***unghii tehnice***
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
***unghii tehnice***

*Un forum pentru frumusetea si sanatatea unghiilor dumneavoastra*
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Logo_t12
Subiecte similare
Ultimele subiecte
» Oja semipermanenta
Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyVin 7 Oct - 10:57 Scris de Di

» intrebari si raspunsuri
Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyVin 17 Apr - 16:41 Scris de LenaPyaar

» se pot amesteca marcile de geluri???
Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptySam 10 Ian - 3:11 Scris de AdrianSimanski

» Incepatoare...sfaturi, pareri...va rog.
Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyVin 16 Mai - 5:25 Scris de any_anca

» sfaturi pentru incepatori
Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyVin 31 Ian - 4:39 Scris de vmarya

» dual system forms
Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyMar 28 Ian - 8:48 Scris de sweet_yonutza

» Produse IBD
Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyVin 13 Dec - 0:06 Scris de lar2412

» Poze cu unghiutze
Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyLun 18 Noi - 23:23 Scris de nicolnail

» Sa facem cunostinta!
Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyLun 18 Noi - 6:25 Scris de nicolnail

Facebook
Parteneri
forum gratuit
* * * * Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Logo_t12
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata

 

 Intrebari si raspunsuri

In jos 
+110
nickipiki
dea
sane4ka
adrianamagda
nicoleta_22
DeEa Nails
maya_bv
rocsana
sisi19simona
csilla_puscasu
dya
Sara
MaRiA_
perdy
Helga
yvonne
geo_nails
luminitache
roxybarbu
luminita851
lilika
monnica04
hella12
luna88
andandreea
Ariadnan Nails
Petronela
CristalDee
hedi_renata
dienutza
annutza_26
symmonyka
vmarya
elenus84
Dyenutza
NSI
Samyra
maddy
Elly
lida
gege_jeje
MyoSilvia
geany
ally.vs
adrianasandu
anisa
Aly's
daniela
Bianca
kiriloff
Tushky
AlinaMS
Lilishor
valma
gabrielapric
th3odora
tayssa
anda.princess33
Vxf
woozy
adel1791
Andreea S.
kharisma
Laryssa
G.D.
Guesswho
catyy_83
Gabry
Maria D.
oana.marcu
claudia
raluca is
adinutza4u
Elisza Nails
ann-kathrin
Flory_
ARIANA
aurita87
newnailsbrasov
nefeli
Kitty
felyfely24
Anushka
elkana30
unghiifalseploiesti
just_me
ema_clau
gabriela89
Cea_Mai_Rea
Moon
camysh
creatzadeea
mary
deiutzzaa
antonia_simpf
carmenik
Moderator_iulia_vero
kyka
kytty_constanta
crisuliciu
elena
adellyne21
Laurabianca21
Moderator_TigerNails
cristina
flory
Beky
aniluka
onix_82
Admin_Coralia
114 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 12 ... 20  Urmatorul
AutorMesaj
Beky

Beky


Numarul mesajelor : 513
Data de inscriere : 09/06/2009
Varsta : 34
Localizare : Brasov

Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyMier 17 Feb - 22:39

Eu nu pot sa zic ca am probleme cu el. Dar, in mod normal am o mica intrebare...

Eu am facut cursul in acryl. Si la acryl profesoara aceea ne zicea sa pilim acrylul alb french pana ajunge la o forma normala in strat cat de cat subtire. Cand m-am apucat de gel, am avut aceeasi tentativa de a pili gelul alb. Bineinteles s-a luat imediat. Eu nu pilesc gelul alb, dar sunt fete care o fac? Daca da, inseamna ca gelul de la Janet nu e bun. :D
Sus In jos
http://andrenails.blogspot.com/
Moderator_iulia_vero

Moderator_iulia_vero


Numarul mesajelor : 354
Data de inscriere : 10/12/2009
Varsta : 37

Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyMier 17 Feb - 23:08

??? Mamaaaa sa vedem poate raspunde cineva ca eu ieri mi-am dat comanda de gelul extra white, si sincera sa fiu l-am luat sa il incerc pentru ca daca va uitati pe hi5 la Manichiura si pedichiura Arad are niste french-uri perfecte cu acest gel . Chiar sunt curioasa cum reactioneaza gelul la mine.

Beky eu nu pilesc albul, si stiu ca il poti pili pe cel care este si pentru constructie este un alb laptos, natural,bineinteles ca este si mai vascos ,dar in rest nu.
Sus In jos
elkana30

elkana30


Numarul mesajelor : 173
Data de inscriere : 14/02/2010
Varsta : 44
Localizare : Brasov

Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyMier 17 Feb - 23:23

Scuze Beky,daca m-am bagat si eu ca musca in lapte... Crying or Very sad
credeam ca ai nevoie de sfaturi in legatura cu gelurile de la Janet,cum se aplika... Neutral
scuze daca te-am suparat...
Sus In jos
Beky

Beky


Numarul mesajelor : 513
Data de inscriere : 09/06/2009
Varsta : 34
Localizare : Brasov

Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyJoi 18 Feb - 1:59

Nu m-ai suparat Smile
Sus In jos
http://andrenails.blogspot.com/
Anushka

Anushka


Numarul mesajelor : 187
Data de inscriere : 14/02/2010
Varsta : 35
Localizare : Zarnesti,Brasov

Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyJoi 18 Feb - 10:01

pai haideti sa va spun eu cum fac...si sa ziceti daca e bine...dar eu zic ca la cum aplic eu nu ar trebui deloc sa se duca...
deci...aplic toate straturile dupa cum urmeaza: aderenta,fiber gel primul strat,fac french-ul,apoi vin peste cu al 2-lea strat de fiber gel/gel modelare ...abia apoi degresez si pilesc...deci...chiar nu ar mai trebui sa se ia,nu?! inainte de french tre sa degresez ??? nu.. am dreptate ?? nu stiu
Si chiar am observat ca daca ma chinui scoate limba chiar se si duce de pe constructie... habar n-am oftat
Sus In jos
Admin_Coralia

Admin_Coralia


Numarul mesajelor : 684
Data de inscriere : 31/12/1969
Varsta : 37
Localizare : BUCURESTI

Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyJoi 18 Feb - 10:18

Anushka a scris:
pai haideti sa va spun eu cum fac...si sa ziceti daca e bine...dar eu zic ca la cum aplic eu nu ar trebui deloc sa se duca...
deci...aplic toate straturile dupa cum urmeaza: aderenta,fiber gel primul strat,fac french-ul,apoi vin peste cu al 2-lea strat de fiber gel/gel modelare ...abia apoi degresez si pilesc...deci...chiar nu ar mai trebui sa se ia,nu?! inainte de french tre sa degresez ??? nu.. am dreptate ?? nu stiu
Si chiar am observat ca daca ma chinui scoate limba chiar se si duce de pe constructie... habar n-am oftat

Prima intrebare: ce folosesti ca aderenta? La Janet este gel de aderenta si B2 nail prep. La fiber nu am mai auzit sa pui gel de aderenta, dar daca asa ti s-a spus e ok.
Nu trebuie sa degresezi inainte de french. Nu inteleg cum se duce de pe constructie Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Icon_eek

Haide sa iti zic cum faceam eu:
- aderenta b2 nail prep;
- primul strat subtire de gel;
- al doilea strat de gel;
- finisare (uniformizare);
- french;
- sigilare.

Eu, la gelurile de la Janet nu bagam frenchul in gel pt ca este din acela tip pasta, nu de constructie, dar alte fete care lucrau cu Janet puneau french-ul dupa primul strat subtire de gel, fara sa mai degreseze, apoi al doilea strat si uniformizau, apoi puneau sigilare.

Sper ca m-am facut inteleasa. Daca nu, poti sa ma intrebi unde mai ai nevoie de lamuriri Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Icon_flower
Sus In jos
https://www.facebook.com/coralia.nails
Anushka

Anushka


Numarul mesajelor : 187
Data de inscriere : 14/02/2010
Varsta : 35
Localizare : Zarnesti,Brasov

Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyJoi 18 Feb - 10:28

Ah...da folosesc nail prep de la janet...nu am mai scris ca m-am rezumat doar la partea cu gelurile si straturile lor...
Nu folosesti si gelul de aderenta cand pui fiber? nu folosesc tot timpul fiber..am si gel de modelare roz si la acela foloseam...si ma gandeam k si la asta ii trebuie... nu stiu
...deci tu il aplici(gelul de french) dupa ce finisezi unghia...si daca pui gel color? k ala nu e asa ca cel al,pasta. gandesc
hai ca incerc sa fac o poza sa prind faza in care este acum unghia mea cu french-ul alb Razz
Sus In jos
Anushka

Anushka


Numarul mesajelor : 187
Data de inscriere : 14/02/2010
Varsta : 35
Localizare : Zarnesti,Brasov

Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyJoi 18 Feb - 10:40

cum pot sa pun o poza sa apara langa mesajul meu? Sad
Sus In jos
Admin_Coralia

Admin_Coralia


Numarul mesajelor : 684
Data de inscriere : 31/12/1969
Varsta : 37
Localizare : BUCURESTI

Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyJoi 18 Feb - 10:48

Anushka a scris:
Ah...da folosesc nail prep de la janet...nu am mai scris ca m-am rezumat doar la partea cu gelurile si straturile lor...
Nu folosesti si gelul de aderenta cand pui fiber? nu folosesc tot timpul fiber..am si gel de modelare roz si la acela foloseam...si ma gandeam k si la asta ii trebuie... nu stiu
...deci tu il aplici(gelul de french) dupa ce finisezi unghia...si daca pui gel color? k ala nu e asa ca cel al,pasta. gandesc
hai ca incerc sa fac o poza sa prind faza in care este acum unghia mea cu french-ul alb Razz

Pai gelul de aderenta este pentru sistemul de lucru in 3 faze: aderenta, modelare, sigilare. Cand ai un gel 3 in 1, cum este fiber gel, acesta se comporta ca toate 3 impreuna.

Gelul de french il puneam eu dupa ce finisam unghia, dar sunt alte persoane care il pun intre straturi. Eu nu am mai fost multumita de gelul de la Janet si de aceea am renuntat la el, dar sunt unele fete (cum e Manichiura Arad) care fac niste chestii foarte frumoase cu el. Acum, fiecare cum e obisnuit. Am luat si eu gel alb de la Janet acum o luna, pt ca ramasesem fara, pana imi ajungea comanda. Eu l-am folosit o data si a fost ok, dar nu imi place ca este putin vascos si nu acopera bine. Insa cand am folosit ultra grip french gel de la Tiger Nails m-am indragostit pur si simplu de el Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 872586 Acopera PERFECT si zici ca e o pasta, care nu lasa urme Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Icon_smile Cand mi-am cumparat primul gel din Germania a fost asa si de atunci am tot incercat diferite firme de geluri pt french, dar nu am mai gasit unul ca acela..... pana acum Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 872586

Gelulire color eu le aplic tot dupa ce am finisat unghia. Smile


Ultima editare efectuata de catre Admin_Coralia in Joi 18 Feb - 11:20, editata de 1 ori
Sus In jos
https://www.facebook.com/coralia.nails
Beky

Beky


Numarul mesajelor : 513
Data de inscriere : 09/06/2009
Varsta : 34
Localizare : Brasov

Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyJoi 18 Feb - 10:54

Cred ca e mult mai usor asa cum zice Coralia, sa faci frenchul dupa modelare. Insa mie nu imi iese si cred ca e din cauza gelului, cred ca e prea gros. Pur si simplu nu ajunge doar stratul de sigilare, mi se vad damburi, de aceea il pun inainte de constructie, din pacate acest lucru ingreuneaza munca la intretinere. As vrea si eu un gel alb ca-lumea sa pot face cum zice Coralia, dar nu stiu ce sa aleg... sau poate nu fac eu ceva bine Sad(
Sus In jos
http://andrenails.blogspot.com/
Admin_Coralia

Admin_Coralia


Numarul mesajelor : 684
Data de inscriere : 31/12/1969
Varsta : 37
Localizare : BUCURESTI

Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyJoi 18 Feb - 11:22

Anushka a scris:
cum pot sa pun o poza sa apara langa mesajul meu? Sad


Poza trebuie uploadata prima data intr-un server care gazduieste imagini, cum ar fii www.servimg.com si apoi copezi codul si il introduci in mesaj. Vezi ca am facut un articol cu felul in care se posteaza pozele, numai ca nu mai stiu unde l-am postat in forum Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Icon_tongue . Oricum caut si iti dau adresa de redirectionare

Uite aici:

https://unghiitehnice.forumgratuit.ro/nail-art-f3/intrebari-si-raspunsuri-t7-120.htm
Sus In jos
https://www.facebook.com/coralia.nails
Anushka

Anushka


Numarul mesajelor : 187
Data de inscriere : 14/02/2010
Varsta : 35
Localizare : Zarnesti,Brasov

Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyVin 19 Feb - 9:43

Off...nu ma descurc deloc Sad Razz am intrat pe site-ul acela sa-mi fac cont sa pot pune poze,dar nu gasesc nicaieri sa-mi fac cont...si m-am "documentat" de pe google si se pare ca tre' sa ai forum ca sa-ti poti face un cont pe acel site Question nu stiu
voi asa aveti fetelor? ati facut mai intai un forum? sau cum trebuie...offf,sunt asa nepriceputa
Sus In jos
Moderator_TigerNails

Moderator_TigerNails


Numarul mesajelor : 637
Data de inscriere : 21/06/2009
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti

Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyVin 19 Feb - 11:06

Anushka a scris:
Off...nu ma descurc deloc Sad Razz am intrat pe site-ul acela sa-mi fac cont sa pot pune poze,dar nu gasesc nicaieri sa-mi fac cont...si m-am "documentat" de pe google si se pare ca tre' sa ai forum ca sa-ti poti face un cont pe acel site Question nu stiu
voi asa aveti fetelor? ati facut mai intai un forum? sau cum trebuie...offf,sunt asa nepriceputa

Anushka!

Hai sa incerc eu sa te ajut! sarut

Deasupra spatiului in care scrii mesaje aici pe forum, ai un butonas cu o poza si o discheta! Acest buton este pentru "Gazduieste o imagine". Dai click pe el!

Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 32002338


Ti se va deschide o fereastra mica in care apesi pe butonul "Browse", alegi poza pe care doresti sa o pui, si apoi apesi butonasul "host it!"

Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 76364249


Ti se va deschide o noua pagina de internet de la ImageShack unde vei gasi niste linkuri sau coduri pt poza ta. Daca vrei sa iti apara doar linkul catre poza ta in post, atunci ai nevoie sa iei cu copy linkul de la "Direct Link" si sa ii dai paste in cadrul postului. Daca doresti sa apara in postul tau direct poza, atunci iei cu copy paste "Forum Code". Eu personal folosesc "Forum Code".

Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 34517960


Sper ca vei reusi acum! bravo!
Sus In jos
http://www.tigernails.ro
Anushka

Anushka


Numarul mesajelor : 187
Data de inscriere : 14/02/2010
Varsta : 35
Localizare : Zarnesti,Brasov

Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyVin 19 Feb - 11:20

ms mult de ajutor...akum incerc sa pun o poza
sa vad daca reusesc...important este ca am inteles de data asta :*
Sus In jos
felyfely24




Numarul mesajelor : 10
Data de inscriere : 12/02/2010

Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyVin 19 Feb - 22:53

Am si eu o intrebare. Mi s-a ars ventilatorul de la aspiroator, nu stiti unde as pute sa gasesc sa cumpar doar ventilatorul sa nu mai cumpar si suportul. ieri l-am folosit prima data si nici nu am apucat sa il tin aprins 5 minute si s-a si ars. nervos . este in garantie dar l-am cumparat din germania si pana il trimit sa vina inapoi dureaza. ma poae ajuta si pe mine cineva?
Sus In jos
Kitty

Kitty


Numarul mesajelor : 10
Data de inscriere : 16/02/2010
Localizare : Timisoara

Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptySam 20 Feb - 15:47

Foarte util acest forum.Si placut.
Va rog frumos,daca poate cineva sa ma ajute la o intrebare. Mi-am aplicat tipsuri azi dimineata, le-am imbinat frumos cu unghia naturala,am sters cu cleaner,insa am avut o urgenta si a trebuit sa inchei.Maine care ar fi primul pas?Mai trebuie pilite inca o data superficial pentru a inaspri din nou suprafata, sau e ok daca incep cu cleaner,degresare,si restul procesului?
Va multumesc tare mult,anticipat.
Sus In jos
Moderator_TigerNails

Moderator_TigerNails


Numarul mesajelor : 637
Data de inscriere : 21/06/2009
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti

Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptySam 20 Feb - 16:07

Kitty a scris:
Foarte util acest forum.Si placut.
Va rog frumos,daca poate cineva sa ma ajute la o intrebare. Mi-am aplicat tipsuri azi dimineata, le-am imbinat frumos cu unghia naturala,am sters cu cleaner,insa am avut o urgenta si a trebuit sa inchei.Maine care ar fi primul pas?Mai trebuie pilite inca o data superficial pentru a inaspri din nou suprafata, sau e ok daca incep cu cleaner,degresare,si restul procesului?
Va multumesc tare mult,anticipat.

Buna Kitty!

Bine ai venit printre noi! flower
Ne bucuram ca gasesti forumul util si te asteptam sa fii cat mai activa si tu, cu intrebari si raspunsuri! bravo!
Eu ti-as recomanda sa incepi cu un spray dezinfectant sau cleaner pt. degresare, apoi un buff superficial, dupa care poti trece la pasii urmatori.
Exclamation Nu uita sa acorzi atentie si cuticulelor, sa fie bine impinse si curatate de pe unghiute! Exclamation

Spor la treaba si sa nu uiti sa ne spui si noua cum au iesit!

Tiger Nails
Sus In jos
http://www.tigernails.ro
nefeli

nefeli


Numarul mesajelor : 18
Data de inscriere : 21/02/2010
Varsta : 44
Localizare : grecia

Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyDum 21 Feb - 4:06

buna! din cate stiu eu..nu stergi cu cleaner suprafata tips urilor..le micsoreaza f mult rezistenta .foloseste un buff cu 240 grit pe toata suprafata unghiei..dar f putin,curata cu o periuta praful,cleaner numai pe suprafata unghiei naturale,primer la fel.
Sus In jos
Moderator_TigerNails

Moderator_TigerNails


Numarul mesajelor : 637
Data de inscriere : 21/06/2009
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti

Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyDum 21 Feb - 4:59

nefeli a scris:
buna! din cate stiu eu..nu stergi cu cleaner suprafata tips urilor..le micsoreaza f mult rezistenta .foloseste un buff cu 240 grit pe toata suprafata unghiei..dar f putin,curata cu o periuta praful,cleaner numai pe suprafata unghiei naturale,primer la fel.

Buna!

Imi poti spune, te rog, de ce cleanerul micsoreaza foarte mult rezistenta tipsurilor? nu stiu
Daca exista urme de grasime pe unghiute, tu le degresezi prin pilire? surprins gandesc


Ultima editare efectuata de catre Moderator_TigerNails in Dum 21 Feb - 17:24, editata de 1 ori
Sus In jos
http://www.tigernails.ro
nefeli

nefeli


Numarul mesajelor : 18
Data de inscriere : 21/02/2010
Varsta : 44
Localizare : grecia

Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyDum 21 Feb - 12:40

cand pun tips uri ,suprafata unghiei naturale o periez sa nu aiba praf,aplic unghia falsa,pilesc numai imbinare cu unghia naturala si matuiesc suprafata tips-ului.cleaner,dehidrator si primer numai pe suprafata unghiei naturale. cleaner ul are substante de patrund in plasticul tips ului( e ca si cum ar crea portiuni cu rezistenta ff slaba care la soc crapa ), si l inmoaie. sterge un tips cu cleaner,primer acetona sau asa ceva si vezi ce iese. din moment ce am matuit tips ul nu ating cu degetele suprafata unghiilor deci nu au urme de grasime,nu am ce degresa. asta e metoda practica,in teorie am fost invatata sa sterg cu cleaner unghia naturala inainte de aplicarea tips urilor(logic mi se pare asta dar nu risc),in rest totul la fel.
prin pilire nu se degreseaza absolut nimic.
Sus In jos
Admin_Coralia

Admin_Coralia


Numarul mesajelor : 684
Data de inscriere : 31/12/1969
Varsta : 37
Localizare : BUCURESTI

Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyDum 21 Feb - 16:25

nefeli a scris:
cand pun tips uri ,suprafata unghiei naturale o periez sa nu aiba praf,aplic unghia falsa,pilesc numai imbinare cu unghia naturala si matuiesc suprafata tips-ului.cleaner,dehidrator si primer numai pe suprafata unghiei naturale. cleaner ul are substante de patrund in plasticul tips ului( e ca si cum ar crea portiuni cu rezistenta ff slaba care la soc crapa ), si l inmoaie. sterge un tips cu cleaner,primer acetona sau asa ceva si vezi ce iese. din moment ce am matuit tips ul nu ating cu degetele suprafata unghiilor deci nu au urme de grasime,nu am ce degresa. asta e metoda practica,in teorie am fost invatata sa sterg cu cleaner unghia naturala inainte de aplicarea tips urilor(logic mi se pare asta dar nu risc),in rest totul la fel.
prin pilire nu se degreseaza absolut nimic.
nefely, in primul rand vreau sa iti explic o chestie foarte importanta, si anume: fetele care intra pe acest forum, intra ca sa invete lucruri noi, sa se lamureasca cu privire la un produs sau sa ne ajute sa le indrumam cat mai corect. Mie mi se pare foarte frumos sa le oferim explicatii cat mai corecte, concrete si detaliate. Ori, cand noi facem afirmatii care sunt putin contradictorii cu tot ceea ce se explica pe forum pana in momentul de fata, mi se pare corect sa precizam cat mai multe detalii, pentru ca fetele care nu au foarte multa experienta sa le inteleaga cat mai bine.

In primul rand, tu ai raspuns la o intrebare pusa de Kitty, care intreba "Mi-am aplicat tipsuri azi dimineata, le-am imbinat frumos cu unghia naturala,am sters cu cleaner,insa am avut o urgenta si a trebuit sa inchei.Maine care ar fi primul pas?". Acum vin eu sa te intreb tu cum ai degresa unghiile respective, daca nu cu cleaner, adica... daca fata s-a dat cu crema pe maini? Ce faci in situatia aceasta? Doar le pilesti si atat? Asta era contradictia principala. Din ceea ce spuneai tu se intelege ca tu le "degresezi" prin pilire. Ori, o persoana care sta o zi intreaga cu tipsurile aplicate si doar atat, inevitabil si le atinge de o suprafata uleioasa, fie ca este fata, fie ca este un cartof pai... in fine, intelegi la ce ma refer. In situatia aceasta, daca singurul lucru pe care il faci ar fi sa pilesti cu bufferul, rezultatul ar fi unul nedorit.

Apoi, la cel mai recent post spui ca atunci cand pui tipsuri, periezi suprafata unghiei naturale ca sa nu aiba praf. De unde ar avea praf daca tu nu o matuiesti? Si inainte de asta, care sunt pasii pe care ii urmezi?

"cleaner ul are substante de patrund in plasticul tips ului( e ca si cum ar crea portiuni cu rezistenta ff slaba care la soc crapa ), si l inmoaie. sterge un tips cu cleaner,primer acetona sau asa ceva si vezi ce iese" surprins

Din cunostintele mele un cleaner e normal sa contina doar anumite tipuri de alcool si, eventual, parfumuri si pigmenti de culoare. Existal, dupa cum am vazut aici pe forum - study - unele firme care comercializeaza cleaner ce contine acetona, care da, ar afecta tipsul, dar aici nu vorbim despre asta, ci vorbeam despre situatia lui Kitty, care este o situatie aparte. Ea ne-a cerut sfatul in cazul ei.

"din moment ce am matuit tips ul nu ating cu degetele suprafata unghiilor deci nu au urme de grasime,nu am ce degresa." Dar noi nu spunem aici ca ar trebui sa stergi cu cleaner unghiile dupa ce le matuiesti. Insa, Kitty a stat o perioada doar cu tipsurile, fara sa aiba nici macar un strat de gel si atunci nu este normal sa isi continue pasii fara sa degreseze SI APOI sa matuiasca din nou unghia usor.

Sper ca ai inteles punctul meu de vedere si te rog mult ca pe viitor, in momentul in care raspunzi la un subiect, sa o faci cat mai complet, ca sa inteleaga fetele. Very Happy
Sus In jos
https://www.facebook.com/coralia.nails
Kitty

Kitty


Numarul mesajelor : 10
Data de inscriere : 16/02/2010
Localizare : Timisoara

Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyLun 22 Feb - 15:22

multumesc mult pentru sfaturi.
mi-au iesit foarte frumos unghiutele.
Sus In jos
nefeli

nefeli


Numarul mesajelor : 18
Data de inscriere : 21/02/2010
Varsta : 44
Localizare : grecia

Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyLun 22 Feb - 16:16

Wow!!!..probabil am probleme de exprimare..mari rau:P nu cred ca am raspuns cu aroganta sau sa dau peste nas cuiva..daca asta se intelege imi pare rau.o sa mi steg posturile (de pot) de nu sa o faca altcineva si eu ma ocup de restul.
pe rand: da nu am scris ca matuiesc unghia naturala(stiu sigur ca am scris pe undeva dar nu mi amitesc acum unde)- mea culpa ,ma grabeam,din moment ce specific ca o periez e clar ca am" mancat" in scris o faza inrosit .
Cum degresez eu tips ul? Aici pun si eu o intrebare retorica: cand aplicam tips pe unghii atingem cu degetele suprafata lor? da..in continuare matuim suprafata cu pila .corect? stiu ca multe fete sterg cu cleaner toata suprafata unghiei(naturala +tip) de aia am zis ca e ok sa treaca doar cu un buffer peste unghiile false,din moment ce stiu(din training si experienta) ca primerul, cleaner .etc. NU se aplica pe tips,indiferent de sistem .nu cred ca se apuca de treaba cu ele pline de grasime,crema de maini etc.cel mult se spala cu sapun.
pregatirea unghiei naturale inainte de tip(pentru mine): - antiseptic spray pe mainile clientei si ale mele.dat forma unghiei(ovala sa se potriveasca perfect tip)
-gel ptr inmuierea pielitelor(2min),impins cu pusher si curatat de jur imprejur cu chiureta.
- clienta spala maini bine dupa cu apa calduta
-cu e file si cu bit roz(nu metalic) ridic ce a ramas din pielita lipita pe suprafata unghiei(sti ca raman pieliti moarte de cresc sub eponichioum pe suprafata unghiei,de astea zic).TAI tot ce nu e tesut viu,nu ating nimic ce ar putea provoca rani.
-cu pila de 240 grit matuiesc suprafata unghiei-nu o pilesc sa o subtiez
- periez praful bine nu sterg cu cleaner decat dupa ce aplic tip si numai pe unghia naturala

cleanerul are alcool in el sau derivati care in mod normal au datoria de a indeparta urme de apa si uleiuri prin evaporare,patrunde in suprafata unghiei naturale.la fel patrunde si in cea a tips ului,si evident se evapora dupa.incerc sa explic ca poate slabi elasticitatea si rezistenta tips ului,exista explicatie elaborata data de grand master al CND dar nu cred ca ar da cineva importanta:)
Pentru a ajuta pe cele ce vor sa invete sau doar ca schimb de idei si pentru a nu fi gresit informate de cineva atat de" eronat "ca mine ,nu am vazut un post oficial despre pregatirea corecta a unghiilor ,despre ce tipuri de pile exista(grit) si la cum le folosim,despre situatiile in care folosim forme sau unghii false.ce tipuri de unghii false exista -ce si cand folosim.Cum se pileste corect un tip si multe altelele.(ptr prima data sunt oleaca ironica)

Cred ca am raspuns la intrebarile tale.Acum: pe forum am citit destule "perle"la care nu am vazut vre un post cu "dedicatie" de genul asta.,evident toti suntem aici pentru a invata ceva nou,a face schimb de idei si opini.Cel putin asa cred eu..nu m am inscris sa dau lectii,ci sa invat ceva nou,evident am invatat silent .Ma opresc aici ..sincer mi a lasat un gust tare amar "experienta" de a posta pe forum.
Sus In jos
gabriela89

gabriela89


Numarul mesajelor : 229
Data de inscriere : 05/02/2010
Varsta : 34
Localizare : Arad

Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyMier 24 Feb - 12:23

Ceau! Am o intrebare... ce parere aveti despre extensii din gel? Sunt bune? Rezista la fel de mult si sunt la fel de tari ca si unghiile false? Eu nu am facut inca, dar nu stiu de ce cred k sunt mai ok decat unghiile false...

Si inca ceva... Azi a venit o fata la mine care a mers la o alta manichiurista si acum are unghiile f subtiri si exfoliate... Am uitat sa mentionez k nu mai are gel de vreo 1-2 saptamani;nu mai stiu exact... Si a venit la mine ca sa ii pun gel. Dar i-am recomandat sa faca un tratament cu calciu mai intai, macar pentru 2 saptamani, pentru a-si mai intari unghiutele. Si as vrea sa stiu k gel ii pot pune imediat ce termina tratamentul? Sau trebuie sa faca o pauza mai intai? Sper k am explicat destul de bine si sa ma intelegeti Smile)
flower
Sus In jos
newnailsbrasov

newnailsbrasov


Numarul mesajelor : 211
Data de inscriere : 01/02/2010
Varsta : 41
Localizare : Brasov

Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyMier 24 Feb - 13:52

Eu as recomanda sa le lasa mai mult decat 2 saptamani, daca se face pauza, e bine sa faci 2-4 luni, ca se revina unghiile la normal, daca sunt foarte subtiri dupa gel. 2 saptamani nu o ajuta prea mult, mai bine nu faci deloc pauza, decat asa putin.
Sus In jos
Admin_Coralia

Admin_Coralia


Numarul mesajelor : 684
Data de inscriere : 31/12/1969
Varsta : 37
Localizare : BUCURESTI

Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyMier 24 Feb - 14:00

gabriela89 a scris:
Ceau! Am o intrebare... ce parere aveti despre extensii din gel? Sunt bune? Rezista la fel de mult si sunt la fel de tari ca si unghiile false? Eu nu am facut inca, dar nu stiu de ce cred k sunt mai ok decat unghiile false...

Si inca ceva... Azi a venit o fata la mine care a mers la o alta manichiurista si acum are unghiile f subtiri si exfoliate... Am uitat sa mentionez k nu mai are gel de vreo 1-2 saptamani;nu mai stiu exact... Si a venit la mine ca sa ii pun gel. Dar i-am recomandat sa faca un tratament cu calciu mai intai, macar pentru 2 saptamani, pentru a-si mai intari unghiutele. Si as vrea sa stiu k gel ii pot pune imediat ce termina tratamentul? Sau trebuie sa faca o pauza mai intai? Sper k am explicat destul de bine si sa ma intelegeti Smile)
flower

Buna gabriela89 Mie imi plac foarte mult extensiile cu ge. Dupa parerea mea, sunt chiar mai rezistente decat unghiile false. Acest lucru se intampla bineinteles, daca sunt aplicate corect.

Ideea ta de a face un tratament cu calciu este foarte buna, dar perioada de 2 saptamani nu cred ca este chiar de ajuns. Adica, daca unghia ii este distrusa in totalitate ar trebui sa ii pui dupa ce aceasta s-a regenerat complet. Intre timp ea poate sa vina la tine si sa ii aplici tratamentul cu calciu, sau sa isi cumpere singura o sticluta. Eu le recomand fetelor sa vina la mine, pt ca asa vad si care este starea unghiilor.

Vad ca intre timp a postat si Iryna mesaj cu un raspuns. Sunt complet de acord cu ea. 2 saptamani nu o ajuta, pt ca unghia este inca subtire. Oricum daca este prea subtire, nici nu ii rezista gelul pine.
Sus In jos
https://www.facebook.com/coralia.nails
unghiifalseploiesti

unghiifalseploiesti


Numarul mesajelor : 127
Data de inscriere : 15/02/2010
Varsta : 37
Localizare : Ploiesti

Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyMier 24 Feb - 14:12

Hello, am postat si eu un topic despre Tratamente unghii naturale...
Coralia, cand ai timp ma poti ajuta cu niste raspunsuri? Ma bazez pe tine si celelalte fete cu experienta Smile
Pupicei si o seara buna!
Sus In jos
http://www.unghii-false-ploiesti.ro
Admin_Coralia

Admin_Coralia


Numarul mesajelor : 684
Data de inscriere : 31/12/1969
Varsta : 37
Localizare : BUCURESTI

Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyMier 24 Feb - 14:19

unghiifalseploiesti a scris:
Hello, am postat si eu un topic despre Tratamente unghii naturale...
Coralia, cand ai timp ma poti ajuta cu niste raspunsuri? Ma bazez pe tine si celelalte fete cu experienta Smile
Pupicei si o seara buna!

Nu am niciodata timp Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 762414 Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 367446 Glumesc... Pai acesta este motivul forumului. Intr-adevar nu am avut vreme in ultimele zile, dar asta a fost pt ca am fost la cursul Tiger Nails la Bucuresti. Am apucat atunci sa raspund doar la 2-3 fete. Am foarte mult de recuperat, dar vad ca v-ati descurcat si fara mine Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 872586

Spune-ne te rog care iti sunt intrebarile. Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Icon_flower
Sus In jos
https://www.facebook.com/coralia.nails
gabriela89

gabriela89


Numarul mesajelor : 229
Data de inscriere : 05/02/2010
Varsta : 34
Localizare : Arad

Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyMier 24 Feb - 22:44

Admin_Coralia a scris:
gabriela89 a scris:
Ceau! Am o intrebare... ce parere aveti despre extensii din gel? Sunt bune? Rezista la fel de mult si sunt la fel de tari ca si unghiile false? Eu nu am facut inca, dar nu stiu de ce cred k sunt mai ok decat unghiile false...

Si inca ceva... Azi a venit o fata la mine care a mers la o alta manichiurista si acum are unghiile f subtiri si exfoliate... Am uitat sa mentionez k nu mai are gel de vreo 1-2 saptamani;nu mai stiu exact... Si a venit la mine ca sa ii pun gel. Dar i-am recomandat sa faca un tratament cu calciu mai intai, macar pentru 2 saptamani, pentru a-si mai intari unghiutele. Si as vrea sa stiu k gel ii pot pune imediat ce termina tratamentul? Sau trebuie sa faca o pauza mai intai? Sper k am explicat destul de bine si sa ma intelegeti Smile)
flower

Buna gabriela89 Mie imi plac foarte mult extensiile cu ge. Dupa parerea mea, sunt chiar mai rezistente decat unghiile false. Acest lucru se intampla bineinteles, daca sunt aplicate corect.

Ideea ta de a face un tratament cu calciu este foarte buna, dar perioada de 2 saptamani nu cred ca este chiar de ajuns. Adica, daca unghia ii este distrusa in totalitate ar trebui sa ii pui dupa ce aceasta s-a regenerat complet. Intre timp ea poate sa vina la tine si sa ii aplici tratamentul cu calciu, sau sa isi cumpere singura o sticluta. Eu le recomand fetelor sa vina la mine, pt ca asa vad si care este starea unghiilor.

Vad ca intre timp a postat si Iryna mesaj cu un raspuns. Sunt complet de acord cu ea. 2 saptamani nu o ajuta, pt ca unghia este inca subtire. Oricum daca este prea subtire, nici nu ii rezista gelul pine.


Da, stiu k ar trebui mai multe saptamani, dar ea vrea sa aiba unghii mari si frumoase pentru sarbatori. Nu vrea unghii false, nu vrea extensii... I-am dat ei sticluta sa se faca, si i-am zis sa revina dupa fiecare saptamana sa vad cum sta treaaba... Si daca nu sunt destul tari, o mai las! Numai sa fie ea de acord Smile) K poate eu ii recomand inca tratament si ea merge la alta, crezand k nu vreau sa o fac... lol!

Si acum sa trec la extensii: Am vazut cat de cat cum se aplica... As incerca intai pe mine Smile) Numai ca nu stiu ce geluri sunt bune ptr asta... Cele de janet? Sau crystal? sau juliana? Apropo....cei de la crystal nails nu au gel alb ptr french? K m-am tot uitat pe site-ul lor si nu am gasit confuz

Multumesc mult pentru mesaje, feletor... flower O zi buna!
Sus In jos
Beky

Beky


Numarul mesajelor : 513
Data de inscriere : 09/06/2009
Varsta : 34
Localizare : Brasov

Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyMier 24 Feb - 23:12

Am si eu o intrebare: zicea Coralia ca extensiile sunt chiar mai rezistente. Stau sa ma gandesc de ce? Adica eu cred ca ambele sunt la fel de rezistente daca sunt aplicate corect.
Sus In jos
http://andrenails.blogspot.com/
elkana30

elkana30


Numarul mesajelor : 173
Data de inscriere : 14/02/2010
Varsta : 44
Localizare : Brasov

Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyJoi 25 Feb - 3:50

In legatura cu subiectul despre extensii cu gel.. Smile
Eu lucrez cu extensii cu gel ,de aproape 4 ani ,si sint foarte incintata de aceasta metoda.
Sa va explic si de ce... Laughing
Cind lucram cu tipsuri,se mai intimpla sa cada unghiile,din diferite cauze,aefr intre tips si unghie,sau lovituri,socuri termale...etc
Iar cind se intimpla se intimpla sa cada tipsul smulgea si din unghie straturi multe,si arata unghia saraca Sad :-s oh
Si mai este si faptul ca lipesti tipsul...acel lipici este destul de agresiv cu unghia... nerabdator/emotionat
La extensii poti repara mult mai usor unghia daca se intimpla cumva sa se rupa ,sau sa crape un colt,sau orice altceva... oftat
Eu personal lucrez cu gelurile de la Janet,anul trecut in iarna au introdus si gel special pentru extensii,si eu sint multumita de el.
Si sa stii,ca daca intradevar le aplici cum trebuie rezista mai bine decit tipsurile indragostit (o spun din propia experienta).
Sper sa te fi lamurit un pik,Gabriela 89.
Sus In jos
Beky

Beky


Numarul mesajelor : 513
Data de inscriere : 09/06/2009
Varsta : 34
Localizare : Brasov

Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyJoi 25 Feb - 4:06

Mie nu mi se intampla ce ai zis ca ti s-a intamplat tie, sa cada tipsul? Din senin? Nu.
Nu cred ca nu ar rezista mai putin decat extensiile la lovituri, socuri si ce spui tu.
Aer nu intra daca le aplici corect, deci ... nu m-ai lamurit Very Happy
Sus In jos
http://andrenails.blogspot.com/
elkana30

elkana30


Numarul mesajelor : 173
Data de inscriere : 14/02/2010
Varsta : 44
Localizare : Brasov

Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyJoi 25 Feb - 4:36

Bine nu zic ca se intimpla din cauza mea... Very Happy
am avut parte de cliente tare neastimparate Laughing
se izbeau,se loveau...
ce mai...
cum zicea coralia,sint mai rezistente,poate si din cauza ca gelurile sint special concepute pentru extensii,deci mult mai rezistente,decit gelurile cu care se umple. Smile
eu cu extensii am reusit sa fac unghii mult mai subtire decit cu tipsuri(tin sa precizez ca acuma 5 ani cind lucram cu tipsuri nu existau geluri performante ca si acuma),gelurile le aveam din germania... Mad ...foarte proaste... nu vreau sa aud
trebuia sa pun 5straturi :'':
oricum cu tipsuri cind pocnea unghia (din lovituri),unghia naturala arata mult mai rau dedesubt
,fata de cum arata unghia pleznita cu extensie. zambet larg
deci in concluzie...unghia naturala nu este asa afectata... yeee!
Sus In jos
Admin_Coralia

Admin_Coralia


Numarul mesajelor : 684
Data de inscriere : 31/12/1969
Varsta : 37
Localizare : BUCURESTI

Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyJoi 25 Feb - 6:29

Beky a scris:
Mie nu mi se intampla ce ai zis ca ti s-a intamplat tie, sa cada tipsul? Din senin? Nu.
Nu cred ca nu ar rezista mai putin decat extensiile la lovituri, socuri si ce spui tu.
Aer nu intra daca le aplici corect, deci ... nu m-ai lamurit Very Happy

Sigur ca Elkana zicea de cliente care nu stau cuminti si isi baga mainile pe unde pot. Am si eu cliente din astea Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 976605 E greu cu ele cand isi mai prind mainile pe la usi si chestii de genul asta.

Parerea mea este ca rezista mai bine. Am facut de exemplu o extensie cu Juliana de aproape 2 cm si gelul rezista excelent.... exact cum zici si tu- asta in cazul in care sunt aplicate corect. Bine, si tipsurile rezista ok. Ideea este ca la tipsuri se mai poate intampla sa si crape. Eu am patit. Daca tipsurile nu sunt facute dintr-un plastic superior calitativ si clienta isi prinde unghiile pe la usa se intampla sa se crape. Ei, cu extensiile nu ai aceasta problema. Eu iti recomand sa incerci. Ai sa simti diferenta.

Eu de exemplu mi-am prins o unghie construita la ventilatorul de la aspirator si nu am patit ABSOLUT NIMIC Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 264362

Cred ca ar fii super sa incerci si sa vezi cum te simti cu ele si sa ne spui si noua. Ce zici? Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Icon_flower
Sus In jos
https://www.facebook.com/coralia.nails
Admin_Coralia

Admin_Coralia


Numarul mesajelor : 684
Data de inscriere : 31/12/1969
Varsta : 37
Localizare : BUCURESTI

Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyJoi 25 Feb - 6:41

gabriela89 a scris:
Admin_Coralia a scris:
gabriela89 a scris:
Ceau! Am o intrebare... ce parere aveti despre extensii din gel? Sunt bune? Rezista la fel de mult si sunt la fel de tari ca si unghiile false? Eu nu am facut inca, dar nu stiu de ce cred k sunt mai ok decat unghiile false...

Si inca ceva... Azi a venit o fata la mine care a mers la o alta manichiurista si acum are unghiile f subtiri si exfoliate... Am uitat sa mentionez k nu mai are gel de vreo 1-2 saptamani;nu mai stiu exact... Si a venit la mine ca sa ii pun gel. Dar i-am recomandat sa faca un tratament cu calciu mai intai, macar pentru 2 saptamani, pentru a-si mai intari unghiutele. Si as vrea sa stiu k gel ii pot pune imediat ce termina tratamentul? Sau trebuie sa faca o pauza mai intai? Sper k am explicat destul de bine si sa ma intelegeti Smile)
flower

Buna gabriela89 Mie imi plac foarte mult extensiile cu ge. Dupa parerea mea, sunt chiar mai rezistente decat unghiile false. Acest lucru se intampla bineinteles, daca sunt aplicate corect.

Ideea ta de a face un tratament cu calciu este foarte buna, dar perioada de 2 saptamani nu cred ca este chiar de ajuns. Adica, daca unghia ii este distrusa in totalitate ar trebui sa ii pui dupa ce aceasta s-a regenerat complet. Intre timp ea poate sa vina la tine si sa ii aplici tratamentul cu calciu, sau sa isi cumpere singura o sticluta. Eu le recomand fetelor sa vina la mine, pt ca asa vad si care este starea unghiilor.

Vad ca intre timp a postat si Iryna mesaj cu un raspuns. Sunt complet de acord cu ea. 2 saptamani nu o ajuta, pt ca unghia este inca subtire. Oricum daca este prea subtire, nici nu ii rezista gelul pine.


Da, stiu k ar trebui mai multe saptamani, dar ea vrea sa aiba unghii mari si frumoase pentru sarbatori. Nu vrea unghii false, nu vrea extensii... I-am dat ei sticluta sa se faca, si i-am zis sa revina dupa fiecare saptamana sa vad cum sta treaaba... Si daca nu sunt destul tari, o mai las! Numai sa fie ea de acord Smile) K poate eu ii recomand inca tratament si ea merge la alta, crezand k nu vreau sa o fac... lol!

Si acum sa trec la extensii: Am vazut cat de cat cum se aplica... As incerca intai pe mine Smile) Numai ca nu stiu ce geluri sunt bune ptr asta... Cele de janet? Sau crystal? sau juliana? Apropo....cei de la crystal nails nu au gel alb ptr french? K m-am tot uitat pe site-ul lor si nu am gasit confuz

Multumesc mult pentru mesaje, feletor... flower O zi buna!

Trebuie sa ii explici ca are de ales: vrea unghii rezistente, pe care sa isi mai poata pune gel, sau vrea unghii mari de sarbatori. Cred ca trebuie sa ii explici exact ce se intampla. Eu am avut si o prietena ce isi facea la un salon (cu fitze) unghiile, iar din cauza ca i le-a pilit prea mult a facut alergie la gel. Nu si-a mai pus de un an unghii pt ca nu le mai suporta Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Icon_rolleyes

Eu iti recomand sa incerci prima data pe tine. Eu asa fac cu orice lucru nou pe care il folosesc.

Nu am incercat sa fac extensii cu Janet, dar an incercat cu Juliana si cu Crystal si sunt foarte bune.

Gelurile french de la Crystal sunt de 2 tipuri: extreme white builder gel si mega white film gel. Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Icon_flower
Sus In jos
https://www.facebook.com/coralia.nails
gabriela89

gabriela89


Numarul mesajelor : 229
Data de inscriere : 05/02/2010
Varsta : 34
Localizare : Arad

Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyJoi 25 Feb - 7:00

Si eu incerc pe mine intai toate "nebuniile" Smile) Si abia astept sa incerc constructiile; sper sa imi iasa si sa fiu si eu multumita...Sunt de acord cu voi: dupa ce pica un tips e cam urata unghia sub si lipiciul ala cred k e destul de "tare" pentru unghii Smile
Imi place k voi si incurajati fetele in diverse chestii Smile
Numai k am o nelamurire... Dupa aplicarea sablonului, gelul pentru extensii se pune DOAR pe varful unghiei sau pe toata unghia, dar mai gros la varf? K asta nu stiu exact si prefer sa va intreb, decat sa gresesc Very Happy
Dupa ce incerc, va anunt si pe voi Very Happy
Coralia, m-am uitat pe site-ul de la crystal si nu gasesc gelul pentru extensii... La toate scrie "constructie", dar nu-mi dau seama daca se refera la gel de constructie normal sau gel pentru extensii ... Imi scrii tu denumirea, te rog?

O zi buna in continuare flower
Sus In jos
Beky

Beky


Numarul mesajelor : 513
Data de inscriere : 09/06/2009
Varsta : 34
Localizare : Brasov

Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyJoi 25 Feb - 11:32

Admin_Coralia a scris:
Beky a scris:
Mie nu mi se intampla ce ai zis ca ti s-a intamplat tie, sa cada tipsul? Din senin? Nu.
Nu cred ca nu ar rezista mai putin decat extensiile la lovituri, socuri si ce spui tu.
Aer nu intra daca le aplici corect, deci ... nu m-ai lamurit Very Happy

Sigur ca Elkana zicea de cliente care nu stau cuminti si isi baga mainile pe unde pot. Am si eu cliente din astea Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 976605 E greu cu ele cand isi mai prind mainile pe la usi si chestii de genul asta.

Parerea mea este ca rezista mai bine. Am facut de exemplu o extensie cu Juliana de aproape 2 cm si gelul rezista excelent.... exact cum zici si tu- asta in cazul in care sunt aplicate corect. Bine, si tipsurile rezista ok. Ideea este ca la tipsuri se mai poate intampla sa si crape. Eu am patit. Daca tipsurile nu sunt facute dintr-un plastic superior calitativ si clienta isi prinde unghiile pe la usa se intampla sa se crape. Ei, cu extensiile nu ai aceasta problema. Eu iti recomand sa incerci. Ai sa simti diferenta.

Eu de exemplu mi-am prins o unghie construita la ventilatorul de la aspirator si nu am patit ABSOLUT NIMIC Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 264362

Cred ca ar fii super sa incerci si sa vezi cum te simti cu ele si sa ne spui si noua. Ce zici? Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Icon_flower


Eu as incerca ... dar la extensii sincer nu prea ma pricep. La curs doar tipsuri "ne-a invatat". Dar macar stiu pasii cat de cat, la extensii sunt cam varzica Very Happy.

Am mai facut si extensii, dar cu sabloane refolosibile si si asa cu chinuri Very Happy poate incerc....diferenta la modul de a pune cam care ar fi?

Apropo: pentru prima oara in viata mea de manichiurista, mi-a zburat o unghie (tips)
Fac dansuri si partenerul meu, care mi-e si prieten, incerca o figura noua de m-au luat dracii cu tot cu unghii Very Happy Very Happy Very Happy
Sus In jos
http://andrenails.blogspot.com/
Admin_Coralia

Admin_Coralia


Numarul mesajelor : 684
Data de inscriere : 31/12/1969
Varsta : 37
Localizare : BUCURESTI

Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyJoi 25 Feb - 14:53

Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 1730 Imi pare rau pt unghiutele tale.

In legatura cu extensiile, Am incercat si eu cu sabloane refolosibile Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 805857 dar au iesit total aiurea. Incearca sa folosesti si sabloane de unica folosinta.

Zilele acestea voi face un step-by-step cu constructia de unghii cu gel. Am sa explic acolo toti pasii. Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Icon_wink

Nu inteleg treaba asta cu "ne-a invatat". Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 563220 Adica voi ati dat niste bani degeaba? Doar asa de ochi frumosi? Eu le-as fi spus profesorilor sa isi faca meseria. Adica pt aia sunt acolo, sa ma invete, iar daca ei nu fac asa ceva mi se pare ca doar profita de pe urma cursantilor.

Eu nu pot sa inteleg acest lucru. Adica eu, numai ce am venit de la Bucuresti de la cursul organizat de Tiger Nails, unde nu exista sa plecam fara sa invatam sa facem ceea ce trebuia sa facem in ziua respectiva. Adica, mie acestia mi se par profesori adevarati cu simtul raspunderii. Apropo, o sa postez pe forum poze de la curs Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 872586
Sus In jos
https://www.facebook.com/coralia.nails
Moderator_iulia_vero

Moderator_iulia_vero


Numarul mesajelor : 354
Data de inscriere : 10/12/2009
Varsta : 37

Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyJoi 25 Feb - 22:14

Asa asa Coralia pune poze, nu te baza pe mine ca eu de zapacita ce sunt am uitat aparatul la Bucuresti si mai dureaza pana ce il primesc.
Sus In jos
Beky

Beky


Numarul mesajelor : 513
Data de inscriere : 09/06/2009
Varsta : 34
Localizare : Brasov

Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyJoi 25 Feb - 23:38

Admin_Coralia a scris:
Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 1730 Imi pare rau pt unghiutele tale.

In legatura cu extensiile, Am incercat si eu cu sabloane refolosibile Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 805857 dar au iesit total aiurea. Incearca sa folosesti si sabloane de unica folosinta.

Zilele acestea voi face un step-by-step cu constructia de unghii cu gel. Am sa explic acolo toti pasii. Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Icon_wink

Nu inteleg treaba asta cu "ne-a invatat". Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 563220 Adica voi ati dat niste bani degeaba? Doar asa de ochi frumosi? Eu le-as fi spus profesorilor sa isi faca meseria. Adica pt aia sunt acolo, sa ma invete, iar daca ei nu fac asa ceva mi se pare ca doar profita de pe urma cursantilor.

Eu nu pot sa inteleg acest lucru. Adica eu, numai ce am venit de la Bucuresti de la cursul organizat de Tiger Nails, unde nu exista sa plecam fara sa invatam sa facem ceea ce trebuia sa facem in ziua respectiva. Adica, mie acestia mi se par profesori adevarati cu simtul raspunderii. Apropo, o sa postez pe forum poze de la curs Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 872586



Stii Coralia, pe atunci nu stiam nimic despre unghii. Cursul in sine a durat 3 luni.

Am facut cateva ore bunne (parca 180) de teorie. Ce inseamna teorie? Dictat si copiat!
Apoi a urmat inca o luna de manichiura clasica unde ne punea sa taiem cuticulele.
Apoi inca ceva timp cu pedichiura clasica, unde faceam acelas lucru (si ne mai arata ea cum sa dam cu razorul pe calcai- tin sa mentionez ca facea ea, dar nu zicea ce si cum sa tinem in mana ala sau asa). Daca ziceai ca nu iti iese, venea, iti lua locu 2 minute, facea ea sa vedem ca la ea merge si atat.
Si au urmat inca vreo 2 saptamani de unghii false din care in prima zi a venit, ne-a aratat cum se pune o unghie, apoi am urmat noi.

Cursul se desfasura de 3 ori pe sapt cate 3 ore. Din care ea (nu glumesc) statea maxim 30 minute cu noi pe zi.

Apai la unghii false ai intrebari, nu-ti iese, nu poti pleca asa sa lasi cursantul singur acolo ...
Imi facuse mie una din colege unghiile si a doua zi erau cu aer, ne-am dus sa intrebam de ce, la care ea a raspuns simplu "din mai multe motive" . Dar pe care ea nu le cunoastea, evident, pentru ca nu a stat langa noi sa vada cum se lucra.

Dupa fiecare runda de unghii pe care o faceam (cu produsele mele, ca dupa 2 zile se terminasera ale lor, cu toate ca pretul includea si produsele) venea la sfarsit si dadea din cap ca sunt bine puse. Cum sa fie bine??? Adica clar mai erau de zis ... nu le faceam perfecte, dar ea nu, nu zicea nimic niciodata.


Sa nu mai vorbesc de examen....
Acum ca tot am inceput am sa si termin ca m-am enervat iar Shocked
A venit cu o domnita, care ea trebuia sa ne dea notele si astea...
Prima parte de teorie cu intrebari de care habar nu aveam si nu auzisem in viata mea gen: din ce material este facut nush ce produs ...
La partea practica ne-a dat sa facem o manichiura clasica (taiat cuticule). Iar modelul adus de noi (ca eram doua fete la un model) nu isi taia cuticulele si ne-a certat ca de ce nu am adus un model cu cuticule. Apoi sa punem la degetul mic o unghie cu tips si acryl.

Ce mi s-a parut ciudat este ca venea acea doamna ,se uita la ce am lucrat, dar nu scria pe ceva rezultatul cu numele noastre. Doar nu avea sa ne tina minte pe toate.

Asa ca ce mi-am zis.... la pedichiura nu o chem sa vada, cu gandul ca vine ea. Ca doar asa se examineaza nu???

Bineinteles nu a venit iar eu m-am ales cu o nota din BURTA.

Si dupa ce am stat acolo de dimineata pana la vreo 4 dupa masa, am scapat de minunata scoala Christine Valmy.

Ca sa fie ziua incheiata, o cursanta (care o ducea pe profesoara acasa cu masina si care se punea bine pe langa ea) a venit cu minunata idee sa dam bani sa-i luam de ramas bun un lantisor de aur! Pentru ce sa dau atatia bani? Pentru cineva care si-a batut joc de noi?


Mai am ceva sa mentionez. Eu mereu la lucrarile de verificare (ne mai dadea si asa ceva din cand in cand si la teorie si la practica) am avut numai 10.

Sunt foarte foarte trista si de aceea mi-e frica sa aleg o alta scoala, un alt curs ...
Sus In jos
http://andrenails.blogspot.com/
aurita87

aurita87


Numarul mesajelor : 282
Data de inscriere : 16/10/2009
Varsta : 36
Localizare : BUCURESTI

Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyVin 26 Feb - 0:46

becky, insa daca ai facut cursurile in buc, presupun k le-ai facut cu Dna Lili, nu ? sincer noua nu ne-a facut asa.. sa plece d la ore etc... din pctul asta d vedere cu noi a fost oke.. si a avut preferate printre cursante, ieseau in weekend impreuna , mergeau toata ziua la fumat... Smile)
eu nu fumez si din aceasta cauza eu imi 'pierdeam' timpul lucrand la scoala... si cu toate aceastea eu am luat 10 la examen,(si ink o fata, care deasemenea lucra mult) celelalte cu care iesea profa nu... Razz
Sus In jos
Beky

Beky


Numarul mesajelor : 513
Data de inscriere : 09/06/2009
Varsta : 34
Localizare : Brasov

Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyVin 26 Feb - 1:53

Sunt din Brasov si am facut cursul in Brasov si vorbeam strict de aceasta scoala. La voi poate a fost okey ... norocul vostru Smile
Sus In jos
http://andrenails.blogspot.com/
aurita87

aurita87


Numarul mesajelor : 282
Data de inscriere : 16/10/2009
Varsta : 36
Localizare : BUCURESTI

Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyVin 26 Feb - 2:19

a, nu, stai linistita k nu a fost kiar asa oke Smile) pt k nici eu nu am invatzat mare lucru, cu toata silinta mea;) dar ma miram , pt k profa noastra tinea la program :D
Sus In jos
Beky

Beky


Numarul mesajelor : 513
Data de inscriere : 09/06/2009
Varsta : 34
Localizare : Brasov

Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyVin 26 Feb - 2:35

^ Da si a noastra. Tinea sa fim acolo la ora respectiva, dar ea nu statea cu noi :D
Sus In jos
http://andrenails.blogspot.com/
Moon

Moon


Numarul mesajelor : 22
Data de inscriere : 29/01/2010
Varsta : 34
Localizare : Constanta

Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyVin 26 Feb - 13:41

am cumparat o ghilotina noua si am incercat-o pe niste tipsuri si am observat ca la varf unele tipsuri au niste mici fisuri, se vede ca si cum ar fi zgariate . In schimb altele nu au nimic. Toate tipsurile sunt din acelasi set , sa fi facut eu ceva gresit ?
Sus In jos
Moderator_TigerNails

Moderator_TigerNails


Numarul mesajelor : 637
Data de inscriere : 21/06/2009
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti

Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyVin 26 Feb - 16:09

Moon a scris:
am cumparat o ghilotina noua si am incercat-o pe niste tipsuri si am observat ca la varf unele tipsuri au niste mici fisuri, se vede ca si cum ar fi zgariate . In schimb altele nu au nimic. Toate tipsurile sunt din acelasi set , sa fi facut eu ceva gresit ?

Unele tipsuri au niste mici fisuri dupa ce le tai cu ghilotina?
Daca da, atunci acele fisuri sunt un semn ca ghilotina nu e buna - nu taie bine.
Iti recomand sa iti iei alta. Acele fisuri se vor mari (dupa ce aplici gelul pe ele), in timp, de la socurile mai mici sau mai mari la care isi supune clienta unghiile. Si cand se maresc, gelul va crapa.
Mai este de mentionat chiar si aspectul neplacut al unghiilor, mai ales daca aplici peste tips un gel transparent. Ca sa nu mai spun de gelul french care, aplicat pe o suprafata cu crapaturi, cel mai sigur va crapa/prinde aer si el.
Sus In jos
http://www.tigernails.ro
ARIANA

ARIANA


Numarul mesajelor : 24
Data de inscriere : 27/02/2010

Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyDum 28 Feb - 10:20

Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 P25021016010001
Sus In jos
ARIANA

ARIANA


Numarul mesajelor : 24
Data de inscriere : 27/02/2010

Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyDum 28 Feb - 10:22

am reusit sa pun pozica:) multumesc pt ajutor.sper ca nu e o problema ca e asa mare:)
Sus In jos
ARIANA

ARIANA


Numarul mesajelor : 24
Data de inscriere : 27/02/2010

Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyDum 28 Feb - 10:26

Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 P06021017590002
Sus In jos
ARIANA

ARIANA


Numarul mesajelor : 24
Data de inscriere : 27/02/2010

Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 EmptyDum 28 Feb - 10:27

acum ca am invatat cum pot sa mai pun nu?nu e nici o problema?eu doar astept criticile. Smile
Sus In jos
Continut sponsorizat





Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 4 Empty

Sus In jos
 
Intrebari si raspunsuri
Sus 
Pagina 4 din 20Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 12 ... 20  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» intrebari si raspunsuri
» intrebari de ...incepator

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
***unghii tehnice*** :: intrebari frecvente-
Mergi direct la: