Dar de ce nu incerci mai bine sa faci constructii din gel? Eu personal zic ca sunt mai sigure daca sunt facute cum trebuie!

Nu stiu dc nu incerc constructii nu stiu Le-am intrebat pe cateva daca nu vor constructii si au zis k nu, k au auzit de la alte fete care au avut ca arata urat dupa ce cresc si ca nu tin....dinastea... Dar nu ma deranjeaza sa pun unghii false, doar k unghiile mele nu cred k sunt de calitate superioara ... De aceea voiam sa imi iau altele, dar nu stiam care sunt bune. Ca nu as vrea sa dau bani pe produse de proasta calitate... flower
Sus In jos
Moderator_TigerNails

Numarul mesajelor : 637
Data de inscriere : 21/06/2009
Varsta : 35
Localizare : Bucuresti

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Mar 9 Mar - 14:06

gabriela89 a scris:
Moderator_Flory a scris:

Nu stiu dc nu incerc constructii nu stiu Le-am intrebat pe cateva daca nu vor constructii si au zis k nu, k au auzit de la alte fete care au avut ca arata urat dupa ce cresc si ca nu tin....dinastea... Dar nu ma deranjeaza sa pun unghii false, doar k unghiile mele nu cred k sunt de calitate superioara ... De aceea voiam sa imi iau altele, dar nu stiam care sunt bune. Ca nu as vrea sa dau bani pe produse de proasta calitate... flower

Buna Gabriela!

Te asteptam sa incerci tipsurile noastre atunci!
Avem doua variante de tipsuri cu aspect clasic: 1. Tips Standard si 2. Tips Natural.
Cele "Natural" sunt si foarte accesibile ca pret si foarte flexibile si rezistente, fiind fabricate dintr-un ABS superior.
Ca sa te convingi, poti incerca gratuit mostre! Wink
Trimite-mi doar datele tale si le vei primi! bravo!
Sus In jos
http://www.tigernails.ro
Elisza Nails

Numarul mesajelor : 133
Data de inscriere : 10/02/2010
Varsta : 34
Localizare : Constanta

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Mier 10 Mar - 14:08

aurita87 a scris:
eu folosesc tipsuri de la magicnailsart, sunt multumita de ele ;Wink
am o prietena care folosea de la diamond si zicea k ii crapa destul de repede, si la lipire la fel

Si eu am avut problema asta cu tipsurile transparente de la Diamond. Crapau cand aplicam lipiciul pe ele ....doar la numerele 1 si 2 am avut problema asta, restul se lipeau .
Sus In jos
http://www.eliszanails.ro
Flory_

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Mier 10 Mar - 14:54

aurita87 a scris:eu folosesc tipsuri de la magicnailsart, sunt multumita de ele ;Wink

Eu de la diamond am tot folosit dar... nu mi s-a intamplat niciodata nimic rau cu ele!acum am primit ca premiu si tipsuri de la Juliana... am sa le incerc curand...poate chiar maine(defapt azi) si am sa-ti spun cum se comporta!
Sus In jos
ann-kathrin

Numarul mesajelor : 2
Data de inscriere : 28/02/2010

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Mier 10 Mar - 16:55

daaa am inteles,iti multumesc mult coralia....mi-am comandat produse de la tiger nails si mostre de gel...as vrea sa stiu pe care-l recomandati fetelor? aaaa si mi-am luat tip blender,dar am putine emotii k nu am mai folosit pana acum...pun la imbinarea tipsului cu unghia nat si apoi pilesc,nu? maine merg la munca si o sa le fol,abia astept va puppppppp Laughing
Sus In jos
gabriela89

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Mier 10 Mar - 23:10

Fetelor, eu mai am o intrebare legata de tips-uri... De ce pica?! Nu pot sa-mi dau seama... Eu fac asa: pilesc umpic unghia, nu prea tare ca sa nu se subtieze, aplic nail prep, primer astept umpic si apoi aplic tips-ul si uniformizez... Oare nu fac bine ceva?! Se poate sa nu fie bun lipiciul (e de la janet, dar am mai incercat cu un alt lipici si cu ala la fel). Am o prietena la care i-am pus de 4 saptamani si doar ieri a picat una... Va rog sa va dati cat mai multe cu parerea... rugaciune

O zi buna ! flower
Sus In jos
Flory_

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Mier 10 Mar - 23:47

Fetelor, eu mai am o intrebare legata de tips-uri... De ce pica?! Nu
pot sa-mi dau seama... Eu fac asa: pilesc umpic unghia, nu prea tare ca
sa nu se subtieze, aplic nail prep, primer astept umpic si apoi aplic
tips-ul si uniformizez... Oare nu fac bine ceva?! Se poate sa nu fie
bun lipiciul (e de la janet, dar am mai incercat cu un alt lipici si cu
ala la fel). Am o prietena la care i-am pus de 4 saptamani si doar ieri
a picat una... Va rog sa va dati cat mai multe cu parerea

Buna Gabriela! Uite! Eu nu am un curs ... dar iti pot spune cum procedez eu si inca nu mi-a s-a intamplat sa-mi cada tipsurile! Dupa pilire unghiei, eu nu mai aplic nici o substanta ,decat tipsul! In momentl in care aplic tipsul, am grija ca marginea unghiei sa prinda bine marginea aceea interioara a tipsului,pt ca imbinarea sa fie cat mai etans facuta! Deci tipsul, il pun perpendicular pe unghie, apoi incet, il inclin pt a se lipi pe ughie fara a se forma goluri de aer!Tin apasat cateva secunde ca sa se prinda lipiciul apoi, cu miscari apasate dinspre varf spre baza unghiei, ma asigur ca lipiciul s-a intarit si ca nu exista nici un pic de aer intre tips si unghie! Mai urmaresc atenta sa prind foarte bine colturile unghiei naturale sub tips si... cel mai iportant... tipsul trebuie sa fie exact pe latimea unghiei, nu mai lat! Cu cat este mai lat, pericolul de a intra aer si a se dezlipi e mare!
Sper ca te-am ajutat cat de cat si sper ca m-ai inteles! Nu stiu cat de mult mi se potriveste mie acest rol de moderator, dar incerc sa ajut si eu pe fiecare cat pot... impartasind din experienta mea!
O zi placuta tuturor!
Sus In jos
Beky

Numarul mesajelor : 513
Data de inscriere : 09/06/2009
Varsta : 27
Localizare : Brasov

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Joi 11 Mar - 0:47

Si inca o completare: nici prea mic sa nu fie tipsul ... Very Happy
Sus In jos
http://andrenails.blogspot.com/
Flory_

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Joi 11 Mar - 1:26

Exact! BeKy are dreptate! uitasem sa precizez si asta! Dar banuiam ca se stie! Cum sa pui tips mai mic? Pina acuma am vazut unghii puse de altele cu un numar mai mare decat avea nevoie clienta dar mai mici... in ca nu am vazut! Dar cine stie cu ce surprize ma mai confrunt pe parcurs....
Sus In jos
gabriela89

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Joi 11 Mar - 1:41

Moderator_Flory a scris:
Exact! BeKy are dreptate! uitasem sa precizez si asta! Dar banuiam ca se stie! Cum sa pui tips mai mic? Pina acuma am vazut unghii puse de altele cu un numar mai mare decat avea nevoie clienta dar mai mici... in ca nu am vazut! Dar cine stie cu ce surprize ma mai confrunt pe parcurs....

Nu pun tips-uri nici mai mici, nici mai mari... pun ce se potriveste Smile Si nu a prins aer... De aceea ma miram si eu... Poate nu trebuie sa aplic nail prep sau primer... Mai incerc si fara, sa vad ce se intampla... poate atunci nu mai pica... Nu stiu ce sa zic... Eu ma gandeam k nu e bun lipiciul sau ceva... Sau poate fac fetele ceva (le lovesc etc) si nu spun Smile) Sau poate nu fac "linia de stres" sau apix, cum ii spuneti voi, destul de groasa...asta se poate sa fie? flower
Sus In jos
unghiifalseploiesti

Numarul mesajelor : 127
Data de inscriere : 15/02/2010
Localizare : Ploiesti

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Joi 11 Mar - 3:45

... si eu procedez la fel ca Flory. Dupa pilirea unghiei naturale cu o pila fina ( 180 ), aplic tipsul (folosesc lipici Nail Creation, sunt f multumita de el ), il pilesc astfel incat sa nu se mai observe diferenta dintre unghia naturala si tips apoi aplic primer doar pe unghia naturala, primul strat de gel, lampa etc...

Nu mi s-a intamplat sa cada tipsurile decat in situatiile in care fetele s-au lovit sau si-au dat unghiile peste cap ...

Iar cand unghia unei cliente este "intre numere", de exemplu la degetul mic nu i se potriveste nici tipsul nr 10 pt ca e prea mic, nici tipsul nr 9 pt ca e prea mare , atunci iau tipsul nr 9 si il pilesc putin pe laterale :D ...
Sus In jos
http://www.unghii-false-ploiesti.ro
gabriela89

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Joi 11 Mar - 5:19

unghiifalseploiesti a scris:
... si eu procedez la fel ca Flory. Dupa pilirea unghiei naturale cu o pila fina ( 180 ), aplic tipsul (folosesc lipici Nail Creation, sunt f multumita de el ), il pilesc astfel incat sa nu se mai observe diferenta dintre unghia naturala si tips apoi aplic primer doar pe unghia naturala, primul strat de gel, lampa etc...

Nu mi s-a intamplat sa cada tipsurile decat in situatiile in care fetele s-au lovit sau si-au dat unghiile peste cap ...

Iar cand unghia unei cliente este "intre numere", de exemplu la degetul mic nu i se potriveste nici tipsul nr 10 pt ca e prea mic, nici tipsul nr 9 pt ca e prea mare , atunci iau tipsul nr 9 si il pilesc putin pe laterale :D ...

Oare mie mi-au picat din cauza ca am pus nail prep? Sper sa fie asta... data viitoare nu mai pun nimic...pilesc doar unghia naturala...si sper sa tina! Smile Eu am mai crezut ca poate se lovesc fetele,dar nu vor sa spuna Smile) ca am mai prins pe una cu minciunele Smile)
Sus In jos
Beky

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Joi 11 Mar - 6:45

Nu cred sa fie nail prep-ul de vina ... mai degraba primerul aplicat inaintea lipirii tipsului cand el nu era uscat? Eu asa cred, dar nu bag mana-n foc.
Sus In jos
gabriela89

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Joi 11 Mar - 7:41

Beky a scris:
Nu cred sa fie nail prep-ul de vina ... mai degraba primerul aplicat inaintea lipirii tipsului cand el nu era uscat? Eu asa cred, dar nu bag mana-n foc.

Primer-ul s-a uscat... deci nu cred k ala a fost de vina...
Sus In jos
adinutza
Vizitator

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Joi 11 Mar - 10:25

mai fetelor.....voi ma bagati in ceata...... Sad
nush ce e cu nail prer ala....si cu primerele si cu tot.....imi vine sa ma duc in lume:)))
eu am 4 geluri pe care le fol.... dupa ce pilesc am unul Primer gel ...care se baga 2 min la lampa.......am french-ul ......care se pune dupa......si apoi builder gel....de modelare....dupa ce le pun pe astea, ultimul il sterg si am unul de sigilare ca un lac transparent cu pensula pe care il dau peste modelare, il bag la lampa 2 minute si gata.
ce nu fac bine? la capatul rabdarii (nu prea am probleme cu ele....dar am impresia k nu fac bine ceva)
multzu....
Sus In jos
aurita87

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Joi 11 Mar - 10:50

nail prep din cate shtiu eu se da pe unghie inainte de gel, dupa ce pilesti:D
Adica din ce ai u: pilit-nail prep-primer gel.
eu una folosesc deshidratant in loc de nail prep.. :D inca nu shtiu care e mai buna
Sus In jos
aurita87

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Joi 11 Mar - 10:53

gabriela89 a scris:

Oare mie mi-au picat din cauza ca am pus nail prep? Sper sa fie asta... data viitoare nu mai pun nimic...pilesc doar unghia naturala...si sper sa tina! Smile Eu am mai crezut ca poate se lovesc fetele,dar nu vor sa spuna Smile) ca am mai prins pe una cu minciunele Smile)

probabil k ai pus prea mult bonder... ? la me(folosesc ibd) tre sa pun putin bonder ca sa-mi reziste cat mai bine unghiile:D
Sus In jos
unghiifalseploiesti

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Joi 11 Mar - 11:01

adinutza a scris:
nush ce e cu nail prer ala....si cu primerele si cu tot.....imi vine sa ma duc in lume:)))
eu am 4 geluri pe care le fol.... dupa ce pilesc am unul Primer gel ...care se baga 2 min la lampa.......am french-ul ......care se pune dupa......si apoi builder gel....de modelare....dupa ce le pun pe astea, ultimul il sterg si am unul de sigilare ca un lac transparent cu pensula pe care il dau peste modelare, il bag la lampa 2 minute si gata.
ce nu fac bine? la capatul rabdarii (nu prea am probleme cu ele....dar am impresia k nu fac bine ceva)
multzu....

buna,

sper sa te lamuresc eu ...
"primer gel" asa cum il numesti tu este gelul de baza in cazul tau
inainte de acest prim strat se aplica pe unghia naturala primer
unele fete aplica si nail prep... eu nu folosesc nail prep deoarece nu este inclus in gama de produse pe care le utilizez eu ... nu stiu ce proprietati are, poate ne ajuta fetele care il utilizeaza...
primerul insa poate fi de 2 feluri : cu acid si fara acid si are rolul de a dezinfecta si degresa unghia naturala si ofera o aderenta optima intre unghie si materialul aplicat, adica gelul ...

sper ca a fost buna explicatia Smile

pupici!
Sus In jos
Beky

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Joi 11 Mar - 11:01

adinutza a scris:
multzu....

Pentru toate fetele ce vor sa scrie un post: incercati sa scrieti cat mai corect, cu spatii si virgule, cu spatii intre fiecare paragraf, ca daca insiruiti asa cuvintele, este foarte greoi la citit.
Sus In jos
unghiifalseploiesti

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Joi 11 Mar - 11:05

fetelor, bonder sau nail prep e acelasi lucru?sau cand spuneti bonder va referiti la primer fara acid? la firma de la care cumpar eu geluri au alte denumiri. de ex : primerul fara acid se numeste all system bonding ...
Sus In jos
aurita87

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Joi 11 Mar - 11:07

bonder e una, nail prep e alta...
pe sticluta mea scrie mare BONDER si sub, mic PRIMER :D
Sus In jos
unghiifalseploiesti

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Joi 11 Mar - 11:10

aurita87 a scris:

deci bonder = primer ...
tu folosesti nail prep? care e rolul lui?
Sus In jos
adinutza
Vizitator

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Joi 11 Mar - 12:07

ok.scuze!
deci imi lipseste un pas,PRIMER sau nailprep.
Adevarul este ca se mai intampla sa intre aer in gel de sus (langa cuticule) si nu pt k lipesc gelul de cuticule k nu fac asta. Inseamna k se poate intampla din cauza k nu folosesc nail prep sau primer... Sad(
multumesc pt raspuns
Sus In jos
aurita87

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Joi 11 Mar - 12:10

aurita87 a scris:

deci bonder = primer ...
tu folosesti nail prep? care e rolul lui?
eu nu folosesc nail prep, folosesc deshidratant... ceva asemanator, nu shtiu exact care e diferenta dintre ele
Sus In jos
ema_clau

Numarul mesajelor : 111
Data de inscriere : 13/02/2010
Localizare : arad

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Sam 13 Mar - 13:31

Buna fetelor,
vreau sa va intreb despre o pata verde sub unghie!ati mai vazut?ce este?clienta mea a fost plecata intr-o statiune cu apa termala si cand a venit inapoi ii aparuse o pata sub unghie de culoare verde,cam in centrul unghiei si eu sincer nu am mai vazut pana acuma asa ceva!sa fie de la apa?

Va pup!
Sus In jos
adinutza4u

Numarul mesajelor : 20
Data de inscriere : 14/02/2010

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Sam 13 Mar - 13:44

ema,
am patit si eu odata o chestie asa cu o clienta care mi-a spus k ea nu stie de la ce are pata pe unghie si probabil..."de la mine" ceva:)
eu i-am spus ca nu are cum si sa se gandeasca daca nu s-a lovit undeva.....
dupa cateva zile m-a sunat si mi-a spus ca si-a adus aminte si s=a lovit dar nu tare....foarte putin. De ajuns daca e sensibila si se invineteste putin se face verzui....
nu stiu daca am dreptate fetelor, daca voi stit alt ceva....contraziceti-ma! Wink
Sus In jos
antonia_simpf

Numarul mesajelor : 66
Data de inscriere : 20/11/2009
Varsta : 32
Localizare : Satu Mare

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Sam 13 Mar - 22:37

ema_clau a scris:
Buna fetelor,
vreau sa va intreb despre o pata verde sub unghie!ati mai vazut?ce este?clienta mea a fost plecata intr-o statiune cu apa termala si cand a venit inapoi ii aparuse o pata sub unghie de culoare verde,cam in centrul unghiei si eu sincer nu am mai vazut pana acuma asa ceva!sa fie de la apa?

Va pup!

Salut Ema! Am avut ocazia sa vad si eu asa ceva in una din primele ocazii cand m-am apucat de manichiura, cand a venit cineva la umolut cu unghii puse de altcineva. La curs ni s-a explicat foarte bine de la ce vine aceasta afectiune asa ca am stiut ce am de facut. scoate limba Deci acea pata verzuie s-a format deoarece s-a crapat gelul si incet, incet acolo s-a infiltrat apa si (probabil suna urat) a inceput sa putrezeasca. In acest caz trebuie neaparat indepartata unghia falsa si tot "materialul" verzui si dezinfectat foarte bine. Daca gresesc, va rog sa ma corectati!
Sus In jos
http://antoniasimpf.hi5.com
raluca is

Numarul mesajelor : 86
Data de inscriere : 18/02/2010

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Dum 14 Mar - 6:14

Buna felelor! Am nevoie de un sfat/parere.Pana acum am folosit gel de la Nail Creation ,prin urmare si primer de la aceiasi firma.Am schimbat gelul de curand cu All Season, si as vrea sa stiu daca este ok sa folosesc in continuare pimerul de la Nail Creation (pt ca mai am f mult din el) sau sa imi achizitionez un primer de la aceeasi firma cu gelul cel nou? Va pup si astept un sfat:*
Sus In jos
claudia

Numarul mesajelor : 19
Data de inscriere : 12/02/2010

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Dum 14 Mar - 12:14

fetelor, pata aceia verde nu poate fi o ciupercuta? eu asa am invatat
Sus In jos
claudia

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Dum 14 Mar - 12:19

draga aurita87,
eu stiu ca primer-ul este o solutie degresanta iar bonder-ul este o solutie care face priza intre unghie si gel si se lasa sa se uste cam 3-5 min.
Sus In jos
aurita87

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Lun 15 Mar - 2:30

eu shtiu k amandoua fac priza p unghie. la scoala foloseam: primer pt acril si bonder pt gel.. :-?
Sus In jos
claudia

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Lun 15 Mar - 11:07

ai facut si acrilul la scoala? super. eu nu l-am facut, dar am folosit primer pt unghia naturala- ca sa o degreseze si bonder pt toata suprafata- unghie naturala+ tips sau prelungire... nu stiu
oricum am vazut ca unghiile stau mai bine fara, asa ca in momentul de fata nu folosesc nici primer si nici bonder Smile
Sus In jos
oana.marcu

Numarul mesajelor : 59
Data de inscriere : 21/02/2010

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Lun 15 Mar - 11:35

claudia a scris:
draga aurita87,
eu stiu ca primer-ul este o solutie degresanta iar bonder-ul este o solutie care face priza intre unghie si gel si se lasa sa se uste cam 3-5 min.

pai cam asa si este... Amandoua indeplinesc acelasi rol in moduri diferite, primerul contine acid si deshidrateaza unghia (se aplica doar pe ungia naturala) si se asteapta pana se usuca pt a incepe aplicarea gelului iar bonding'ul se comporta ca o banda dublu adezica intre unghia naturala si gel... el ramane ca un strat lipicios pe unghie.

sper ca v-am lamiurit cat de cat fetelor :*
Sus In jos
http://www.unghiifalse.ro
unghiifalseploiesti

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Sam 20 Mar - 12:55

Fetelor, am nevoie de ajutorul vostru. Ieri am pus gel pe unghii naturale, am folosit produse Diamond nails. Nu este prima data cand le-am folosit sau cand am aplicat gel pe unghii naturale. Problema este ca in seara asta clienta mi-a spus ca au durut-o unghiile de aseara pana acum... este normal asa ceva?Este prima data cand aud asa ceva.Si eu mi-am facut unghiile cu aceste geluri,incerc totul mai intai pe unghiile mele si nu am patit asta.Sunt putin pe ganduri...

Si inca o intrebare... unghiile false sau gelul pe unghiile naturale afecteaza sarcina? pe net am gasit pareri pro si contra...

Contez pe voi ! Va multumesc anticipat! flower
Sus In jos
Elisza Nails

Numarul mesajelor : 133
Data de inscriere : 10/02/2010
Varsta : 34

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Sam 20 Mar - 13:54

Unghiifalseploiesti tipa de care vorbesti a mai avut unghii puse de curand? Daca da , unghiile ei naturale erau foarte subtiri? Ce fel de gel de la Diamond Nails ai folosit? A "fript" cand a introdus mana in lampa ? Se poate sa fie de la "arsura" pe care o simt clientele atunci cand se usuca gelul cu fiber de la Diamond Nails. Daca ai aplicat stratul mai gros si mai rau se simte...cred ca patul unghial s-a cam"prajit" de-asta persista durerea. Mare grija de-acum inainte. Eu prefer sa aplic 2 staturi mai subtiri de gel decat unul gros.

Cat despre intrebarea ta cu gelul pe unghii la persoanele insarcinate...cred ca primer-ul care contine acid ar fi o problema si acrilul (mai precis monomer-ul) . Daca folosim un primer fara acid eu cred ca putem aplica si persoanelor insarcinate .
Sus In jos
http://www.eliszanails.ro
claudia

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Dum 21 Mar - 2:36

draga unghiifalseploiesti,
sunt mamica din nou de 1 an si putin. inainte de sarcina cu 5 ani mi-am pus gel pe unghii si de atunci pana acum nu am stat fara. tipa care imi facea unghiile imi punea de 2 ori gel si o data acril, pt ca doar gelul nu rezista prea mult (mi se rupeau unghiile). singura problema ce am avut-o a fost mirosul de primer, de acril in rest a fost ok.
am vorbit si cu doctorita mea din acea perioada si nu mi-a spus ca ar fi o problema daca imi pun asa ca... am continuat Very Happy
Sus In jos
unghiifalseploiesti

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Dum 21 Mar - 3:57

Elisza Nails a scris:
Unghiifalseploiesti tipa de care vorbesti a mai avut unghii puse de curand? Daca da , unghiile ei naturale erau foarte subtiri? Ce fel de gel de la Diamond Nails ai folosit? A "fript" cand a introdus mana in lampa ? Se poate sa fie de la "arsura" pe care o simt clientele atunci cand se usuca gelul cu fiber de la Diamond Nails. Daca ai aplicat stratul mai gros si mai rau se simte...cred ca patul unghial s-a cam"prajit" de-asta persista durerea. Mare grija de-acum inainte. Eu prefer sa aplic 2 staturi mai subtiri de gel decat unul gros.

Cat despre intrebarea ta cu gelul pe unghii la persoanele insarcinate...cred ca primer-ul care contine acid ar fi o problema si acrilul (mai precis monomer-ul) . Daca folosim un primer fara acid eu cred ca putem aplica si persoanelor insarcinate .

...era prima data cand si-a pus gel pe unghii si am folosit gel de constructie de la Diamond nu cel cu fibra de sticla care stiu ca frige mai rau si nu am pus un strat f gros fiind unghii naturale ... i-am spus sa ma anunte daca mai simte vreo durere...
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   

Sus In jos

Intrebari si raspunsuri
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 5 din 20Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 12 ... 20  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
***unghii tehnice*** :: intrebari frecvente-
Mergi direct la: