***unghii tehnice***

*Un forum pentru frumusetea si sanatatea unghiilor dumneavoastra*

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  
Ultimele subiecte
» Oja semipermanenta
Vin 7 Oct - 10:57 Scris de Di

» intrebari si raspunsuri
Vin 17 Apr - 16:41 Scris de LenaPyaar

» se pot amesteca marcile de geluri???
Sam 10 Ian - 3:11 Scris de AdrianSimanski

» Incepatoare...sfaturi, pareri...va rog.
Vin 16 Mai - 5:25 Scris de any_anca

» sfaturi pentru incepatori
Vin 31 Ian - 4:39 Scris de vmarya

» dual system forms
Mar 28 Ian - 8:48 Scris de sweet_yonutza

» Produse IBD
Vin 13 Dec - 0:06 Scris de lar2412

» Poze cu unghiutze
Lun 18 Noi - 23:23 Scris de nicolnail

» Sa facem cunostinta!
Lun 18 Noi - 6:25 Scris de nicolnail

Facebook
Parteneri
forum gratuit
* * * *
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiţi | 

Intrebari si raspunsuri

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 13 ... 20  Urmatorul
AutorMesaj
Flory_

Numarul mesajelor : 61
Data de inscriere : 27/01/2010
Varsta : 40
Localizare : Cluj Napoca

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Dum 21 Mar - 8:29

Pt unghii falseploiesiti!Trebuie sa-ti spun ca si eu ma confrunt cu aceeasi problema doar ca e vorba de unghiile mele! De 3 ani de cand imi aplic gel pe unghii, cred ca nu exista firma de gel fiber ca sa nu ma arda tare si sa persiste durerea pina a 2-a zi! Dar pt asta unghiile mele arata foarte bine, le umplu la 4-5 saptamani... depinde cum am timp... Unghia naturala e foarte ok... Se intampla mai ales la clientele noi , din cauza pilirii si a senzatiei de arsura ce o provoaca fiberul sa persiste durerea o zi intreaga (acuma mai depinde si cat de sensibila e fiecare su cum percepe fiecare durerea... ca nu e ceva care sa te impiedice sa lucrezi sau sa te vaieti toata ziua...e mai mult o senzatie de sensibilitate nu de durere)
Sus In jos
unghiifalseploiesti

Numarul mesajelor : 127
Data de inscriere : 15/02/2010
Varsta : 31
Localizare : Ploiesti

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Lun 22 Mar - 4:18

Multumesc Elisza, Claudia si Floryna ! Gata, nu o mai dor unghiile, a fost doar o zi ... m-am linistit ! yeee!
Sus In jos
http://www.unghii-false-ploiesti.ro
Maria D.

Numarul mesajelor : 202
Data de inscriere : 28/01/2010
Varsta : 28
Localizare : Bucuresti

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Lun 22 Mar - 23:10

si eu patesc asta la unghiile mele ,in special cele de la mana dreapta...pentru ca le pilesc un strop cam mult cu mana stanga ...si senzatia de discomfort dureaza cam o zi..maxim doua...mentionez ca sunt si foaaaarte sensibila.
Sus In jos
http://shiny-nails.blogspot.com
unghiifalseploiesti

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Mar 23 Mar - 4:12

...inca o data apelez la sfaturile voastre ...ce este cel mai bine de facut in cazul in care o persoana isi rupe o unghie din carne, de la jumatate ? punem un plasture, un tips, nu punem nimic? ... mentionez ca aceasta persoana nu a avut unghii false sau gel niciodata si si-a rupt unghia la locul de munca ... pale
Sus In jos
unghiifalseploiesti

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Mar 23 Mar - 4:22

si daca sunteti dragute...am postat un topic mai demult " Tratamente unghii naturale" ...poate ma ajutati cu sfaturile voastre si acolo ...
Sus In jos
Gabry

Numarul mesajelor : 7
Data de inscriere : 22/02/2010

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Mar 23 Mar - 11:32

Buna fetelor, am revenit cu intrebari....in special pentru Coralia pt.ca am observat ca folosesti produse Crystal Nails si eu folosesc aceleasi produse si voiam si alte pareri in legatura cu gelurile care se aplica pe unghia naturala, numai pentru intarire, fara prelungire....sincer inca nu am folosit nici unul de acest fel si as dori ceva recomandari si sa imi spuneti daca metoda este corecta, deoarece nu vreau sa gresesc....inca nu am aplicat numai am vazut....
Pasii ar fi urmatorii:
1-Impingem cuticula, o taiem daca este cazul si indepartam cuticula lipita pe suprafata unghiei
2-Matuim suprafata unghiei pt. indepartarea luciului unghiei
3-Aplicam Nail Prep, asteptam uscarea
4-Aplicam Primer cu sau fara acid...
5-Aplicam 2 straturi gel cu uscare intre ele bineanteles...
Eu asa am vazut si asa mi s-a spus si la cursul care l-am facut, acolo se lucra cu gelul dizolvabil fluid, se aplica ca si lacul de unghii.....va rog sa-mi spuneti daca este corecta metoda si daca acest gel este potrivit....am ceva emotii pt ca nu am mai facut acest lucru si nu as vrea sa gresesc....

Embarassed
Sus In jos
Admin_Coralia

Numarul mesajelor : 684
Data de inscriere : 31/12/1969
Localizare : BUCURESTI

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Mar 23 Mar - 14:37

unghiifalseploiesti a scris:
...inca o data apelez la sfaturile voastre ...ce este cel mai bine de facut in cazul in care o persoana isi rupe o unghie din carne, de la jumatate ? punem un plasture, un tips, nu punem nimic? ... mentionez ca aceasta persoana nu a avut unghii false sau gel niciodata si si-a rupt unghia la locul de munca ... pale

Trebuie sa ne dai mai multe detalii:
-s-a rupt de tot si are carne vie acolo? Daca e asa, pui un plasture si lasi unghiuta in pace.
-e rupta de la jumatate, dar nu i-a sangerat? Atunci e ok sa ii pui gel sau tips. Din cate stiu eu, unele lipiciuri de unghii sunt medicale (cel putin Tina are la Tiger Nails astfel de lipici de unghii), deci ar fi ok sa ii lipesti un tips, dar nu prea lung.
Poate e rupta doar intr-o parte si atunci trebuie sa ne dai mai multe detalii. Eu am lipit tips la o unghie rupta intr-o parte, de la jumatate si
unghia clientei a crescut normal, iar acum este ok.

Daca unghia nu e foarte rupta poti sa pui lipici peste ruptura, apoi il pilesti putin, pt matuire si pui gel pe unghie, normal, cum faci de obicei.

La unghiile rupte poti sa pui si fibra de sticla sau fibra de matase. Acestea le poti aplica in doua feluri:

- pui fibra peste un strat de gel neintarit, apoi bagi la lampa, dupa care aplici alt strat de gel peste si intaresti:
-o lipesti cu un lipici resin special peste zona cu ruptura si o fixezi
cu un spray special numit Spray Activator, iar peste, aplici un strat de gel

In concluzie, trebuie sa ne dai mai multe detalii Smile
Sus In jos
http://www.facebook.com/coralia.nails
Admin_Coralia

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Mar 23 Mar - 15:09

Gabry a scris:
Buna fetelor, am revenit cu intrebari....in special pentru Coralia pt.ca am observat ca folosesti produse Crystal Nails si eu folosesc aceleasi produse si voiam si alte pareri in legatura cu gelurile care se aplica pe unghia naturala, numai pentru intarire, fara prelungire....sincer inca nu am folosit nici unul de acest fel si as dori ceva recomandari si sa imi spuneti daca metoda este corecta, deoarece nu vreau sa gresesc....inca nu am aplicat numai am vazut....
Pasii ar fi urmatorii:
1-Impingem cuticula, o taiem daca este cazul si indepartam cuticula lipita pe suprafata unghiei
2-Matuim suprafata unghiei pt. indepartarea luciului unghiei
3-Aplicam Nail Prep, asteptam uscarea
4-Aplicam Primer cu sau fara acid...
5-Aplicam 2 straturi gel cu uscare intre ele bineanteles...
Eu asa am vazut si asa mi s-a spus si la cursul care l-am facut, acolo se lucra cu gelul dizolvabil fluid, se aplica ca si lacul de unghii.....va rog sa-mi spuneti daca este corecta metoda si daca acest gel este potrivit....am ceva emotii pt ca nu am mai facut acest lucru si nu as vrea sa gresesc....

Embarassed

Buna Gabry

Da, am lucrat cu Crystal, dar nu am folosit gelurile soak off de la ei. In principiu pasii sunt buni, desi partea cu taiatul cuticulelor ma cam supara Stiu ca gelurile astea nu pot fi combinate cu gelurile obisnuite si, de aceea, nu stiu cat de bine e daca pui primer fara acid inainte sa aplici gelul, pt ca lasa o pelicula lipicioasa. Chestiile astea le poti intreba oricum la telefon, cand te suna pt comanda. Gelurile Soak off sunt potrivite pt unghiile naturale, dar le poti folosi si pe cele pt constructie. Eu cu ele lucram.
Sus In jos
catyy_83

Numarul mesajelor : 5
Data de inscriere : 23/03/2010

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Dum 28 Mar - 23:59

Buna fetelor! Cred ca o sa radeti de mine,cum rade si o persoana care sta cu mine in casa. Mi-a luat vreo 4-5 ore sa pun unghii unei prietene,cu tot cu pauze de tigara. Nu aveam tip blender,si mi-a trebuit mult timp sa pilesc tipsurile. Acum mi-am luat.Dar nici nu ma grabeam. Si era si prima fata careia ii faceam unghiile. Pana cum am pus unghii de vreo 6 ori. Lucrez mai incet pt ca sunt la inceput si vreau sa imi iasa perfect.
Voua cat timp va lua la inceput? Sau chiar sunt eu prea inceata?( Nu la toate mi-a luat 5 ore,au fost si 3 ore.) Very Happy
Sus In jos
Beky

Numarul mesajelor : 513
Data de inscriere : 09/06/2009
Varsta : 27
Localizare : Brasov

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Lun 29 Mar - 1:05

Mie imi lua 3 ore - 3 ore jumatate fara model , eventual o stampiluta. Si eu am fost foarte stresata inainte cu timpul. Acum imi ia cam 2 ore cu french, 2 ore jumatate cu un model de complexitate medie.
Sus In jos
http://andrenails.blogspot.com/
unghiifalseploiesti

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Lun 29 Mar - 1:31

....si mie imi ia cam 3 ore cu tot cu model...pilitul ma omoara Sad(( ... sper sa apuc luna ce vine sa imi iau o pila electrica ...
Sus In jos
Beky

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Lun 29 Mar - 1:36

Mie pila electrica mi-a redus din timp cu vreo 30 minute, mai mult nu. Inca nu stiu sa o folosesc ca-lumea. Si pe langa mai folosesc si pila normala.
Sus In jos
catyy_83

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Lun 29 Mar - 3:06

Va multumesc ca mi-ati raspuns...m-ati incurajat. Am pila electrica,dar tot cu pila normala lucrez mai bine,pana ma invat cu ea. Smile
Sus In jos
Guesswho

Numarul mesajelor : 27
Data de inscriere : 29/03/2010
Localizare : Brasov, Timisoara

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Lun 29 Mar - 3:09

catyy_83 a scris:
Va multumesc ca mi-ati raspuns...m-ati incurajat. Am pila electrica,dar tot cu pila normala lucrez mai bine,pana ma invat cu ea. Smile

Este normal pentru ca ai un control mlt mai bun cu pila normala Smile
Sus In jos
http://www.janetnails.ro/
catyy_83

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Lun 29 Mar - 3:12

asa e
Sus In jos
Flory_

Numarul mesajelor : 61
Data de inscriere : 27/01/2010
Varsta : 40
Localizare : Cluj Napoca

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Lun 29 Mar - 11:38

Buna fetelor! trebuie sa mentionez ca si mie mi-a fost foarte frica sa folosesc pila electrica! Pina nu am folosit-o pe unghiile mele nu am putut lucra cu ea. Intr-adevar ajuta foarte mult la pilit si scurteaza timpul de lucru, dar pt finisearea finala tot pila manuala o folosesc! Cea electrica ma ajuta la scosul modelelor din gel, la pilitul gelului inainte de intretinere, la pilitul gelului aplicat la intretinere, dar nu prea poti lucra doar cu ea! pt a da forma frumoasa unghiilor si a face un finish neted si frumos, tot pila manuala e baza!
Curaj incepatoarelor si nu uitati sa testati mai intai pe voi , ca sa stiti exact cam ce simte clienta... eu personal testez pe unghiile mele absolut tot !
Sus In jos
G.D.

Numarul mesajelor : 105
Data de inscriere : 28/03/2010
Varsta : 32
Localizare : Alba Iulia

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Mar 30 Mar - 2:13

Teoretic pila electrica nu se poate de folosit pe materialul proaspat pus....insa eu o mai folosesc , dar numai un pic... insa cu pila electrika e asa de usor de scos gelul la intretinere...chiar akuma am o porblema cu ea, si mii groaza sa mai pilesc manual...e super cu ea cheers
Sus In jos
Laryssa

Numarul mesajelor : 13
Data de inscriere : 03/02/2010

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Mar 30 Mar - 8:55

buna fetele.... am si eu o rugaminte pt cine este disponibila:m-ar ajuta taaaree mult un step by step cu inlaturarea unghiilor cu gel.va rog muuuult:X:X mersi
Sus In jos
kharisma

Numarul mesajelor : 7
Varsta : 32

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Mar 30 Mar - 10:01

pana acum eu mi-am pus gel numai mie Embarassed , pt ca vroiam sa ma invat sa nu gresesc pe unghiutele prietenelor... si incet incet, datorita voua cheers reusesc sa le pun cat de cat bine incat sa nu imi mai intre aer dupa o perioada yeee! , si sa fie rezistente
dupa o serie de rugaminti din partea unei prietene i-am pus si ei aseara (prima data pe alte unghiute decat ale mele)... si intr-adevar mi-a luat cam 3.5-4h, cu tot cu model... mi s-a parut ca i-am facut prea incet...dar mai bine asa decat sa-i pun gresit
insa pana sa acumulez experienta, macar ca o parte din voi(nu ma refer la coralia, tiger nails, etc visez cu ochii desch ), mai este de mult de muncit bravo! ... noroc ca imi place fff mult
pupici
Sus In jos
Beky

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Vin 2 Apr - 0:30

Astazi am avut o clienta care m-a intrebat de ce i-a aparut pe unghie o mica pata neagra. I-am facut si poza si sper sa ma lamuriti. Sunt putin cam speriata. Este pe degetul mic daca observati atent

dupa 6 saptamani:

Sus In jos
unghiifalseploiesti

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Vin 2 Apr - 7:00

beky, eu cred ca este un vas de sange f mic care s-a spart...
Sus In jos
Beky

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Vin 2 Apr - 8:09

Si daca este asa, este grav? Sa-i recomand ceva?

Dupa cum vedeti aer nu a intrat deloc...deci nu stiu de la ce s-a format. Poate de la o lovitura?
Sus In jos
Andreea S.

Numarul mesajelor : 110
Data de inscriere : 02/04/2010

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Vin 2 Apr - 10:43

BUNA ALL.SUNT NOUA PE AICI SI AM O INTREBARE .LA FRENCH SE POATE PUNE UN STEP BY STEP PE FORUM SAU SA IMI EXPLICE SI MIE CINEVA EXACT CUM SE FACE CU SWIRLUL ALA SA NU IASA GROS.PT CA DACA IESE GROS SARE .MULTUMESC flower
Sus In jos
Admin_Coralia

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Vin 2 Apr - 11:32

Beky a scris:

Si daca este asa, este grav? Sa-i recomand ceva?

Dupa cum vedeti aer nu a intrat deloc...deci nu stiu de la ce s-a format. Poate de la o lovitura?

Beky, aceea este o venisoara de sange, datorata unei loviri. Nu este nimic grav si va creste cu unghia.
Sus In jos
adel1791

Numarul mesajelor : 17
Data de inscriere : 30/12/2009
Varsta : 26
Localizare : Rm. Valcea

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Vin 2 Apr - 13:34

buna fetelor. am citit aproape toate intrebarile si raspunsurile de pe forum si pot sa spun ca am invatat mult mai multe decat daca as fi facut un curs (din cate am vazut unele fete s-au plans de anumite cursuri, altele sunt multumite ).
pun unghii cu gel de cateva luni si am tot invatat din experienta cate ceva dar ce nu reusesc sa-mi dau seama de ce mi se rup tipsurile adica nu mi se rup mi se dezlipesc. pot sa spun ca le lipesc fara pic de aer adica asa cum ati spus voi dar dupa o saptamana tot ma trezesc ca imi zboara cate o unghie si apoi alta si alta Exclamation .gelul il aplic ca la carte, tipsul cand se rupe se rupe exact cat e tipsul pus pe unghie nimic in plus nimic in minus.mie frica sa mai pun la alte fete ca ele normal sunt constiente sa reziste 3-4 saptamani pe putin. prima data am folosit ca un incepator o chinezarie de gel dar acum folosesc numai produse de la ibd si lipiciul tot de la ibd. daca ma poate lamuri si pe mine cineva :
Dupa acei pasi de pregatire pt unghii( cuticule , degresare, matuire,etc.) cum se lipeste tipsul? Daca aplic bonder si pe tips are ceva? Imi puteti recomanda ce model de tips este mai rezistent ?
Eu am probleme doar cu tipsurile si lipiciul in rest am invatat de la voi si ma descurc Razz
Sus In jos
Admin_Coralia

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Vin 2 Apr - 13:52

Adel1791 ma bucur foarte mult ca ai avut ce sa inveti de la noi. Ma bucur de asemenea ca ai parcurs tot forumul. Aici am mai discutat despre aceasta problema. Sunt mai multe cauze care ar putea provoca dezlipirea tipsurilor:

-daca aplici tipsuri mai late decat unghia;
-daca lipiciul este expirat sau daca l-ai deschis si a trecut perioada in care il mai poti folosi dupa ce l-ai deschis;
-daca fetele tale reusesc sa le dezlipeasca, prin lovire sau prin faptul ca nu le convine lor ceva la tips

Speram sa te putem ajuta si pe mai departe, daca mai ai nelamuriri Smile
Sus In jos
adel1791

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Vin 2 Apr - 22:19

Admin_Coralia a scris:
Adel1791 ma bucur foarte mult ca ai avut ce sa inveti de la noi. Ma bucur de asemenea ca ai parcurs tot forumul. Aici am mai discutat despre aceasta problema. Sunt mai multe cauze care ar putea provoca dezlipirea tipsurilor:

-daca aplici tipsuri mai late decat unghia;
-daca lipiciul este expirat sau daca l-ai deschis si a trecut perioada in care il mai poti folosi dupa ce l-ai deschis;
-daca fetele tale reusesc sa le dezlipeasca, prin lovire sau prin faptul ca nu le convine lor ceva la tips

Speram sa te putem ajuta si pe mai departe, daca mai ai nelamuriri Smile

Cele 3 raspunsuri le-ai mai explicat si pentru alta fata si nu se potrivesc la mine Crying or Very sad . Lipiciul este abea cumparat, termenul de expirare este pana in 2012, tipsuri mai late chiar nu ai cum sa lipesti, in afara faptului ca e inestetic nu prea ai cum sa le lipesti pe unghie Neutral .Probabil din cauza socurilor Crying or Very sad .
Si as mai vrea sa stiu ca am vazut multe metode de lipire a tipsului, de unde se lipeste tipsul pe unghie ?( stiu ca difera in functie de tips) am vazut un step by step facut de o fata pe acest forum (nu stiu sa va spun acum cum se numeste dar stiu ca nu este coralia) tipsul il avea lipit aproape de baza unghiei (langa cuticule). Daca am tipsuri de french cat le lipesc pe unghie?
scuze daca pun prea multe intrebari dar din cate am observat mai bn explici mai bine situatia daca vrei raspunsul la problema ta Razz
Sus In jos
Admin_Coralia

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Sam 3 Apr - 7:49

Nu ai de ce sa iti ceri scuze ca pui intrebari, pentru ca noi pentru asta suntem aici.

Este normal ca depinde de tipsuri. Tipsurile care au suprafata de lipire mare se lipesc asa cum sunt sau le mai poti pili la baza, daca acopera prea mult din unghie. Eu le pilesc de obicei, ca sa nu acopere mai mult de un sfert din patul unghiei, sau maxim jumatate din ea (in functie de clienta).

Pentru unghii neuniforme poti folosi, ca atare, forma de Tips V

Mai ai si varianta de tipsuri cu suprafata de lipire scurta:

Tipsurile french (nu imi plac ), cele cu forme speciale si cele colorate sunt mai dificile, pentru ca pot intra bule de aer, pe care nu le poti vedea, din cauza culorii.

(pozele sunt luate de pe www.tigernails.ro)

Eu cred ca ar trebui sa ne mai explici care sunt pasii pe care ii faci inainte de aplicarea tipsurilor. Ar trebui si sa incerci alt lipici, ca sa eliminam si aceasta posibilitate.

Cand aplic tipsul il inclin la 45 de grade, ii fixez varful si il presez pe unghie.

Sper ca te-am ajutat cat de cat, dar cred ca trebuie sa ne mai dai detaliile pe care ti le-am cerut. Incearca si sa schimbi lipiciul sa vedem...
Sus In jos
Admin_Coralia

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Dum 4 Apr - 7:02

Sfintele sarbatori de Paste sa va aduca liniste in suflet, multa bucurie, sanatate, fericire si puterea de a darui si ajuta semenii. Hristos a Inviat!

Sus In jos
adel1791

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Lun 5 Apr - 10:38

multumesc mult coralia pt raspuns. cred ca o sa revin la tipsurile obijnuite cu care m-am descurcat mult mai bine dar la care foloseam un lipici prost.Lipiciul de la ibd l-am folosit numai la tipsurile french si ma gandesc ca nu ma pricep sa le lipesc cum trebuie.o sa incerc acelasi lipici dar tipsuri diferite daca nu imi voi comanda altul de la tigernails Razz. multumesc inca o data pt raspuns imi este de ajutor Razz
Sus In jos
woozy

Numarul mesajelor : 220
Localizare : galati

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Lun 5 Apr - 11:39

Buna!
Am si eu o problema. Eu nu ma pricep atata de mult ca abia fac cursul, poate ma ajutati voi:). Problema este ca gelul de finish crapa in anumite situatii. De exemplu: am construit unghii cu gel(janet) iar deasupra am dat cu oja ca sa nu folosesc geluri colorate( asa m-a sfatuit profesoara de la curs pentru ca e mai convenabil). Dupa oja am pus direct gelul de finish,iar a doua zi a crapat. nu toata unghia, doar stratul de la suprafata. si nici nu au crapat toate unghiile. eu ma gandeam ca poate nu am lasat oja sa se usuce suficient.. Dar am incercat sa fac french permanent - primul strat de gel subtire, nu am sters stratul de traspiratie, am aplicat gelul alb, apoi am sters stratul de transpiratie si am aplicat finish-ul. Au crpata iar a doua zi. cand am vorbit cu profesoara mi-a zis sa mai dau cu un strat subtire de gel de constructie inainte de finish. am incercat si asta, dar de data asta am folosit oja pentru french. si iar a crapat. nu inteleg ce am gresit. profesoara mea face si ea modele cu oja/ french si folosesc aceleasi produse ca ea. Imi puteti spune, va rog, care e cauza acestei crapari?
Si inca ceva. mi s-a intamplat sa se dezlipeasca la varful unghiei gelul de tips. e din cauza ca nu am dat bine cu gel si pe marginea ei ca sa 'sigilez' toate straturile?
Sus In jos
http://simple-nails.hi5.com
Admin_Coralia

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Lun 5 Apr - 13:54

Buna Woozy! Bine ai venit printre noi.

Sa iti spun acum care este parerea mea in legatura cu ce ne-ai povestit....

In primul rand finish gelul nu rezista bine daca este aplicat peste oja, cu atat mai putin daca oja nu s-a uscat PERFECT, sau daca nu sigilezi marginile.

In al doilea rand, este foarte important sa mai pui un strat de constructie peste primul strat de aderenta. Acest lucru este important pentru ca unghia sa aibe rezistenta si ca sa se niveleze straturile mai bine. Dupa ce pui aderenta si french nu trebuie sa stergi stratul de transpiratie, insa daca doresti sa faci acest lucru, trebuie sa matuiesti inainte de constructie.

In ultimul rand, ai dreptate, motivul pentru care s-a dezlipit gelul de varf, poate fi pentru ca nu ai sigilat bine marginile.

Ma bucur ca ne-ai gasit si ca iti putem oferi sfaturi Smile

Sper ca o sa parcurgi forumul cat poti si sigur vei gasi sfaturi folositoare, precum sunt pasii corecti de a aplica gelul, mici trucuri care te ajuta in nail art sau sfaturi pentru unghiile naturale Smile

Sper ca m-am facut inteleasa in explicatii. Smile

Sus In jos
Vxf

Numarul mesajelor : 33
Data de inscriere : 11/07/2009

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Mar 6 Apr - 2:01

Hristos a inviat!
am revenit si eu dupa o perioada lunga de absenta;intre timp m-am apucat sa imi aplic acasa unghiute cu gel;totul imi iese ok, mai putin french-ul : pur si simplu nu se intareste in lampa oricat l-as tine;poate nu fac eu ceva bine, nu stiu;multumesc frumos anticipat pt raspuns Smile
Sus In jos
Anushka

Numarul mesajelor : 187
Data de inscriere : 14/02/2010
Varsta : 29
Localizare : Zarnesti,Brasov

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Mar 6 Apr - 3:27

ce gel folosesti pt french? de la ce firma?
Sus In jos
woozy

Numarul mesajelor : 220
Localizare : galati

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Mar 6 Apr - 4:39

merci coralia sarut
Sus In jos
http://simple-nails.hi5.com
anda.princess33

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Mar 6 Apr - 6:13

buna seara fetelor, sunt noua in acest forum si implicit in arta manichiurii tehnice. Acum o saptamana mi-am achizitionat un kit de la janet de manichiura cu gel si cum am vrut mai intai sa exersez am incercat pe doua din prietenele mele, unghiile le-au iesit neasteptat de bine pt prima oara chiar pot spune ca multa lume le-a laudat dar s-a intamplat ceva: dupa 2 zile partea unde se imbina unghia naturala cu gel sub gel s-a albit, alceva nu s-a intamplat totul arata la fel. Poate puteti sa-mi explicati si mie de ce s-a intamplat asa tin sa va spun ca nu am facut nici un curs dar imi pun unghii tehnice de mai bine de 5 ani si stiu cam totii pasii adica impingerea cuticulei matuirea unghiei primer si tot asa
Sus In jos
Admin_Coralia

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Mar 6 Apr - 6:24

anda.princess33 a scris:
buna seara fetelor, sunt noua in acest forum si implicit in arta manichiurii tehnice. Acum o saptamana mi-am achizitionat un kit de la janet de manichiura cu gel si cum am vrut mai intai sa exersez am incercat pe doua din prietenele mele, unghiile le-au iesit neasteptat de bine pt prima oara chiar pot spune ca multa lume le-a laudat dar s-a intamplat ceva: dupa 2 zile partea unde se imbina unghia naturala cu gel sub gel s-a albit, alceva nu s-a intamplat totul arata la fel. Poate puteti sa-mi explicati si mie de ce s-a intamplat asa tin sa va spun ca nu am facut nici un curs dar imi pun unghii tehnice de mai bine de 5 ani si stiu cam totii pasii adica impingerea cuticulei matuirea unghiei primer si tot asa

Buna Anda si bine ai venit printre noi

Nu stiu daca am inteles bine ce ne-ai intrebat, dar cred ca ne spui ca a intrat aer la unghii. Poate daca ne pui o poza putem sa iti zicem mai bine ce s-a intamplat. Dar pana atunci te intreb eu, daca ai urmat pasii corect e ok, dar ai atins cumva cuticulele?

Incearca sa pui o poza. Smile
Sus In jos
Vxf

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Mar 6 Apr - 6:25

Anushka a scris:
ce gel folosesti pt french? de la ce firma?
acesta e gelul;l-am comandat de pe e-unghii ; daca se considera reclama, va rog sa imi spuneti si sterg

Sus In jos
anda.princess33

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Mar 6 Apr - 6:28

buna coralia , nu cred ca am atins cuticula pt ca partea alba nu arata ca si cum ar fi prins aer si este exact unde am plit tipsul ca sa ajung la nivel cu unghia naturala o sa incerc sa fac poze si o sa revin in curand. Multumesc mult
Sus In jos
anda.princess33

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Mar 6 Apr - 8:24

uite Coralia am reusit sa fac ceva poze poate iti dai seama
Sus In jos
Admin_Coralia

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Mar 6 Apr - 12:13

Neutral Eu cred ca poate ai lipit tipsurile putin mai late si nu au fost acoperite bine de gel. Fetele au vazut chestia asta si au umblat acolo Nu este nici o explicatie logica sa se intample chestia asta, fara sa umble fetele.

Asta cred eu
Sus In jos
Vxf

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Mar 6 Apr - 12:50

coralia, ai vazut poza cu gelul alb folosit de mine la french?imi poti spune te rog frumos de ce nu se intareste?
Sus In jos
Andreea S.

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Mar 6 Apr - 14:48

SI EU AM NELAMURIRI CU FRENCHUL ESTE SINGURUL CARE NU IMI IESE BINE IMI IESE AIUREA SE RIDICA IN VARF NU STIU CE NAIBII ARE
Sus In jos
Vxf

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Mar 6 Apr - 14:51

la mine nu se intareste/usuca, dupa cum am zis si mai sus Neutral
Sus In jos
Andreea S.

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Mar 6 Apr - 15:15

E POSIBIL SA NU FIE GELUL BUN INCEARCA ALT GEL.
Sus In jos
anda.princess33

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Mar 6 Apr - 21:54

multumesc coralia, o sa mai incerc si data viitoare poate o sa imi iasa mai bine. Sti tu vb aceea : repetitia mama invataturii pirat
Sus In jos
gabriela89

Numarul mesajelor : 229
Data de inscriere : 05/02/2010
Localizare : Arad

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Mar 6 Apr - 23:15

banderas282 a scris:
SI EU AM NELAMURIRI CU FRENCHUL ESTE SINGURUL CARE NU IMI IESE BINE IMI IESE AIUREA SE RIDICA IN VARF NU STIU CE NAIBII ARE

banderas282: Nu stiu unde am vazut ca tu folosesti Antonella Style... Nu? Si eu am avut gel alb de la ei... Nu e bun de nimic! Aceleasi probleme le-am avut: se ridica la varfuri, se tragea; dupa ce il aplicam trebuie sa il bag urgent in lampa... Acum folosesc Ultra Grip French Gel, de la Tiger Nails (Juliana) si sunt fff incantata de el! E foarte bun! Nu se trage, acopera foarte bine etc...
Sus In jos
Andreea S.

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Mier 7 Apr - 0:52

gabriela89 a scris:
banderas282 a scris:

banderas282: Nu stiu unde am vazut ca tu folosesti Antonella Style... Nu? Si eu am avut gel alb de la ei... Nu e bun de nimic! Aceleasi probleme le-am avut: se ridica la varfuri, se tragea; dupa ce il aplicam trebuie sa il bag urgent in lampa... Acum folosesc Ultra Grip French Gel, de la Tiger Nails (Juliana) si sunt fff incantata de el! E foarte bun! Nu se trage, acopera foarte bine etc...
am luat doar gelul 3in1 ,cleaner,cutter,si flori 3d atat.insa nu stiu nimic de gelul de la ei eu am mai luat o data de la ea solutie pentru acryl si a fost ft buna
Sus In jos
antonia_simpf

Numarul mesajelor : 66
Data de inscriere : 20/11/2009
Localizare : Satu Mare

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Mier 7 Apr - 0:52

Fetelor am nevoie din nou de ajutorul vostru. Eu fac doar constructii pe sablon, nu lucrez cu tipsuri. Acum am deja cateva cliente ale carora unghiute naturale sunt destul de lungi pentru a nu fi nevoie de extensie. Totul bun si frumos, fac totul cum stiu mai bine la umplere, insa dupa cateva umpleri cand revin , am observat ca lateral, pe marginea libera a unghiei mi se desprinde gelul de unghie si intra aer....ma tot intreb oare de ce? Poate ma ajutati voi.
flower
Sus In jos
http://antoniasimpf.hi5.com
Andreea S.

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Mier 7 Apr - 1:20

poate nu sigilezi bn lucrarea asa pateam din cauza ca nu sigilam bine. confuz altceva nu stiu sa zic poate e si alt motiv insa asta mi sa intamplat mie
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   

Sus In jos

Intrebari si raspunsuri
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 6 din 20Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 13 ... 20  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
***unghii tehnice*** :: intrebari frecvente-
Mergi direct la: