***unghii tehnice***
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
***unghii tehnice***

*Un forum pentru frumusetea si sanatatea unghiilor dumneavoastra*
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Afacere legala - Pagina 2 Logo_t12
Subiecte similare
    Ultimele subiecte
    » Oja semipermanenta
    Afacere legala - Pagina 2 EmptyVin 7 Oct - 10:57 Scris de Di

    » intrebari si raspunsuri
    Afacere legala - Pagina 2 EmptyVin 17 Apr - 16:41 Scris de LenaPyaar

    » se pot amesteca marcile de geluri???
    Afacere legala - Pagina 2 EmptySam 10 Ian - 3:11 Scris de AdrianSimanski

    » Incepatoare...sfaturi, pareri...va rog.
    Afacere legala - Pagina 2 EmptyVin 16 Mai - 5:25 Scris de any_anca

    » sfaturi pentru incepatori
    Afacere legala - Pagina 2 EmptyVin 31 Ian - 4:39 Scris de vmarya

    » dual system forms
    Afacere legala - Pagina 2 EmptyMar 28 Ian - 8:48 Scris de sweet_yonutza

    » Produse IBD
    Afacere legala - Pagina 2 EmptyVin 13 Dec - 0:06 Scris de lar2412

    » Poze cu unghiutze
    Afacere legala - Pagina 2 EmptyLun 18 Noi - 23:23 Scris de nicolnail

    » Sa facem cunostinta!
    Afacere legala - Pagina 2 EmptyLun 18 Noi - 6:25 Scris de nicolnail

    Facebook
    Parteneri
    forum gratuit
    * * * * Afacere legala - Pagina 2 Logo_t12
    Căutare
     
     

    Rezultate pe:
     
    Rechercher Cautare avansata

     

     Afacere legala

    In jos 
    +28
    NailArtDesign
    ally.vs
    Ayeneea
    monicy
    ema_clau
    Manichiura Arad
    adrianamagda
    Anamaria_F
    Anushka
    unghiifalseploiesti
    MaRiA_
    vickulea1
    luminitache
    elkana30
    Lilishor
    roxybarbu
    Tushky
    adrianasandu
    daniela
    woozy
    Lory13
    gege_jeje
    Croitoru.Raluca
    aurita87
    Moderator_iulia_vero
    Admin_Coralia
    Elisza Nails
    Beky
    32 participanți
    Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
    AutorMesaj
    Beky

    Beky


    Numarul mesajelor : 513
    Data de inscriere : 09/06/2009
    Varsta : 34
    Localizare : Brasov

    Afacere legala - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Afacere legala   Afacere legala - Pagina 2 EmptyLun 18 Oct - 2:37

    Nu se vad. Sad
    Sus In jos
    http://andrenails.blogspot.com/
    Anamaria_F

    Anamaria_F


    Numarul mesajelor : 20
    Data de inscriere : 04/10/2010
    Varsta : 31
    Localizare : Arad

    Afacere legala - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Afacere legala   Afacere legala - Pagina 2 EmptyLun 18 Oct - 3:13

    La mine s-au incarcat intr-un final dupa vreo 10 minute iar acuma se incarca instantaneu nu mai trebuie sa astept. Poate e vina mea ca nu le-am incarcat cum trebuie....e prima oara cand postez aici Very Happy Apropo super forumul.Am invatat multe de aici si de cand l-am descoperit intru app in fiecare zi indragostit
    Sus In jos
    adrianamagda

    adrianamagda


    Numarul mesajelor : 87
    Data de inscriere : 18/08/2010
    Localizare : ARAD

    Afacere legala - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: curd stilist protezist   Afacere legala - Pagina 2 EmptyLun 18 Oct - 4:10

    [quote="Anamaria_F"]Hey fetelor, eu am terminat cursul de stilist protezist acum vreo 3 luni si intr-o zi a cursului a venit un domn sa ne predea cursul de igiena si ne-a dat mai multe foi cu legile pe care trebuie sa le respectam.

    Buna AnaMaria,
    Si eu sunt din Arad si ma intereseaza unde , la ce firma ai facut cursul si daca esti multumita de el. Ai invatat sa pui unghii si cu acril?

    Adriana

    Sus In jos
    Anamaria_F

    Anamaria_F


    Numarul mesajelor : 20
    Data de inscriere : 04/10/2010
    Varsta : 31
    Localizare : Arad

    Afacere legala - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Afacere legala   Afacere legala - Pagina 2 EmptyLun 18 Oct - 8:51

    Buna Adriana am terminat cursul la Fundatia Romana Germana,are sediul in Vladimirescu dar cursurile se tin pe strada Episcopiei,sincer nu am fost prea incantata de curs profesoara ne arata doar strictul necesar nimic pe langa si nici ea nu era "experta" facea unghii doar de 2 ani, mai multe am invatat uitandu-ma ore intregi pe youtube la tutoriale. Cursul nu a fost prea scump a costat doar 340 lei dar produsele care n-i le puneau la dispozitie erau sub orice critica:geluri expirate,lampi cu un neon care abea mergeau,pensule pentru gel care aratau ca un evantai etc. Si nici cu practica nu am stat prea bine.Ne-au dus la un salon din centru Onyx (salon de fitze cica) dar fata de acolo nu se ocupa de noi deloc ,nu avea cliente si ajungeam sa pierdem acolo cateva ore bune. Cat despre acril,am gasit in dulapul unde erau tinute gelurile si celelalte produce si cateva pudre acrilice dintre care cateva expirate si tin sa zic caci eu le-am gasit,profesoara nici nu stia de ele si nici nu stia sa le foloseasca. Cam asta e ce am invatat la curs,adica mai nimic.Am invatat mai mult practicand pe prietena mea cea mai buna si pe mama zambet larg. Ma uitam pe youtube mai citeam parerile fetelor de pe diferite forumuri si am invatat cat de cat.
    In Arad nu cred ca o sa gasesti un loc unde sa poti urma un curs care sa te invete de la A-Z dar iti recomand sa te interesezi de cursul de la UCECOM am auzit din cunostinte ca se ocupa de fete si chiar inveti .La cursul de manichiurist-pedichiurist te duce sa faci practica la casa de batrani,dar la cursul de stilist-protezist nu stiu cum stau cu practica.
    Sus In jos
    Manichiura Arad

    Manichiura Arad


    Numarul mesajelor : 102
    Data de inscriere : 26/10/2009
    Varsta : 35
    Localizare : Arad, Str. Gladiolelor Nr: 29

    Afacere legala - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Afacere legala   Afacere legala - Pagina 2 EmptyMar 19 Oct - 4:59

    Buna fetelor, eu diplomele mi le-am facut la UCECOM Arad shi cea de mani-pedi shi cea de stilist protezist sunt foarte bune, sunt recunoscute, la sfarshitul fiecaruia se da examen practic shi scris cu nota in functzie de cunoshtintze, am sa fac poze diplomelor shi am sa le postez pe site sa le vedetzi shi voi.
    Sus In jos
    http://nailartdesign.hi5.com
    Manichiura Arad

    Manichiura Arad


    Numarul mesajelor : 102
    Data de inscriere : 26/10/2009
    Varsta : 35
    Localizare : Arad, Str. Gladiolelor Nr: 29

    Afacere legala - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Afacere legala   Afacere legala - Pagina 2 EmptyMar 19 Oct - 5:35

    Diplome

    Afacere legala - Pagina 2 Imgp0396u


    Afacere legala - Pagina 2 Imgp0399z


    Afacere legala - Pagina 2 Imgp0404l


    Afacere legala - Pagina 2 Imgp0405b

    Uploaded with ImageShack.us
    Sus In jos
    http://nailartdesign.hi5.com
    Manichiura Arad

    Manichiura Arad


    Numarul mesajelor : 102
    Data de inscriere : 26/10/2009
    Varsta : 35
    Localizare : Arad, Str. Gladiolelor Nr: 29

    Afacere legala - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Afacere legala   Afacere legala - Pagina 2 EmptyMar 19 Oct - 5:39

    Imi pare rau ca nu se vede atat de bine ce-a de mani-pedi pt ca mi-au stricato cei de la infoliat da curand am sa merg sa o schimb daca este posibil :D
    Sus In jos
    http://nailartdesign.hi5.com
    adrianamagda

    adrianamagda


    Numarul mesajelor : 87
    Data de inscriere : 18/08/2010
    Localizare : ARAD

    Afacere legala - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Afacere legala   Afacere legala - Pagina 2 EmptyMar 19 Oct - 6:54

    Anamaria_F a scris:
    Buna Adriana am terminat cursul la Fundatia Romana Germana,are sediul in Vladimirescu dar cursurile se tin pe strada Episcopiei,sincer nu am fost prea incantata de curs profesoara ne arata doar strictul necesar nimic pe langa si nici ea nu era "experta" facea unghii doar de 2 ani, mai multe am invatat uitandu-ma ore intregi pe youtube la tutoriale. Cursul nu a fost prea scump a costat doar 340 lei dar produsele care n-i le puneau la dispozitie erau sub orice critica:geluri expirate,lampi cu un neon care abea mergeau,pensule pentru gel care aratau ca un evantai etc. Si nici cu practica nu am stat prea bine.Ne-au dus la un salon din centru Onyx (salon de fitze cica) dar fata de acolo nu se ocupa de noi deloc ,nu avea cliente si ajungeam sa pierdem acolo cateva ore bune. Cat despre acril,am gasit in dulapul unde erau tinute gelurile si celelalte produce si cateva pudre acrilice dintre care cateva expirate si tin sa zic caci eu le-am gasit,profesoara nici nu stia de ele si nici nu stia sa le foloseasca. Cam asta e ce am invatat la curs,adica mai nimic.Am invatat mai mult practicand pe prietena mea cea mai buna si pe mama Afacere legala - Pagina 2 14896. Ma uitam pe youtube mai citeam parerile fetelor de pe diferite forumuri si am invatat cat de cat.
    In Arad nu cred ca o sa gasesti un loc unde sa poti urma un curs care sa te invete de la A-Z dar iti recomand sa te interesezi de cursul de la UCECOM am auzit din cunostinte ca se ocupa de fete si chiar inveti .La cursul de manichiurist-pedichiurist te duce sa faci practica la casa de batrani,dar la cursul de stilist-protezist nu stiu cum stau cu practica.

    Multumesc mult Ana Maria.
    Sus In jos
    adrianamagda

    adrianamagda


    Numarul mesajelor : 87
    Data de inscriere : 18/08/2010
    Localizare : ARAD

    Afacere legala - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Afacere legala   Afacere legala - Pagina 2 EmptyMar 19 Oct - 7:00

    Manichiura Arad a scris:
    Buna fetelor, eu diplomele mi le-am facut la UCECOM Arad shi cea de mani-pedi shi cea de stilist protezist sunt foarte bune, sunt recunoscute, la sfarshitul fiecaruia se da examen practic shi scris cu nota in functzie de cunoshtintze, am sa fac poze diplomelor shi am sa le postez pe site sa le vedetzi shi voi.

    Buna Daniela,
    Cat te-acostat cursul de stilist protezist unghii? Te_au invatat sa pui unghii si cu acril?

    Adriana
    Sus In jos
    Manichiura Arad

    Manichiura Arad


    Numarul mesajelor : 102
    Data de inscriere : 26/10/2009
    Varsta : 35
    Localizare : Arad, Str. Gladiolelor Nr: 29

    Afacere legala - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Afacere legala   Afacere legala - Pagina 2 EmptyMar 19 Oct - 7:13

    Cursul de stilist protezist ma costat 500 RON shi nu m-au invatzat nimik pt ca eu shtiam, inca m-a chemat profa pe mine sa le invatz pe fete cateva modele, cu acryl absolut nimik, dar daca vrei sa faci acest curs e obligatoriu sa ai diploma de mani-pedi altfel nu potzi sa incepi acesta de s.p.
    Sus In jos
    http://nailartdesign.hi5.com
    Manichiura Arad

    Manichiura Arad


    Numarul mesajelor : 102
    Data de inscriere : 26/10/2009
    Varsta : 35
    Localizare : Arad, Str. Gladiolelor Nr: 29

    Afacere legala - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Afacere legala   Afacere legala - Pagina 2 EmptyMar 19 Oct - 7:14

    Mare lucru nu te invatza trebuie sa shtii shi tu cat de cat ceva meserie.......
    Sus In jos
    http://nailartdesign.hi5.com
    adrianamagda

    adrianamagda


    Numarul mesajelor : 87
    Data de inscriere : 18/08/2010
    Localizare : ARAD

    Afacere legala - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Afacere legala   Afacere legala - Pagina 2 EmptyMar 19 Oct - 7:43

    Manichiura Arad a scris:
    Mare lucru nu te invatza trebuie sa shtii shi tu cat de cat ceva meserie.......

    Sa inteleg ca la acel curs se merge doar pentru diploma?
    Sa presupunem ca de aceea merg la curs ca sa invat meserie....nu ti se pare normal?
    Sus In jos
    ema_clau

    ema_clau


    Numarul mesajelor : 111
    Data de inscriere : 13/02/2010
    Varsta : 34
    Localizare : arad

    Afacere legala - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Afacere legala   Afacere legala - Pagina 2 EmptyMar 19 Oct - 8:34

    daniela vad k si eu am aceiasi diploma ca si tine de mani-pedi .eu am facut-o la fundatia ATP sau APT (nu mai stiu sigur) din cluj.am inteles k si-a deschis punct de lucru si in Arad,dar nu stiu unde.eu am fost foarte multumita de ceea ce am invatat la capitolul mani-pedi clasica.eu zic k mai sunt cursuri unde se invata
    Sus In jos
    Anamaria_F

    Anamaria_F


    Numarul mesajelor : 20
    Data de inscriere : 04/10/2010
    Varsta : 31
    Localizare : Arad

    Afacere legala - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Afacere legala   Afacere legala - Pagina 2 EmptyMar 19 Oct - 8:46

    Cu placere Adriana flower
    Sus In jos
    Manichiura Arad

    Manichiura Arad


    Numarul mesajelor : 102
    Data de inscriere : 26/10/2009
    Varsta : 35
    Localizare : Arad, Str. Gladiolelor Nr: 29

    Afacere legala - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Afacere legala   Afacere legala - Pagina 2 EmptyMar 19 Oct - 8:59

    Se invatza dar la mani-pedi la cea de stilist protezist sincer eu lucram deja de 3 ani in domeniu shi atunci am putut sa mai lipsesc cateodata pentru ca a vazut ca shtiam, altfel cum puteam sa ma duc la examen shi sa i-au note mari fara shtiintza :D ar fi fost culmea. Probabil ca s-a deschis shi in Arad nu shtiu nimik prima oara cand aud e de la tine, dar am sa ma interesez shi eu pt o prietenutza Razz. Cat a durat cursul de mani-pedi la tine Clau?
    Sus In jos
    http://nailartdesign.hi5.com
    ema_clau

    ema_clau


    Numarul mesajelor : 111
    Data de inscriere : 13/02/2010
    Varsta : 34
    Localizare : arad

    Afacere legala - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Afacere legala   Afacere legala - Pagina 2 EmptyMar 19 Oct - 9:33

    3 luni a durat cursul de mani-pedi ,asa tin minte,dar a fost mai scump decat la Ucecom.Eu am platit doar cursul 15 mil si diploma si taxa de examen am platit-o separat ink vreo 2-3 mil.Si examenul din cate stiu eu numai la Cluj se da !Am inteles k acuma au si pagina web!
    Sus In jos
    Manichiura Arad

    Manichiura Arad


    Numarul mesajelor : 102
    Data de inscriere : 26/10/2009
    Varsta : 35
    Localizare : Arad, Str. Gladiolelor Nr: 29

    Afacere legala - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Afacere legala   Afacere legala - Pagina 2 EmptyMar 19 Oct - 11:11

    pfff la mine a durat jumate de an shi a costat maxim 10 milioane cu tot, cel de stilist protezist l-am facut dupa catva timp shi a costat 5 milioane care shi acesta a durat cateva luni deci eu am ieshit in 15 - 16 cam asha pe vremea aceea acum sincer nu shtiu cat costa. (Ema cand mai afli de seminarii, targuri sau expozitzii sa imi spui shi mie). Te pup
    Sus In jos
    http://nailartdesign.hi5.com
    adrianamagda

    adrianamagda


    Numarul mesajelor : 87
    Data de inscriere : 18/08/2010
    Localizare : ARAD

    Afacere legala - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Afacere legala   Afacere legala - Pagina 2 EmptyMier 20 Oct - 1:09

    Multumesc pentru informatii, Daniela. Eram doar curioasa.
    Eu urmez acum cursul de mani-pedi la firma Reflexovital-Denises si sunt foarte multumita.Suntem 4 cursante in grupa si profesoara,Oana se ocupa foarte mult de noi.Cursul dureaza 3 luni in care invatam 1 luna mani, 1 luna pedi, 1 luna gel si costa 15 mil lei.Diploma este recunoscuta de Min. Muncii.Daca te intereseaza pt prietenutza ta iti trimit mesaj privat cu nr de telefon.
    Te-am pupat si spor la unghiutze!
    Adriana
    Sus In jos
    Manichiura Arad

    Manichiura Arad


    Numarul mesajelor : 102
    Data de inscriere : 26/10/2009
    Varsta : 35
    Localizare : Arad, Str. Gladiolelor Nr: 29

    Afacere legala - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Afacere legala   Afacere legala - Pagina 2 EmptyMier 20 Oct - 4:42

    mersy mult
    Sus In jos
    http://nailartdesign.hi5.com
    Beky

    Beky


    Numarul mesajelor : 513
    Data de inscriere : 09/06/2009
    Varsta : 34
    Localizare : Brasov

    Afacere legala - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Afacere legala   Afacere legala - Pagina 2 EmptyMier 22 Dec - 21:55

    Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad

    Sa va povestesc ce mi s-a intamplat ...

    A venit o clienta noua, s-a programat, am primit-o, fata punctuala si de treaba.
    Din vorba in vorba o intreb unde lucreaza si-mi spune ca la fisc. Cap bomba ce sunt initial nu mi-am dat seama ori eram prea concentrata la unghii ... si o intreb cu ce se ocupa mai exact si-mi raspunde " merg la firme si le amendez"

    Cred ca m-am facut alba la fata, nu mai aveam chef de nimic, nu stiam daca fata asta se joaca cu mine sau nu ....

    Mi-am terminat treaba, i-am cerut bani ca doar noh.... ce era sa fac ...

    S-a programat si pe luna viitoare si acum nu inteleg ce a fost asta?! Ce ma sfatuiti si ce parere aveti?
    Sus In jos
    http://andrenails.blogspot.com/
    monicy




    Numarul mesajelor : 22
    Data de inscriere : 26/07/2010

    Afacere legala - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Afacere legala   Afacere legala - Pagina 2 EmptyMier 22 Dec - 22:51

    Beky a scris:
    Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad

    Sa va povestesc ce mi s-a intamplat ...

    A venit o clienta noua, s-a programat, am primit-o, fata punctuala si de treaba.
    Din vorba in vorba o intreb unde lucreaza si-mi spune ca la fisc. Cap bomba ce sunt initial nu mi-am dat seama ori eram prea concentrata la unghii ... si o intreb cu ce se ocupa mai exact si-mi raspunde " merg la firme si le amendez"

    Cred ca m-am facut alba la fata, nu mai aveam chef de nimic, nu stiam daca fata asta se joaca cu mine sau nu ....

    Mi-am terminat treaba, i-am cerut bani ca doar noh.... ce era sa fac ...

    S-a programat si pe luna viitoare si acum nu inteleg ce a fost asta?! Ce ma sfatuiti si ce parere aveti?
    Cred ca ar trebui sa te gandesti si cine te-a recomandat pe tine, sau din partea cui a venit? Daca e o clienta fidela nu cred ca-ti doreste ceva rau, asa ca stai linistita si spor la unghiute:)
    Sus In jos
    MaRiA_

    MaRiA_


    Numarul mesajelor : 247
    Data de inscriere : 23/08/2010
    Varsta : 54
    Localizare : ALBA-IULIA

    Afacere legala - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Afacere legala   Afacere legala - Pagina 2 EmptyJoi 23 Dec - 0:14

    monicy a scris:
    Beky a scris:
    Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad

    Sa va povestesc ce mi s-a intamplat ...

    A venit o clienta noua, s-a programat, am primit-o, fata punctuala si de treaba.
    Din vorba in vorba o intreb unde lucreaza si-mi spune ca la fisc. Cap bomba ce sunt initial nu mi-am dat seama ori eram prea concentrata la unghii ... si o intreb cu ce se ocupa mai exact si-mi raspunde " merg la firme si le amendez"

    Cred ca m-am facut alba la fata, nu mai aveam chef de nimic, nu stiam daca fata asta se joaca cu mine sau nu ....

    Mi-am terminat treaba, i-am cerut bani ca doar noh.... ce era sa fac ...

    S-a programat si pe luna viitoare si acum nu inteleg ce a fost asta?! Ce ma sfatuiti si ce parere aveti?
    Cred ca ar trebui sa te gandesti si cine te-a recomandat pe tine, sau din partea cui a venit? Daca e o clienta fidela nu cred ca-ti doreste ceva rau, asa ca stai linistita si spor la unghiute:)
    sa te linistesti si sa te gandesti ca e si aceea fata o persoana care are grija de ea si tu trebuie sa-i faci unghiutzele la fel cum lucrezi de obicei,,ca doar clientul nostru stapanul nostru nu?''si dk tot sa programat ei na ai castigat o clienta nou si ti-a aranjat o,,pila'' cum se spune la noi.
    bafta si spor
    Sus In jos
    luminitache

    luminitache


    Numarul mesajelor : 153
    Data de inscriere : 04/07/2010
    Varsta : 34
    Localizare : Cluj-Napoca

    Afacere legala - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Afacere legala   Afacere legala - Pagina 2 EmptyJoi 23 Dec - 2:41

    Beky draga poti sa stai linistita....da ar fi vrut sa iti faca vreun rau ti-a fi facut pana acum....in plus, oamenii astia care lucreaza la fisc, la garda etc sunt constienti de ceea ce se intampla; in plus, ei nu se complica pentru o kestie asa mica, dak era vorba de un salon, poate, dar asa.......nu prea cred....ei au in vizor fabrici clandestine si firme mari. Asa k poti dormi linistita! Very Happy
    Sus In jos
    http://www.unghiitehnicecluj.ro
    Beky

    Beky


    Numarul mesajelor : 513
    Data de inscriere : 09/06/2009
    Varsta : 34
    Localizare : Brasov

    Afacere legala - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Afacere legala   Afacere legala - Pagina 2 EmptyJoi 23 Dec - 4:43

    Multumesc de raspuns fetelor :* m-am mai linistit
    Sus In jos
    http://andrenails.blogspot.com/
    Ayeneea




    Numarul mesajelor : 3
    Data de inscriere : 18/12/2010

    Afacere legala - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Afacere legala   Afacere legala - Pagina 2 EmptyJoi 23 Dec - 5:11

    Draga Beky
    Vreau sa iti spun un punct de vedere al specialistului :D nu in unghii ci in Fiscalitate, pentru ca la baza sunt contabila.
    Nu o sa iti faca niciodata rau clientuta ta, pentru ca nu poate dovedi nimic. Astfel de practici sunt foarte greu de dovedit , plus ca sa fim seriosi acum, ei cand merg intr-un control, o fac doar pentru a primi spaga , deci in cel mai rau caz o sa iti ceara sa ii pui unghii gratis, dar in rest, interesul lor este cu totul altul.
    Am vazut ca multe fete sunt stesate daca fac asta "ilegal" fara a plati taxe statului, insa atat timp cat activitate este facuta la tine acasa, nu intr-un salon , eu zic ca este ok.
    Sus In jos
    ally.vs

    ally.vs


    Numarul mesajelor : 88
    Data de inscriere : 04/05/2010
    Localizare : Vaslui

    Afacere legala - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Afacere legala   Afacere legala - Pagina 2 EmptyMier 9 Feb - 11:35

    Buna fetelor! Vroiam sa va intreb daca pentru a te inregistra ca PFA ai nevoie si de diploma mani-pedi clasica?sau doar de cea stilist protezist(acreditata bineinteles)
    Sus In jos
    MaRiA_

    MaRiA_


    Numarul mesajelor : 247
    Data de inscriere : 23/08/2010
    Varsta : 54
    Localizare : ALBA-IULIA

    Afacere legala - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Afacere legala   Afacere legala - Pagina 2 EmptyMier 9 Feb - 12:11

    din cate stiu eu da ally dar cine stie Smile
    oricum trebuie sa fie acreditata acum au facut astia toate minunile de ne omoara:S
    Sus In jos
    woozy

    woozy


    Numarul mesajelor : 220
    Data de inscriere : 28/03/2010
    Varsta : 33
    Localizare : galati

    Afacere legala - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Afacere legala   Afacere legala - Pagina 2 EmptyJoi 10 Feb - 9:36

    da ally, trebuie sa ai diploma si de manichiura clasica. gelul e doar o specializare. te pup Very Happy
    Sus In jos
    http://simple-nails.hi5.com
    ally.vs

    ally.vs


    Numarul mesajelor : 88
    Data de inscriere : 04/05/2010
    Localizare : Vaslui

    Afacere legala - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Afacere legala   Afacere legala - Pagina 2 EmptyVin 11 Feb - 3:24

    Multumesc frumos Wozzy! te pup si eu
    Sus In jos
    NailArtDesign

    NailArtDesign


    Numarul mesajelor : 7
    Data de inscriere : 24/02/2011
    Varsta : 44
    Localizare : Bucuresti

    Afacere legala - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Afacere legala   Afacere legala - Pagina 2 EmptyVin 25 Feb - 23:02

    Mergea sa-ti faci si un I.I. care este ceva mai convenabil pentru viitorul tau, tinanad seama ca poti sa angajezi pana la 9 persoane Wink . Ideea este ca, trebuie sa-ti dezvolti afacerea ca sa mai si angajezi, dar asta cere mult efort , clienti cat curinde si...ceva noroc! Smile
    Bafta pe mai departe!
    Sus In jos
    cuta




    Numarul mesajelor : 39
    Data de inscriere : 04/09/2010

    Afacere legala - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Afacere legala   Afacere legala - Pagina 2 EmptyVin 29 Apr - 20:07

    salut fetelor!am nevoie de ajutorul vostru!cele care aveti salon, cum sunteti organizate? srl sau pfa?
    eu vreau sa imi deschid pfa, in maxim o luna sper sa reusesc.Momentan lucrez acasa si ma intreb daca exista vreo portita legala pentru a lucra acasa?vreau sa fiu in regula cu toate.Daca ar trebui sa cer acordul vecinilor pentru treaba asta as putea sa-mi iau gandul, nu cred ca ar fi cineva de accord cu toate ca nu deranjez pe nimeni, dar lumea e cum e!!!
    va rog dati-mi un sfat, cele care aveti pfa
    pup
    Sus In jos
    MaRiA_

    MaRiA_


    Numarul mesajelor : 247
    Data de inscriere : 23/08/2010
    Varsta : 54
    Localizare : ALBA-IULIA

    Afacere legala - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Afacere legala   Afacere legala - Pagina 2 EmptyMar 3 Mai - 9:25

    buna Cuta
    da ca sa faci acasa iti trebuie acordul la 4 vecini,stiu asta pentru ca am PFA si am facut sediul acasa dar cu punct de lucru la salon.Asta pentru ca eu am fost cu chirie la un salon de infrumusetare.Dar dk tu vrei sa iti faci PFA pe adresa punctului de lucru trebuie sa te gandesti bine pentru ca in cazul in care iti schimbi punctul de lucru trebuie sa schimbi tot.Eu am facut autorizatia cu sediul acasa ca na e adresa mea.Si nu vad un motiv sa nu fie vecini de acord ,
    Sus In jos
    Anda luz

    Anda luz


    Numarul mesajelor : 83
    Data de inscriere : 17/05/2011
    Varsta : 35
    Localizare : Focsani

    Afacere legala - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Afacere legala   Afacere legala - Pagina 2 EmptyVin 21 Oct - 6:24

    buna fetelor, am nevoie de un sfat. pana acum am lucrat acasa ,insa m-am hotarat sa lucrez intr-un spatiu special din mai multe motive..m-am intors de curand in focsani(am fost 3 ani la constanta pt facultate). ideea e ca mam hotarat sa imi deschid un pfa( cu norma fixa) pt ca am atestat stilist protezist unghii tehnice..si am inceput demersurile pt asta.

    ca sediu am trecut apartamentul meu si am obtinut acordul vecinilor...si am sa fac un punct de lucru unde ma voi instala.
    as fi vrut sa imi inchiriez spatiu intr-un salon deja activ. am cautat si am gasit cateva variante. majoritatea sunt 100 euro pe luna+utilitati (lumina. apa,etc). cu totul ar fi cam 150 euro pe luna.

    dilema mea este urmatoarea: cautand spatii am dat de un salon care angajeaza stilist unghii tehnice; salonul este superb, locul de lucru echipat cu tot ce am nevoie,masa speciala pt unghii tehnice, angajatele si sefa tinere ,atmosfera super. materialele le cumpara sefa - Procentul meu 40-45 % din ce fac. preturile mi le stabilesc eu.
    Produse folosite ASTRA NAILS. despre care nu stiu nimic (calitatea)

    asa ca deodata am o dilema.m-a incantat mult locul. as fi avut nevoie de un sfat. cum este mai rentabil si mai bine pt mine?

    PFA sau angajat cu procent ?

    am mare nevoie de sfaturile voastre si de experientele voastre deoarece as vrea sa incep treaba cat mai curand ..si nu stiu in ce directie sa ma indrept :D

    pupici, Anda
    ---------------------------------------------------------------------------------------------------

    ma gasiti si pe facebook: Unghii tehnice anda Razz

    Sus In jos
    https://www.facebook.com/profile.php?id=100002267337473
    bobocell1




    Numarul mesajelor : 17
    Data de inscriere : 02/02/2011
    Varsta : 36

    Afacere legala - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Afacere legala   Afacere legala - Pagina 2 EmptySam 22 Oct - 10:28

    Eu zic la inceput sa mergi pe varianta cu procent, pentru ca la pfa sau ii nu este asa de usor pe cat pare.Acte, facturi plus ca am inteles ca vor sa bage astia o lege sa fii obligat sa iti angajezi contabil cu norma de 2 ore pe zi(inca nu e sigur dar who knows..poti sa te astepti la orice), plus taxe la stat,dosar medical, protectia muncii, psi, bani pentru infiintarea societatii, casa de marcat...pff o gramada...etc..iti spun din experienta. Asa daca mergi la inceput pe procent cunosti lume, iti faci clientele tale...si cum se intampla de obicei daca o sa vrei sa pleci si clientelor le place munca ta te vor urma. Plus nu uita ca suntem in criza si e foame de bani peste tot asa ca si controalele vor fi pe masura si responsabilitatile de "sefa" vor fi mai mari. Analizeaza, pune in balanta si alege ce crezi ca e mai convenabil. Asta e parerea mea :)Succes!
    Sus In jos
    Anda luz

    Anda luz


    Numarul mesajelor : 83
    Data de inscriere : 17/05/2011
    Varsta : 35
    Localizare : Focsani

    Afacere legala - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Afacere legala   Afacere legala - Pagina 2 EmptySam 22 Oct - 13:07

    iti multumesc mult de raspuns ..ma tot gandesc si eu..insa parca tot de una singura as vrea sa fiu... cred ca asa e felul meu.

    intre timp m-am interesat de cheltuieli. le enumar aici poate le este de folos si fetelor:

    -deschidere PFA : 250 lei
    -casa de marcat :depinde de model
    -registre etc
    = aproximativ 1000 lei

    ipozitul este de 16 %- eu vreau sa aleg pt PFA cu norma fixa. la mine in oras norma este de aproximativ 11700 lei (117 mil ) pe an ** aproximativ 10 mil pe luna.

    asigurarea de pensie si sanatate sunt obligatorii

    222 lei/ luna - pensie
    35 lei/luna -sanatate

    impozitul de 16 % se calculeaza din norma minus pensie si sanatate.
    se imparte in 4 rate pe an. o data la 3 luni .aproximativ 3-4 mil la 3 luni .

    cam atat am afltat pana acum. . sper sa va fie de folos

    am sa va anunt cand am sa am actele in mana..sa va fac cinste Razz

    succes in continare fetelor :*
    Sus In jos
    https://www.facebook.com/profile.php?id=100002267337473
    Beky

    Beky


    Numarul mesajelor : 513
    Data de inscriere : 09/06/2009
    Varsta : 34
    Localizare : Brasov

    Afacere legala - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Afacere legala   Afacere legala - Pagina 2 EmptyLun 13 Feb - 22:31

    Am revenit!

    In primul rand am recitit acest topic, foarte interesant, dar vreau sa-l facem si mai interesant Smile

    Vreau sa va reamintesc de clienta mea de la fisc, care acum imi este si prietena, vine la mine de peste un an de zile, mergem la sala impreuna si in plus mi-a mai adus si inca cateva colege tot de la fisc. Funny , nu? Smile Smile

    In al doilea rand , as vrea sa-mi iau inima in dinti si sa imi deschid salon. Voi fetele care ati mai lucrat la saloane, cam care sunt procedurile acolo? Vin controale des? Cam care sunt amenzile si motivele pt care se dau acestea?

    Eu sa zicem ca am spatiul pt a deschide... dar trebuie sa investesc in mobilier. As vrea sa am un salon cu tot tacamul , mani, coafor, cosmetica. Cunosc fete care ar fi itneresate sa vina la mine la salon si sa imi plateasca chirie fiecare. Ce ziceti se merita?

    As vrea raspunsuri de la fetele care au lucrat la salon si care vad si stiu cam cat se castiga in salon si cat se da sau alte informatii folositoare.

    Eu am sa ma mai interesez si daca vreti va tin si la curent.

    Pupici.
    Sus In jos
    http://andrenails.blogspot.com/
    Oana_

    Oana_


    Numarul mesajelor : 114
    Data de inscriere : 23/05/2011
    Varsta : 38

    Afacere legala - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Afacere legala   Afacere legala - Pagina 2 EmptyMar 14 Feb - 0:16

    Anda luz a scris:
    iti multumesc mult de raspuns ..ma tot gandesc si eu..insa parca tot de una singura as vrea sa fiu... cred ca asa e felul meu.

    intre timp m-am interesat de cheltuieli. le enumar aici poate le este de folos si fetelor:

    -deschidere PFA : 250 lei
    -casa de marcat :depinde de model
    -registre etc
    = aproximativ 1000 lei

    ipozitul este de 16 %- eu vreau sa aleg pt PFA cu norma fixa. la mine in oras norma este de aproximativ 11700 lei (117 mil ) pe an ** aproximativ 10 mil pe luna.

    asigurarea de pensie si sanatate sunt obligatorii

    222 lei/ luna - pensie
    35 lei/luna -sanatate

    impozitul de 16 % se calculeaza din norma minus pensie si sanatate.
    se imparte in 4 rate pe an. o data la 3 luni .aproximativ 3-4 mil la 3 luni .

    cam atat am afltat pana acum. . sper sa va fie de folos

    am sa va anunt cand am sa am actele in mana..sa va fac cinste Razz

    succes in continare fetelor :*


    salut,

    sau mai ai o varianta Smile
    fa-ti un SRL, neplatitor de TVA (oricum nu cred ca treci de 35.000 euro an CA)
    intr-adevat sunt putin mai mari taxele, adica in jur de 1200 de lei, dar daca iti faci angajarea pe firma ta, nu neaparat cu norma intreaba, o sa intri in categoria IMM-urilor (intreprinderi mici si mijlocii), care platesc doar 3% cota de impozitare pe venitul microintreprinderilor.

    o idee, poate o sa-ti fie de folos flower
    Sus In jos
    Continut sponsorizat





    Afacere legala - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Afacere legala   Afacere legala - Pagina 2 Empty

    Sus In jos
     
    Afacere legala
    Sus 
    Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
     Subiecte similare
    -
    » costul de inceput pentru aceasta pasiune vs.afacere.......

    Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
    ***unghii tehnice*** :: intrebari frecvente-
    Mergi direct la: