***unghii tehnice***
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
***unghii tehnice***

*Un forum pentru frumusetea si sanatatea unghiilor dumneavoastra*
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Primer vs. Bonding Gel Logo_t12
Subiecte similare
    Ultimele subiecte
    » Oja semipermanenta
    Primer vs. Bonding Gel EmptyVin 7 Oct - 10:57 Scris de Di

    » intrebari si raspunsuri
    Primer vs. Bonding Gel EmptyVin 17 Apr - 16:41 Scris de LenaPyaar

    » se pot amesteca marcile de geluri???
    Primer vs. Bonding Gel EmptySam 10 Ian - 3:11 Scris de AdrianSimanski

    » Incepatoare...sfaturi, pareri...va rog.
    Primer vs. Bonding Gel EmptyVin 16 Mai - 5:25 Scris de any_anca

    » sfaturi pentru incepatori
    Primer vs. Bonding Gel EmptyVin 31 Ian - 4:39 Scris de vmarya

    » dual system forms
    Primer vs. Bonding Gel EmptyMar 28 Ian - 8:48 Scris de sweet_yonutza

    » Produse IBD
    Primer vs. Bonding Gel EmptyVin 13 Dec - 0:06 Scris de lar2412

    » Poze cu unghiutze
    Primer vs. Bonding Gel EmptyLun 18 Noi - 23:23 Scris de nicolnail

    » Sa facem cunostinta!
    Primer vs. Bonding Gel EmptyLun 18 Noi - 6:25 Scris de nicolnail

    Facebook
    Parteneri
    forum gratuit
    * * * * Primer vs. Bonding Gel Logo_t12
    Căutare
     
     

    Rezultate pe:
     
    Rechercher Cautare avansata

     

     Primer vs. Bonding Gel

    In jos 
    +17
    daniela
    Cerasela-Bianca
    Mire
    mirunatica
    mihagache
    Sibyle
    ramona_c
    lavy_p
    elkana30
    roxybarbu
    antonia_simpf
    oana.marcu
    Moderator_iulia_vero
    woozy
    Tushky
    Beky
    Moderator_TigerNails
    21 participanți
    AutorMesaj
    Moderator_TigerNails

    Moderator_TigerNails


    Numarul mesajelor : 637
    Data de inscriere : 21/06/2009
    Varsta : 41
    Localizare : Bucuresti

    Primer vs. Bonding Gel Empty
    MesajSubiect: Primer vs. Bonding Gel   Primer vs. Bonding Gel EmptyMier 16 Iun - 8:06

    Buna fetelor! flower

    M-am gandit sa deschid acest subiect in care sa vorbim despre primere si bonding gel.
    Incep eu cu cateva notiuni generale pe care le voi mai completa pe parcurs, insa va astept si pe voi cu completari/intrebari.

    Multe pimere sunt compuse din acid metacrilic (MAP) - acestea fiind considerate primere clasice, in timp ce altele - numite "light", "no acid", "acid free", s.a. - sunt compuse din alti compusi chimici patentati (secreti) - tot acizi, dar mult mai slabi decat MAP.
    Desi primerele au efect caustic asupra pielii, acestea nu sunt caustice pentru patul unghial. Acestea ajuta la aderenta deoarece un capat al lantului molecular este atras la moleculele din patul unghial, iar celalalt capat este atras la moleculele monomerului. Primerele actioneaza ca o banda dublu adeziva.
    In general, un primer este compatibil si cu sistemul cu gel, si cu cel cu acryl, si se usuca la aer, nu sub lampa uv.
    Primerele corodeaza si deshidrateaza unghia naturala, asigurand chiar si o protectie impotriva infectiilor, fungilor.
    Primerul clasic, continand un acid mult mai puternic dar si intr-un procent mult mai mare decat cele "light" sau "no acid", corodeaza mult mai agresiv unghia naturala, oferind astfel - de cele mai multe ori - solutia la problemele de lifting.
    In cazul primerului "light", "fara acid", etc. - suprafata ramane lucioasa si putin lipicioasa.

    Lucruri importante despre primerul clasic:
    Dupa aplicare, primerul clasic se prezinta in 3 faze:
    1. lucios ud
    2. mat roze
    3. alb uscat
    Momentul recomandat pentru a aplica gelul este la pasul mat roze sau la cel alb uscat.

    ATENTIE!
    Nu folositi uscatoare de lac de unghii si nu suflati in primer pentru a-i accentua uscarea. Caldura deterioreaza si slabeste primerul. Deci, nu il folositi langa surse de caldura. Tineti primerul ferit din lumina soarelui si de lampa uv. Nu il depozitati intr-un loc cu temperaturi ridicate. Un primer va ingheta destul de usor. Daca ingheata, primerul NU va fi afectat. Pentru a-l dezgheta, il puteti tine in mana sau la temperatura camerei. NU in apa calda!
    NU aplicati primer pe piele, unghii infectate sau pe rani. Daca aveti dubii, mai bine nu il aplicati.
    Daca este ingerat, mergeti imediat la medic!
    NU LASATI LA INDEMANA COPIILOR!
    Folositi-l intr-o incapere cu o ventilatie corespunzatoare.

    Intre timp, exista alternative foarte bune la primere. Aceste produse vin sub forma de gel - Bonding Gel - si contin acizi mai slabi si intr-o cantitate mult mai mica decat primerul "light", "no acid", etc.
    Acestea se aplica in loc de primer intr-o cantitate extrem de mica si se usuca sub lampa uv. Fara a-l degresa, se aplica apoi direct gelul de modelare.
    Chiar daca diferentele din punct de vedere al acidului continut sunt foarte mari, bonding gelul ofera o aderenta cel putin la fel de buna ca si primerele.
    Bonding Gelul este recomandat mai ales in cazul clientelor sensibile, alergice, insarcinate, la unghiile foarte subtiri, casante sau exfoliate.

    Doar in perioade foarte calde (vara, cand organismul transpira excesiv) sau in cazul unei cliente cu probleme de aderenta se pot aplica si primer si bonding gel. Cel mai indicat este sa testati singure daca intr-adevar clienta are probleme de aderenta sau nu.

    Atat primerele cat si bonding gelul se aplica doar pe suprafata de unghie naturala. Daca sunt aplicate insa si pe suprafata de tips/gel/acryl, acest blucru nu va afecta cu nimic calitatea lucrului.


    Ultima editare efectuata de catre Moderator_TigerNails in Dum 11 Dec - 7:30, editata de 3 ori
    Sus In jos
    http://www.tigernails.ro
    Beky

    Beky


    Numarul mesajelor : 513
    Data de inscriere : 09/06/2009
    Varsta : 34
    Localizare : Brasov

    Primer vs. Bonding Gel Empty
    MesajSubiect: Re: Primer vs. Bonding Gel   Primer vs. Bonding Gel EmptyMier 16 Iun - 8:29

    Ups ... inseamna ca am descoperit o greseala de a mea. Eu bonding-ul il puneam ca si prim strat de gel ... in cantitate f mica insa si peste tips ... e gresit rau rau?
    Sus In jos
    http://andrenails.blogspot.com/
    Tushky

    Tushky


    Numarul mesajelor : 271
    Data de inscriere : 12/04/2010
    Varsta : 35
    Localizare : Brasov

    Primer vs. Bonding Gel Empty
    MesajSubiect: Re: Primer vs. Bonding Gel   Primer vs. Bonding Gel EmptyMier 16 Iun - 9:15

    si eu il aplic pe toata unghia la intretinere :-s
    Sus In jos
    Moderator_TigerNails

    Moderator_TigerNails


    Numarul mesajelor : 637
    Data de inscriere : 21/06/2009
    Varsta : 41
    Localizare : Bucuresti

    Primer vs. Bonding Gel Empty
    MesajSubiect: Re: Primer vs. Bonding Gel   Primer vs. Bonding Gel EmptyMier 16 Iun - 9:24

    Beky a scris:
    Ups ... inseamna ca am descoperit o greseala de a mea. Eu bonding-ul il puneam ca si prim strat de gel ... in cantitate f mica insa si peste tips ... e gresit rau rau?

    Beky si Tushky,
    NU este gresit. Eu am scris mai sus cum este "ideal" sa aplici aceste produse. Ideea este ca daca aplici primer sau bonding pe tips (la pus) sau pe gel (la intretineri) nu vor avea nici un efect - cu alte cuvinte, este degeaba zambet subtil . Aceste produse, prin structura chimica, creaza aderenta doar intre unghia naturala si gel/acryl.
    In plus, mai este si economia materialului. Nu este ceva major, insa este de luat in calcul.
    Sus In jos
    http://www.tigernails.ro
    woozy

    woozy


    Numarul mesajelor : 220
    Data de inscriere : 28/03/2010
    Varsta : 33
    Localizare : galati

    Primer vs. Bonding Gel Empty
    MesajSubiect: Re: Primer vs. Bonding Gel   Primer vs. Bonding Gel EmptyMier 16 Iun - 10:42

    mie mi-a inghetat primerul cam prin martie. l-am uitat peste noapte in masina. dar si-a revenit repede Laughing
    Sus In jos
    http://simple-nails.hi5.com
    Moderator_iulia_vero

    Moderator_iulia_vero


    Numarul mesajelor : 354
    Data de inscriere : 10/12/2009
    Varsta : 37

    Primer vs. Bonding Gel Empty
    MesajSubiect: Re: Primer vs. Bonding Gel   Primer vs. Bonding Gel EmptyMier 16 Iun - 11:36

    O idee foarte buna Tina sa ne explici mai pe larg aceste aspecte, Bravo!!!
    Sus In jos
    oana.marcu

    oana.marcu


    Numarul mesajelor : 59
    Data de inscriere : 21/02/2010
    Varsta : 38
    Localizare : Constanta

    Primer vs. Bonding Gel Empty
    MesajSubiect: Re: Primer vs. Bonding Gel   Primer vs. Bonding Gel EmptyMier 16 Iun - 13:23

    Moderator_TigerNails a scris:
    Beky a scris:
    Ups ... inseamna ca am descoperit o greseala de a mea. Eu bonding-ul il puneam ca si prim strat de gel ... in cantitate f mica insa si peste tips ... e gresit rau rau?

    Beky si Tushky,
    NU este gresit. Eu am scris mai sus cum este "ideal" sa aplici aceste produse. Ideea este ca daca aplici primer sau bonding pe tips (la pus) sau pe gel (la intretineri) nu vor avea nici un efect - cu alte cuvinte, este degeaba zambet subtil . Aceste produse, prin structura chimica, creaza aderenta doar intre unghia naturala si gel/acryl.
    In plus, mai este si economia materialului. Nu este ceva major, insa este de luat in calcul.

    tina are dreptate, plus ca mai exista si posibilitatea ca tipsul sa se ingalbeneasca uneori de la primer... Wink
    Sus In jos
    http://www.unghiifalse.ro
    antonia_simpf

    antonia_simpf


    Numarul mesajelor : 66
    Data de inscriere : 20/11/2009
    Varsta : 38
    Localizare : Satu Mare

    Primer vs. Bonding Gel Empty
    MesajSubiect: Re: Primer vs. Bonding Gel   Primer vs. Bonding Gel EmptyDum 20 Iun - 10:25

    Super topic! Tina ne-ai oferit informatii pretioase. Multumim flower
    Sus In jos
    http://antoniasimpf.hi5.com
    roxybarbu

    roxybarbu


    Numarul mesajelor : 76
    Data de inscriere : 22/02/2010
    Varsta : 37
    Localizare : Brasov

    Primer vs. Bonding Gel Empty
    MesajSubiect: Re: Primer vs. Bonding Gel   Primer vs. Bonding Gel EmptyDum 20 Iun - 11:02

    Daca am folosit si Primer (non acid) si bonding gel este gresit?
    Sus In jos
    Moderator_iulia_vero

    Moderator_iulia_vero


    Numarul mesajelor : 354
    Data de inscriere : 10/12/2009
    Varsta : 37

    Primer vs. Bonding Gel Empty
    MesajSubiect: Re: Primer vs. Bonding Gel   Primer vs. Bonding Gel EmptyDum 20 Iun - 13:06

    Nu este gresit, doar ca ai pus o cantitate mai mare de acid pe unghiute. Primerul fara acid tot are acid dar intr-o cantitate mai mica. Mai sanatos pentru unghiuta este bondingul avand cea mai mica cantitate de acid si in acelasi timp asigurand o aderenta foarte buna.

    Uite ce scrie si Tina:

    "Doar in perioade foarte calde (vara, cand organismul transpira excesiv) sau in cazul unei cliente cu probleme de aderenta se pot aplica si primer si bonding gel."
    Deci nu conteaza ce fel de primer ai folosit ,cu acid sau fara.
    Sus In jos
    elkana30

    elkana30


    Numarul mesajelor : 173
    Data de inscriere : 14/02/2010
    Varsta : 44
    Localizare : Brasov

    Primer vs. Bonding Gel Empty
    MesajSubiect: Re: Primer vs. Bonding Gel   Primer vs. Bonding Gel EmptyLun 21 Iun - 10:37

    Excelenta idee ai avut Tina! Felicitari! cheers
    Chiar vroiam sa te intreb cum este cu solutiile de la Tiger...daca folosesc doar primer,sau doar bonding peste unghia matuita...sau cum se procedeaza...
    vreau sa-mi iau shi solutiile de la Juliana si vroiam sa stiu rolul fiecaruia Very Happy
    Sus In jos
    lavy_p

    lavy_p


    Numarul mesajelor : 26
    Data de inscriere : 17/09/2010
    Varsta : 38
    Localizare : Cluj-Napoca

    Primer vs. Bonding Gel Empty
    MesajSubiect: Re: Primer vs. Bonding Gel   Primer vs. Bonding Gel EmptyJoi 14 Oct - 5:42

    eu folosesc doar ultrabond si e foarte ok,face o buna aderenta intre unghie si gel bravo!
    Sus In jos
    ramona_c

    ramona_c


    Numarul mesajelor : 50
    Data de inscriere : 07/10/2010
    Varsta : 42
    Localizare : oradea

    Primer vs. Bonding Gel Empty
    MesajSubiect: Re: Primer vs. Bonding Gel   Primer vs. Bonding Gel EmptyJoi 14 Oct - 7:17

    SE POATE CA DIN CAUZA CA AM FOLOSIT SI RPIMER 3 IN 1 SI BOND SA CRAPE GELUL PE UNGHIE
    Sus In jos
    ramona_c

    ramona_c


    Numarul mesajelor : 50
    Data de inscriere : 07/10/2010
    Varsta : 42
    Localizare : oradea

    Primer vs. Bonding Gel Empty
    MesajSubiect: Re: Primer vs. Bonding Gel   Primer vs. Bonding Gel EmptyJoi 14 Oct - 7:29

    CARE SUNT PRIMELE SEMNE DUPA CARE NE DAM SEAMA CA O CLIENTA ARE PROBLEME DE ADERENTA :8->:
    Sus In jos
    woozy

    woozy


    Numarul mesajelor : 220
    Data de inscriere : 28/03/2010
    Varsta : 33
    Localizare : galati

    Primer vs. Bonding Gel Empty
    MesajSubiect: Re: Primer vs. Bonding Gel   Primer vs. Bonding Gel EmptyJoi 14 Oct - 11:53

    cred ca daca folosesti si primer si bonding gel e chiar bine pentru cei cu probleme de aderenta. si gelul grapa la mijloc pentru ca nu ai facut unghia curbata sau pentru ca nu ai pus destul gel pe mijloc. incearca sa dai un strat mediu uniform pe toata unghia poi pune mai mult gel pe centru si lasa-l un pic sa se distribuie singur
    Sus In jos
    http://simple-nails.hi5.com
    Vizitato
    Vizitator




    Primer vs. Bonding Gel Empty
    MesajSubiect: Re: Primer vs. Bonding Gel   Primer vs. Bonding Gel EmptyVin 15 Oct - 2:27

    Moderator_TigerNails a scris:
    Buna fetelor! flower

    M-am gandit sa deschid acest subiect in care sa vorbim despre primere si bonding gel.
    Incep eu cu cateva notiuni generale pe care le voi mai completa pe parcurs, insa va astept si pe voi cu completari/intrebari.

    Multe pimere sunt compuse din acid metacrilic (MAP) - acestea fiind considerate primere clasice, in timp ce altele - numite "light", "no acid", "acid free", s.a. - sunt compuse din alti compusi chimici patentati (secreti) - tot acizi, dar mult mai slabi decat MAP.
    Desi primerele au efect caustic asupra pielii, acestea nu sunt caustice pentru patul unghial. Acestea ajuta la aderenta deoarece un capat al lantului molecular este atras la moleculele din patul unghial, iar celalalt capat este atras la moleculele monomerului. Primerele actioneaza ca o banda dublu adeziva.
    In general, un primer este compatibil si cu sistemul cu gel, si cu cel cu acryl, si se usuca la aer, nu sub lampa uv.
    Primerele corodeaza si deshidrateaza unghia naturala, asigurand chiar si o protectie impotriva infectiilor, fungilor.
    Primerul clasic, continand un acid mult mai puternic dar si intr-un procent mult mai mare decat cele "light" sau "no acid", corodeaza mult mai agresiv unghia naturala, oferind astfel - de cele mai multe ori - solutia la problemele de lifting.
    In cazul primerului "light", "fara acid", etc. - suprafata ramane lucioasa si putin lipicioasa.

    Lucruri importante despre primerul clasic:
    Dupa aplicare, primerul clasic prezinta 3 aspecte:
    1. lucios ud
    2. mat roze
    3. alb uscat
    Momentul recomandat pentru a aplica gelul este la pasul mat roze sau la cel alb uscat.

    ATENTIE!
    Nu folositi uscatoare de lac de unghii si nu suflati in primer pentru a-i accentua uscarea. Caldura deterioreaza si slabeste primerul. Deci, nu il folositi langa surse de caldura. Tineti primerul ferit din lumina soarelui si de lampa uv. Nu il depozitati intr-un loc cu temperaturi ridicate. Un primer nu va ingheta foarte usor. Daca ingheata, primerul NU va fi afectat. Pentru a-l dezgheta, il puteti tine in mana sau la temperatura camerei. NU in apa calda!
    NU aplicati primer pe piele, unghii infectate sau pe rani. Daca aveti dubii, mai bine nu il aplicati.
    Daca este ingerat, mergeti imediat la medic!
    NU LASATI LA INDEMANA COPIILOR!
    Folositi-l intr-o incapere cu o ventilatie corespunzatoare.

    Intre timp, exista alternative foarte bune la primere. Aceste produse vin sub forma de gel - Bonding Gel - si contin acizi mai slabi si intr-o cantitate mult mai mica decat primerul "light", "no acid", etc.
    Acestea se aplica in loc de primer intr-o cantitate extrem de mica si se usuca sub lampa uv. Fara a-l degresa, se aplica apoi direct gelul de modelare.
    Chiar daca diferentele din punct de vedere al acidului continut sunt foarte mari, bonding gelul ofera o aderenta cel putin la fel de buna ca si primerele.
    Bonding Gelul este recomandat mai ales in cazul clientelor sensibile, alergice, insarcinate, la unghiile foarte subtiri, casante sau exfoliate.

    Doar in perioade foarte calde (vara, cand organismul transpira excesiv) sau in cazul unei cliente cu probleme de aderenta se pot aplica si primer si bonding gel. Cel mai indicat este sa testati singure daca intr-adevar clienta are probleme de aderenta sau nu.

    Atat primerele cat si bonding gelul se aplica doar pe suprafata de unghie naturala.


    excelenta expunere multumesc
    dar am o mica intrebare,eu am o prietena la care-i fac unghiile dar din cauza ca a facut chimioterapie nu-i sta gelul pe unghii,si nu doar din cauza mea si innainte si le punea la salon si aceasi problema
    oare as putea sa incerc sa aplic primer si apoi bonding ,ca asa de mult i-si doreste unghiute si nu as vrea sa-i fac rau inrosit
    multumesc
    Sus In jos
    Moderator_TigerNails

    Moderator_TigerNails


    Numarul mesajelor : 637
    Data de inscriere : 21/06/2009
    Varsta : 41
    Localizare : Bucuresti

    Primer vs. Bonding Gel Empty
    MesajSubiect: Re: Primer vs. Bonding Gel   Primer vs. Bonding Gel EmptyVin 15 Oct - 2:46

    margareta1973 a scris:
    Moderator_TigerNails a scris:
    Buna fetelor! flower

    M-am gandit sa deschid acest subiect in care sa vorbim despre primere si bonding gel.
    Incep eu cu cateva notiuni generale pe care le voi mai completa pe parcurs, insa va astept si pe voi cu completari/intrebari.

    Multe pimere sunt compuse din acid metacrilic (MAP) - acestea fiind considerate primere clasice, in timp ce altele - numite "light", "no acid", "acid free", s.a. - sunt compuse din alti compusi chimici patentati (secreti) - tot acizi, dar mult mai slabi decat MAP.
    Desi primerele au efect caustic asupra pielii, acestea nu sunt caustice pentru patul unghial. Acestea ajuta la aderenta deoarece un capat al lantului molecular este atras la moleculele din patul unghial, iar celalalt capat este atras la moleculele monomerului. Primerele actioneaza ca o banda dublu adeziva.
    In general, un primer este compatibil si cu sistemul cu gel, si cu cel cu acryl, si se usuca la aer, nu sub lampa uv.
    Primerele corodeaza si deshidrateaza unghia naturala, asigurand chiar si o protectie impotriva infectiilor, fungilor.
    Primerul clasic, continand un acid mult mai puternic dar si intr-un procent mult mai mare decat cele "light" sau "no acid", corodeaza mult mai agresiv unghia naturala, oferind astfel - de cele mai multe ori - solutia la problemele de lifting.
    In cazul primerului "light", "fara acid", etc. - suprafata ramane lucioasa si putin lipicioasa.

    Lucruri importante despre primerul clasic:
    Dupa aplicare, primerul clasic prezinta 3 aspecte:
    1. lucios ud
    2. mat roze
    3. alb uscat
    Momentul recomandat pentru a aplica gelul este la pasul mat roze sau la cel alb uscat.

    ATENTIE!
    Nu folositi uscatoare de lac de unghii si nu suflati in primer pentru a-i accentua uscarea. Caldura deterioreaza si slabeste primerul. Deci, nu il folositi langa surse de caldura. Tineti primerul ferit din lumina soarelui si de lampa uv. Nu il depozitati intr-un loc cu temperaturi ridicate. Un primer nu va ingheta foarte usor. Daca ingheata, primerul NU va fi afectat. Pentru a-l dezgheta, il puteti tine in mana sau la temperatura camerei. NU in apa calda!
    NU aplicati primer pe piele, unghii infectate sau pe rani. Daca aveti dubii, mai bine nu il aplicati.
    Daca este ingerat, mergeti imediat la medic!
    NU LASATI LA INDEMANA COPIILOR!
    Folositi-l intr-o incapere cu o ventilatie corespunzatoare.

    Intre timp, exista alternative foarte bune la primere. Aceste produse vin sub forma de gel - Bonding Gel - si contin acizi mai slabi si intr-o cantitate mult mai mica decat primerul "light", "no acid", etc.
    Acestea se aplica in loc de primer intr-o cantitate extrem de mica si se usuca sub lampa uv. Fara a-l degresa, se aplica apoi direct gelul de modelare.
    Chiar daca diferentele din punct de vedere al acidului continut sunt foarte mari, bonding gelul ofera o aderenta cel putin la fel de buna ca si primerele.
    Bonding Gelul este recomandat mai ales in cazul clientelor sensibile, alergice, insarcinate, la unghiile foarte subtiri, casante sau exfoliate.

    Doar in perioade foarte calde (vara, cand organismul transpira excesiv) sau in cazul unei cliente cu probleme de aderenta se pot aplica si primer si bonding gel. Cel mai indicat este sa testati singure daca intr-adevar clienta are probleme de aderenta sau nu.

    Atat primerele cat si bonding gelul se aplica doar pe suprafata de unghie naturala.


    excelenta expunere multumesc
    dar am o mica intrebare,eu am o prietena la care-i fac unghiile dar din cauza ca a facut chimioterapie nu-i sta gelul pe unghii,si nu doar din cauza mea si innainte si le punea la salon si aceasi problema
    oare as putea sa incerc sa aplic primer si apoi bonding ,ca asa de mult i-si doreste unghiute si nu as vrea sa-i fac rau inrosit
    multumesc

    Buna Margareta!

    Da, iti recomand sa aplici mai intai primer si apoi Bonding Gel.
    Daca vei face asa si vei lucra corect, sigur prietena ta va avea unghiutele dorite! cheers

    Pupici, flower
    Sus In jos
    http://www.tigernails.ro
    Vizitato
    Vizitator




    Primer vs. Bonding Gel Empty
    MesajSubiect: Re: Primer vs. Bonding Gel   Primer vs. Bonding Gel EmptyVin 15 Oct - 5:44

    Moderator_TigerNails a scris:
    margareta1973 a scris:
    Moderator_TigerNails a scris:
    Buna fetelor! flower

    M-am gandit sa deschid acest subiect in care sa vorbim despre primere si bonding gel.
    Incep eu cu cateva notiuni generale pe care le voi mai completa pe parcurs, insa va astept si pe voi cu completari/intrebari.

    Multe pimere sunt compuse din acid metacrilic (MAP) - acestea fiind considerate primere clasice, in timp ce altele - numite "light", "no acid", "acid free", s.a. - sunt compuse din alti compusi chimici patentati (secreti) - tot acizi, dar mult mai slabi decat MAP.
    Desi primerele au efect caustic asupra pielii, acestea nu sunt caustice pentru patul unghial. Acestea ajuta la aderenta deoarece un capat al lantului molecular este atras la moleculele din patul unghial, iar celalalt capat este atras la moleculele monomerului. Primerele actioneaza ca o banda dublu adeziva.
    In general, un primer este compatibil si cu sistemul cu gel, si cu cel cu acryl, si se usuca la aer, nu sub lampa uv.
    Primerele corodeaza si deshidrateaza unghia naturala, asigurand chiar si o protectie impotriva infectiilor, fungilor.
    Primerul clasic, continand un acid mult mai puternic dar si intr-un procent mult mai mare decat cele "light" sau "no acid", corodeaza mult mai agresiv unghia naturala, oferind astfel - de cele mai multe ori - solutia la problemele de lifting.
    In cazul primerului "light", "fara acid", etc. - suprafata ramane lucioasa si putin lipicioasa.

    Lucruri importante despre primerul clasic:
    Dupa aplicare, primerul clasic prezinta 3 aspecte:
    1. lucios ud
    2. mat roze
    3. alb uscat
    Momentul recomandat pentru a aplica gelul este la pasul mat roze sau la cel alb uscat.

    ATENTIE!
    Nu folositi uscatoare de lac de unghii si nu suflati in primer pentru a-i accentua uscarea. Caldura deterioreaza si slabeste primerul. Deci, nu il folositi langa surse de caldura. Tineti primerul ferit din lumina soarelui si de lampa uv. Nu il depozitati intr-un loc cu temperaturi ridicate. Un primer nu va ingheta foarte usor. Daca ingheata, primerul NU va fi afectat. Pentru a-l dezgheta, il puteti tine in mana sau la temperatura camerei. NU in apa calda!
    NU aplicati primer pe piele, unghii infectate sau pe rani. Daca aveti dubii, mai bine nu il aplicati.
    Daca este ingerat, mergeti imediat la medic!
    NU LASATI LA INDEMANA COPIILOR!
    Folositi-l intr-o incapere cu o ventilatie corespunzatoare.

    Intre timp, exista alternative foarte bune la primere. Aceste produse vin sub forma de gel - Bonding Gel - si contin acizi mai slabi si intr-o cantitate mult mai mica decat primerul "light", "no acid", etc.
    Acestea se aplica in loc de primer intr-o cantitate extrem de mica si se usuca sub lampa uv. Fara a-l degresa, se aplica apoi direct gelul de modelare.
    Chiar daca diferentele din punct de vedere al acidului continut sunt foarte mari, bonding gelul ofera o aderenta cel putin la fel de buna ca si primerele.
    Bonding Gelul este recomandat mai ales in cazul clientelor sensibile, alergice, insarcinate, la unghiile foarte subtiri, casante sau exfoliate.

    Doar in perioade foarte calde (vara, cand organismul transpira excesiv) sau in cazul unei cliente cu probleme de aderenta se pot aplica si primer si bonding gel. Cel mai indicat este sa testati singure daca intr-adevar clienta are probleme de aderenta sau nu.

    Atat primerele cat si bonding gelul se aplica doar pe suprafata de unghie naturala.


    excelenta expunere multumesc
    dar am o mica intrebare,eu am o prietena la care-i fac unghiile dar din cauza ca a facut chimioterapie nu-i sta gelul pe unghii,si nu doar din cauza mea si innainte si le punea la salon si aceasi problema
    oare as putea sa incerc sa aplic primer si apoi bonding ,ca asa de mult i-si doreste unghiute si nu as vrea sa-i fac rau inrosit
    multumesc

    Buna Margareta!

    Da, iti recomand sa aplici mai intai primer si apoi Bonding Gel.
    Daca vei face asa si vei lucra corect, sigur prietena ta va avea unghiutele dorite! cheers

    Pupici, flower

    multumes pentru toate raspunsurile,sunteti minunata sarut
    Sus In jos
    Sibyle




    Numarul mesajelor : 7
    Data de inscriere : 06/10/2010

    Primer vs. Bonding Gel Empty
    MesajSubiect: Re: Primer vs. Bonding Gel   Primer vs. Bonding Gel EmptyLun 1 Noi - 5:45

    Buna !
    Daca tot e vorba de primer am o mare intrebare as vrea sa stiu daca e corect cum aplic eu primerul si va rog sa imi spuneti ce gresesc pt ca imi pica unghiile si le lipesc fara pic de aer si tot pica nu stiu ce sa ma mai fac am sa scriu mai joc cum procedez eu va rog ajutatima spuneti-mi unde gresesc va rog mult ...
    Asa aplic eu tipsu pe unghie :
    1. Pilesc unghia o tai impling cuticulele o sterg de praf .
    2 . Aplic primerul
    3. Lipesc tipsul ( fara aer )
    4. Tai tipsul il pilesc ,pilesc sa ajunga la nivelul unghiei
    5. Aplic primul strat de gel
    6. Aplic gelul roz
    7. Aplic albul pt french
    8. Fac model sau lipesc ceva o biluta sau actibild
    9. Aplic ultimul strat
    10 .sterg cu cliner si dau cu incolor

    Atata si nu sunt lamurita de ce pica unghia Sad( ajutor va rog fetelor !!!!!!

    rugaciune
    Sus In jos
    Tushky

    Tushky


    Numarul mesajelor : 271
    Data de inscriere : 12/04/2010
    Varsta : 35
    Localizare : Brasov

    Primer vs. Bonding Gel Empty
    MesajSubiect: Re: Primer vs. Bonding Gel   Primer vs. Bonding Gel EmptyLun 1 Noi - 6:00

    Sibyle a scris:
    Buna !
    Daca tot e vorba de primer am o mare intrebare as vrea sa stiu daca e corect cum aplic eu primerul si va rog sa imi spuneti ce gresesc pt ca imi pica unghiile si le lipesc fara pic de aer si tot pica nu stiu ce sa ma mai fac am sa scriu mai joc cum procedez eu va rog ajutatima spuneti-mi unde gresesc va rog mult ...
    Asa aplic eu tipsu pe unghie :
    1. Pilesc unghia o tai impling cuticulele o sterg de praf .
    2 . Aplic primerul
    3. Lipesc tipsul ( fara aer )
    4. Tai tipsul il pilesc ,pilesc sa ajunga la nivelul unghiei
    5. Aplic primul strat de gel
    6. Aplic gelul roz
    7. Aplic albul pt french
    8. Fac model sau lipesc ceva o biluta sau actibild
    9. Aplic ultimul strat
    10 .sterg cu cliner si dau cu incolor

    Atata si nu sunt lamurita de ce pica unghia Sad( ajutor va rog fetelor !!!!!!


    rugaciune

    Pai...eu zic asa:
    1. scurtezi unghiile, impingi si cu cureti cuticula de pe unghie si apoi matuiesti
    2. ai grija sa pui primer putin putin, pt ca daca pui prea mult creezi efectul invers

    Pe langa asta, stratul de gel dinainte sau de dupa french(cum preferi tu sa il faci) ar trebui dat mai gros si cu bombeu pentru a da rezistenta unghiei.

    Ar mai putea cadea pentru ca tips-urile sau lipiciul nu sunt bune...ce produse folosesti?
    Sus In jos
    Tushky

    Tushky


    Numarul mesajelor : 271
    Data de inscriere : 12/04/2010
    Varsta : 35
    Localizare : Brasov

    Primer vs. Bonding Gel Empty
    MesajSubiect: Re: Primer vs. Bonding Gel   Primer vs. Bonding Gel EmptyLun 1 Noi - 6:00

    L-am scris prost Smile) sper sa intelegi Smile)
    Sus In jos
    Sibyle




    Numarul mesajelor : 7
    Data de inscriere : 06/10/2010

    Primer vs. Bonding Gel Empty
    MesajSubiect: Re: Primer vs. Bonding Gel   Primer vs. Bonding Gel EmptyLun 1 Noi - 6:08

    Zina nails folosesc si lipici si tipsuri ... sunt bune? Very Happy ms mult de raspuns:*
    Sus In jos
    Sibyle




    Numarul mesajelor : 7
    Data de inscriere : 06/10/2010

    Primer vs. Bonding Gel Empty
    MesajSubiect: Re: Primer vs. Bonding Gel   Primer vs. Bonding Gel EmptyLun 1 Noi - 6:09

    si mai am o intrebare primerul se aplica pe urma si pe tips iainte de primul strat sau doar pe unghia naturala?
    Sus In jos
    Tushky

    Tushky


    Numarul mesajelor : 271
    Data de inscriere : 12/04/2010
    Varsta : 35
    Localizare : Brasov

    Primer vs. Bonding Gel Empty
    MesajSubiect: Re: Primer vs. Bonding Gel   Primer vs. Bonding Gel EmptyLun 1 Noi - 6:09

    Sibyle a scris:
    Zina nails folosesc si lipici si tipsuri ... sunt bune? Very Happy ms mult de raspuns:*

    Eu nu le-am incercat, nu stiu ce sa zic Neutral
    Sus In jos
    Sibyle




    Numarul mesajelor : 7
    Data de inscriere : 06/10/2010

    Primer vs. Bonding Gel Empty
    MesajSubiect: Re: Primer vs. Bonding Gel   Primer vs. Bonding Gel EmptyLun 1 Noi - 6:12

    mie mi le-a recomandat o prietena dea verisoarei mele a zis ca sunt foarte bune ... ce produse folosesti tu ?
    Esti la inceput sau ai experienta?
    Sus In jos
    Tushky

    Tushky


    Numarul mesajelor : 271
    Data de inscriere : 12/04/2010
    Varsta : 35
    Localizare : Brasov

    Primer vs. Bonding Gel Empty
    MesajSubiect: Re: Primer vs. Bonding Gel   Primer vs. Bonding Gel EmptyLun 1 Noi - 6:52

    Sibyle a scris:
    mie mi le-a recomandat o prietena dea verisoarei mele a zis ca sunt foarte bune ... ce produse folosesti tu ?
    Esti la inceput sau ai experienta?

    Primer-ul se da doar pe unghia naturala.
    Eu lucrez cam de 10 luni si folosesc produse de la TigerNails Very Happy
    Sus In jos
    mihagache

    mihagache


    Numarul mesajelor : 19
    Data de inscriere : 10/12/2010
    Varsta : 38
    Localizare : galati

    Primer vs. Bonding Gel Empty
    MesajSubiect: Re: Primer vs. Bonding Gel   Primer vs. Bonding Gel EmptyVin 10 Dec - 7:14

    buna fetelor....sunt noua pe aici si am si eu o nelamurire....am luat de la diamond nails o sticluta de nail prep asa se numeste...problema e ca nu stiu la ce se foloseste....e un inlocuitor al primerului?va rog sa-mi raspundeti si mie...ms mult...
    Sus In jos
    Tushky

    Tushky


    Numarul mesajelor : 271
    Data de inscriere : 12/04/2010
    Varsta : 35
    Localizare : Brasov

    Primer vs. Bonding Gel Empty
    MesajSubiect: Re: Primer vs. Bonding Gel   Primer vs. Bonding Gel EmptyVin 10 Dec - 9:48

    mihagache a scris:
    buna fetelor....sunt noua pe aici si am si eu o nelamurire....am luat de la diamond nails o sticluta de nail prep asa se numeste...problema e ca nu stiu la ce se foloseste....e un inlocuitor al primerului?va rog sa-mi raspundeti si mie...ms mult...

    Nu e inlocuitor al primer-ului...e un degresator. Oricum, cu el sau fara el, tot asa tin unghiile...cel putin in cazul meu. L-am primit si eu cu kit-ul mai demult, dar nu l-am mai folosit, pentru ca doar pierd timpul degeaba,
    Sus In jos
    Tushky

    Tushky


    Numarul mesajelor : 271
    Data de inscriere : 12/04/2010
    Varsta : 35
    Localizare : Brasov

    Primer vs. Bonding Gel Empty
    MesajSubiect: Re: Primer vs. Bonding Gel   Primer vs. Bonding Gel EmptyVin 10 Dec - 9:49

    Tushky a scris:
    mihagache a scris:
    buna fetelor....sunt noua pe aici si am si eu o nelamurire....am luat de la diamond nails o sticluta de nail prep asa se numeste...problema e ca nu stiu la ce se foloseste....e un inlocuitor al primerului?va rog sa-mi raspundeti si mie...ms mult...

    Nu e inlocuitor al primer-ului...e un degresator. Oricum, cu el sau fara el, tot asa tin unghiile...cel putin in cazul meu. L-am primit si eu cu kit-ul mai demult, dar nu l-am mai folosit, pentru ca doar pierd timpul degeaba,

    ah...uitasem...se aplica in strat ffffff subtire inainte de primer.
    Sus In jos
    woozy

    woozy


    Numarul mesajelor : 220
    Data de inscriere : 28/03/2010
    Varsta : 33
    Localizare : galati

    Primer vs. Bonding Gel Empty
    MesajSubiect: Re: Primer vs. Bonding Gel   Primer vs. Bonding Gel EmptyVin 10 Dec - 11:04

    si eu am tot de la diamond. mie imi place ca indeparteaza orice urma de praf Very Happy
    Sus In jos
    http://simple-nails.hi5.com
    mirunatica

    mirunatica


    Numarul mesajelor : 90
    Data de inscriere : 30/11/2010
    Varsta : 44
    Localizare : Timisoara

    Primer vs. Bonding Gel Empty
    MesajSubiect: Re: Primer vs. Bonding Gel   Primer vs. Bonding Gel EmptyVin 10 Dec - 14:29

    multumesc si eu pt ideea topicului
    am si eu acum raspuns la multe intrebari sau nelamuriri ce le aveam Smile
    Sus In jos
    mihagache

    mihagache


    Numarul mesajelor : 19
    Data de inscriere : 10/12/2010
    Varsta : 38
    Localizare : galati

    Primer vs. Bonding Gel Empty
    MesajSubiect: Re: Primer vs. Bonding Gel   Primer vs. Bonding Gel EmptyVin 10 Dec - 21:53

    va multumesc muult ca mi-ati raspuns.....sunteti cele mai tari...imi place aici la voi!!! Razz
    Sus In jos
    Mire




    Numarul mesajelor : 13
    Data de inscriere : 07/12/2010

    Primer vs. Bonding Gel Empty
    MesajSubiect: Re: Primer vs. Bonding Gel   Primer vs. Bonding Gel EmptySam 11 Dec - 11:38

    Buna! Eu dupa ce aplic primer-ul pun unghiile in lampa vreun minut...dar abia acum am citit ca se usuca la aer?? e vreo problema daca am facut asta? sau nu afecteaza cu nimic?
    Sus In jos
    Cerasela-Bianca

    Cerasela-Bianca


    Numarul mesajelor : 18
    Data de inscriere : 03/11/2010

    Primer vs. Bonding Gel Empty
    MesajSubiect: Re: Primer vs. Bonding Gel   Primer vs. Bonding Gel EmptyDum 12 Dec - 4:53

    va rog spuneti-mi si mie daca gresesc ceva in urmatorii pasi pe care ii urmez pt aplicarea unghiilor false:
    -imping cuticulele de pe unghie, matuiesc,indepartez praful cu periuta
    -aplic pe toata unghia o Nail Prep de la 2M
    -lipesc tipsul, si pilesc pana la nivelul unghiei naturale
    -indepartez praful, si doar pe unghia naturala aplic o solutie numita BOND tot de la 2M
    -las sa se usuce, dupa care aplic primul strat de gel 3 in 1
    -tin la lampa 3 min
    - fara sa degresez fac french`ul
    -lampa 3 min
    - inca un strat de gel 3 in 1
    -lampa 3 min
    - apoi degresez si aplic Top gel (finish) care il tin tot 3 min la lampa.

    Astept rasp si va multumesc mult santa
    Sus In jos
    daniela

    daniela


    Numarul mesajelor : 97
    Data de inscriere : 22/03/2010
    Varsta : 34
    Localizare : Arad

    Primer vs. Bonding Gel Empty
    MesajSubiect: Re: Primer vs. Bonding Gel   Primer vs. Bonding Gel EmptyDum 12 Dec - 5:37

    Cerasela-Bianca a scris:
    va rog spuneti-mi si mie daca gresesc ceva in urmatorii pasi pe care ii urmez pt aplicarea unghiilor false:
    -imping cuticulele de pe unghie, matuiesc,indepartez praful cu periuta
    -aplic pe toata unghia o Nail Prep de la 2M
    -lipesc tipsul, si pilesc pana la nivelul unghiei naturale
    -indepartez praful, si doar pe unghia naturala aplic o solutie numita BOND tot de la 2M
    -las sa se usuce, dupa care aplic primul strat de gel 3 in 1
    -tin la lampa 3 min
    - fara sa degresez fac french`ul
    -lampa 3 min
    - inca un strat de gel 3 in 1
    -lampa 3 min
    - apoi degresez si aplic Top gel (finish) care il tin tot 3 min la lampa.

    Astept rasp si va multumesc mult santa




    eu cred k dupa ce ai facut french si ai aplicat al doilea strat de 3 in 1 ar trebui sa degresezi sa pilesti si sa matuiesti pt nivelare si apoi sa aplici finish...cel putin eu asa fac Smile
    Sus In jos
    Cerasela-Bianca

    Cerasela-Bianca


    Numarul mesajelor : 18
    Data de inscriere : 03/11/2010

    Primer vs. Bonding Gel Empty
    MesajSubiect: Re: Primer vs. Bonding Gel   Primer vs. Bonding Gel EmptyDum 12 Dec - 8:51

    dar restul pasilor sunt in regula:)? multumjesc mult pt raspuns! sunny
    Sus In jos
    Cerasela-Bianca

    Cerasela-Bianca


    Numarul mesajelor : 18
    Data de inscriere : 03/11/2010

    Primer vs. Bonding Gel Empty
    MesajSubiect: Re: Primer vs. Bonding Gel   Primer vs. Bonding Gel EmptyDum 12 Dec - 8:52

    multumesc*
    Sus In jos
    daniela

    daniela


    Numarul mesajelor : 97
    Data de inscriere : 22/03/2010
    Varsta : 34
    Localizare : Arad

    Primer vs. Bonding Gel Empty
    MesajSubiect: Re: Primer vs. Bonding Gel   Primer vs. Bonding Gel EmptyDum 12 Dec - 8:57

    Cerasela-Bianca a scris:
    dar restul pasilor sunt in regula:)? multumjesc mult pt raspuns! sunny


    in rest parerea mea este k ii ok...ti-am tr un mesaj,nu stiu dk ai vazut..pls dk poti sa-mi raspunzi Very Happy
    Sus In jos
    Cerasela-Bianca

    Cerasela-Bianca


    Numarul mesajelor : 18
    Data de inscriere : 03/11/2010

    Primer vs. Bonding Gel Empty
    MesajSubiect: Re: Primer vs. Bonding Gel   Primer vs. Bonding Gel EmptyDum 12 Dec - 10:18

    Ti-am rasp..sper ca ai primit Very Happy
    Sus In jos
    eumagda

    eumagda


    Numarul mesajelor : 8
    Data de inscriere : 15/11/2010

    Primer vs. Bonding Gel Empty
    MesajSubiect: Re: Primer vs. Bonding Gel   Primer vs. Bonding Gel EmptyJoi 10 Mar - 6:36

    Buna ziua!Am tot citit pe aici despre ce ma intereseaza si pe mine,am aflat multe despre lucruri pe care nu le stiam,insa am cateva nelamuriri,daca ma puteti ajuta si pe mine.Folosesc Fiber gel de la Janet:1.ce solutii pregatitoare trebuie sa dau pe unghia naturala inainte de a aplica gelul,ptr protectia cu gel pe unghia naturala,iar la intretinere trebuie folosite aceleasi solutii pregatitoare dupa ce am pilit gelul ptr a face intretinerea?
    2.ce solutii pregatitoare se folosesc ptr unghiile cu tips si gel si daca la intretinere se folosesc aceleasi solutii?
    3.daca folosesc fiber gel care este ptr toate cele 3 fazele,e necesar sa mai dau cu gel de sigilare si cu Quick finish sau e deajuns doar cu unul dintre ele?
    Stiu ca fiecare firma are secretul ei.Eu am facut curs in constructii unghii si foloseam alte geluri si solutii pregatitoare.Am incercat sa invat si aceste tehnici,dar am intampinat unele probleme,se crapa gelul sau prindea aer,acest lucru care nu mi se intampla la constructia cu sablon.Ma gandesc ca secretul consta in solutiile pregatitoare.Va multumesc mult!
    Sus In jos
    http://extensiiunghii.wordpress.com/
    magdici

    magdici


    Numarul mesajelor : 65
    Data de inscriere : 09/02/2011
    Localizare : Piatra Neamt

    Primer vs. Bonding Gel Empty
    MesajSubiect: Re: Primer vs. Bonding Gel   Primer vs. Bonding Gel EmptyVin 11 Mar - 7:17

    Buna fetelor spuneti-mi si mie primer-ul se aplica inainte de a lipi tipsul pe unghie sau dupa aceea, doar pe unghia naturala?
    Eu curat cuticula , matuiesc unghia, lipesc tipsul, pilesc tipsul si apoi aplic primer pe unghia naturala. Este bine asa?
    Sus In jos
    http://extensiiunghii.blogspot.com/
    woozy

    woozy


    Numarul mesajelor : 220
    Data de inscriere : 28/03/2010
    Varsta : 33
    Localizare : galati

    Primer vs. Bonding Gel Empty
    MesajSubiect: Re: Primer vs. Bonding Gel   Primer vs. Bonding Gel EmptyVin 11 Mar - 9:18

    da zambet larg dupa ce aplici primerul sa ai grija sa nu mai atungi unghia deloc
    Sus In jos
    http://simple-nails.hi5.com
    blueyes

    blueyes


    Numarul mesajelor : 159
    Data de inscriere : 23/11/2010
    Varsta : 35
    Localizare : Timisoara

    Primer vs. Bonding Gel Empty
    MesajSubiect: Re: Primer vs. Bonding Gel   Primer vs. Bonding Gel EmptyVin 11 Mar - 13:45

    eumagda a scris:
    Buna ziua!Am tot citit pe aici despre ce ma intereseaza si pe mine,am aflat multe despre lucruri pe care nu le stiam,insa am cateva nelamuriri,daca ma puteti ajuta si pe mine.Folosesc Fiber gel de la Janet:1.ce solutii pregatitoare trebuie sa dau pe unghia naturala inainte de a aplica gelul,ptr protectia cu gel pe unghia naturala,iar la intretinere trebuie folosite aceleasi solutii pregatitoare dupa ce am pilit gelul ptr a face intretinerea?
    2.ce solutii pregatitoare se folosesc ptr unghiile cu tips si gel si daca la intretinere se folosesc aceleasi solutii?
    3.daca folosesc fiber gel care este ptr toate cele 3 fazele,e necesar sa mai dau cu gel de sigilare si cu Quick finish sau e deajuns doar cu unul dintre ele?
    Stiu ca fiecare firma are secretul ei.Eu am facut curs in constructii unghii si foloseam alte geluri si solutii pregatitoare.Am incercat sa invat si aceste tehnici,dar am intampinat unele probleme,se crapa gelul sau prindea aer,acest lucru care nu mi se intampla la constructia cu sablon.Ma gandesc ca secretul consta in solutiile pregatitoare.Va multumesc mult!

    salut, eu am lucrat mai demult cu janet...si am folosit de la ei ca lichid pregatitor ultrabond, la pilit de tips am folosit si tip blender, iar la fibra de sticla o dadeam in 3 straturi, degresam ,nivelam si aplicam quick finish 2, care luceste f bine.ata unghiei...asa patram si eu si de aceea am renuntat la janet, credeam ca nu erau suficient de bune...apoi am realizat unde era gresala ! (pilitul-foarte important)

    fiber-ul prinde aer cand nu pilesti 100% supraf

    am facut si un curs la janet si ei asa recomandau Smile

    o seara faina,
    Sus In jos
    eumagda

    eumagda


    Numarul mesajelor : 8
    Data de inscriere : 15/11/2010

    Primer vs. Bonding Gel Empty
    MesajSubiect: Re: Primer vs. Bonding Gel   Primer vs. Bonding Gel EmptySam 12 Mar - 6:42

    Multumesc mult:*
    Sus In jos
    http://extensiiunghii.wordpress.com/
    simplymistique




    Numarul mesajelor : 14
    Data de inscriere : 09/03/2011

    Primer vs. Bonding Gel Empty
    MesajSubiect: Re: Primer vs. Bonding Gel   Primer vs. Bonding Gel EmptyVin 18 Mar - 10:53

    Sper sa nu ma repet,dar vreau sa fiu sigura ca am inteles .... daca dau cu bonder aplic apoi gelul de constructie? mai e nevoie de gelul de baza?
    Sus In jos
    Continut sponsorizat





    Primer vs. Bonding Gel Empty
    MesajSubiect: Re: Primer vs. Bonding Gel   Primer vs. Bonding Gel Empty

    Sus In jos
     
    Primer vs. Bonding Gel
    Sus 
    Pagina 1 din 1
     Subiecte similare
    -
    » primer cu acid si fara

    Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
    ***unghii tehnice*** :: intrebari frecvente-
    Mergi direct la: