***unghii tehnice***
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
***unghii tehnice***

*Un forum pentru frumusetea si sanatatea unghiilor dumneavoastra*
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Logo_t12
Subiecte similare
Ultimele subiecte
» Oja semipermanenta
Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 EmptyVin 7 Oct - 10:57 Scris de Di

» intrebari si raspunsuri
Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 EmptyVin 17 Apr - 16:41 Scris de LenaPyaar

» se pot amesteca marcile de geluri???
Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 EmptySam 10 Ian - 3:11 Scris de AdrianSimanski

» Incepatoare...sfaturi, pareri...va rog.
Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 EmptyVin 16 Mai - 5:25 Scris de any_anca

» sfaturi pentru incepatori
Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 EmptyVin 31 Ian - 4:39 Scris de vmarya

» dual system forms
Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 EmptyMar 28 Ian - 8:48 Scris de sweet_yonutza

» Produse IBD
Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 EmptyVin 13 Dec - 0:06 Scris de lar2412

» Poze cu unghiutze
Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 EmptyLun 18 Noi - 23:23 Scris de nicolnail

» Sa facem cunostinta!
Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 EmptyLun 18 Noi - 6:25 Scris de nicolnail

Facebook
Parteneri
forum gratuit
* * * * Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Logo_t12
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata

 

 Intrebari si raspunsuri

In jos 
+110
nickipiki
dea
sane4ka
adrianamagda
nicoleta_22
DeEa Nails
maya_bv
rocsana
sisi19simona
csilla_puscasu
dya
Sara
MaRiA_
perdy
Helga
yvonne
geo_nails
luminitache
roxybarbu
luminita851
lilika
monnica04
hella12
luna88
andandreea
Ariadnan Nails
Petronela
CristalDee
hedi_renata
dienutza
annutza_26
symmonyka
vmarya
elenus84
Dyenutza
NSI
Samyra
maddy
Elly
lida
gege_jeje
MyoSilvia
geany
ally.vs
adrianasandu
anisa
Aly's
daniela
Bianca
kiriloff
Tushky
AlinaMS
Lilishor
valma
gabrielapric
th3odora
tayssa
anda.princess33
Vxf
woozy
adel1791
Andreea S.
kharisma
Laryssa
G.D.
Guesswho
catyy_83
Gabry
Maria D.
oana.marcu
claudia
raluca is
adinutza4u
Elisza Nails
ann-kathrin
Flory_
ARIANA
aurita87
newnailsbrasov
nefeli
Kitty
felyfely24
Anushka
elkana30
unghiifalseploiesti
just_me
ema_clau
gabriela89
Cea_Mai_Rea
Moon
camysh
creatzadeea
mary
deiutzzaa
antonia_simpf
carmenik
Moderator_iulia_vero
kyka
kytty_constanta
crisuliciu
elena
adellyne21
Laurabianca21
Moderator_TigerNails
cristina
flory
Beky
aniluka
onix_82
Admin_Coralia
114 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 11 ... 18, 19, 20
AutorMesaj
MaRiA_

MaRiA_


Numarul mesajelor : 247
Data de inscriere : 23/08/2010
Varsta : 54
Localizare : ALBA-IULIA

Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 EmptyMier 13 Oct - 2:45

dea a scris:
multumesc frumos! si as mai avea ceva....cand pun tipsurile, la unele unghii apar bule de aer.Sa fie lipiciul de vina sau faptul ca nu pun destul?
multumesc frumos,o zi frumoasa!

BUNA DEA .DACA ITI APAR BULE DE AER E DIN CAUZA CUM LE PUI TU MODUL DE A APLICA TIPS .
EU IL FIXEZ PE VARF SI LAS APOI PE UNGHIE SI ASA NU IMI FACE BULA DE AER (NU STIU SA ITI EXPLIC EXACT CUM )GASESTI SI PE YOUTUBE MULTE CHESTII CARE ITI ARATA EXACT CUM SA APLICI .SUCCES
Sus In jos
ramona_c

ramona_c


Numarul mesajelor : 50
Data de inscriere : 07/10/2010
Varsta : 42
Localizare : oradea

Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 EmptyMier 13 Oct - 5:30

buna fetelor sant si eu noua in ale gelului pana acuma am lucrat doar cu oja si de 2 saptamani am inceput sa fac cu gel dar modelele le fac tot in oja si imi crapa gelul ,am vazut ca parerile sunt impartite in legatura cu oja peste si sub gel nu stiu ce sa credsi mai am o problema la cumpararea produselor mi sa dat un primer 3 in 1 si un gel bond si vreau sa stiu daca se aplica si unul si altul sau doar primerul
Sus In jos
Admin_Coralia

Admin_Coralia


Numarul mesajelor : 684
Data de inscriere : 31/12/1969
Varsta : 37
Localizare : BUCURESTI

Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 EmptyMier 13 Oct - 12:18

ramona_c a scris:
buna fetelor sant si eu noua in ale gelului pana acuma am lucrat doar cu oja si de 2 saptamani am inceput sa fac cu gel dar modelele le fac tot in oja si imi crapa gelul ,am vazut ca parerile sunt impartite in legatura cu oja peste si sub gel nu stiu ce sa credsi mai am o problema la cumpararea produselor mi sa dat un primer 3 in 1 si un gel bond si vreau sa stiu daca se aplica si unul si altul sau doar primerul

Buna Ramona.

Am inteles ca esti incepatoare, asa ca ai mult timp sa experimentezi cu gelul. Este foarte important sa incepi sa iti dai seama de unele chestii si singurica, sau sa incerci sa le gasesti o explicatie logica. Motivele si parerile sunt multe in foarte multe cazuri. Tu trebuie sa observi la modul tau de lucru care sunt lucrurile pe care le faci bine si care sunt cele pe care le gresesti.

Acuma, depinde ce intelegi prin craparea gelului, pentru ca poate sa fie doar deasupra modelului sau poate sa fie pe toata unghia. Daca e doar deasupra modelului, atunci poate nu ai lasat sa se usuce suficient, sau daca e pe toata unghia, poate e de la o lovitura, sau de la gel, sau din cauza modului in care au fost puse, sau.... sau... sau...

Cat despre gel bond si primer, cred ca cel mai bine intrebi exact persoana care ti le-a vandut. Noi nu recomandam amandoua variantele, ci numai una din el, deoarece contin acid. Acum, depinde de produsele cu care lucrezi. Plimba-te putin prin forum si ai sa gasesti diferite metode de aplicare a gelului si o sa vezi care e cea mai buna metoda pentru tine. Smile



Sus In jos
https://www.facebook.com/coralia.nails
ramona_c

ramona_c


Numarul mesajelor : 50
Data de inscriere : 07/10/2010
Varsta : 42
Localizare : oradea

Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 EmptyJoi 14 Oct - 4:48

multumesc de raspuns, intradevar am invatat foarte multe citind pe forum si tot de acolo m-am bagat putin in ceata pt ca sunt foarte multe metode de lucru iar pana invat sa am propria metoda incerc sa invat de la voi care aveti experienta si de aceea nu stiam daca sa folosesc si primer si gel bond
Sus In jos
ramona_c

ramona_c


Numarul mesajelor : 50
Data de inscriere : 07/10/2010
Varsta : 42
Localizare : oradea

Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 EmptyJoi 14 Oct - 7:22

CUM FACETI VOI SA NU VA AJUNGA GELUL PE CUTICULE CA AL MEU ORI CAT MA STRADUIESC SA NU AJUNGA TOT AJUNGE SI DUPA INTRA AER
Sus In jos
nicoleta_22




Numarul mesajelor : 5
Data de inscriere : 24/09/2010

Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 EmptyJoi 14 Oct - 7:29

buna........am si eu o intrebare.....cine este de la pitesti si vrea sa faca un curs pt modele pe unghii construite?..............indrumatorul nostru:TigerNails........mai avem nevoie de o fata pt a se forma grupa.
Sus In jos
woozy

woozy


Numarul mesajelor : 220
Data de inscriere : 28/03/2010
Varsta : 33
Localizare : galati

Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 EmptyJoi 14 Oct - 11:59

in legatura cu oja sub gel. daca faci doar o floricica, de exemplu pe mijlocul unghiei, nu crapa. daca faci french sau ceva cu care sa acoperi mult din oghie cu oja automat crapa ca nu mai are aderenta finishul fata de nimic. totusi poti sa incerci dupa ce termini modelul sa mai pilesti un pic marginea libera a unghiei sa fii sigura ca nu e oja acolo, iar cu finish--ul sa sigilezi si pe marginea aia
Sus In jos
http://simple-nails.hi5.com
ema_clau

ema_clau


Numarul mesajelor : 111
Data de inscriere : 13/02/2010
Varsta : 34
Localizare : arad

Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 EmptyJoi 14 Oct - 13:31

woozy,
scuze k te contrazic,dar eu de ex fac modele cu oja p toata unghia de cand lucrez in domeniu si nu am avut probleme s crape.cred k depinde f mult de modul in care sigilezi unghia.eu si acuma am model p varful unghiilor cu oja si am 3 sapt,iar gelul sta f bine p unghiutze.eu zic k totul tine de sigilare si sa lasi modelul sa se usuce f bine ca si la vopselele acrylice!sper k nu te-ai suparat p mine
Sus In jos
Moderator_TigerNails

Moderator_TigerNails


Numarul mesajelor : 637
Data de inscriere : 21/06/2009
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti

Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 EmptyVin 15 Oct - 2:53

ramona_c a scris:
CUM FACETI VOI SA NU VA AJUNGA GELUL PE CUTICULE CA AL MEU ORI CAT MA STRADUIESC SA NU AJUNGA TOT AJUNGE SI DUPA INTRA AER

Buna!

In acest caz eu ti-as recomanda un gel mai vascos. Astfel, vei avea mai mult timp ca sa il modelezi, fara ca acesta sa-ti mai curga in cuticule.

flower
Sus In jos
http://www.tigernails.ro
ramona_c

ramona_c


Numarul mesajelor : 50
Data de inscriere : 07/10/2010
Varsta : 42
Localizare : oradea

Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 EmptyVin 15 Oct - 5:35

multumesc fetelor sunteti niste dragute
Sus In jos
ramona_c

ramona_c


Numarul mesajelor : 50
Data de inscriere : 07/10/2010
Varsta : 42
Localizare : oradea

Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 EmptyVin 15 Oct - 5:37

ar fi foarte aiurea daca as sterge cu un betigas pt urechi surplusul?
Sus In jos
Moderator_TigerNails

Moderator_TigerNails


Numarul mesajelor : 637
Data de inscriere : 21/06/2009
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti

Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 EmptyVin 15 Oct - 6:42

ramona_c a scris:
ar fi foarte aiurea daca as sterge cu un betigas pt urechi surplusul?

Buna Ramona!

Da, ar fi cam aiurea pentru ca nu vei putea ajunge bine cu el sub cuticula. In plus, sanse mari sa ramana si ceva fire de par din betisor prin gel... nu e bine
Daca a apucat sa iti curga gelul in cuticule, nu e de bine, oricat si cu orice ai sterge tu surplusul.
Cel mai sigur si corect este sa ai grija de la bun inceput sa nu curga deloc. Salvezi timp, bani, munca, materiale si reputatie. bravo!

flower
Sus In jos
http://www.tigernails.ro
ramona_c

ramona_c


Numarul mesajelor : 50
Data de inscriere : 07/10/2010
Varsta : 42
Localizare : oradea

Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 EmptyVin 15 Oct - 6:45

ok multumesc mult pt sfac inseamna ca trebuie sa ma straduiesc foarte mult bounce
Sus In jos
ramona_c

ramona_c


Numarul mesajelor : 50
Data de inscriere : 07/10/2010
Varsta : 42
Localizare : oradea

Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 EmptyVin 15 Oct - 6:53

daca stiti ceva saituri cu modele pt unghii,pt inspiratie imi place sa fac modele pe unghii dar ce am mai vazut pe net sant cam aceleasi >HUG<
Sus In jos
ramona_c

ramona_c


Numarul mesajelor : 50
Data de inscriere : 07/10/2010
Varsta : 42
Localizare : oradea

Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 EmptyVin 15 Oct - 7:27

unde gasesc regulamentul forumului?
vreau sa stiu daca avem voie sa dam adrese de saituri
Sus In jos
Moderator_TigerNails

Moderator_TigerNails


Numarul mesajelor : 637
Data de inscriere : 21/06/2009
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti

Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 EmptyVin 15 Oct - 7:44

ramona_c a scris:
unde gasesc regulamentul forumului?
vreau sa stiu daca avem voie sa dam adrese de saituri

https://unghiitehnice.forumgratuit.ro/intrebari-frecvente-f1/regulile-forumului-cititi-va-rog-inainte-sa-postati-t5.htm#22
Sus In jos
http://www.tigernails.ro
adrianamagda

adrianamagda


Numarul mesajelor : 87
Data de inscriere : 18/08/2010
Localizare : ARAD

Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 EmptyVin 15 Oct - 8:17

ramona_c a scris:
daca stiti ceva saituri cu modele pt unghii,pt inspiratie imi place sa fac modele pe unghii dar ce am mai vazut pe net sant cam aceleasi >HUG<
Ti-am trimis mesaj privat cu un site cu modele pt unghiute. Sper ca 70000 poze iti ajung.
Adriana
Sus In jos
aurelia_gl




Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 15/10/2010

Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 EmptyVin 15 Oct - 8:29

buna seara fetelor! am si eu o problema dak sunteti dragute sa ma ajutati. la 3-4 zile dupa ce aplic acrylul pe unghiutza prinde aer in zona cuticulei Sad la unele unghiutze mai putin la altele se vede mai tare... de ce oare? sarut*
Sus In jos
Beky

Beky


Numarul mesajelor : 513
Data de inscriere : 09/06/2009
Varsta : 34
Localizare : Brasov

Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 EmptyVin 15 Oct - 21:48

Rolling Eyes aurelia_gl daca ai cauta numai putin, ai gasi o gramada de raspunsuri pretioase aici ... cred ca in fiecare topic s-a raspuns la intrebarea asta de cel putin 10 ori.

Pup
Sus In jos
http://andrenails.blogspot.com/
Sara




Numarul mesajelor : 64
Data de inscriere : 02/09/2010
Varsta : 42

Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 EmptyVin 15 Oct - 22:23

Aurelia_gl, am lucrat si eu cu acryl o perioada si intampinam aceeasi problema ca si tine. Pregatorea unghiei o faceam corect, ba mai mult, devenisem exagerat de precauta, foloseam o marca renumita (IBD, recunosc ca nu stiu daca e cea mai buna pe partea de acryl, dar nu dau vina pe ei pentru nereusitele mele), dar cu toate astea, aveam mereu 2-3 unghiute care prindeau aer. Singura explicatie care mi-am dat-o singura a fost ca nu nimeream intotdeauna concentratia corecta de lichid si pudra (iar lucrul asta conteaza). Parerea mea e ca la acryl iti trebuie o maiestrie mai mare decat la gel. Acum imi fac unghiutele cu gel si sunt mai mult decat incantata. Se lucreaza muuuult mai usor si imi ia mult mai putin timp (mie cel putin), nu miroase, e mai transparent si ce-mi place cel mai mult e ca am cat timp din lume vreau sa modelez corect. Ma gandesc ca poate ai acceasi problema ca si mine, cu dozarea corecta.
Sus In jos
ramona_c

ramona_c


Numarul mesajelor : 50
Data de inscriere : 07/10/2010
Varsta : 42
Localizare : oradea

Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 EmptySam 16 Oct - 0:45

cine stie sa imi spuna si mie de ce am nevoie pt a incerca sa fac modele 3D :[-o<:
Sus In jos
ramona_c

ramona_c


Numarul mesajelor : 50
Data de inscriere : 07/10/2010
Varsta : 42
Localizare : oradea

Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 EmptySam 16 Oct - 0:52

Moderator_TigerNails a scris:
ramona_c a scris:
unde gasesc regulamentul forumului?
vreau sa stiu daca avem voie sa dam adrese de saituri

https://unghiitehnice.forumgratuit.ro/intrebari-frecvente-f1/regulile-forumului-cititi-va-rog-inainte-sa-postati-t5.htm#22
multumesc pt informatie acum inteleg de ce nu mi-a fost postat un mesaj
Sus In jos
ema_clau

ema_clau


Numarul mesajelor : 111
Data de inscriere : 13/02/2010
Varsta : 34
Localizare : arad

Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 EmptySam 16 Oct - 7:07

ramona_c
pai in primul rand iti trebuie geluri 3D,care au o vascozitate mai mare,iar la capitolul pensule folosesc pensule pt acryl (mai multe nr) si batul acela de metal ,care are in varf o bilutza.iar modelele poti sa le faci ori dupa primul strat de gel ori dupa ultimul si atunci raman in relief.dak vrei modelul in relief trebuie s aplici peste el un strat d luciu cand esti gata!asta e metoda mea de lucru
Sus In jos
aurelia_gl




Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 15/10/2010

Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 EmptySam 16 Oct - 8:52

Sara a scris:
Aurelia_gl, am lucrat si eu cu acryl o perioada si intampinam aceeasi problema ca si tine. Pregatorea unghiei o faceam corect, ba mai mult, devenisem exagerat de precauta, foloseam o marca renumita (IBD, recunosc ca nu stiu daca e cea mai buna pe partea de acryl, dar nu dau vina pe ei pentru nereusitele mele), dar cu toate astea, aveam mereu 2-3 unghiute care prindeau aer. Singura explicatie care mi-am dat-o singura a fost ca nu nimeream intotdeauna concentratia corecta de lichid si pudra (iar lucrul asta conteaza). Parerea mea e ca la acryl iti trebuie o maiestrie mai mare decat la gel. Acum imi fac unghiutele cu gel si sunt mai mult decat incantata. Se lucreaza muuuult mai usor si imi ia mult mai putin timp (mie cel putin), nu miroase, e mai transparent si ce-mi place cel mai mult e ca am cat timp din lume vreau sa modelez corect. Ma gandesc ca poate ai acceasi problema ca si mine, cu dozarea corecta.
da se poate sa ai dreptate . am obs si eu k uneori era mai lichid acrylul cand il aplicam pe unghiutza. o sa tin cont de sfat. ms frm de rasp . sarut
Sus In jos
ramona_c

ramona_c


Numarul mesajelor : 50
Data de inscriere : 07/10/2010
Varsta : 42
Localizare : oradea

Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 EmptyDum 17 Oct - 22:59

ema_clau a scris:
ramona_c
pai in primul rand iti trebuie geluri 3D,care au o vascozitate mai mare,iar la capitolul pensule folosesc pensule pt acryl (mai multe nr) si batul acela de metal ,care are in varf o bilutza.iar modelele poti sa le faci ori dupa primul strat de gel ori dupa ultimul si atunci raman in relief.dak vrei modelul in relief trebuie s aplici peste el un strat d luciu cand esti gata!asta e metoda mea de lucru
buna ema ai putea sa imi recomanzi ceva cu care lucrezi tu si stii ca e bun,multumesc
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 EmptyDum 17 Oct - 23:22

Fetelor....need help !!!!

am incercat acrilul....si am facut o varza lol! bine macar ca am incercat pe unghiile mele inrosit , si l-am gat jos f greu....incercati va rog sa imi spuneti si mie cum sa-l pun p unghie , ca mie nu mi-a iesit

mentionez ca.....m-am uitat la niste step by step pe yputube....dar nu-mi imaginam ca ii asa greu nervos
Sus In jos
Sara




Numarul mesajelor : 64
Data de inscriere : 02/09/2010
Varsta : 42

Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 EmptyLun 18 Oct - 2:09

Acrilul se pune pe unghie prin tehnica modelarii, adica trebuie sa presezi cu pensula pana obtii forma dorita. Daca incerci sa-l intinzi ca pe gel, o sa iasa o porcarie. Se va lipi de pensula si, odata pensula imbacsita cu acril, n-o s-o mai poti curata decat cu solutie de curatat pensule si, in plus, acrilul nici n-o sa reziste pe unghii daca e pus atat de subtire incat sa poata fi intins ca gelul. Trebuie sa ai grija ca perla formata sa nu fie nici prea lichida, dar nici prea dura. Daca e prea dura nu o sa mai ai timp sa o modelezi si se poate cristaliza. De dat jos nu ar trebui sa fie o problema. Bagi degetul in acetona sau pui un tampon imbibat cu acetona pe ungii dupa care invelesti cu foita de staniol, astepti vreo 10 sau 15 minute, dupa care incerci sa dezlipesti unghia de pe margini cu un betisor. Asta e partea faina la acril, se da usor jos si nici nu se subtiaza unghia din cauza pilirii.
Sus In jos
aurelia_gl




Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 15/10/2010

Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 EmptyLun 18 Oct - 8:28

fetelor am o intrebare. va rog sa-mi sp si mie dak se poate face intretinere cu acryl peste gel scratch . mi-a venit o tipa cu unghiutze puse cu gel dar nu vrea sa i le dau jos vrea doar intretinere ...iar eu pun cu acryl... nu-s ce sa fac nu stiu o seara frumoasa:*
Sus In jos
Anamaria_F

Anamaria_F


Numarul mesajelor : 20
Data de inscriere : 04/10/2010
Varsta : 31
Localizare : Arad

Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 EmptyLun 18 Oct - 9:18

Buna fetelor, nu stiu daca s-a mai discutat despre ce vreau eu sa intreb acuma,nu am apucat sa citesc inca toate cele 33 de pagini care sunt aici,imi pare rau daca deschid din nou subiectul.
Acuma m-am uitat pe siteul celor de la Janet si am vazut geluri 3D,am vazut si o poza cu un model facut cu aceste geluri. Care este diferenta dintre modelele facute cu geluri 3D si modelele facute din acryl? Se pot face aceleasi modele sau e mai greu cu gelul pentru ca are vascozitate mai mare? scratch
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 EmptyLun 18 Oct - 12:29

mai am o intrebare......daca dau cu quick finish...trebuie pilit si apoi bag degetul in acetona, asa-i ??? Question
Sus In jos
CristalDee

CristalDee


Numarul mesajelor : 62
Data de inscriere : 25/04/2010
Varsta : 34
Localizare : cluj-napoca

Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 EmptyLun 18 Oct - 13:12

Buna Doris! Ca sa indepartezi acrilul de pe unghie,trebuie sa indepartezi luciul prima data si dupa aceea sa introduci unghia in acetona, sau sa aplici un tampon cu acetona si staniol. oricum sa nu te astepti sa pice unghiuta pur si simplu, e bine sa verifici si sa mai indepartezi acrilul(cu un servetel) pe masura ce se transforma ca intr-o gelatina. Procedeul dureaza si in functie de cantitatea de material de pe unghie. Sper ca ti-am fost de folos!
Spooorr!!!
Sus In jos
Manichiura Arad

Manichiura Arad


Numarul mesajelor : 102
Data de inscriere : 26/10/2009
Varsta : 35
Localizare : Arad, Str. Gladiolelor Nr: 29

Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 EmptyMar 19 Oct - 1:51

Anamaria_F

Buna fetelor, nu stiu daca s-a mai discutat despre ce vreau eu sa intreb acuma,nu am apucat sa citesc inca toate cele 33 de pagini care sunt aici,imi pare rau daca deschid din nou subiectul.
Acuma m-am uitat pe siteul celor de la Janet si am vazut geluri 3D,am vazut si o poza cu un model facut cu aceste geluri. Care este diferenta dintre modelele facute cu geluri 3D si modelele facute din acryl? Se pot face aceleasi modele sau e mai greu cu gelul pentru ca are vascozitate mai mare?

Modelele din acryl sunt mult mai frumoase shi mai ushor d facut d cat cele cu gel 3D shi clar ca din gel 3D nu vor ieshi niciodata modele la fel ca shi cele din acryl, acum itzi dai seama ca trebuie sa ai o experientza cat d cat k s itzi iasa acele forme dar oricum dupa parerea mea acrylul se modeleaza mai frumos
Sus In jos
http://nailartdesign.hi5.com
Beky

Beky


Numarul mesajelor : 513
Data de inscriere : 09/06/2009
Varsta : 34
Localizare : Brasov

Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 EmptyMar 19 Oct - 3:31

Saluti la toata lumea Very Happy

Demult vroiam sa va intreb ce se poate face in momentul cand clienta isi loveste unghia, iar gelul se crapa?

In cazul asta eu as pili gelul pana nu s-ar mai vedea aerul (in cazul in care a intrat ), sau daca e crapata rau de tot as pili gelul de tot.

Pe net am vazut ca se pot si "repara", dar nu-mi dau seama cum, parca cu fibra de sticla sau de matase. Ma insel cumva?

Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 DSCF5970
Sus In jos
http://andrenails.blogspot.com/
Manichiura Arad

Manichiura Arad


Numarul mesajelor : 102
Data de inscriere : 26/10/2009
Varsta : 35
Localizare : Arad, Str. Gladiolelor Nr: 29

Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 EmptyMar 19 Oct - 3:56

In cazul acesta eu as da gelul jos shi ash aplica tips/prelungire, nu shtiu pt cat timp ar rezista reparatul acela iar dk se face atunci va trebui s ii spui clientei s fie foarte atenta cu unghiutza pana la intretzinere s faca tot posibilul s nu o mai loveasca
Sus In jos
http://nailartdesign.hi5.com
sisi19simona




Numarul mesajelor : 4
Data de inscriere : 17/09/2010
Varsta : 47
Localizare : LUPENI

Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 EmptyMar 19 Oct - 8:10

Buna fetelor!!! Am facut si eu un curs de manichiura in care am invatat sa construiesc unghii cu acril.Vreau sa incep sa pun si cu gel si am vazut ca pe acest forum se vorbeste mai mult de unghii cu gel. Este un forum ff.frumos.Multe din intrebarile pe care am vrut sa le pun le-am gasit deja pe forum.Vreau sa va intreb pentru indepartarea unghiei cu gel se foloseste numai polizorul sau mai este si alta metoda. VA MULTUMESC!!!!
Sus In jos
Anamaria_F

Anamaria_F


Numarul mesajelor : 20
Data de inscriere : 04/10/2010
Varsta : 31
Localizare : Arad

Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 EmptyMar 19 Oct - 8:32

Multumesc pentru raspuns >HUG<
Sus In jos
Beky

Beky


Numarul mesajelor : 513
Data de inscriere : 09/06/2009
Varsta : 34
Localizare : Brasov

Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 EmptyMar 19 Oct - 8:34

Manichiura Arad a scris:
In cazul acesta eu as da gelul jos shi ash aplica tips/prelungire, nu shtiu pt cat timp ar rezista reparatul acela iar dk se face atunci va trebui s ii spui clientei s fie foarte atenta cu unghiutza pana la intretzinere s faca tot posibilul s nu o mai loveasca

Deci ai face ca mine, tnx :D vroiam sa ma asigur ca nu sunt alte metode de care eu nu stiu.
Sus In jos
http://andrenails.blogspot.com/
Manichiura Arad

Manichiura Arad


Numarul mesajelor : 102
Data de inscriere : 26/10/2009
Varsta : 35
Localizare : Arad, Str. Gladiolelor Nr: 29

Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 EmptyMar 19 Oct - 9:04

Simona eu folosesc pila, tips-urile shtiu ca se pot da jos daca tzi unghiutzele in acetona Razz, shi mai shtiu ca sunt geluri care se indeparteaza cu ceva solutzie speciala pt ele
Sus In jos
http://nailartdesign.hi5.com
Anamaria_F

Anamaria_F


Numarul mesajelor : 20
Data de inscriere : 04/10/2010
Varsta : 31
Localizare : Arad

Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 EmptyMar 19 Oct - 11:13

Buna, pentru fetele care folosesc tehnica one-stroke imi spuneti si mie pls ce pensule folositi si ce marime. Am vazut la Maria D. cateva poze superbe postate pe forum , erau floricele facute pe unghii nu foarte lungi. Eu am o pensula pt gel nr. 4 ,nu stiu de la ce firma e dar nu pot face cu ea modele nici cum ,parca e prea mare Crying or Very sad
Sus In jos
Manichiura Arad

Manichiura Arad


Numarul mesajelor : 102
Data de inscriere : 26/10/2009
Varsta : 35
Localizare : Arad, Str. Gladiolelor Nr: 29

Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 EmptyMar 19 Oct - 11:28

Eu mi le-am luat de la crystal nails din catalog pt ca este mult mai diversificat :D
Sus In jos
http://nailartdesign.hi5.com
Moderator_iulia_vero

Moderator_iulia_vero


Numarul mesajelor : 354
Data de inscriere : 10/12/2009
Varsta : 37

Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 EmptyMar 19 Oct - 11:35

[quote="Beky"]Saluti la toata lumea Very Happy

Demult vroiam sa va intreb ce se poate face in momentul cand clienta isi loveste unghia, iar gelul se crapa?

In cazul asta eu as pili gelul pana nu s-ar mai vedea aerul (in cazul in care a intrat ), sau daca e crapata rau de tot as pili gelul de tot.

Pe net am vazut ca se pot si "repara", dar nu-mi dau seama cum, parca cu fibra de sticla sau de matase. Ma insel cumva?

Andre uite cum fac eu:
Pilesc unghiuta pana scot aerul , bineinteles dau tot modelul jos ca la intretinere, pun bonding bag la lampa, dau un strat subtirel de allround blue tai o fasie de banda de matase si pun peste ruptura (banda trebuie sa fie un pic mai lunga si un pic mai lata decat ruptura , ca si cum ai pune un plasture) si apoi fara sa bag in lampa inca , tapetez usor banda de matase cu gel pana devine transparenta si apoi lampa.
Aceasta tehnica o poti folosi si daca clienta si-a rupt unghia pe patul unghial .
Eu fac asa pt ca de multe ori clienta cand isi rupe unghiuta, o prinde in portiera, in sertare sau o buseste cand spala geamuri scratch si atunci nu poti sa tai unghia si sa o reconstruiesti sau sa-i pui tips pt ca ruptura e jumatate pe partea libera si jumatate pe pat. Si chiar tine foarte bine nu trebuie sa fie foarte atenta cu unghiuta respectiva.

-------

https://unghiitehnice.forumgratuit.ro/viewtopic.forum?t=100
Sus In jos
Continut sponsorizat





Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Empty

Sus In jos
 
Intrebari si raspunsuri
Sus 
Pagina 20 din 20Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 11 ... 18, 19, 20
 Subiecte similare
-
» intrebari si raspunsuri
» intrebari de ...incepator

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
***unghii tehnice*** :: intrebari frecvente-
Mergi direct la: