***unghii tehnice***
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
***unghii tehnice***

*Un forum pentru frumusetea si sanatatea unghiilor dumneavoastra*
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Detalii despre gel Logo_t12
Subiecte similare
Ultimele subiecte
» Oja semipermanenta
Detalii despre gel EmptyVin 7 Oct - 10:57 Scris de Di

» intrebari si raspunsuri
Detalii despre gel EmptyVin 17 Apr - 16:41 Scris de LenaPyaar

» se pot amesteca marcile de geluri???
Detalii despre gel EmptySam 10 Ian - 3:11 Scris de AdrianSimanski

» Incepatoare...sfaturi, pareri...va rog.
Detalii despre gel EmptyVin 16 Mai - 5:25 Scris de any_anca

» sfaturi pentru incepatori
Detalii despre gel EmptyVin 31 Ian - 4:39 Scris de vmarya

» dual system forms
Detalii despre gel EmptyMar 28 Ian - 8:48 Scris de sweet_yonutza

» Produse IBD
Detalii despre gel EmptyVin 13 Dec - 0:06 Scris de lar2412

» Poze cu unghiutze
Detalii despre gel EmptyLun 18 Noi - 23:23 Scris de nicolnail

» Sa facem cunostinta!
Detalii despre gel EmptyLun 18 Noi - 6:25 Scris de nicolnail

Facebook
Parteneri
forum gratuit
* * * * Detalii despre gel Logo_t12
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata

 

 Detalii despre gel

In jos 
+39
Oana_
wanna
aniela
p.teo04
Andreea2011brasov
shining_nails
Lilishor
creatza_0508
luminitache
woozy
Cerasela-Bianca
Andreea14
Ly
cuta
oanatanase
MaRiA_
utzuka
Guesswho
Moderator_iulia_vero
Admin_Coralia
Moon
cris_cris
Beky
mary bubu
felyfely24
aurita87
Maria D.
antonia_simpf
gabriela89
Anushka
iulia
roxybarbu
oana.marcu
nefeli
unghiifalseploiesti
ema_clau
Moderator_TigerNails
Elisza Nails
Monica
43 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
Monica




Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 11/02/2010

Detalii despre gel Empty
MesajSubiect: Detalii despre gel   Detalii despre gel EmptyJoi 11 Feb - 17:24

asi vrea si eu sa stiu cum influenteaza timpul de expunere la lampa.adica unele geluri se tin in lampa 3 minute,altele mai multe. ce se intampla daca ti gelul mai mult timp in lampa?
Sus In jos
Elisza Nails

Elisza Nails


Numarul mesajelor : 133
Data de inscriere : 10/02/2010
Varsta : 41
Localizare : Constanta

Detalii despre gel Empty
MesajSubiect: Re: Detalii despre gel   Detalii despre gel EmptyJoi 11 Feb - 23:36

Eu stiu ca unele geluri, de calitate slaba, se pot ingalbeni daca le tinem mai mult in lampa. Daca sunt "sterse" ,lipsite de stralucire atunci unghiile au fost tinute prea putin in lampa. In al doilea caz trebuie sa avem grija la alergii si micoze.
Sus In jos
http://www.eliszanails.ro
Monica




Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 11/02/2010

Detalii despre gel Empty
MesajSubiect: Re: Detalii despre gel   Detalii despre gel EmptyDum 14 Feb - 16:33

iti multumesc mult pt raspuns.eu intaresc primul strat de gel 4 minute si ma gandeam ca e pre mult.am patit sa fie sterse si daca tin prea mult in lampa.folosesc crystal nails care cred ca sunt bune
Sus In jos
Moderator_TigerNails

Moderator_TigerNails


Numarul mesajelor : 637
Data de inscriere : 21/06/2009
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti

Detalii despre gel Empty
MesajSubiect: Re: Detalii despre gel   Detalii despre gel EmptyDum 14 Feb - 17:14

Monica a scris:
iti multumesc mult pt raspuns.eu intaresc primul strat de gel 4 minute si ma gandeam ca e pre mult.am patit sa fie sterse si daca tin prea mult in lampa.folosesc crystal nails care cred ca sunt bune

Buna Monica! fac cu mana

Se poate ca gelul sa fie "sters" (matuit) si din cauza tuburilor UV. Exclamation Chiar daca tu tii fiecare strat in lampa atat cat trebuie, se poate ca tuburile UV sa nu mai fie bune si sa nu isi mai faca treaba asa cum trebuie. Cam de cat timp folosesti tuburile respective? Question
Tuburile UV au, in general, o durata de aproximativ 300 - 400 ore, dupa care ele nu mai intaresc gelul asa cum trebuie, sau chiar deloc. Se poate intampla insa, ca unele tuburi sa cedeze chiar si mai devreme, si altele mai tarziu.
Trebuie insa sa verifici si aspectul asta! Exclamation
Eu personal sunt sigura ca faptul ca le tii mai mult in lampa NU cauzeaza matuirea gelului! Unghiutele sunt zi de zi expuse razelor UV... deci asta ce ar insemna? Ca pe zi ce trece sa se matuiasca din ce in ce mai mult din cauza asta? No

Pup si o saptamana noua cat mai buna, flower

Tiger Nails
Sus In jos
http://www.tigernails.ro
Monica




Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 11/02/2010

Detalii despre gel Empty
MesajSubiect: Re: Detalii despre gel   Detalii despre gel EmptyLun 15 Feb - 9:29

Smile iti multumesc mult de tot pentru raspuns Smile

tuburile le-am schimbat acum vreo 3 luni.pe mine ma interesa daca de exemplu tin stratul de modelare 6 minute in loc de 4 are vreun fel de influenta la rezistenta?asta am vrut sa intreb.poate imi puteti spune care sunt timpii de lucru cu gel Detalii despre gel Icon_question
Sus In jos
ema_clau

ema_clau


Numarul mesajelor : 111
Data de inscriere : 13/02/2010
Varsta : 34
Localizare : arad

Detalii despre gel Empty
MesajSubiect: Re: Detalii despre gel   Detalii despre gel EmptyLun 15 Feb - 10:12

MONICA,


nu are nimik dak tii gelurile mai mult in lampa,nu are nici o influenta(cel putin ale mele nu au avut pana acuma)
eu chiar le tin mai multe minute mai ales gelul de sigilare
Si din cate stiu eu nu ai timpi de lucru pt k asta difera in functie de geluri
Sus In jos
unghiifalseploiesti

unghiifalseploiesti


Numarul mesajelor : 127
Data de inscriere : 15/02/2010
Varsta : 37
Localizare : Ploiesti

Detalii despre gel Empty
MesajSubiect: Re: Detalii despre gel   Detalii despre gel EmptyMar 16 Feb - 4:04

Buna fetelor!
Din cate stiu eu exista lampi de 9 w, 18 w, 36 w cu un tub, doua, respectiv patru. Poate sunt unele si mai puternice dar eu decat despre astea stiu.

In functie de tipul utilizat gelul se tine in lampa un nr mai mic sau mai mare de minute.

Lampa de 9 w cu un singur tub este pt persoanele incepatoare, care isi fac singure acasa unghiile, este cea mai mica si cea mai ieftina...

Dar daca utilizam lampa de 18 w gelul se tine 3-4 minute in lampa iar daca utilizam lampa de 36 w sunt necesare 2 minute pt ca gelul sa se intareasca pt ca aceasta lampa este mai puternica.

Va rog sa ma corectati daca gresesc !

Va pup! flower
Sus In jos
http://www.unghii-false-ploiesti.ro
Moderator_TigerNails

Moderator_TigerNails


Numarul mesajelor : 637
Data de inscriere : 21/06/2009
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti

Detalii despre gel Empty
MesajSubiect: Re: Detalii despre gel   Detalii despre gel EmptyMar 16 Feb - 5:05

unghiifalseploiesti a scris:
Buna fetelor!
Din cate stiu eu exista lampi de 9 w, 18 w, 36 w cu un tub, doua, respectiv patru. Poate sunt unele si mai puternice dar eu decat despre astea stiu.

In functie de tipul utilizat gelul se tine in lampa un nr mai mic sau mai mare de minute.

Lampa de 9 w cu un singur tub este pt persoanele incepatoare, care isi fac singure acasa unghiile, este cea mai mica si cea mai ieftina...

Dar daca utilizam lampa de 18 w gelul se tine 3-4 minute in lampa iar daca utilizam lampa de 36 w sunt necesare 2 minute pt ca gelul sa se intareasca pt ca aceasta lampa este mai puternica.

Va rog sa ma corectati daca gresesc !

Va pup! flower

Buna! fac cu mana

Exista lampi UV si cu mai mult de 4 tuburi, spre ex. cu 6 tuburi.
Ai dreptate cand spui ca, in functie de numarul de tuburi UV, tinem mai mult sau mai putin gelul in lampa. bravo! Dar nu este singurul lucru care influenteaza. Exclamation
Lampile cu un singur tub sunt in general mai ieftine decat cele cu mai multe tuburi insa nu neaparat! Noi, spre exemplu, avem una dintre lampile UV cu 4 tuburi (36W) mult mai ieftina decat cea cu un tub. Deci, pot exista si exceptii.. zambet larg
La gelurile Juliana Nails spre exemplu, sunt valabili timpii pe care i-ai mentionat tu, insa, din cate stiu eu, exista geluri de la alte firme pe care trebuie sa le tii chiar si sub o lampa de 36W (4 tuburi) cel putin 4 minute/ strat pentru ca altfel gelurile nu se intaresc cum trebuie.

Puuup! flower

Tiger Nails
Sus In jos
http://www.tigernails.ro
unghiifalseploiesti

unghiifalseploiesti


Numarul mesajelor : 127
Data de inscriere : 15/02/2010
Varsta : 37
Localizare : Ploiesti

Detalii despre gel Empty
MesajSubiect: Re: Detalii despre gel   Detalii despre gel EmptyMar 16 Feb - 10:19

Multumesc pt completari ! inrositzambet larg<:

Inca o completare : gelul colorat se tine un picut mai mult in lampa pt ca, din cauza pigmentilor, se usuca mai greu .

Pup, o seara buna ! I love you
Sus In jos
http://www.unghii-false-ploiesti.ro
nefeli

nefeli


Numarul mesajelor : 18
Data de inscriere : 21/02/2010
Varsta : 44
Localizare : grecia

Detalii despre gel Empty
MesajSubiect: Re: Detalii despre gel   Detalii despre gel EmptyDum 21 Feb - 13:02

fetele au completat cam tot ce e de spus despre lampi uv.as adauga doar ca lampa uv o cumparam impreuna cu sistemul gel .astfel stim sigur cat timp tinem gelul sa se polimerizeze,si cand e cazul sa schimbam tuburile .
Sus In jos
oana.marcu

oana.marcu


Numarul mesajelor : 59
Data de inscriere : 21/02/2010
Varsta : 38
Localizare : Constanta

Detalii despre gel Empty
MesajSubiect: Re: Detalii despre gel   Detalii despre gel EmptyDum 21 Feb - 13:25

nefeli a scris:
fetele au completat cam tot ce e de spus despre lampi uv.as adauga doar ca lampa uv o cumparam impreuna cu sistemul gel .astfel stim sigur cat timp tinem gelul sa se polimerizeze,si cand e cazul sa schimbam tuburile .

Nefeli dar lampa o poti cumpara si separat... nu numai in kit cu gelurile. Tineam sa mai precizez ca mai conteaza si grosimea stratului de gel... daca de ex timpul lui de uscare este de 4 min iar noi facem niste unghii ascutite cat tot sablonul sau chiar mai lungi... automat trebuiesc tinute mai multicel de 4 minute in lampa la stratul de grosime.
Cea mai buna metoda de verificare a becurilor lampii este sa luati un tips pe care sa aplicati gel de french in cantitate mai mare, sa il introduceti la lampa iar cand il scoateti sa il taiati cu edge cutter'ul... daca gelul crapa si este uscat complet la interior becurile sunt ok.
Tina are dreptate in privinta preturilor la lampi... ele variaza in functie de calitate (made in China,made in Germanu, etc.) nu in functie de becuri.
Si in ultimul rand... nu se intampla absolut nimic daca gelurile sunt tinute mia mult in lampa.
Exclamation
Sus In jos
http://www.unghiifalse.ro
nefeli

nefeli


Numarul mesajelor : 18
Data de inscriere : 21/02/2010
Varsta : 44
Localizare : grecia

Detalii despre gel Empty
MesajSubiect: Re: Detalii despre gel   Detalii despre gel EmptyDum 21 Feb - 13:36

bineinteles ca o poti lua si separat,dar o firma ce scoate un gel de calitate creeaza si lampa care il va polimeriza in timpul indicat pe instructiunile de folosire indiferent de grosimea stratului de gel. in cazul in care pui strat prea gros de gel clientele pot simti ca le arde (heat spike). si totusi nu e indicat sa le tii mai mult in lampa,dar fiecare lucreaza in ritmul lui:)
Sus In jos
oana.marcu

oana.marcu


Numarul mesajelor : 59
Data de inscriere : 21/02/2010
Varsta : 38
Localizare : Constanta

Detalii despre gel Empty
MesajSubiect: Re: Detalii despre gel   Detalii despre gel EmptyDum 21 Feb - 13:42

nefeli a scris:
bineinteles ca o poti lua si separat,dar o firma ce scoate un gel de calitate creeaza si lampa care il va polimeriza in timpul indicat pe instructiunile de folosire indiferent de grosimea stratului de gel. in cazul in care pui strat prea gros de gel clientele pot simti ca le arde (heat spike). si totusi nu e indicat sa le tii mai mult in lampa,dar fiecare lucreaza in ritmul lui:)

Dupa cum am spus mai sus... pui strat gros la unghii de lungimi mari... Smile Exista si geluri ce nu degaja caldura in momentul in care se usuca... deci nu simti mai nimic, eu asa ceva folosesc si am scapat de "tipetele" affraid clientelor...
Cel putin la gamele de geluri cu care am lucrat eu, chiar nu este nicio problema ca le tii mai mult... important este sa nu stea mai putin.
Sus In jos
http://www.unghiifalse.ro
nefeli

nefeli


Numarul mesajelor : 18
Data de inscriere : 21/02/2010
Varsta : 44
Localizare : grecia

Detalii despre gel Empty
MesajSubiect: Re: Detalii despre gel   Detalii despre gel EmptyDum 21 Feb - 13:50

Nu am sa insist .. Razz strat mai gros am doar in centrul unghiei,pentru rezistenta,indiferent de lungimea unghiilor,pe care incerc sa le fac cat mai subtiri la varf,nu ca pentru concurs dar totusi subtiri.
Sus In jos
oana.marcu

oana.marcu


Numarul mesajelor : 59
Data de inscriere : 21/02/2010
Varsta : 38
Localizare : Constanta

Detalii despre gel Empty
MesajSubiect: Re: Detalii despre gel   Detalii despre gel EmptyDum 21 Feb - 13:56

nefeli a scris:
Nu am sa insist .. Razz strat mai gros am doar in centrul unghiei,pentru rezistenta,indiferent de lungimea unghiilor,pe care incerc sa le fac cat mai subtiri la varf,nu ca pentru concurs dar totusi subtiri.

Asta era de la sine inteles nefeli ca stratul este gros la linia de stres, dar cum eu am dat exemplu o unghie ascutita, daca avem varful prea subtire aceste cedeaza destul de repde. Smile
Sus In jos
http://www.unghiifalse.ro
nefeli

nefeli


Numarul mesajelor : 18
Data de inscriere : 21/02/2010
Varsta : 44
Localizare : grecia

Detalii despre gel Empty
MesajSubiect: Re: Detalii despre gel   Detalii despre gel EmptyDum 21 Feb - 14:05

nu sunt atotstiutoare inrosit dar am vazut atatea unghii groase ,incat asta mi a venit in cap cand am citit strat gros de gel.sorry imbratisare . da la unghiile ascutie pun oleaca mai mult ,dar treptat (2 etape) .
Sus In jos
oana.marcu

oana.marcu


Numarul mesajelor : 59
Data de inscriere : 21/02/2010
Varsta : 38
Localizare : Constanta

Detalii despre gel Empty
MesajSubiect: Re: Detalii despre gel   Detalii despre gel EmptyDum 21 Feb - 14:14

Te inteleg perfect in privinta asta... si eu am o mare problema cu grosimea... sunt atatea care nici macar nu se deranjeaza sa pileasca stratul de grosime inainte de gelul de sigilare(finish), asta ori de lene ori ca habar nu au ca pot face asta.
Inainte si eu puneam in 2 straturi grosimea ca sa nu le friga la lampa... dar daca acum lucrez cu asta care nu degaja caldura, plus ca e un pic mai dens, pun dintr-un singur strat. bounce plus ca economisesti timp
Sus In jos
http://www.unghiifalse.ro
nefeli

nefeli


Numarul mesajelor : 18
Data de inscriere : 21/02/2010
Varsta : 44
Localizare : grecia

Detalii despre gel Empty
MesajSubiect: Re: Detalii despre gel   Detalii despre gel EmptyDum 21 Feb - 14:20

Aici(grecia) nu pilesc de nevoie,si ptr ca nu stiu. trebuie sa scoata un set gel in maxim o ora si jumatate(indiferent de ce fac).deci faza cu datul formei o taie,trec cu buffer oleaca pe deasupra ,top coat ,iar in lampa si la revedere. sistemul meu recomanda un strat subtire de gel (1 min in lampa) si al doilea (3 min)..deci nu am incotro. Cool
Sus In jos
oana.marcu

oana.marcu


Numarul mesajelor : 59
Data de inscriere : 21/02/2010
Varsta : 38
Localizare : Constanta

Detalii despre gel Empty
MesajSubiect: Re: Detalii despre gel   Detalii despre gel EmptyDum 21 Feb - 14:32

Da... am auzit... am o prietena foarte buna in Grecia... si saraca satula sa planga de nervi cand ajungea acolo la intretinere am invatat'o sa si le faca singura acasa ras ii ies de o mie de ori mai bine decat cum i le puneau alea acolo la salon... plus unde mai pui cati bani economiseste geek
Sus In jos
http://www.unghiifalse.ro
nefeli

nefeli


Numarul mesajelor : 18
Data de inscriere : 21/02/2010
Varsta : 44
Localizare : grecia

Detalii despre gel Empty
MesajSubiect: Re: Detalii despre gel   Detalii despre gel EmptyDum 21 Feb - 14:57

da e jale....avantaj eu lol! . un set aici e cel putin 35 euro,deci de le face acasa singura iese intradevar in castig. noi romancele pe ce punem mana il transformam in aur(cel putin)-mandrie nationala....dar fara gluma ,grecoaicele nu stiu nici sa si pileasca unghiile.intr un cuv.: grecia e mina de aur pentru orice profesionista in domeniul frumusetii:)
Sus In jos
roxybarbu

roxybarbu


Numarul mesajelor : 76
Data de inscriere : 22/02/2010
Varsta : 37
Localizare : Brasov

Detalii despre gel Empty
MesajSubiect: Re: Detalii despre gel   Detalii despre gel EmptyLun 22 Feb - 1:42

fetele, am si eu o intrebare la voi....eu nu pun inca unghii, pentru ca as vrea sa fac cursul prima oara ,dar din pacate inca nu am cum din cauza programului la servici,insa am reusit sa imi achizitionez lampa,pila electrica sabloane,tipsuri etc... cam tot ce imi trebuie mai putin gelurile. As vrea sa ma ajutati ,sa-mi spuneti ce geluri imi recomandati.
Sus In jos
iulia

iulia


Numarul mesajelor : 11
Data de inscriere : 21/02/2010
Varsta : 37
Localizare : BRASOV

Detalii despre gel Empty
MesajSubiect: Re: Detalii despre gel   Detalii despre gel EmptyLun 22 Feb - 2:31

eu ,personal,lucrez cu janet. Sunt foarte multumita de ele si sunt si accesibile! Very Happy
Sus In jos
unghiifalseploiesti

unghiifalseploiesti


Numarul mesajelor : 127
Data de inscriere : 15/02/2010
Varsta : 37
Localizare : Ploiesti

Detalii despre gel Empty
MesajSubiect: Re: Detalii despre gel   Detalii despre gel EmptyLun 22 Feb - 3:25

eu folosesc nail creation...sunt un pic mai scumpe dar sunt de calitate Smile
le poti cumpara online daca nu esti din ploiesti .
iti recomand gelul formula 1 ( este trifazic) pt baza si constructie- acesta costa 200 lei si perfect gloss ca si gel de finish- 50 lei
Sus In jos
http://www.unghii-false-ploiesti.ro
oana.marcu

oana.marcu


Numarul mesajelor : 59
Data de inscriere : 21/02/2010
Varsta : 38
Localizare : Constanta

Detalii despre gel Empty
MesajSubiect: Re: Detalii despre gel   Detalii despre gel EmptyLun 22 Feb - 5:01

unghiifalseploiesti a scris:
eu folosesc nail creation...sunt un pic mai scumpe dar sunt de calitate Smile
le poti cumpara online daca nu esti din ploiesti .
iti recomand gelul formula 1 ( este trifazic) pt baza si constructie- acesta costa 200 lei si perfect gloss ca si gel de finish- 50 lei

Si eu tot Nail Creation bravo! sunt super bune... chiar daca nu este din Ploiesti posibil sa existe reprezentant zonal sau distribuitor in orasul ei...
Sus In jos
http://www.unghiifalse.ro
Anushka

Anushka


Numarul mesajelor : 187
Data de inscriere : 14/02/2010
Varsta : 35
Localizare : Zarnesti,Brasov

Detalii despre gel Empty
MesajSubiect: Re: Detalii despre gel   Detalii despre gel EmptyLun 22 Feb - 5:55

Eu folosesc Janet si nu am absolut nici o problema cu produsele...in afara de gelul alb pt french zambet larg
Sus In jos
gabriela89

gabriela89


Numarul mesajelor : 229
Data de inscriere : 05/02/2010
Varsta : 34
Localizare : Arad

Detalii despre gel Empty
MesajSubiect: Re: Detalii despre gel   Detalii despre gel EmptyLun 22 Feb - 7:52

Ceau, fetelor! Care dintre voi foloseste geluri de la Crystal Nails? Coralia, parca... sau nu? Ce stiti despre ele? Sunt bune? nu stiu M-am uitat la ei pe site si am observat k ei nu au gel de baza... Am vazut bine, oare? Daca folositi geluri de la ei, imi puteti spune care sunt cele mai bune? K eu folosesc Janet momentan, dar parca nu sunt prea multumita de ele... Mai ales de cel alb... pusi! flower
Sus In jos
antonia_simpf

antonia_simpf


Numarul mesajelor : 66
Data de inscriere : 20/11/2009
Varsta : 38
Localizare : Satu Mare

Detalii despre gel Empty
MesajSubiect: Re: Detalii despre gel   Detalii despre gel EmptyLun 22 Feb - 8:26

gabriela89 a scris:
Ceau, fetelor! Care dintre voi foloseste geluri de la Crystal Nails? Coralia, parca... sau nu? Ce stiti despre ele? Sunt bune? nu stiu M-am uitat la ei pe site si am observat k ei nu au gel de baza... Am vazut bine, oare? Daca folositi geluri de la ei, imi puteti spune care sunt cele mai bune? K eu folosesc Janet momentan, dar parca nu sunt prea multumita de ele... Mai ales de cel alb... pusi! flower

Salut Gabi!
Eu folosesc gelurile Crystal nails si mi se par bune. Pentru constructie folosesc Builder clear II, care este destul de fluid, ceea ce imi place deoarece astfel se autoniveleaza. Pe viitor vreau sa incerc si Builder clear I care este mai dens si albastrui , pentru ca ma gandesc ca datorita nuantei ar fi foarte bun la acoperirea french-ului, i-ar da o culoare proaspata.
Aaaaa.... da intradevar nu au gel de baza, deoarece acest gel este unul monofazic pe care il poti folosi pentru toti pasii incepand de la baza pana la final. Deci nu ai nevoie de mai multe geluri, doar de unul si inca unul pentru luciu Smile

As fi si eu curioasa daca a incercat cineva cum e de la Crystal gelul Xtrem white?
Sus In jos
http://antoniasimpf.hi5.com
Anushka

Anushka


Numarul mesajelor : 187
Data de inscriere : 14/02/2010
Varsta : 35
Localizare : Zarnesti,Brasov

Detalii despre gel Empty
MesajSubiect: Re: Detalii despre gel   Detalii despre gel EmptyLun 22 Feb - 8:29

Astia de la Crystal nails au vopsele acrilice parca,nu? (nu mai stiu pe ce site am intrat)
Daca da...imi poate spune cineva daca le-a folosit,daca sunt bune? ms
Pupici sarut
Sus In jos
roxybarbu

roxybarbu


Numarul mesajelor : 76
Data de inscriere : 22/02/2010
Varsta : 37
Localizare : Brasov

Detalii despre gel Empty
MesajSubiect: Re: Detalii despre gel   Detalii despre gel EmptyLun 22 Feb - 9:02

mersi de raspunsuri... sarut
Sus In jos
Maria D.

Maria D.


Numarul mesajelor : 202
Data de inscriere : 28/01/2010
Varsta : 34
Localizare : Bucuresti

Detalii despre gel Empty
MesajSubiect: Re: Detalii despre gel   Detalii despre gel EmptyLun 22 Feb - 11:08

Glossul de la Nail Creation este sezational :X
Sus In jos
http://shiny-nails.blogspot.com
ema_clau

ema_clau


Numarul mesajelor : 111
Data de inscriere : 13/02/2010
Varsta : 34
Localizare : arad

Detalii despre gel Empty
MesajSubiect: Re: Detalii despre gel   Detalii despre gel EmptyLun 22 Feb - 11:17

buna fetelor,
vroiam s va intreb dak ati auzit de gelurile 4D?sau dak stiti cum se lucreaza cu ele?mie mi-a spus o prietena din germania k acuma au aparut la ei si eu nu am auzit numai de geluri 3D
Sus In jos
nefeli

nefeli


Numarul mesajelor : 18
Data de inscriere : 21/02/2010
Varsta : 44
Localizare : grecia

Detalii despre gel Empty
MesajSubiect: Re: Detalii despre gel   Detalii despre gel EmptyLun 22 Feb - 11:40

de curiozitate am cautat...nu vad care e diferenta Shocked ..faci acelasi lucra ca si cu 3d.
Sus In jos
ema_clau

ema_clau


Numarul mesajelor : 111
Data de inscriere : 13/02/2010
Varsta : 34
Localizare : arad

Detalii despre gel Empty
MesajSubiect: Re: Detalii despre gel   Detalii despre gel EmptyLun 22 Feb - 11:56

Eu nu stiam sigur dak e acelasi lucru pt k nu am mai auzit de ele!
Sus In jos
oana.marcu

oana.marcu


Numarul mesajelor : 59
Data de inscriere : 21/02/2010
Varsta : 38
Localizare : Constanta

Detalii despre gel Empty
MesajSubiect: Re: Detalii despre gel   Detalii despre gel EmptyLun 22 Feb - 13:03

Maria D. a scris:
Glossul de la Nail Creation este sezational :X

Nu ca lucrez eu cu ele... dar chiar este. Am avut ocazia sa imi pice in mana un finish de la OPI... este destul de vascos pt un finish in primul rand si degaba te chinui sa finisezi perfect unghia ca se incarca cu el, se tine la lampa in jur de 4 min - pe cutie scrie 2 dar nu se usuca bine si alt minus se DEGRESEAZA iar daca incerci sa il aplici intr-un strat mai subtirel in momentul in care il degresezi observi ca nu s'a fixat si cel mai mare minus... costa 180 RON. Exclamation
Sus In jos
http://www.unghiifalse.ro
aurita87

aurita87


Numarul mesajelor : 282
Data de inscriere : 16/10/2009
Varsta : 36
Localizare : BUCURESTI

Detalii despre gel Empty
MesajSubiect: Re: Detalii despre gel   Detalii despre gel EmptyLun 22 Feb - 13:23

oana.marcu a scris:
Maria D. a scris:
Glossul de la Nail Creation este sezational :X

Nu ca lucrez eu cu ele... dar chiar este. Am avut ocazia sa imi pice in mana un finish de la OPI... este destul de vascos pt un finish in primul rand si degaba te chinui sa finisezi perfect unghia ca se incarca cu el, se tine la lampa in jur de 4 min - pe cutie scrie 2 dar nu se usuca bine si alt minus se DEGRESEAZA iar daca incerci sa il aplici intr-un strat mai subtirel in momentul in care il degresezi observi ca nu s'a fixat si cel mai mare minus... costa 180 RON. Exclamation

buna si eu am ocazia sa lucrez cu opi, la salon, insa nu shtiu c sa zic despre el... sunt km de o luna la acest salon si ink nu mi-a venit nici o fata la intretinere... deci nu shtiu cum s-au prezentat in timp, insa finish'ul de la opi mi s pare oke.. e cel in sticlutza neagra, cu miros puternic nu? eu nu am patit sa nu se fixeze... probabil pt k il tin mai mult la lampa... min. 2 minute:-?
Sus In jos
Maria D.

Maria D.


Numarul mesajelor : 202
Data de inscriere : 28/01/2010
Varsta : 34
Localizare : Bucuresti

Detalii despre gel Empty
MesajSubiect: Re: Detalii despre gel   Detalii despre gel EmptyLun 22 Feb - 13:34

Maria D. a scris:
Glossul de la Nail Creation este sezational :X
Nu trebuie sa-l stergi si in 2 minute e uscat .....este un produs minunat...eu l-am folosit la curs-am incercat si alte glossuri dar trebuie sa le ti minim 4 minute sa se intareasca si sa luceasca perfect...cu el nu am nicio problema ..si miroase adorabil :D adik urat-chimic-mie imi place mult
Laughing
Sus In jos
http://shiny-nails.blogspot.com
oana.marcu

oana.marcu


Numarul mesajelor : 59
Data de inscriere : 21/02/2010
Varsta : 38
Localizare : Constanta

Detalii despre gel Empty
MesajSubiect: Re: Detalii despre gel   Detalii despre gel EmptyLun 22 Feb - 13:37

Maria D. a scris:
Maria D. a scris:
Glossul de la Nail Creation este sezational :X
Nu trebuie sa-l stergi si in 2 minute e uscat .....este un produs minunat...eu l-am folosit la curs-am incercat si alte glossuri dar trebuie sa le ti minim 4 minute sa se intareasca si sa luceasca perfect...cu el nu am nicio problema ..si miroase adorabil :D adik urat-chimic-mie imi place mult
Laughing

Eu am lucrat conform instructiunilor de pe ambalaj...unde scria foooaaarte clar ca se degreseaza... plus ca era clar vizibil stratul rezidual knd l-am scos din lampa,erau sticky. nu folosesc OPI in mod normal. Este ambalat intr-o cutie argintie... iar sticla este neagra inteligent

By the way Maria... sunny eu ma refeream la cel de la OPI nu Nail Creation lol! ce bine ne-am "inteles"
Sus In jos
http://www.unghiifalse.ro
felyfely24




Numarul mesajelor : 10
Data de inscriere : 12/02/2010

Detalii despre gel Empty
MesajSubiect: Re: Detalii despre gel   Detalii despre gel EmptyMar 23 Feb - 0:16

buna am si eu o intrebare. dupa ce matuiesc susprafata unghiei, fac modelul cu oja, aplic gel de sigilare il las in lampa 4 minute si dupa il sterg cu cleaner. daca aplic wet look(lac de unghii) incepe sa se stega modelul cu oja. eu folosesc gelurile de la janet si lacul de ungii wet look tot de la ei. ce nu fac bine oare?
Sus In jos
aurita87

aurita87


Numarul mesajelor : 282
Data de inscriere : 16/10/2009
Varsta : 36
Localizare : BUCURESTI

Detalii despre gel Empty
MesajSubiect: Re: Detalii despre gel   Detalii despre gel EmptyMar 23 Feb - 0:28

daca aplici wet look in loc de gel de sigilare, nu ?
cred k este din cauza lacului de unghii, k este prea lichid... asa patesc si eu uneori, knd dau lac(de la flormar) peste model, cu alte lacuri nu patesc asa Wink sau knd nu am rabdare sa mi se usuce modelul :">
Sus In jos
felyfely24




Numarul mesajelor : 10
Data de inscriere : 12/02/2010

Detalii despre gel Empty
MesajSubiect: Re: Detalii despre gel   Detalii despre gel EmptyMar 23 Feb - 0:33

lacul il aplic peste sigilare.
Sus In jos
mary bubu

mary bubu


Numarul mesajelor : 8
Data de inscriere : 23/02/2010

Detalii despre gel Empty
MesajSubiect: Re: Detalii despre gel   Detalii despre gel EmptyMar 23 Feb - 0:52

Buna fetelor sarut . Am si eu o intrebare. Eu de ani de zile imi faceam unghiile la salon, ori mi le facea o prietena acasa dar intr-un final mi-am cumparat eu intreaga aparatura pentru ca mai plecam din oras pentru perioade lungute si imi era greu. Ideea este ca mi-am pus gel direct pe unghia naturala, am tinut destul la lampa dar cu toate aste mi s-a cojit ca un lac :-s . Si cand mi-am pus cu tips a fost cat de cat mai bine. Dar oare ce credeti ca am gresit cand am pus pe unghia naturala ? Astept raspunsurile voastre. Pupici sarut
Sus In jos
unghiifalseploiesti

unghiifalseploiesti


Numarul mesajelor : 127
Data de inscriere : 15/02/2010
Varsta : 37
Localizare : Ploiesti

Detalii despre gel Empty
MesajSubiect: Re: Detalii despre gel   Detalii despre gel EmptyMar 23 Feb - 1:19

Buna Mary Bubu,
Cauzele pot fi mai multe. Spune-ne exact pasii pe care i-ai urmat ca sa ne dam seama unde anume ai gresit. :D
Pupici :*
Sus In jos
http://www.unghii-false-ploiesti.ro
unghiifalseploiesti

unghiifalseploiesti


Numarul mesajelor : 127
Data de inscriere : 15/02/2010
Varsta : 37
Localizare : Ploiesti

Detalii despre gel Empty
MesajSubiect: Re: Detalii despre gel   Detalii despre gel EmptyMar 23 Feb - 1:33

felyfely24 a scris:
buna am si eu o intrebare. dupa ce matuiesc susprafata unghiei, fac modelul cu oja, aplic gel de sigilare il las in lampa 4 minute si dupa il sterg cu cleaner. daca aplic wet look(lac de unghii) incepe sa se stega modelul cu oja. eu folosesc gelurile de la janet si lacul de ungii wet look tot de la ei. ce nu fac bine oare?


Din ce am invatat eu la cursuri oja nu are ce sa caute sub gelul de finish.Incearca sa aplici un gel colorat in loc de oja si vezi daca ai aceeasi problema.
Sus In jos
http://www.unghii-false-ploiesti.ro
mary bubu

mary bubu


Numarul mesajelor : 8
Data de inscriere : 23/02/2010

Detalii despre gel Empty
MesajSubiect: Re: Detalii despre gel   Detalii despre gel EmptyMar 23 Feb - 3:55

Pasii ar fii urmatorii : - impingerea cuticulelor, curatarea unghiei si matuirea ei cu buffer,aranjarea formei unghiei
-aplicarea Primer pentru aderenta
-aplicare 2 straturi de gel de constructie, primul strat mai subtire si al doilea mai grosut si la fiecare degetel stau 180 min la lampa
- degresare si pilire
- aplicat modele, actipilduri, pietre...
- un strat gel sigilare si apoi lac top coat

Mentionez ca atunci cand pun cu tips urmez aceasi pasi, doar ca la inceput dupa pregatirea unghiei lipesc tipsul cu lipici, fara a prinde aer dupa care aplic tip blender la intersectia celor doua si pilesc dupa ce las sa actioneze 2-3 minute.

Cam astia sunt pasii pe care i-am urmat, acesti pasi ce i-am prins si eu de-a lungul timpului in timp ce imi faceau fetele
Very Happy . Va multumesc ! Pupi
Sus In jos
ema_clau

ema_clau


Numarul mesajelor : 111
Data de inscriere : 13/02/2010
Varsta : 34
Localizare : arad

Detalii despre gel Empty
MesajSubiect: Re: Detalii despre gel   Detalii despre gel EmptyMar 23 Feb - 4:16

pt unghiiflaseploiesti,
poate nu ai citit toate subiectele,dar s stii k sunt destule fete printre care si eu care folosesc oja sub gelul finish,dupa ce ai pilit si ai dat forma!sincer eu cred k aia nu e o problema!eu pun unghii d mai bine d 2 ani si nu am avut nici o problema pana acuma,deci cred k alta e problema lui mary bubu
Sus In jos
oana.marcu

oana.marcu


Numarul mesajelor : 59
Data de inscriere : 21/02/2010
Varsta : 38
Localizare : Constanta

Detalii despre gel Empty
MesajSubiect: Re: Detalii despre gel   Detalii despre gel EmptyMar 23 Feb - 11:44

Pai problema ar fi ca gelul pe care il foloseste ea nu este ok pt unghiile naturale... ce fel de gel este mary? Intereseaza'te la firma de unde l-ai luat de mai multe detalii... ei sunt cei mai in masura sa te lamureasca ce gel din gama lor este indicat in folosirea pe unghii naturale!
Sus In jos
http://www.unghiifalse.ro
Maria D.

Maria D.


Numarul mesajelor : 202
Data de inscriere : 28/01/2010
Varsta : 34
Localizare : Bucuresti

Detalii despre gel Empty
MesajSubiect: Re: Detalii despre gel   Detalii despre gel EmptyMar 23 Feb - 12:07

Da..oja sub gel nu are nicio problema daca este uscata bine ...

Cat despre problema lui Mary bubu...pasii sunt corecti - dar pot fi multe "chichite" care sa duca la sarirea/ciobirea gelului..poate nu s-a uscat bine primerul - daca ai sarit peste el ar putea fi si asta o cauza(se mai intampla sa uiti) - poate ai tinut mana stramb in lampa si nu s-a uscat complet - sau primul gel pe care l-ai folosit nu era pentru prima etapa -ci pentru a doua(exemplu)....sau poate chiar gelul nu este bun sau nu este in termen.....cred ca te-am zapacit...nu vreau sa intelegi ceva gresit - am dat exemple de cauze ce pot duce la fisurarea/dezlipirea gelului.

Eu,de exemplu...am o clienta careia nu i se potriveste gelul...am incercat 3 geluri diferite pe ea si abia al 4 lea i s-a potrivit....pur si simplu dupa o saptamana i se ridica.Si asta pateam doar la ea -nu se pune vorba de tehnica-la toate lucrez la fel de atent( sunt obsedata Smile) );in plus e prietena mea cea mai buna -deci nu as avea de ce sa nu lucez bine.
Asa ca e posibil sa nu-ti priasca gelul....

Poate mai aveti alte idei ...
Sus In jos
http://shiny-nails.blogspot.com
unghiifalseploiesti

unghiifalseploiesti


Numarul mesajelor : 127
Data de inscriere : 15/02/2010
Varsta : 37
Localizare : Ploiesti

Detalii despre gel Empty
MesajSubiect: Re: Detalii despre gel   Detalii despre gel EmptyMier 24 Feb - 1:11

ema_clau a scris:
pt unghiiflaseploiesti,
poate nu ai citit toate subiectele,dar s stii k sunt destule fete printre care si eu care folosesc oja sub gelul finish,dupa ce ai pilit si ai dat forma!sincer eu cred k aia nu e o problema!eu pun unghii d mai bine d 2 ani si nu am avut nici o problema pana acuma,deci cred k alta e problema lui mary bubu

Buna Ema ,
Problema era a lui felyfely24 , nu mary bubu scoate limba
Am citit toate subiectele, stiu ca unele dintre voi folosesc oja sub gel.Eu la curs am invatat ca nu este corect dar am incercat aceasta metoda pe unghiile mele. Am avut surpriza sa observ ca gelul de finish s-a crapat desi am lasat oja sa se usuce ... Sad
Sus In jos
http://www.unghii-false-ploiesti.ro
unghiifalseploiesti

unghiifalseploiesti


Numarul mesajelor : 127
Data de inscriere : 15/02/2010
Varsta : 37
Localizare : Ploiesti

Detalii despre gel Empty
MesajSubiect: Re: Detalii despre gel   Detalii despre gel EmptyMier 24 Feb - 1:33

mary bubu a scris:
Pasii ar fii urmatorii : - impingerea cuticulelor, curatarea unghiei si matuirea ei cu buffer,aranjarea formei unghiei
-aplicarea Primer pentru aderenta
-aplicare 2 straturi de gel de constructie, primul strat mai subtire si al doilea mai grosut si la fiecare degetel stau 180 min la lampa
- degresare si pilire
- aplicat modele, actipilduri, pietre...
- un strat gel sigilare si apoi lac top coat

Mentionez ca atunci cand pun cu tips urmez aceasi pasi, doar ca la inceput dupa pregatirea unghiei lipesc tipsul cu lipici, fara a prinde aer dupa care aplic tip blender la intersectia celor doua si pilesc dupa ce las sa actioneze 2-3 minute.

Cam astia sunt pasii pe care i-am urmat, acesti pasi ce i-am prins si eu de-a lungul timpului in timp ce imi faceau fetele
Very Happy . Va multumesc ! Pupi

....ai scris ca aplici 2 straturi de constructie... primul strat trebuie sa fie stratul de baza cu un gel de baza sau trifazic. ce gel folosesti?
ce putere are lampa ta? e posibil sa nu tii gelul in lampa indeajuns ...
Sus In jos
http://www.unghii-false-ploiesti.ro
mary bubu

mary bubu


Numarul mesajelor : 8
Data de inscriere : 23/02/2010

Detalii despre gel Empty
MesajSubiect: Re: Detalii despre gel   Detalii despre gel EmptyMier 24 Feb - 4:56

Toate produsele care le folosesc sunt din gama Janette, ca astea le stiam si mi s-au parut accesibile ca pret si calitative, pentru ca Opi mi s-au parut f scumpe. Gelul de constructie este: Extension gel -gel gros si tare cu textura cremoasa, iar gelul de sigilare este: Dark pink- Perfect french gel - gel de sigilare ,se utilizeaza la efectuarea unghiilor falseatat in tehnica cu gel cat si cea cu acril pt crearea manechiurii french perfecte ( exact asa scrie pe cutie Detalii despre gel Icon_redface ) . Iar lampa se numeste Timer Lamp si are 4 tuburi, respectin 36 V. Si am cumparat-o de la Top line. Cam astea sunt. Credeti ca gelul de constructie este mult prea vascos? Ca fata de la magazin mi l-a recomandat iar eu pe baza ei l-am luat stiind ca se pricepe... Detalii despre gel Icon_rolleyes . Voi ce ziceti ? Pupici multi
Sus In jos
Continut sponsorizat





Detalii despre gel Empty
MesajSubiect: Re: Detalii despre gel   Detalii despre gel Empty

Sus In jos
 
Detalii despre gel
Sus 
Pagina 1 din 4Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» pas cu pas despre unghiile cu gel

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
***unghii tehnice*** :: intrebari frecvente-
Mergi direct la: