***unghii tehnice***
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
***unghii tehnice***

*Un forum pentru frumusetea si sanatatea unghiilor dumneavoastra*
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Curbarea unghiei cu penseta Logo_t12
Subiecte similare
    Ultimele subiecte
    » Oja semipermanenta
    Curbarea unghiei cu penseta EmptyVin 7 Oct - 10:57 Scris de Di

    » intrebari si raspunsuri
    Curbarea unghiei cu penseta EmptyVin 17 Apr - 16:41 Scris de LenaPyaar

    » se pot amesteca marcile de geluri???
    Curbarea unghiei cu penseta EmptySam 10 Ian - 3:11 Scris de AdrianSimanski

    » Incepatoare...sfaturi, pareri...va rog.
    Curbarea unghiei cu penseta EmptyVin 16 Mai - 5:25 Scris de any_anca

    » sfaturi pentru incepatori
    Curbarea unghiei cu penseta EmptyVin 31 Ian - 4:39 Scris de vmarya

    » dual system forms
    Curbarea unghiei cu penseta EmptyMar 28 Ian - 8:48 Scris de sweet_yonutza

    » Produse IBD
    Curbarea unghiei cu penseta EmptyVin 13 Dec - 0:06 Scris de lar2412

    » Poze cu unghiutze
    Curbarea unghiei cu penseta EmptyLun 18 Noi - 23:23 Scris de nicolnail

    » Sa facem cunostinta!
    Curbarea unghiei cu penseta EmptyLun 18 Noi - 6:25 Scris de nicolnail

    Facebook
    Parteneri
    forum gratuit
    * * * * Curbarea unghiei cu penseta Logo_t12
    Căutare
     
     

    Rezultate pe:
     
    Rechercher Cautare avansata

     

     Curbarea unghiei cu penseta

    In jos 
    5 participanți
    AutorMesaj
    Yrolf




    Numarul mesajelor : 25
    Data de inscriere : 04/05/2011

    Curbarea unghiei cu penseta Empty
    MesajSubiect: Curbarea unghiei cu penseta   Curbarea unghiei cu penseta EmptyDum 23 Oct - 1:27

    Bună ziua!

    Am citit acest superb forum din scoarţă în scoarţă, însă nu m-am lămurit în ceea ce priveşte curbarea unghiei cu penseta!

    Nu am făcut un curs şi pun unghii mie şi câtorva prietene, este doar un hobby şi nu intenţionez să fac o meserie în acest domeniu, dar chiar şi aşa vreau să pun unghiuţele corect şi frumos!

    Referitor la subiectul mai sus menţionat, curbarea unghiei cu penseta, m-ar fi interesat în mod special următoarele detalii (orice alte adăugiri sunt bine-venite desigur): când este necesară curbarea unghiei, este posibilă doar pe construcţie sau şi pe tips, ce instrumente este indicat să fie folosite, la întreţinere mai este nevoie să fie curbată unghia sau este suficient o prima curbare la aplicare, curbarea are efect asupra rezistenţei unghiei sau este doar necesară pentru aspect, dăuneaza/ajută unghia naturala în vreun fel?

    Sunt multe întrebări, ştiu, însă încet, încet sper să mă lămuresc! Sper deasemenea să nu fie un topic asemănător deschis, care mi-ar fi scapat!

    Vă mulţumesc mult! cheers
    Sus In jos
    Yrolf




    Numarul mesajelor : 25
    Data de inscriere : 04/05/2011

    Curbarea unghiei cu penseta Empty
    MesajSubiect: Re: Curbarea unghiei cu penseta   Curbarea unghiei cu penseta EmptyMar 1 Noi - 10:49

    Nimeni?? Nici măcar un sfat micuţ? puppy dog eyes

    Ok.....atunci măcar spuneţi-mi...vă rog dacă pot curba unghia doar la prelungirea cu şablon sau dacă se poate şi la aplicarea tipsurilor?

    Până îmi fac întreţinerea sper să aflu dacă trebui folosită penseta şi atunci...sau dacă a fost suficient doar prima oara! :D

    Eu am încredere că totuşi cineva mă va ajuta şi pe mine!

    Vă mulţumesc! :D ma inclin


    Sus In jos
    magdici

    magdici


    Numarul mesajelor : 65
    Data de inscriere : 09/02/2011
    Localizare : Piatra Neamt

    Curbarea unghiei cu penseta Empty
    MesajSubiect: Re: Curbarea unghiei cu penseta   Curbarea unghiei cu penseta EmptyMier 2 Noi - 0:03

    Buna Yrolf ! Eu nu ma numar printre fetele cu experienta dar pot sa-ti spun ceea ce stiu de la o fata cu experienta, respectiv Iulia_Vero.
    Unghia o curbezi cu penseta atunci cand faci extensia din gel pe sablon. Dupa ce pui pe sablon gelul bagi putin la lampa cat sa se incalzeasca gelul si apoi scoti si strangi cu penseta din laterale exact acolo und se imbina unghia naturala cu gelul. Dupa ce faci acest procedeu bagi inapoi in lampa 2 minute.
    In mod normal ar trebui sa iasa foarte frumos curbata dandu-i un aspect de unghie naturala. Spun in mod normal pt ca doar lui Vero ia iesit asa, eu am incercat acasa si nu mi-a iesit nik. Asa ca am renuntat pt ca mi-e si frica ....ma fac de ras in fata fetelor, pocneste gelul, trebuie sa pun altul....prea complicat.
    Din cate stiu eu in mod cert nu poti sa faci asa ceva si cu tipsurile.Practic nu vad cum. Dar....asteapta poate iti raspunde si cineva mai cu experienta. tipsurile sunt de mai multe forme si poti sa-ti cumperi din alea care au aceasta curba gara facuta.
    Sper sa te ajute cat de cat raspunsul meu si bafta la unghiute cat mai frumoasse.
    Sus In jos
    http://extensiiunghii.blogspot.com/
    Yrolf




    Numarul mesajelor : 25
    Data de inscriere : 04/05/2011

    Curbarea unghiei cu penseta Empty
    MesajSubiect: Re: Curbarea unghiei cu penseta   Curbarea unghiei cu penseta EmptyMar 8 Noi - 3:11

    Mulţumesc magdici! sarut

    Am încercat cu o penseta...şi pot spune că nu prea mi-a ieşit! Ori le-am lăsat prea mult în lampă...adică vreo 5 secunde....ori nu am pus penseta în poziţia corectă, deoarece chiar dacă strângeam....nu se întâmpla nimic....doar mă murdăream cu gelul neîntărit! Oricum ar fi...nu mi-a ieşit inima franta !

    Dar nu mă las...voi mai încerca pentru că mie personal îmi place mai mult prelungirea cu gel decât cu tips, dar dacă nu voi reuşi să le curbez eu până la urmă cred că îţi voi urma sfatul şi voi achiziţiona tipsuri curbate!
    Dacă nu mă însel parcă am văzut chiar la Tiger Nails ceva de genul! Când am avut seminarul la Constanţa, Tina ne-a arătat nişte tipsuri.....Evolution, Revolution....ceva de genul oricum...cu o curbă C mai pronunţată decât celelalte!

    Dacă mai sunt fete care ne pot împărtăşi experienţe sau sfaturi, în legătură cu acest subiect, le aştept cu mare drag!

    Oricum forumul este mai mult decât m-aş fi aşteptat vreodată, e plin de fete super drăguţe ale căror sfaturi m-au ajutat foarte mult şi vreau pe acestă cale să le mulţumesc tuturor pentru răbdare şi bună-voinţă!
    cheers flower cheers flower cheers
    Sus In jos
    adrianamagda

    adrianamagda


    Numarul mesajelor : 87
    Data de inscriere : 18/08/2010
    Localizare : ARAD

    Curbarea unghiei cu penseta Empty
    MesajSubiect: Re: Curbarea unghiei cu penseta   Curbarea unghiei cu penseta EmptyMar 8 Noi - 8:46

    Yrolf a scris:
    Mulţumesc magdici! sarut

    Am încercat cu o penseta...şi pot spune că nu prea mi-a ieşit! Ori le-am lăsat prea mult în lampă...adică vreo 5 secunde....ori nu am pus penseta în poziţia corectă, deoarece chiar dacă strângeam....nu se întâmpla nimic....doar mă murdăream cu gelul neîntărit! Oricum ar fi...nu mi-a ieşit inima franta !

    Dar nu mă las...voi mai încerca pentru că mie personal îmi place mai mult prelungirea cu gel decât cu tips, dar dacă nu voi reuşi să le curbez eu până la urmă cred că îţi voi urma sfatul şi voi achiziţiona tipsuri curbate!
    Dacă nu mă însel parcă am văzut chiar la Tiger Nails ceva de genul! Când am avut seminarul la Constanţa, Tina ne-a arătat nişte tipsuri.....Evolution, Revolution....ceva de genul oricum...cu o curbă C mai pronunţată decât celelalte!

    Dacă mai sunt fete care ne pot împărtăşi experienţe sau sfaturi, în legătură cu acest subiect, le aştept cu mare drag!

    Oricum forumul este mai mult decât m-aş fi aşteptat vreodată, e plin de fete super drăguţe ale căror sfaturi m-au ajutat foarte mult şi vreau pe acestă cale să le mulţumesc tuturor pentru răbdare şi bună-voinţă!
    cheers flower cheers flower cheers



    E greu de explicat in cuvinte . Pasii sunt aceea pe care i-a descris Magdici.
    Am gasit pe youtube un exemplu.

    https://www.youtube.com/user/YoungNailsInc#p/u/30/3jL3JuR-LSM

    La minutul 2.24 arata cum curbeaza unghia cu penseta.
    Eu tin gelul la lampa cam 5 secunde pana o arde pe clienta, apoi strang cu penseta constructia cateva secunde, apoi.... inapoi in lampa.
    Sus In jos
    Moderator_TigerNails

    Moderator_TigerNails


    Numarul mesajelor : 637
    Data de inscriere : 21/06/2009
    Varsta : 41
    Localizare : Bucuresti

    Curbarea unghiei cu penseta Empty
    MesajSubiect: Re: Curbarea unghiei cu penseta   Curbarea unghiei cu penseta EmptyMar 8 Noi - 10:19

    Yrolf a scris:
    Mulţumesc magdici! sarut

    Am încercat cu o penseta...şi pot spune că nu prea mi-a ieşit! Ori le-am lăsat prea mult în lampă...adică vreo 5 secunde....ori nu am pus penseta în poziţia corectă, deoarece chiar dacă strângeam....nu se întâmpla nimic....doar mă murdăream cu gelul neîntărit! Oricum ar fi...nu mi-a ieşit inima franta !

    Dar nu mă las...voi mai încerca pentru că mie personal îmi place mai mult prelungirea cu gel decât cu tips, dar dacă nu voi reuşi să le curbez eu până la urmă cred că îţi voi urma sfatul şi voi achiziţiona tipsuri curbate!
    Dacă nu mă însel parcă am văzut chiar la Tiger Nails ceva de genul! Când am avut seminarul la Constanţa, Tina ne-a arătat nişte tipsuri.....Evolution, Revolution....ceva de genul oricum...cu o curbă C mai pronunţată decât celelalte!

    Dacă mai sunt fete care ne pot împărtăşi experienţe sau sfaturi, în legătură cu acest subiect, le aştept cu mare drag!

    Oricum forumul este mai mult decât m-aş fi aşteptat vreodată, e plin de fete super drăguţe ale căror sfaturi m-au ajutat foarte mult şi vreau pe acestă cale să le mulţumesc tuturor pentru răbdare şi bună-voinţă!
    cheers flower cheers flower cheers

    Bunaaa!!! imbratisare

    Curbarea/Strangerea unghiei cu penseta sau cu alte instrumente speciale pentru acest lucru se numeste "pinch". Se face, in special, la extensiile pe sablon dar la fel de bine este posibil si la tipsuri.
    Este un procedeu ce ajuta la formarea unei curbe C cat mai pronuntate si frumoase. Un pinch cu o curba C corect facuta va oferi unghiilor rezistenta foarte mare si un aspect frumos. La concursurile care se respecta, curba C trebuie sa fie egala si simetrica la toate cele 10 unghiile si trebuie sa aiba 50 de grade (jumatate de cerc).
    Trebuie avut grija ca penseta cu care se realizeaza sa fie buna pt asa ceva (fara zimti si dintr-un material tare, rezistent).

    http://www.signature-nail.ro/product_info.php/info/p3704_Penseta-Pinch.html

    Pentru cel mai bun rezultat recomand si o clema de pinch (gelul este elastic si cand revine mana in lampa, de la caldura, el se va desface la loc):

    http://www.signature-nail.ro/product_info.php/info/p3707_Clema-Pinch.html

    Sigur ca depinde de la caz la caz si de la brand la brand (e vorba de timpul de polimerizare).
    La gelurile Juliana Nails, eu fac pinch-ul (la primul strat de modelare) cu penseta, dupa vreo 15-20 secunde de stat in lampa. Dupa ce strang cu atentie unghiuta cu penseta, fixez clema pinch pe arcadele inferioare si bag inca 2 minute la lampa. Indepartez apoi clema si continui pasii de lucru. Momentul in care scoti mana din lampa si faci pinch-ul este acela cand reactia foto-chimica a inceput si e partiala (s-a incalzit gelul insa este doar putin intarit). Faci prea devreme, gelul se va intinde pt ca nu a apucat sa se intareasca suficient. Faci prea tarziu, gelul va crapa in special acolo unde incepe partea libera.
    Nu prea recomand pinch-ul la intretineri deoarece gelul vechi este perfect intarit si atunci cand il strangi cu penseta va crapa.
    Intr-adevar, avem niste tipsuri ce au o curba C perfecta si nu mai necesita pinch:

    http://www.tigernails.ro/product_info.php/info/p3059_Cutie-Tips-Crystal-Revolution--Mar--1---10--100-buc--cutie.html

    Aici sunt doar transparente. Exista si cu aspect natural sau albe, pt. french.

    Se vor rupe multe extensii, vor fi ceva nervi si unghiute refacute pana sa te obisnuiesti si sa iasa un pinch corect. Insa rezultatul merita tot efortul. O unghie cu o curba C frumoasa si corecta va arata si va rezista cel mai bine!

    flower
    Sus In jos
    http://www.tigernails.ro
    Yrolf




    Numarul mesajelor : 25
    Data de inscriere : 04/05/2011

    Curbarea unghiei cu penseta Empty
    MesajSubiect: Re: Curbarea unghiei cu penseta   Curbarea unghiei cu penseta EmptyMar 8 Noi - 23:20

    Moderator_TigerNails a scris:


    Se vor rupe multe extensii, vor fi ceva nervi si unghiute refacute pana sa te obisnuiesti si sa iasa un pinch corect. Insa rezultatul merita tot efortul. O unghie cu o curba C frumoasa si corecta va arata si va rezista cel mai bine!

    flower

    Mulţumesc din suflet pentru elucidare! imbratisare

    Acum nu trebuie decât să aştept să vină întreţinerea...sau timpul pentru reaplicarea unghiuţelor, mai bine zis! Din păcate doar eu sunt cobaiul aşa că o să mai dureze o perioadă pânâ voi spune triufătoare că am reuşit!

    Ai precizat că la orice la orice concurs care se respectă curba trebuie să aibe 50 de grade, adică jumătate de cerc, dar parcă ţin minte să fi citit undeva ca unghiile care se fac la un concurs au alt aspect de cele făcute la un salon (sau la fete la domiciuliu Razz). Şi ştiu că era ceva precizat şi de pinch, dar evident că nu aveam nici cea mai vagă idee despre ce era vorba, iar acum am făcut legătura :D Întrebarea era defapt...arcul ce cerc, pinch, perfect, este cel de 50 de grade, ca la concursuri? sau pentru saloane şi fetele care lucreaza la domiciliu pinch-ul trebuie să aibe altă gradaţie? Nu mai găsesc articolul respectiv ca să-ţi spun exact cifrele, dar parcă pentru salon etc era recomandat 20 sau 25 de grade.
    Este o întrebare de detaliu, ştiu, dar sincer mi-e frică parcă să strâng prea mult Smile))

    Oricum, îţi mulţumesc încă o dată pentru super-răspunsul pe care mi l-ai oferit! ma inclin ma inclin ma inclin sper să fie la fel de folositor şi altor fete aşa cum îmi este mie!
    Sus In jos
    Yrolf




    Numarul mesajelor : 25
    Data de inscriere : 04/05/2011

    Curbarea unghiei cu penseta Empty
    MesajSubiect: Re: Curbarea unghiei cu penseta   Curbarea unghiei cu penseta EmptyJoi 9 Feb - 5:45

    Bună Ziua!

    Am reuşit în sfârşit să-mi refac unghiile şi m-am gândit să fac o pozică cu ceea e ar fi fost pinch la mine!
    Este prima oară când fac, nu mi-a crăpat nimic, n-a durut...şi probabil nu este chiar cel mai reuşit rezultat, dar fiind prima oară nu am vrut să exagerez!

    Curbarea unghiei cu penseta Dsc00486rb

    Poza nu este cea mai reuşită, dar sper să se vadă curbarea. Precizez că unghia mea naturală este destul de plată!Very Happy Este făcută oarecum mai de deasupra, pentru că şablonul era pus cu vârful mai în sus, oarecum ca pentru pipe şi dacă făceam poza normal, dădea iluzia de unghie foarte groasă.

    Curbarea unghiei cu penseta Dsc00435a



    Acesta este rezultatul final la o mână, cealaltă e făcută de o săptămână şi n-am făcut cu amândouă pentru că 1. n-am cum şi 2. se vede oarecum diferenţa :D

    Curbarea unghiei cu penseta Dsc00478u

    Dacă sunt critici le aştept cu nerăbdare, că doar aşa îmi pot îmbunătăţii "tehnica".

    O zi bună vă doresc!
    Sus In jos
    joanna76

    joanna76


    Numarul mesajelor : 38
    Data de inscriere : 12/12/2011
    Varsta : 47
    Localizare : Sinaia

    Curbarea unghiei cu penseta Empty
    MesajSubiect: Re: Curbarea unghiei cu penseta   Curbarea unghiei cu penseta EmptyJoi 9 Feb - 11:31

    Foarte frumoase, si reusite, parerea mea, ce ai folosit ptr french, frumoasa culoarea. Smile
    Sus In jos
    Yrolf




    Numarul mesajelor : 25
    Data de inscriere : 04/05/2011

    Curbarea unghiei cu penseta Empty
    MesajSubiect: Re: Curbarea unghiei cu penseta   Curbarea unghiei cu penseta EmptyJoi 9 Feb - 12:05

    joanna76 a scris:
    Foarte frumoase, si reusite, parerea mea, ce ai folosit ptr french, frumoasa culoarea. Smile

    Mersi mult! sarut

    De french-ul roz, presupun ca intrebi, este ceva cu glitter şi are o tentă aurie, este un no name, l-am luat dintr-un mic butic cu detoate! Cel auriu este de la EMF!

    Sus In jos
    Continut sponsorizat





    Curbarea unghiei cu penseta Empty
    MesajSubiect: Re: Curbarea unghiei cu penseta   Curbarea unghiei cu penseta Empty

    Sus In jos
     
    Curbarea unghiei cu penseta
    Sus 
    Pagina 1 din 1
     Subiecte similare
    -
    » zona de stres a unghiei

    Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
    ***unghii tehnice*** :: intrebari frecvente-
    Mergi direct la: