***unghii tehnice***
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
***unghii tehnice***

*Un forum pentru frumusetea si sanatatea unghiilor dumneavoastra*
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Logo_t12
Subiecte similare
Ultimele subiecte
» Oja semipermanenta
intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyVin 7 Oct - 10:57 Scris de Di

» intrebari si raspunsuri
intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyVin 17 Apr - 16:41 Scris de LenaPyaar

» se pot amesteca marcile de geluri???
intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptySam 10 Ian - 3:11 Scris de AdrianSimanski

» Incepatoare...sfaturi, pareri...va rog.
intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyVin 16 Mai - 5:25 Scris de any_anca

» sfaturi pentru incepatori
intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyVin 31 Ian - 4:39 Scris de vmarya

» dual system forms
intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyMar 28 Ian - 8:48 Scris de sweet_yonutza

» Produse IBD
intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyVin 13 Dec - 0:06 Scris de lar2412

» Poze cu unghiutze
intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyLun 18 Noi - 23:23 Scris de nicolnail

» Sa facem cunostinta!
intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyLun 18 Noi - 6:25 Scris de nicolnail

Facebook
Parteneri
forum gratuit
* * * * intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Logo_t12
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata

 

 intrebari si raspunsuri

In jos 
+110
rummy
sweet_yonutza
ionelailinca
bia_laz
roxana laura
lar2412
bogdy
ancka
Zmiley
Manichiura Andra
simplymistique
ingeras
madutza
Fatjon
flory_90
devis
Yrolf
magdici
Al3xandra
rocsanna86
Smileee
gab_bryella
data_d1
ramona_c
Oana_
Baby94
joanna76
adrianamagda
ella
mariapopa
maggix
Anda luz
Lidia.
misea1989
Vanessaa
Clauditza-Nails
Petrina
Catalina
wanna
agness
OaOa
utzuka
dydav
mihagache
cMari67
blueyes
Cerasela-Bianca
raluca.ralook
aly26
daniela
anamaria23
DeEa Nails
cuta
Sibyle
lili2deea
Lidia
MaRiA_
sisi19simona
Lizurika
luminitache
CristalDee
Tushky
angel22
hedi_renata
vmarya
crisuliciu
Lilishor
dany_nails
G.D.
Ariadnan Nails
magic nails
AlinaMS
Andreea S.
woozy
ioaNAils
kharisma
andra_b
catyy_83
oana.marcu
gege_jeje
Flory_
antonia_simpf
raluca is
Moon
unghiifalseploiesti
elkana30
Anushka
angellove
ema_clau
Maria D.
Moderator_iulia_vero
claudia
Elisza Nails
kyka
sonia44ro
gabriela89
Laryssa
deiutzzaa
elena
carmenik
aurita87
Dyana
adellyne21
Vxf
Chaneldark
Moderator_TigerNails
oxana_c
aniluka
Beky
Admin_Coralia
114 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul
AutorMesaj
gabriela89

gabriela89


Numarul mesajelor : 229
Data de inscriere : 05/02/2010
Varsta : 34
Localizare : Arad

intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: intrebari si raspunsuri   intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyMier 17 Feb - 0:48

Fetelor... eu am o "problema" Very Happy Am ceva cleaner nou, de la nush ce firma... Sterge si lacul de unghii! E normal asa ceva pentru cleaner?! De exemplu... am facut la una unghiile cu pictura cu oja... si cand am sters stratul de sigilare cu cleaner-ul am vazut k s-a luat si din oja ! E normal ? K eu nu am mai patit asta... nu stiu flower
Sper sa va dati cat mai multe cu parerea Very Happy

O zi buna!
Sus In jos
Moon

Moon


Numarul mesajelor : 22
Data de inscriere : 29/01/2010
Varsta : 34
Localizare : Constanta

intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: intrebari si raspunsuri   intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyMier 17 Feb - 1:03

gabriela89 .. in mod normal cleanerul trebuie sa curete stratul acela lipicos rezultat in urma intaririi gelului, si nu ar trebui sa stearga oja , pentru ca nu contine acetona sau dizolvant . Este posibil ca modelul din oja sa nu se fi uscat foarte bine si in acest caz dupa ce aplici sigilarea este posibil sa se crape sau sa se ia cu totul cum ai patit tu. pentru a fi sigura poti sa te uiti ce ingrediente contine sau poti incerca pe o unghie data doar cu oja sa stergi si asa vezi sigur care este motivul. sper sa iti fi fost de folos sarut
Sus In jos
gabriela89

gabriela89


Numarul mesajelor : 229
Data de inscriere : 05/02/2010
Varsta : 34
Localizare : Arad

intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: intrebari si raspunsuri   intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyMier 17 Feb - 5:08

Moon a scris:
gabriela89 .. in mod normal cleanerul trebuie sa curete stratul acela lipicos rezultat in urma intaririi gelului, si nu ar trebui sa stearga oja , pentru ca nu contine acetona sau dizolvant . Este posibil ca modelul din oja sa nu se fi uscat foarte bine si in acest caz dupa ce aplici sigilarea este posibil sa se crape sau sa se ia cu totul cum ai patit tu. pentru a fi sigura poti sa te uiti ce ingrediente contine sau poti incerca pe o unghie data doar cu oja sa stergi si asa vezi sigur care este motivul. sper sa iti fi fost de folos sarut

Sterge si oja, din pacate...am incercat pe o unghie falsa Smile Cleaner-ul contine ethanol si methylethyketon... Habar nu am ce sunt astea Smile) ma poate ajuta cineva... Very Happy ? Inainte foloseam alt cleaner...dar de la acela nu se ducea oja nu stiu Deci nu stiu ce sa spun... Multumesc pentru mesaj! sarut
Sus In jos
Moderator_TigerNails

Moderator_TigerNails


Numarul mesajelor : 637
Data de inscriere : 21/06/2009
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti

intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: intrebari si raspunsuri   intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyMier 17 Feb - 5:34

Gabriela!

Numai daca vad MethylEthylKetone iti pot spune sigur ca ceea ce ai tu acolo nu este ceea ce ar trebui sa fie un cleaner de gel! Exclamation MethylEthylKetone, numit si MEK sau metiletilcetona. Acest compus chimic este tot una cu butanona si contine ACETONA! Exclamation Exclamation Exclamation
Un gel cleaner - degresantul pentru gel - NU este normal sa contina acetona din cunostintele mele.
Ethanolul este ok, nu este altceva decat alcool etilic sau, ceea ce stim noi drept alcool sau spirt. De obicei, acesta are rolul de dezinfectant.
Sus In jos
http://www.tigernails.ro
gabriela89

gabriela89


Numarul mesajelor : 229
Data de inscriere : 05/02/2010
Varsta : 34
Localizare : Arad

intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: intrebari si raspunsuri   intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyMier 17 Feb - 6:51

Moderator_TigerNails a scris:
Gabriela!

Numai daca vad MethylEthylKetone iti pot spune sigur ca ceea ce ai tu acolo nu este ceea ce ar trebui sa fie un cleaner de gel! Exclamation MethylEthylKetone, numit si MEK sau metiletilcetona. Acest compus chimic este tot una cu butanona si contine ACETONA! Exclamation Exclamation Exclamation
Un gel cleaner - degresantul pentru gel - NU este normal sa contina acetona din cunostintele mele.
Ethanolul este ok, nu este altceva decat alcool etilic sau, ceea ce stim noi drept alcool sau spirt. De obicei, acesta are rolul de dezinfectant.


Si eu cred k este acetona, desi nu e normal sa fie in cleaner... L-am cumparat intr-o situatie de urgenta...e de la ceva firma necunoscuta! Dar am comandat deja altul, pentru k am observat de prima data k ceva nu e in regula cu el! Asta e... in ziua de azi se comercializeaza toate prostiile...

Si inca ceva... daca peste fiber gel de la janet pun un gel de sigilare de la o alta firma...se poate intampla ceva rau? Sau nu e recomandata combinarea diferitelor geluri?

Multumesc ptr mesaj, TigerNails! O zi buna! flower
Sus In jos
Admin_Coralia

Admin_Coralia


Numarul mesajelor : 684
Data de inscriere : 31/12/1969
Varsta : 37
Localizare : BUCURESTI

intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: intrebari si raspunsuri   intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyMier 17 Feb - 16:13

Buna Gabriela.

Acum, eu nu vreau sa crezi ca sunt rautacioasa, dar in momentul in care punem unghiute, eu cred ca ar trebui sa ne dorim ceea ce este mai bun pt clientele noastre. Asta este greseala pe care o fac mai multe fete... se gandesc ca nu are ce sa se intample daca folosesc cleanerul "nu stiu care", primerul "nu stiu care" sau gelul "nu stiu care". Sincer, si eu gandeam asa la inceput, pt ca nu stiam. Cu toate astea nu am indraznit sa imi iau ceva de la o firma despre care nu am mai auzit si despre care nu m-am interesat mai intai, pt ca am dorit ca eu si clientele mele sa avem ceea ce era mai bun in limita bugetului meu de pe atunci. In timp vei evolua si vei intelege greselile pe care le faci la inceput. Eu imi asum greselile pe care le faceam din necunostinta de cauza, dar nu aveam pe cine sa intreb si atunci experimentam. Dar, in ceea ce priveste pasii de baza, nu ieseam din cuvantul manichiuristei care m-a invatat, de frica sa nu daunez unghiilor cuiva.

Si tocmai pt ca eu nu aveam pe cine sa intreb la vremea aceea si multe chestii a trebuit sa le invat pe cont propriu, am deschis acest forum.

Acum tu ai pe cine sa intrebi si te sfatuiesc sa o faci de fiecare data cand ai nevoie, dar sa nu iti mai iei produse pt unghii de la firme NO NAME.

Noi suntem aici si iti vom raspunde la intrebari intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Icon_flower
Sus In jos
https://www.facebook.com/coralia.nails
Beky

Beky


Numarul mesajelor : 513
Data de inscriere : 09/06/2009
Varsta : 34
Localizare : Brasov

intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: intrebari si raspunsuri   intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyMier 17 Feb - 22:32

Si cleanerul de la Janet acelas lucru contine ... acum ar trebui sa renunt la el?
Sus In jos
http://andrenails.blogspot.com/
gabriela89

gabriela89


Numarul mesajelor : 229
Data de inscriere : 05/02/2010
Varsta : 34
Localizare : Arad

intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: intrebari si raspunsuri   intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyMier 17 Feb - 23:21

Stai linistita, Coralia, nu ma supar Smile K doar fiecare avem dreptul la o parere, nu?
Mi-am comandat si eu cleaner de la Janet...care este cunoscuta drept o firma buna si iata... si cleaner-ul lor are acelasi lucru...vb lui Beky: Ar trebui sa renunt si la el?

Dar in legatura cu produsele no name nu sunt foarte de acord cu tine... Acum folosesc si ceva geluri nemtesti ( Nail Studio UV Gel), nu le cunosc, habar nu am ce marca sunt... dar se comporta muuuult mai bine decat fiber-ul de la janet... Are luciu mult mai frumos, se intareste mult mai fain etc... Acuma fiecare cu parerea lui... Oricum nu folosesc produse care sa dauneze unghiilor sau ceva...

O zi buna! flower
Sus In jos
Beky

Beky


Numarul mesajelor : 513
Data de inscriere : 09/06/2009
Varsta : 34
Localizare : Brasov

intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: intrebari si raspunsuri   intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyJoi 18 Feb - 2:03

gabriela89 si eu am aproximativ aceeasi parere ca si tine. Mi-am luat niste geluri colorate de pe ebay si sunt mult mai multumita de ele fata de cele de la Janet. Si au fost ieftinute. Initial le-am luat doar sa exersez modele pentru mine, dar am fost incantata de ele si am trecut si la cliente.
Sus In jos
http://andrenails.blogspot.com/
claudia




Numarul mesajelor : 19
Data de inscriere : 12/02/2010
Localizare : arad

intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: intrebari si raspunsuri   intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyMar 23 Feb - 4:11

buna fetelor!

ma bucur ca v-am gasit si ma bucur sa vad ca sunt si fete din arad.
am invatat multe de la voi (sunt doar de 6 luni in domeniu) si sper ca intr-o zi sa pot da si eu un sfat cuiva.
referitor la culorile acrylice eu folosesc de la Mystic si sunt ok.
va pup
Sus In jos
deiutzzaa

deiutzzaa


Numarul mesajelor : 17
Data de inscriere : 17/12/2009
Varsta : 32

intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: intrebari si raspunsuri   intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyMier 24 Feb - 12:00

imi poate recomanda si mie cineva geluri bune? sunt npua in domeniu si folosesc deocamdata geluri de la diamond....dar imi crapa tot timpul pe la margine si incerc sa fac tot timpul pasii corect!Neutral care geluri ar fii bune sa reziste ? confuz Crying or Very sad
Sus In jos
Moderator_TigerNails

Moderator_TigerNails


Numarul mesajelor : 637
Data de inscriere : 21/06/2009
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti

intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: intrebari si raspunsuri   intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyMier 24 Feb - 13:10

deiutzzaa a scris:
imi poate recomanda si mie cineva geluri bune? sunt npua in domeniu si folosesc deocamdata geluri de la diamond....dar imi crapa tot timpul pe la margine si incerc sa fac tot timpul pasii corect!Neutral care geluri ar fii bune sa reziste ? confuz Crying or Very sad

Buna deiutzzaa! flower

Eu iti pot recomanda cu incredere gelurile Juliana Nails! bravo!
Oferta noastra este foarte larga, astfel incat sa iti poti alege gelul care sa fie exact pe gustul tau si potrivit oricarei metode de lucru (diverse culori, diverse vascozitati).
Avem si geluri recomandate persoanelor cu alergii. Exclamation
Toate gelurile Juliana Nails sunt autonivelante, si oricare dintre cele de modelare poate fi folosit si direct pe unghia naturala, ca protectie.
Pentru a te convinge care dintre gelurile noastre este cel mai potrivit pentru tine si clientele tale, poti incerca gratuit mostre din cat mai multe! Oferim aceasta posibilitate. Wink

Metoda de lucru este simpla si atata timp cat vei lucra conform instructiunilor, gelul se va mentine perfect pana cand clienta va reveni la intretinere. cheers

O observatie insa: orice gel vei folosi, va trebui sa te ASIGURI ca il aplici corect, nu doar sa incerci. Rezultatul final depinde de acest lucru! bravo!

Pentru orice intrebari sau detalii, ma poti contacta si la tel. 0722 77 34 62 - Tina.

O seara placuta!

Tina
Tiger Nails
Sus In jos
http://www.tigernails.ro
Maria D.

Maria D.


Numarul mesajelor : 202
Data de inscriere : 28/01/2010
Varsta : 34
Localizare : Bucuresti

intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: intrebari si raspunsuri   intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyMier 24 Feb - 13:14

Si eu folosesc diamond si nu am absolut nicio problema....nu se ridica,nu s crapa...exceptand momentele cand isi trantesc clientele usi peste unghii Laughing
Sus In jos
http://shiny-nails.blogspot.com
raluca is

raluca is


Numarul mesajelor : 86
Data de inscriere : 18/02/2010

intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: intrebari si raspunsuri   intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyJoi 4 Mar - 6:47

Fetelor pot folosi culorile acrylice pentru french? Razz
Sus In jos
Admin_Coralia

Admin_Coralia


Numarul mesajelor : 684
Data de inscriere : 31/12/1969
Varsta : 37
Localizare : BUCURESTI

intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: intrebari si raspunsuri   intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyJoi 4 Mar - 12:23

raluca is a scris:
Fetelor pot folosi culorile acrylice pentru french? Razz


Buna Raluca. Eu nu recomand vopselele acrilice pt french. Ideea este ca sunt putin mai complicate pe varf. De cate ori am avut desene cu vopsea acrilica pe varf, de atatea ori mi-a sarit gelul de sigilare cand am lovit unghia. intrebari si raspunsuri - Pagina 4 913195

Oricum, daca o sa folosesti vopsele acrilice pt french, iti recomand sa fi foaaaaarte atenta sa inchizi bine la varf cu gelul de sigilare sa te asiguri ca nu o sa patesti ca mine. intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Icon_flower
Sus In jos
https://www.facebook.com/coralia.nails
raluca is

raluca is


Numarul mesajelor : 86
Data de inscriere : 18/02/2010

intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: intrebari si raspunsuri   intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyJoi 4 Mar - 13:46

Multumesc pentru raspuns Coralia:*
Sus In jos
Admin_Coralia

Admin_Coralia


Numarul mesajelor : 684
Data de inscriere : 31/12/1969
Varsta : 37
Localizare : BUCURESTI

intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: intrebari si raspunsuri   intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyJoi 4 Mar - 15:58

Smile CU MARE PLACERE!
Sus In jos
https://www.facebook.com/coralia.nails
deiutzzaa

deiutzzaa


Numarul mesajelor : 17
Data de inscriere : 17/12/2009
Varsta : 32

intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: buna   intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyVin 5 Mar - 11:22

Deci eu chiar nu mai stiu ce sa fac Sad... ori gelu leste devina ori eu...folosesc geluri de la diamond... si tot timpul imi crapa si mie si clientelor... si fac toti pasii de la A la Z ... Neutral oare cu ce gresesc? oftat
Sus In jos
Maria D.

Maria D.


Numarul mesajelor : 202
Data de inscriere : 28/01/2010
Varsta : 34
Localizare : Bucuresti

intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: intrebari si raspunsuri   intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyVin 5 Mar - 12:14

deiutzzaa,incearca niste mostre de gel de la alte firme...vezi daca ai aceleasi probleme....daca nu,inseamna k este gelul de vina.Incearca, de ce nu, de la juliana nails.
Sus In jos
http://shiny-nails.blogspot.com
Vizitato
Vizitator




intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: intrebari si raspunsuri   intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyLun 8 Mar - 16:36

Am si eu o intrebare? sper sa nu radeti de mine.am vazut intr-o librarie acuarele acrilice exact asa scria pe ele si seamana foarte bine cu vopselele acrilice .Sunt aceleasi cumva?
Sus In jos
Maria D.

Maria D.


Numarul mesajelor : 202
Data de inscriere : 28/01/2010
Varsta : 34
Localizare : Bucuresti

intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: intrebari si raspunsuri   intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyMar 9 Mar - 0:44

Este posibil sa fie ce-ti trebuie...eventual daca aveau eticheta scrisa de mana (de vanzatoare) - mai mult ca sigur era gresala ei pt folosirea termenului acuarela-sau poate asa s-a gandit ca se numesc -avand in vedere ca si acrilicele se amesteca cu apa.

Daca pe cutie scrie acrilyc paint - le poti incerca.Eu am incercat initial niste culori acrilice mici(cum era cutia de tempera panda) dar nu am fost multumita de calitatea lor...sareau mult. In curand imi iau polycolor -sunt foarte curioasa de calitatea lor.Dar trb sa ajung in centru si de fel sunt foaaaarte puturoasa Smile mai ales pe zapada Sad
Sus In jos
http://shiny-nails.blogspot.com
gabriela89

gabriela89


Numarul mesajelor : 229
Data de inscriere : 05/02/2010
Varsta : 34
Localizare : Arad

intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: intrebari si raspunsuri   intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyMar 9 Mar - 7:00

Feteleor am o intrebare.... Voi ce tehnica folositi cand aplicati flori naturale uscate pe unghii? K eu am incercat sa o pun in constructie...dar nu sta lipita...se tot ridica ba un capat, ba altul.... Am mai incercat sa o lipesc cu lipici ptr tips-uri, dar nu mi se pare o solutie buna ptr problema... Help, please rugaciune

O zi buna! flower
Sus In jos
antonia_simpf

antonia_simpf


Numarul mesajelor : 66
Data de inscriere : 20/11/2009
Varsta : 38
Localizare : Satu Mare

intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: intrebari si raspunsuri   intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyMar 9 Mar - 10:47

Gabriela eu pana acum am folosit doar acele floricele uscate cu 5 petale, mai maricele. Aplic un strat subtirele de gel si in acela presez floricica, bag un pic la lampa, mai decorez eventual cu ceva, dupa care pun stratul mai gros, cu care formez arcada . flower
Sus In jos
http://antoniasimpf.hi5.com
Flory_

Flory_


Numarul mesajelor : 61
Data de inscriere : 27/01/2010
Varsta : 46
Localizare : Cluj Napoca

intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: intrebari si raspunsuri   intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyMar 9 Mar - 11:59

Buna Gabriela! M-am confruntat si eu cu aceeasi problema ca si tine! Sa sti ca solutia mea finala a fost lipiciul! Il folosesc si la fimo, si la dantela si la pene... uite chiar am sa-ti arata 2 din modelele mele cu pene!Am primit mai demult de la o clienta dea mea un dvd cu tot felul de tehnici si modele de nail art si de acolo am invatat cum sa pun in gel dantela, pene, chiar si flori presate!Chiar si trandafirasii din acril ii lipesc mai intai ca sa nu mi se deplaseze din gel...(in modelul cu pana neagra am uitat de uleiul pt cuticule ...)intrebari si raspunsuri - Pagina 4 IMG_3837intrebari si raspunsuri - Pagina 4 IMG_3768intrebari si raspunsuri - Pagina 4 IMG_3712
Sus In jos
gabriela89

gabriela89


Numarul mesajelor : 229
Data de inscriere : 05/02/2010
Varsta : 34
Localizare : Arad

intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: intrebari si raspunsuri   intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyMar 9 Mar - 13:40

Foarte frumoase modele! Am vazut si pe hi5 k ai niste modele superbe aplauze
Si multumesc pentru explicatii Smile
Sus In jos
Beky

Beky


Numarul mesajelor : 513
Data de inscriere : 09/06/2009
Varsta : 34
Localizare : Brasov

intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: intrebari si raspunsuri   intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyMar 9 Mar - 23:32

Flory tu cat iei pe un astfel de model? (cel cu penele)
Sus In jos
http://andrenails.blogspot.com/
Elisza Nails

Elisza Nails


Numarul mesajelor : 133
Data de inscriere : 10/02/2010
Varsta : 41
Localizare : Constanta

intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: intrebari si raspunsuri   intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyMier 10 Mar - 13:44

Superbe modelele Floryna.
Sus In jos
http://www.eliszanails.ro
Flory_

Flory_


Numarul mesajelor : 61
Data de inscriere : 27/01/2010
Varsta : 46
Localizare : Cluj Napoca

intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: intrebari si raspunsuri   intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyMier 10 Mar - 14:50

Multumesc Eliza!:* Am vazut ca si tu ai modele foarte frumoase! Eu personal te admir foarte mult!
Beky... eu am niste preturi destul de mici ...Fiind in primul meu an in acest domeniu si experimentand tot timpul cate ceva... nu mi-am permis sa cer prea mult! La mine modelele nu depasesc 25 de roni... desi sunt convinsa ca ar merita mai mult! Dar unei cliente pe care o rog sa ma lase sa experimentez produse de nail art... nu pot sa-i cer in plus! Daca vin ele si cer pene sau swarowsky sau alte chestii atunci, imi permit sa cer atata cat sa-mi scot banii pe produsul respectiv si putin peste!La un model cu pene, pe toate degetele, iti intra cam un plic si jumatate(in functie de lungimea unghiilor si felul in care le tai).. Daca un plic pe site e 6 roni... mai pui inca 3 pe calalalt plic,si inca putin peste... mai depinde si de clienta acum... Eu nu am niste preturi fixe in ceea ce priveste modelele, dar am sa-mi fac curand! intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Icon_exclaim
Sus In jos
Beky

Beky


Numarul mesajelor : 513
Data de inscriere : 09/06/2009
Varsta : 34
Localizare : Brasov

intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: intrebari si raspunsuri   intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyJoi 11 Mar - 0:55

Merci mult pt raspuns Very Happy
Sus In jos
http://andrenails.blogspot.com/
unghiifalseploiesti

unghiifalseploiesti


Numarul mesajelor : 127
Data de inscriere : 15/02/2010
Varsta : 37
Localizare : Ploiesti

intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: intrebari si raspunsuri   intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyJoi 11 Mar - 4:05

Flory, poate ne faci si un step by step cu modelul cu pene daca ai timp si nu cer prea mult ... modelul alb negru imi place in mod deosebit ! indragostit
Sus In jos
http://www.unghii-false-ploiesti.ro
Flory_

Flory_


Numarul mesajelor : 61
Data de inscriere : 27/01/2010
Varsta : 46
Localizare : Cluj Napoca

intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: intrebari si raspunsuri   intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyJoi 11 Mar - 11:20

Am sa va fac si un step by step, numai sa ma mai eliberez putin... poate chiar zilele astea!
Sus In jos
gege_jeje

gege_jeje


Numarul mesajelor : 39
Data de inscriere : 31/03/2010
Varsta : 35
Localizare : Constanta

intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: intrebari si raspunsuri   intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyMier 31 Mar - 4:31

Buna fetelor.Eu sunt Gege , sunt din Constanta si de 2 luni de zile m-am apucat de un curs de manichiura si unghii tehnice.Deocamdata nu am invatat decat teorie si sa fac manichiura si sper sa ne invete mai repede sa aplicam unghiute false.Pana atunci , ma documentez in legatura cu gelurile care imi trebuie.Am vazut ca voi folositi mai multe tipuri...dar pentru o incepatoare ce ati recomanda?La noi in oras nu exista decat Janet si nu prea am incredere (am o prietena care lucreaza cu ele si de ceva timp plesnesc unghiile).Daca puteti sa imi dati si adrese de unde as putea cumpara tot ce mai am nevoie
Am primit cadou lampa, pile ,primer ,ultra bond si pensule (de pictat si de aplicat gelul).
Sus In jos
oana.marcu

oana.marcu


Numarul mesajelor : 59
Data de inscriere : 21/02/2010
Varsta : 38
Localizare : Constanta

intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: intrebari si raspunsuri   intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyMier 31 Mar - 11:51

gege_jeje a scris:
Buna fetelor.Eu sunt Gege , sunt din Constanta si de 2 luni de zile m-am apucat de un curs de manichiura si unghii tehnice.Deocamdata nu am invatat decat teorie si sa fac manichiura si sper sa ne invete mai repede sa aplicam unghiute false.Pana atunci , ma documentez in legatura cu gelurile care imi trebuie.Am vazut ca voi folositi mai multe tipuri...dar pentru o incepatoare ce ati recomanda?La noi in oras nu exista decat Janet si nu prea am incredere (am o prietena care lucreaza cu ele si de ceva timp plesnesc unghiile).Daca puteti sa imi dati si adrese de unde as putea cumpara tot ce mai am nevoie
Am primit cadou lampa, pile ,primer ,ultra bond si pensule (de pictat si de aplicat gelul).

buna gege Smile pai exista mai multe firme pe piata in oras inafara de janet... majoritatea lucreaza pe disributie in saloane, nu au magazin propiu...
Sus In jos
http://www.unghiifalse.ro
gege_jeje

gege_jeje


Numarul mesajelor : 39
Data de inscriere : 31/03/2010
Varsta : 35
Localizare : Constanta

intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: intrebari si raspunsuri   intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyMier 31 Mar - 23:11

poti sa mi le spui si mie pe cele pe care le sti ? profa noastra de la curs m-a trimis la janet ca doar pe ala il stie, desi eu am vazut ca ea are geluri si de la alte firme, doar ca nu am apucat sa citesc de unde sunt... aaa, si ea lucreaza cu opi pt manichiura clasica si mi-a zis ca au si geluri dar nu mi-a zis mai multe despre...stie cineva ceva despre gelurile opi? (mie imi plac ojele lor foarte mult )
Sus In jos
Moderator_iulia_vero

Moderator_iulia_vero


Numarul mesajelor : 354
Data de inscriere : 10/12/2009
Varsta : 37

intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: intrebari si raspunsuri   intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyJoi 1 Apr - 2:19

Pot sa te ajut eu in ceea ce privesc gelurile de la opi.
Le-am incercat vara trecuta si sunt complet dezamagita, nici aderenta buna si nici elsticitate si nici autonivelare nu au. Mi-au pocnit repede unghiutele si chiar am respectat pasii lor pt ca am fost la un seminar si ei m-au invatat. In domeniul manichiurii clasice si celei spa sunt buni nu am ca zice dar in rest..... lasa de dorit.
Uite un exemplu: manichiurista salonului unde ma coafez eu folosea opi si mereu ma intreba ce folosesc eu ca poate isi cumpara si ea. Intr-un final si-a cumprat produsele de la professionails si nu iti zic ca si-a dublat nr de cliente la unghile cu gel, adica fetele au simtt diferenta.
Acum te rog sa nu ma intrebi de unde sa iti cumperi si tu produsele alea ca nici nu ai de unde (firma distribuitoare nu a mai adus marfa din decembrie si sunt fffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffff neseriosi , ma tot pacalesc ca saptamana viiitoare vine marfa din decembrie.)

Dar sunt foarte incantata de produsele de la Tiger Nails chiar mai incantata decat de cele cu care am lucrat pana acum, sunt usor de asezat langa cuticula si da senzatia de moale dar in acelasi timp cand fac onstructie nu curge de pe sablon petrecere
Sus In jos
Moderator_iulia_vero

Moderator_iulia_vero


Numarul mesajelor : 354
Data de inscriere : 10/12/2009
Varsta : 37

intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: intrebari si raspunsuri   intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyJoi 1 Apr - 2:22

Aaaaaaaaaaaaa am uitat sa iti zica ca opi nici nu se compara la preturi cu janet , vb despre geluri, sunt foarte scumpi si degeba , daca ar fi calitative ar fi ceva.
Sus In jos
gege_jeje

gege_jeje


Numarul mesajelor : 39
Data de inscriere : 31/03/2010
Varsta : 35
Localizare : Constanta

intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: intrebari si raspunsuri   intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyJoi 1 Apr - 3:00

multumesc mult iulia de raspunsuri...mai am o intrebare pentru geluri (baza, constructie, sigilare) cat cati banuti sa imi pregatesc nu vreau sa fie ieftine(banuiesc ca sunt proaste) dar nici prea piperate ...si cam ce gramaj sa imi iau pentru inceput ...
Sus In jos
gege_jeje

gege_jeje


Numarul mesajelor : 39
Data de inscriere : 31/03/2010
Varsta : 35
Localizare : Constanta

intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: intrebari si raspunsuri   intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyJoi 1 Apr - 4:13

mai am o intrebare...o colega saptamana trecuta mi-a cerut imprumut 2 pensule ,una pentru gel si una pentru pictat...eu fata de treaba , i le-am dat , iar ea a "uitat" ,cand mi le-a dat inapoi, sa le curete...acum nu stiu cu ce se curata gelul de pe pensula si oja (probabil) de pe cea de pictat...precizez ca sunt intarite rau ...ma batea gandul sa le bag in dizolvant de unghii dar nu stiu daca le distrug mai rau...
guesswho, am vazut ca in mp-ul p ecare mi l-ai trimis scria ceva despre o solutie de curatat pensulele...este doar pentru gelul de la janet sau se poate folosi si la alte geluri...
Sus In jos
Moderator_iulia_vero

Moderator_iulia_vero


Numarul mesajelor : 354
Data de inscriere : 10/12/2009
Varsta : 37

intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: intrebari si raspunsuri   intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyJoi 1 Apr - 8:59

Sincer nu stiu sa iti zic cam cu cati banuti sa te pregatesti pt ca preturile sunt diferite.Trebuie sa te hotarasti la o firma si acolo iti faci tu socotelile.
Pentru inceput sa iti cumperi gramaje mai mici adica de 15 ml ca iti permiti sa le cumperi pe toate.

Eu pot sa iti zic ca am invatat sa lucrez cu niste geluri mai ieftine si mai proaste ,dar cand am trecut la cele bune mi se parea o minune , se intindeau bine si se autonivelau.Totusi eu am ales acesta varianta ca faceam gratis si nu voiam sa pierd bani plus ca nu stiam de janet sau cristal ori altele. Stiam de nailshop.ro si diamond nail.

Daca pensula pentru gel este tare nu ai ce sa mai faci inseamna ca a fost tinuta in soare sau in apropierea lampii si s-a uscat gelul care din cate stii dupa intarire se da jos prin pilire si nu cu solutii. Cealalta pensula daca e murdara de lac intarit atunci o poti curata cu dizolvant fara acetona.dar si ea s-ar putea sa ramana ciufulita.
Solutiile de curatat pensule au cam aceleasi ingrediente deci poti sa o folosesti pentru orice gel.

Sper ca ti-am fost putin de ajutor.
Sus In jos
gege_jeje

gege_jeje


Numarul mesajelor : 39
Data de inscriere : 31/03/2010
Varsta : 35
Localizare : Constanta

intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: intrebari si raspunsuri   intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyJoi 1 Apr - 11:25

multumesc mult de raspuns... da... intr-adevar gelul s-a intarit...deci pot sa o arunc la gunoi...bine ca am primit mai multe...de acum sa stiu sa nu mai imprumut nimik la nimeni...
Sus In jos
catyy_83




Numarul mesajelor : 5
Data de inscriere : 23/03/2010

intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: intrebari si raspunsuri   intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyJoi 1 Apr - 23:49

gege_jeje a scris:
Buna fetelor.Eu sunt Gege , sunt din Constanta si de 2 luni de zile m-am apucat de un curs de manichiura si unghii tehnice.Deocamdata nu am invatat decat teorie si sa fac manichiura si sper sa ne invete mai repede sa aplicam unghiute false.Pana atunci , ma documentez in legatura cu gelurile care imi trebuie.Am vazut ca voi folositi mai multe tipuri...dar pentru o incepatoare ce ati recomanda?La noi in oras nu exista decat Janet si nu prea am incredere (am o prietena care lucreaza cu ele si de ceva timp plesnesc unghiile).Daca puteti sa imi dati si adrese de unde as putea cumpara tot ce mai am nevoie
Am primit cadou lampa, pile ,primer ,ultra bond si pensule (de pictat si de aplicat gelul).



Buna Gege. eu sunt tot din C-ta,si in afara de Janet mai este o firma,undeva pe langa liceul Mircea (la intrarea profesorilor este un gang,si acolo e un salon care are la vanzare produse pt unghii tehnice. Nu stiu cum sunt,sunt si mai scumpe din cate stiu)
Eu folosesc Janet,nu am avut probleme. Eu sunt incepatoare,deci inca nu am avut probleme,am pus unghii de cateva ori si nu au cazut Smile . Dar fata la care imi puneam eu unghii tot Janet foloseste si nici la ea nu au fost probleme.
Sus In jos
gege_jeje

gege_jeje


Numarul mesajelor : 39
Data de inscriere : 31/03/2010
Varsta : 35
Localizare : Constanta

intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: intrebari si raspunsuri   intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyVin 2 Apr - 13:22

despre janet am auzit si bune si rele...cred ca totul depinde de lot...o persoana care lucra de la inceput cu janet in ultimul timp a avut probleme cu el...si eu mi-am pus unghii prin octombrie anul trecut si fata aceea lucra tot cu janet.parca am fost la intretinere dupa 4 saptamani si doar o unghie imi cazuse (vina mea-o lovisem cu usa),iar dupa intretinere s-au facut praf in o saptamana...
Sus In jos
Beky

Beky


Numarul mesajelor : 513
Data de inscriere : 09/06/2009
Varsta : 34
Localizare : Brasov

intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: intrebari si raspunsuri   intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyDum 4 Apr - 8:50

Cum este facut acest french?

intrebari si raspunsuri - Pagina 4 20090414221234_h4k
Sus In jos
http://andrenails.blogspot.com/
Flory_

Flory_


Numarul mesajelor : 61
Data de inscriere : 27/01/2010
Varsta : 46
Localizare : Cluj Napoca

intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: intrebari si raspunsuri   intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyDum 4 Apr - 9:46

Buna Beky! Pe siteul de la Crystal, poti cumpara 2 carti cu tehnici de pictura: una e a Krisztinei Meszaros si cealalta a Barbarei Ujvari! Dca cumperi cartea Krsztine, vei vedea exact, stap by stap cum se face asa ceva! Nu pot sa-ti explic exact pt ca este in limba maghiara si e mai usor de aratat decat de explicat n scris! E foarte usor, e din gel si se face cu acul sau spot swirls.Se amestece intre ele culorile puse pe linie si le tragi cu acul una in alta...Nu stiu daca intelegi ce spun...
Sus In jos
gabriela89

gabriela89


Numarul mesajelor : 229
Data de inscriere : 05/02/2010
Varsta : 34
Localizare : Arad

intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: intrebari si raspunsuri   intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyDum 4 Apr - 12:13

Fetelor, voi cum aplicati sclipiciul daca faceti french cu sclipici, de exemplu? k la mine iese tot timpul french-ul tare gros..si nu imi place cum arata... cum e cel mai bine? sa amestec sclipiciul in gel? sau sa presar sclipici peste gel? help, pls... rugaciune
Sus In jos
Beky

Beky


Numarul mesajelor : 513
Data de inscriere : 09/06/2009
Varsta : 34
Localizare : Brasov

intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: intrebari si raspunsuri   intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyDum 4 Apr - 22:37

Flory am inteles ce vrei sa spui. Merci mult.
Cat despre revistele acelea sunt in alta limba si chiar nu vreau sa dau 80 ron pe una si sa ma uit doar la poze.

gabriela89 eu pun gel transparent pe french, bag degetul in sclipici, lampa si apoi mai dau un strat de gel deasupra, apoi modelare si ce mai urmeaza. Sper sa intelegi
Sus In jos
http://andrenails.blogspot.com/
andra_b




Numarul mesajelor : 14
Data de inscriere : 01/12/2009

intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: intrebari si raspunsuri   intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyDum 4 Apr - 23:06

gabriela89 a scris:
Fetelor, voi cum aplicati sclipiciul daca faceti french cu sclipici, de exemplu? k la mine iese tot timpul french-ul tare gros..si nu imi place cum arata... cum e cel mai bine? sa amestec sclipiciul in gel? sau sa presar sclipici peste gel? help, pls... rugaciune

eu aplic sclipiciul in gel, dupa stratul de aderenta si inainte de modelare. asa nu iti mai iese gros Smile
Sus In jos
kharisma




Numarul mesajelor : 7
Data de inscriere : 15/02/2010
Varsta : 39

intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: intrebari si raspunsuri   intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyLun 5 Apr - 2:50

Andra, nu mai stiu la ce subiect are Coralia facut un step by step pt cum aplica ea sclipiciul la french...am incercat si eu asa si e super, nu iasa deloc gros, si poti si matui fara sa afecteze sclipiciu...Daca mai stie Coralia unde este exact acelstep by step, ne spune Very Happy
Sus In jos
Anushka

Anushka


Numarul mesajelor : 187
Data de inscriere : 14/02/2010
Varsta : 35
Localizare : Zarnesti,Brasov

intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: intrebari si raspunsuri   intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyLun 5 Apr - 7:03

Step-by-Step-ul unde arat cum face ea cu sclipiciul este chiar in sectiunea Nail art -> Step by Step si pe prima pagina cauti acolo pozele cu descriere.
Sus In jos
Anushka

Anushka


Numarul mesajelor : 187
Data de inscriere : 14/02/2010
Varsta : 35
Localizare : Zarnesti,Brasov

intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: intrebari si raspunsuri   intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyLun 5 Apr - 7:04

`unde ARATA ... scuze zambet larg
Sus In jos
Continut sponsorizat





intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: intrebari si raspunsuri   intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty

Sus In jos
 
intrebari si raspunsuri
Sus 
Pagina 4 din 10Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Intrebari si raspunsuri II
» intrebari de ...incepator

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
***unghii tehnice*** :: Nail Art-
Mergi direct la: