***unghii tehnice***
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
***unghii tehnice***

*Un forum pentru frumusetea si sanatatea unghiilor dumneavoastra*
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
pro sau contra unghii tehnice?depinde! Logo_t12
Subiecte similare
Ultimele subiecte
» Oja semipermanenta
pro sau contra unghii tehnice?depinde! EmptyVin 7 Oct - 10:57 Scris de Di

» intrebari si raspunsuri
pro sau contra unghii tehnice?depinde! EmptyVin 17 Apr - 16:41 Scris de LenaPyaar

» se pot amesteca marcile de geluri???
pro sau contra unghii tehnice?depinde! EmptySam 10 Ian - 3:11 Scris de AdrianSimanski

» Incepatoare...sfaturi, pareri...va rog.
pro sau contra unghii tehnice?depinde! EmptyVin 16 Mai - 5:25 Scris de any_anca

» sfaturi pentru incepatori
pro sau contra unghii tehnice?depinde! EmptyVin 31 Ian - 4:39 Scris de vmarya

» dual system forms
pro sau contra unghii tehnice?depinde! EmptyMar 28 Ian - 8:48 Scris de sweet_yonutza

» Produse IBD
pro sau contra unghii tehnice?depinde! EmptyVin 13 Dec - 0:06 Scris de lar2412

» Poze cu unghiutze
pro sau contra unghii tehnice?depinde! EmptyLun 18 Noi - 23:23 Scris de nicolnail

» Sa facem cunostinta!
pro sau contra unghii tehnice?depinde! EmptyLun 18 Noi - 6:25 Scris de nicolnail

Facebook
Parteneri
forum gratuit
* * * * pro sau contra unghii tehnice?depinde! Logo_t12
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata

 

 pro sau contra unghii tehnice?depinde!

In jos 
+4
unghiimihutz
Admin_Coralia
alecsa
aniluka
8 participanți
AutorMesaj
aniluka

aniluka


Numarul mesajelor : 21
Data de inscriere : 08/06/2009
Varsta : 42
Localizare : TG.MURES

pro sau contra unghii tehnice?depinde! Empty
MesajSubiect: pro sau contra unghii tehnice?depinde!   pro sau contra unghii tehnice?depinde! EmptyLun 8 Iun - 11:45

Salut! Ma bucur ca am descoperit,in sfarsit,un forum despre unghiute! :D Sper sa descopere si alte fete forumul si sa ne intindem la povesti despre unghii Laughing
PRO sau CONTRA unghii false?Dupa cum spuneam,depinde!Pro,daca sunt aplicate corect,respectand normele de igiena si daca sunt bine lucrate. Atunci,intr-adevar,imi plac: arata mai frumoase,mai ingrijite. Si CONTRA,daca sunt aplicate de cineva care e paralel cu talentul. Am vazut modele care m-au inspaimantat de-a dreptul! Acuma,eu sunt incepatoare si autodidacta pe deasupra,dar ma straduiesc sa fac unghiute cat mai frumoase,si cat mai corect aplicate. Wink
Sus In jos
alecsa




Numarul mesajelor : 2
Data de inscriere : 08/06/2009

pro sau contra unghii tehnice?depinde! Empty
MesajSubiect: buna   pro sau contra unghii tehnice?depinde! EmptyLun 8 Iun - 12:17

[b]
buna...pe de o parte sunt de acord cu unghiile tehnice...pe de alta parte nu sunt de acord..
unghiile mele naturale nu cresc repede si nu imi tin.daca ma agat mi se rup imediat..asa ca am hotarat sa imi pun unghii tehnice..le-am avut cam 4 luni..insa am considerat ca ar trebui sa le las sa respire putin...mi l-em dat jos acum vreo 2-3 luni si inca am probleme cu ele ,deoarece mi se exfoliaza,trebuie sa fac tratamente ca sa imi revina cat de cat..
imi plac la nebunie unghiile tehnice...dar acum stau putin in duniu daca sa imi mai aplic sau nu...
Sus In jos
Admin_Coralia

Admin_Coralia


Numarul mesajelor : 684
Data de inscriere : 31/12/1969
Varsta : 37
Localizare : BUCURESTI

pro sau contra unghii tehnice?depinde! Empty
MesajSubiect: Re: pro sau contra unghii tehnice?depinde!   pro sau contra unghii tehnice?depinde! EmptyLun 8 Iun - 13:25

aniluka a scris:
Salut! Ma bucur ca am descoperit,in sfarsit,un forum despre unghiute! :D Sper sa descopere si alte fete forumul si sa ne intindem la povesti despre unghii Laughing
PRO sau CONTRA unghii false?Dupa cum spuneam,depinde!Pro,daca sunt aplicate corect,respectand normele de igiena si daca sunt bine lucrate. Atunci,intr-adevar,imi plac: arata mai frumoase,mai ingrijite. Si CONTRA,daca sunt aplicate de cineva care e paralel cu talentul. Am vazut modele care m-au inspaimantat de-a dreptul! Acuma,eu sunt incepatoare si autodidacta pe deasupra,dar ma straduiesc sa fac unghiute cat mai frumoase,si cat mai corect aplicate. Wink

Ma bucur ca am inceput sa scriem pe forum Smile
L-am inceput tocmai ca sa putem sa discutam despre unghii si sa ne intindem la povesti dupa cum spui. Smile
Iti dau dreptate, unghiile puse corect nu ar trebui sa aibe probleme dupa indepartarea lor. Din pacate de multe ori fetele au o idee ingenioasa de a-si inlatura gelul de pe ele, adica sa si le pocneasca cu dintii No . Conteaza foarte mult si felul in care au fost indepartate (adica prin pilire) si dupa indepartare se mai face de obicei o sedinta de intretinere.

Mai astept si alte pareri. Mi-a placut mult raspunsul tau si chiar daca esti autodidacta observ ca stii ceea ce ar trebui. Smile
Sus In jos
https://www.facebook.com/coralia.nails
aniluka

aniluka


Numarul mesajelor : 21
Data de inscriere : 08/06/2009
Varsta : 42
Localizare : TG.MURES

pro sau contra unghii tehnice?depinde! Empty
MesajSubiect: Re: pro sau contra unghii tehnice?depinde!   pro sau contra unghii tehnice?depinde! EmptyMar 9 Iun - 1:11

apropo de indepartarea unghiilor...amm o draguta de clienta care isi da jos unghiutele aplicand sub ele o pila si fortand sa vina jos!!!auuuu!!! fetelor,asta e sinucidere!
Sus In jos
Admin_Coralia

Admin_Coralia


Numarul mesajelor : 684
Data de inscriere : 31/12/1969
Varsta : 37
Localizare : BUCURESTI

pro sau contra unghii tehnice?depinde! Empty
MesajSubiect: Re: pro sau contra unghii tehnice?depinde!   pro sau contra unghii tehnice?depinde! EmptyMar 9 Iun - 7:54

aniluka a scris:
apropo de indepartarea unghiilor...amm o draguta de clienta care isi da jos unghiutele aplicand sub ele o pila si fortand sa vina jos!!!auuuu!!! fetelor,asta e sinucidere!

Mda, din pacate si eu am cliente care fac treaba asta. Au venit la mine dupa ce au mers la alte fete pt ca au fost nemultumite de felul in care au aratat unghiile lor dupa ce si le-au dat jos. Eu incerc mereu sa le explic ca prin faptul ca isi dau jos unghiile in felul acesta si le distrug si nu e vina fetelor care le-a facut manichiura. Neutral
Sus In jos
https://www.facebook.com/coralia.nails
alecsa




Numarul mesajelor : 2
Data de inscriere : 08/06/2009

pro sau contra unghii tehnice?depinde! Empty
MesajSubiect: Re: pro sau contra unghii tehnice?depinde!   pro sau contra unghii tehnice?depinde! EmptyJoi 11 Iun - 4:20

am facut si eu o singura data lucurl acesta,deoarece nu aveam timp sa ajung la manichiurista...si am reusit sa imi bag pila de unghii in unghia mea adevarata si bineinteles ca mi-a dat sangele..si am zis ca a doua oara nu voi mai face prostia asta..
dar am o intrebare..sper sa nu vi se para prea prosteasca(banala) de ce simti ca te ard degetele atunci cand ai mainile in acea lampa cu uv ca sa ti se raceasca gel-ul si cand iti sunt pilite??? :(
merci mult
Sus In jos
Admin_Coralia

Admin_Coralia


Numarul mesajelor : 684
Data de inscriere : 31/12/1969
Varsta : 37
Localizare : BUCURESTI

pro sau contra unghii tehnice?depinde! Empty
MesajSubiect: Re: pro sau contra unghii tehnice?depinde!   pro sau contra unghii tehnice?depinde! EmptyJoi 11 Iun - 6:33

alecsa a scris:
am facut si eu o singura data lucurl acesta,deoarece nu aveam timp sa ajung la manichiurista...si am reusit sa imi bag pila de unghii in unghia mea adevarata si bineinteles ca mi-a dat sangele..si am zis ca a doua oara nu voi mai face prostia asta..
dar am o intrebare..sper sa nu vi se para prea prosteasca(banala) de ce simti ca te ard degetele atunci cand ai mainile in acea lampa cu uv ca sa ti se raceasca gel-ul si cand iti sunt pilite??? Sad
merci mult

Sa nu mai faci treaba asta niciodata! Iti strici unghiile si te dor dupa aceea de iti vine sa te urci pe pereti! pale

Chiar nu sunt intrebari banale sau prostesti. Au niste raspunsuri concrete si care de obicei nu sunt explicate clientelor.

Gelurile dau senzatia de ardere atunci cand se intaresc in aproximativ 15-20 de secunde si se 'fixeaza' in 2 minute. In acele prime secunde gelul se incalzeste pt a se intari (mai ales gelurile fiber). Eu le spun fetelor sa tina 2-3 secunde mana in lampa si vreo 5 sec mana afara. Trebuie sa repete de vreo 3-4 ori treaba asta si apoi pot sa tina mana inauntru pt ca nu se mai incalzeste (cel putin la gelurile pe care le folosesc eu).

Cand se incalzesc unghiile atunci cand sunt pilite inseamna ca manichiurista le pileste prea mult in acelasi loc si prea repede. La fel se intampla si la pilele electrice: atunci cand le tii prea mult intr-un loc se incalzesc.

Asadar nici o intrebare nu e prea banala. Am inceput acest forum tocmai pt a ajuta Persoanele care au intrebari.

Va pup fetelor!
Sus In jos
https://www.facebook.com/coralia.nails
unghiimihutz

unghiimihutz


Numarul mesajelor : 2
Data de inscriere : 10/06/2009
Varsta : 40
Localizare : BUCURESTI

pro sau contra unghii tehnice?depinde! Empty
MesajSubiect: Re: pro sau contra unghii tehnice?depinde!   pro sau contra unghii tehnice?depinde! EmptyJoi 11 Iun - 10:21

mai intr-adevar gelurile fiber ard la lampa dar din cate stiu eu doar aceste ared. eu am lucrat si cu gel cu fibra de sticla si fara si sunt mult mai multumita de cel cu fibra chiar daca arde la lampa dar sa stiti fetelor ca adrede doar 3-5 secunde cine zice ca mai mult minte! eu am cliente care se vaita si dupa ce nu le mai arde si le zic razand sa nu se mai planga ca stiu ca nu mai au nimic, ca a trecut partea in care le frigea si ele rad! si gelurile cu fibra sunt mult mai rezistente! ce sa va mai zic!! BABA SUFERA LA FRUMUSETE!!q! Razz Razz Razz :D
Admin Coralia a scris:
alecsa a scris:
am facut si eu o singura data lucurl acesta,deoarece nu aveam timp sa ajung la manichiurista...si am reusit sa imi bag pila de unghii in unghia mea adevarata si bineinteles ca mi-a dat sangele..si am zis ca a doua oara nu voi mai face prostia asta..
dar am o intrebare..sper sa nu vi se para prea prosteasca(banala) de ce simti ca te ard degetele atunci cand ai mainile in acea lampa cu uv ca sa ti se raceasca gel-ul si cand iti sunt pilite??? Sad
merci mult

Sa nu mai faci treaba asta niciodata! Iti strici unghiile si te dor dupa aceea de iti vine sa te urci pe pereti! pale

Chiar nu sunt intrebari banale sau prostesti. Au niste raspunsuri concrete si care de obicei nu sunt explicate clientelor.

Gelurile dau senzatia de ardere atunci cand se intaresc in aproximativ 15-20 de secunde si se 'fixeaza' in 2 minute. In acele prime secunde gelul se incalzeste pt a se intari (mai ales gelurile fiber). Eu le spun fetelor sa tina 2-3 secunde mana in lampa si vreo 5 sec mana afara. Trebuie sa repete de vreo 3-4 ori treaba asta si apoi pot sa tina mana inauntru pt ca nu se mai incalzeste (cel putin la gelurile pe care le folosesc eu).

Cand se incalzesc unghiile atunci cand sunt pilite inseamna ca manichiurista le pileste prea mult in acelasi loc si prea repede. La fel se intampla si la pilele electrice: atunci cand le tii prea mult intr-un loc se incalzesc.

Asadar nici o intrebare nu e prea banala. Am inceput acest forum tocmai pt a ajuta Persoanele care au intrebari.

Va pup fetelor!
Sus In jos
iulik2009




Numarul mesajelor : 8
Data de inscriere : 13/06/2009
Varsta : 35
Localizare : cluj napoca

pro sau contra unghii tehnice?depinde! Empty
MesajSubiect: unghii   pro sau contra unghii tehnice?depinde! EmptySam 13 Iun - 8:48

Stiati ca se pot spune foarte multe despre o persoana numai analizandu-i unghiile?Unghiile ingrijite,sanatoase sunt cartea de vizita a unei persoane,mai ales a FEMEILOR!

Un organism sanatos va prezenta o culoare piersicie-rozalie a unghiei, iar in cazul in care apare o problema in functionarea normala a organismului unghiile o vor arata.Este foarte importanta alimentatia pt a avea niste unghii sanatoase si frumoase,si la fel de important este si consumul de apa(cca 2 l de apa pe zi).

Desi sunt foarte multe tratamente pt intretinerea unghiilor sanatoase,observ zilnic ca foarte multe fete au unghiile mai mult sau mai putin distruse.Unele din tratamente consta in lacuri de intarire,creme,sau amestecuri pe baza de ulei de masline si ou.

Pentru unghiile care se exfoliaza sau se rup usor este recomandat:
Unghiile se tin in ulei de masline,e iar apoi se freaca cu o felie de lamaie, timp de cateva zile, de 2-3 ori pe zi.

Se prepara o pasta din bicarbonat de sodiu si apa oxigenata si se aplica pe unghii cu un tampon. Dupa ce se lasa sa actioneze cateva minute, se clateste cu apa calda si se ung unghiile cu ulei de masline.

Se prepara o pasta din ulei de masline, galbenus de ou si cateva picaturi de lamaie si se aplica pe unghii in jur de 15 min zilnic timp de aproximativ 2 saptamani

Desi sunt atatea tratamente pt mentinerea unghiilor sanatoase, multe din fete/femei nu fac nimic sa si le pastreze ca atare…mai ales acum cand a aparut moda unghiilor false/tehnice si majoritatea femeilor apeleaza la ele.


Unghiile false sunt optiunea ideala pentru cele care isi rod unghiile sau care au probleme cu cresterea lor. Unele femei incearca unghiile false pur si simplu pentru a scapa de “narav”iar altele vor doar sa se aiba unghii superbe si usor de intretinut.

Se spun foarte multe lucruri despre unghiile false.Cum ar fi:

1. Afecteaza unghiile naturale foarte rau.

FALS : daca sti cum sa iti porti si sa iti intreti unghiile false, unghiile naturale nu vor fi afectate deloc.CUM SA FACI ASTA si cum poti preveni DEGRADAREA UNGHIILOR NATURALE? Cel mai bun lucru este sa fii constienta ca trebuie sa faci pauza (de preferabil la 3 -4 luni ),pauza in care sa iti dai jos unghiile false si sa ti le ingrijesti pe cele naturale.In timplu purtarii celor false trebuie sa ai grija de ele, sa nu te lovesti foarte rau astfel incat sa lovirea sa nu afecteze unghii naturala.

2. UNGIILE FALSE NU TIN MAI MULT DE O LUNA

FALS: atata timp cat le ingrijesti cum trebuie ele tin destul de mult.Cand te-ai hotarat sa iti aplici unghii false trebuie sa ti cont de cateva detalii.In primul rand pe unghiile false nu se foloseste NICIODATA ACETONA ci DIZOLVANT FARA ACETONA.Trebuie sa fi mult mai atenta ca de obicei,pt evitarea intrarii aerului sau a apei sub ele.Nu este recomandat sa iti tai pielitele inainte cu cateva ore sa iti aplici unghiile, si deasemenea nici dupa ce ti leai aplicat.Cel mai bine este sa rogi persoana care ti le aplica sa faca acest lucru pt ca ea va avea grija cum sa ti le taie

3. UNGHIILE FALSE SUNT COSTISITOARE

Unghiile false variaza intre 100-250 ron (aplicare lor),si 40-80 ron(intretinerea lor).INSA se pot gasi si preturi mai mici pt aplicarea unor unghiiute false.Asta depinde unde anume te duci sa ti le aplici!!!
Avantajele unghiilor artificiale:
Ofera o varietate de culori
Sunt personalizate pentru gustul fiecarei femei
Acopera unghiile scurte, fragile
Nu se rup sau exfoliaza usor
Rezistente in timp
Oja se pastreaza mai multa vreme si mai frumoasa

Dezavantajele unghiilor artificiale:
produsele folosite pentru realizarea si lipirea unghiilor false pot cauza reactii alergice
daca nu sunt aplicate si indepartate corespunzator, pot afecta unghiile naturale
Sus In jos
Admin_Coralia

Admin_Coralia


Numarul mesajelor : 684
Data de inscriere : 31/12/1969
Varsta : 37
Localizare : BUCURESTI

pro sau contra unghii tehnice?depinde! Empty
MesajSubiect: Re: pro sau contra unghii tehnice?depinde!   pro sau contra unghii tehnice?depinde! EmptySam 13 Iun - 8:59

Da, multumim frumos pentru sfaturile de ingrijire a unghiilor naturale. Ai avut mult de scris, nu gluma Smile) Pe internet se gasesc multe sfaturi de ingrijire a unghiilor naturale. Chiar este bine ca fetele sa si le ingrijeasca corespunzator.
Eu am unghii cu gel de foarte mult timp, insa fac pauza daca este cazul (cu toate ca nu rezist prea mult fara ele) si imi sfatuiesc mereu clientele sa faca pauza atunci cand este nevoie. E important ca manichiurista sa fie fair-play si sa iti spuna atunci cand este cazul sa faci pauza, nu doar sa iti puna in continuu si sa se gandeasca doar la bani.
Sus In jos
https://www.facebook.com/coralia.nails
unghiimihutz

unghiimihutz


Numarul mesajelor : 2
Data de inscriere : 10/06/2009
Varsta : 40
Localizare : BUCURESTI

pro sau contra unghii tehnice?depinde! Empty
MesajSubiect: unghii false vs. naturale   pro sau contra unghii tehnice?depinde! EmptyDum 14 Iun - 8:22

si ca la cat timp recomanzi u pauza?!?!poop
Sus In jos
Admin_Coralia

Admin_Coralia


Numarul mesajelor : 684
Data de inscriere : 31/12/1969
Varsta : 37
Localizare : BUCURESTI

pro sau contra unghii tehnice?depinde! Empty
MesajSubiect: Re: pro sau contra unghii tehnice?depinde!   pro sau contra unghii tehnice?depinde! EmptyDum 14 Iun - 8:48

La 6 luni sau la un an. Gelul are avantajul ca lasa unghia sa respire, pe langa acryl care nu permite acest lucru.
Daca clienta are un ritm de crestere rapid al unghiei nu este neaparat necesara o pauza prea deasa. Dar se poate ca dupa 3-4 sedinte sa fie necesara pauza. Depinde de unghii. O manichiurista experimentata stie fcand este cazul de pauza.
Sus In jos
https://www.facebook.com/coralia.nails
iulik2009




Numarul mesajelor : 8
Data de inscriere : 13/06/2009
Varsta : 35
Localizare : cluj napoca

pro sau contra unghii tehnice?depinde! Empty
MesajSubiect: buna   pro sau contra unghii tehnice?depinde! EmptyDum 14 Iun - 8:58

@Admin Coralia intr-adevar gelul permite unghiiei sa respire,insa este posibil ca lipicul sa se slabeasca sau ca fetele sa se loveasca la unghii si atunci se pot forma goluri de aer,in care va intra apa.daca apa intra sub unghia false exista riscul aparitiei unor ciuperci ce afecteaza foarte rau unghia naturala.de aceea este recomandat la 3 luni unghiile sa fie schimbate macar,daca nu se va face pauza.iar in cazul in care o fata sa lovit la unghiie si observa un gol de aer sa se duca cat se poate de repede la persoana ce i lea aplicat ca sa apuce sa ii intre apa sub ele.
Sus In jos
iulik2009




Numarul mesajelor : 8
Data de inscriere : 13/06/2009
Varsta : 35
Localizare : cluj napoca

pro sau contra unghii tehnice?depinde! Empty
MesajSubiect: buna   pro sau contra unghii tehnice?depinde! EmptyDum 14 Iun - 8:59

ca sa nu apuce sa intre apa sub unghii false * scuze
Sus In jos
Admin_Coralia

Admin_Coralia


Numarul mesajelor : 684
Data de inscriere : 31/12/1969
Varsta : 37
Localizare : BUCURESTI

pro sau contra unghii tehnice?depinde! Empty
MesajSubiect: Re: pro sau contra unghii tehnice?depinde!   pro sau contra unghii tehnice?depinde! EmptyDum 14 Iun - 9:05

iulik2009 a scris:
ca sa nu apuce sa intre apa sub unghii false * scuze

Smile) nici nu am vazut ca ai gresit Smile)
este FOARTE important ca atunci cand aveti aer mult la unghii sa mergeti la reparatul lor, pt ca daca ajunge sa intre apa sub ele poate sa se dezvolte o ciuperca urata in spatiul cu aer. De aceea e indicata intretinerea la 2-3 saptamani
Sus In jos
https://www.facebook.com/coralia.nails
iulik2009




Numarul mesajelor : 8
Data de inscriere : 13/06/2009
Varsta : 35
Localizare : cluj napoca

pro sau contra unghii tehnice?depinde! Empty
MesajSubiect: buna   pro sau contra unghii tehnice?depinde! EmptyDum 14 Iun - 9:16

eu recomand pauza la 3 luni cam asa sau cel putin o verificare amanuntita a unghiilor
Sus In jos
iulik2009




Numarul mesajelor : 8
Data de inscriere : 13/06/2009
Varsta : 35
Localizare : cluj napoca

pro sau contra unghii tehnice?depinde! Empty
MesajSubiect: buna   pro sau contra unghii tehnice?depinde! EmptyDum 14 Iun - 9:20

in legatura cu scoaterea unghiilor.eu nu prea sunt de acord cu pilele electice Rolling Eyes .distrug unghia si sunt si dureroase.am vazut l ibd,ibd soak off gel remover


(Break the seal of ibd Soak Off Gel using a 180grit file. Soak a Nail Wipe with Soak Off Gel Remover and place on top of gel nail. Wrap each nail tightly in aluminum foil and wait 10 minutes before removing the foil. Once the gel has loosened from the nail plate, use an ibd Cuticle Pusher to push the gel off.)

este o tehnica foarte buna avand in vedere ca solutia soak off face totul.nu este nici greu,nici dureros.insa singura problema este ca am inteles ca numai gelul soak off il scoate ,nu orice gel
Sus In jos
Admin_Coralia

Admin_Coralia


Numarul mesajelor : 684
Data de inscriere : 31/12/1969
Varsta : 37
Localizare : BUCURESTI

pro sau contra unghii tehnice?depinde! Empty
MesajSubiect: Re: pro sau contra unghii tehnice?depinde!   pro sau contra unghii tehnice?depinde! EmptyDum 14 Iun - 9:26

Da, nu orice gel. Solutiile de indepartat unghiile false sunt adresate in special pt acryl. Iar indepartarea cu acetona nu ma incata asa de mult. Aia mi se pare ca distruge mai mult unghia
Sus In jos
https://www.facebook.com/coralia.nails
frozen*diamond

frozen*diamond


Numarul mesajelor : 4
Data de inscriere : 11/07/2009
Localizare : Oradea

pro sau contra unghii tehnice?depinde! Empty
MesajSubiect: Re: pro sau contra unghii tehnice?depinde!   pro sau contra unghii tehnice?depinde! EmptySam 11 Iul - 4:01

Buna!

Sunt doar o clienta care s-a decis sa isi puna unghii cu gel, le am de o saptamana bounce si sunt incantata, mereu mi-am dorit :D , insa am o problema, am cuticulele foarte sensibile si cand mi-a pilit manichiurista unghiile affraid ... cam da ... si inca am coaja cum s-a cicatrizat. Nu pot sa imi dau seama de ce? confused Fata a spus ca e din cauza sensibilitatii mele ridicate ... M-a usturat si a 2-a zi numai cand imi spalam cu apa ... Sfaturi??? Question
Sus In jos
Moderator_TigerNails

Moderator_TigerNails


Numarul mesajelor : 637
Data de inscriere : 21/06/2009
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti

pro sau contra unghii tehnice?depinde! Empty
MesajSubiect: Re: pro sau contra unghii tehnice?depinde!   pro sau contra unghii tehnice?depinde! EmptySam 11 Iul - 7:40

frozen*diamond a scris:
Buna!

Sunt doar o clienta care s-a decis sa isi puna unghii cu gel, le am de o saptamana bounce si sunt incantata, mereu mi-am dorit :D , insa am o problema, am cuticulele foarte sensibile si cand mi-a pilit manichiurista unghiile affraid ... cam da ... si inca am coaja cum s-a cicatrizat. Nu pot sa imi dau seama de ce? confused Fata a spus ca e din cauza sensibilitatii mele ridicate ... M-a usturat si a 2-a zi numai cand imi spalam cu apa ... Sfaturi??? Question

Buna frozen diamond si bine ai venit printre noi!

Ce ti s-a spus tie, dupa parerea mea, este doar o scuza. Chiar daca ai cuticulele sensibile, nu este normal sa pleci de acolo cu rani. Bineinteles se poate intampla sa te atinga putin cu pila insa pana a avea rani cu coaja care sa te usture si a doua zi este cale lunga. Manichiurista nu ar trebui sa dea vina pe "cuticulele tale prea sensibile" ci sa fie mai atenta pe viitor si eventual sa lucreze cu o freza electrica zona cuticulei pentru mai multa precizie si pentru a evita acest gen de accidente pe viitor. Am o prietena careia eu ii pun unghii de obicei deci ii cunosc cuticulele foarte bine. Si s-a intamplat o data sa aiba o urgenta inlocuirea unei unghii insa eu nu eram in Bucuresti in momentul acela si deci nu am putut sa o ajut. Asa ca s-a dus la unul dintre cele mai mari saloane de aici si dupa ce i-a dat de doua ori cu pila, a treia oara a taiat-o de nu i se mai oprea sangerarea. Reactia doamnei "profesioniste" a fost sa ii toarne lipici pe rana affraid pentru a-i opri sangerarea si, de parca nu ar fi fost de ajuns, sa ii spuna ca este foarte normal ce s-a intamplat avand in vedere ce cuticula sensibila are. Evil or Very Mad
Gresit! No Prietena mea nu are deloc cuticule sensibile, si chiar daca ar fi avut, nu era normal sa plece de acolo cu rana cu care am vazut-o eu dupa doua zile!
Ca sfat pentru tine acum: atentie sa nu te infectezi si foloseste ulei de cuticule care sa iti hraneasca cuticula. In rest...timpul va vindeca iar pe viitor putin mai multa atentie cine iti face unghiutele! Wink
Sus In jos
http://www.tigernails.ro
Vxf

Vxf


Numarul mesajelor : 33
Data de inscriere : 11/07/2009

pro sau contra unghii tehnice?depinde! Empty
MesajSubiect: Re: pro sau contra unghii tehnice?depinde!   pro sau contra unghii tehnice?depinde! EmptySam 11 Iul - 10:02

buna;felicitari pt forum;am citit cu mare interes tot ce ati scris pe aici;
am si eu o intrebare : luna asta am 1 an de cand am unghii cu gel si am intrebat-o pe manichiurista mea daca trebuie sa fac pauza si a zis ca nu e nevoie, ci doar daca vreau eu;in 12 luni de cand le am, inafara de sedintele de intretinere, facute o data la 3-4 saptamani, am fost la umplut fix de 6 ori;si ea a zis ca nu e nevoie sa le dau jos daca nu vreau;
cat despre cuticule, eu nu le mai tai de vreo 4 ani deloc;cand merg, mi le impinge doar cu betisorul si imi aplica un ulei pt cuticule;si sunt chiar foarte multumita de ele;
Sus In jos
Moderator_TigerNails

Moderator_TigerNails


Numarul mesajelor : 637
Data de inscriere : 21/06/2009
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti

pro sau contra unghii tehnice?depinde! Empty
MesajSubiect: Re: pro sau contra unghii tehnice?depinde!   pro sau contra unghii tehnice?depinde! EmptySam 11 Iul - 10:29

Vxf a scris:
buna;felicitari pt forum;am citit cu mare interes tot ce ati scris pe aici;
am si eu o intrebare : luna asta am 1 an de cand am unghii cu gel si am intrebat-o pe manichiurista mea daca trebuie sa fac pauza si a zis ca nu e nevoie, ci doar daca vreau eu;in 12 luni de cand le am, inafara de sedintele de intretinere, facute o data la 3-4 saptamani, am fost la umplut fix de 6 ori;si ea a zis ca nu e nevoie sa le dau jos daca nu vreau;
cat despre cuticule, eu nu le mai tai de vreo 4 ani deloc;cand merg, mi le impinge doar cu betisorul si imi aplica un ulei pt cuticule;si sunt chiar foarte multumita de ele;

Buna Vxf si bine ai venit printre noi! cheers
Cand vine vorba de aceasta pauza de care vorbesti tu, este foarte important cum si cu ce ti-au fost puse, lucrate si intretinute in tot acest an unghiutele.
Pot sa iti dau exemplul meu: eu port unghii cu gel fara intrerupere de aproximativ 1 an si jumatate. In ultimul timp eu mi le dau jos cu totul si-mi aplic un set nou. (Nu am timp de multe ori sa imi fac intretinerea mai devreme de 2-2,5 luni si atunci cand apuc prefer sa le pun noi. De ceva vreme port stiletto cu modele si picturi in mai multe straturi si atunci ar fi mult mai multa munca si timp sa le "repar" decat sa le pun noi.) Insa de fiecare data cand se intampla lucrul asta imi admir unghiutele naturale pentru ca sunt la fel de sanatoase ca si inainte de a le purta pe cele false.
Concluzia: Daca nu ti-au fost puse si intretinute corect, atunci o pauza ar fi indicata. Daca insa au fost puse si intretinute asa cum trebuie, atunci poti face pauza cand vei dori. Wink
Sus In jos
http://www.tigernails.ro
Vxf

Vxf


Numarul mesajelor : 33
Data de inscriere : 11/07/2009

pro sau contra unghii tehnice?depinde! Empty
MesajSubiect: Re: pro sau contra unghii tehnice?depinde!   pro sau contra unghii tehnice?depinde! EmptyDum 12 Iul - 2:28

multumesc pt sugestii Wink
nu mi s-au rupt niciodata, nu a intrat niciodata aer sub ele, ce pot sa spun;am fost foarte multumita mereu de felul in care a lucrat manichiurista, si de asta tind sa cred ca au fost aplicate si intretinute corect;
Sus In jos
frozen*diamond

frozen*diamond


Numarul mesajelor : 4
Data de inscriere : 11/07/2009
Localizare : Oradea

pro sau contra unghii tehnice?depinde! Empty
MesajSubiect: Re: pro sau contra unghii tehnice?depinde!   pro sau contra unghii tehnice?depinde! EmptyDum 12 Iul - 4:13

moderator_TigerNails a scris:
frozen*diamond a scris:
Buna!

Sunt doar o clienta care s-a decis sa isi puna unghii cu gel, le am de o saptamana bounce si sunt incantata, mereu mi-am dorit :D , insa am o problema, am cuticulele foarte sensibile si cand mi-a pilit manichiurista unghiile affraid ... cam da ... si inca am coaja cum s-a cicatrizat. Nu pot sa imi dau seama de ce? confused Fata a spus ca e din cauza sensibilitatii mele ridicate ... M-a usturat si a 2-a zi numai cand imi spalam cu apa ... Sfaturi??? Question

Buna frozen diamond si bine ai venit printre noi!

Ce ti s-a spus tie, dupa parerea mea, este doar o scuza. Chiar daca ai cuticulele sensibile, nu este normal sa pleci de acolo cu rani. Bineinteles se poate intampla sa te atinga putin cu pila insa pana a avea rani cu coaja care sa te usture si a doua zi este cale lunga. Manichiurista nu ar trebui sa dea vina pe "cuticulele tale prea sensibile" ci sa fie mai atenta pe viitor si eventual sa lucreze cu o freza electrica zona cuticulei pentru mai multa precizie si pentru a evita acest gen de accidente pe viitor. Am o prietena careia eu ii pun unghii de obicei deci ii cunosc cuticulele foarte bine. Si s-a intamplat o data sa aiba o urgenta inlocuirea unei unghii insa eu nu eram in Bucuresti in momentul acela si deci nu am putut sa o ajut. Asa ca s-a dus la unul dintre cele mai mari saloane de aici si dupa ce i-a dat de doua ori cu pila, a treia oara a taiat-o de nu i se mai oprea sangerarea. Reactia doamnei "profesioniste" a fost sa ii toarne lipici pe rana affraid pentru a-i opri sangerarea si, de parca nu ar fi fost de ajuns, sa ii spuna ca este foarte normal ce s-a intamplat avand in vedere ce cuticula sensibila are. Evil or Very Mad
Gresit! No Prietena mea nu are deloc cuticule sensibile, si chiar daca ar fi avut, nu era normal sa plece de acolo cu rana cu care am vazut-o eu dupa doua zile!
Ca sfat pentru tine acum: atentie sa nu te infectezi si foloseste ulei de cuticule care sa iti hraneasca cuticula. In rest...timpul va vindeca iar pe viitor putin mai multa atentie cine iti face unghiutele! Wink

Multumesc mult! M-am gandit ca ar trebui sa fie ceva solutie pentru ele, chiar ma gandeam cu oroare la ziua de umplut No. Oricum sper ca acum va sti ce urmari are pilitul la mine. Totusi imi spusese ca asa nu i s-a mai intamplat cyclops, anyway sper sa fie bine :D si mersi inca o data I love you !
Sus In jos
frozen*diamond

frozen*diamond


Numarul mesajelor : 4
Data de inscriere : 11/07/2009
Localizare : Oradea

pro sau contra unghii tehnice?depinde! Empty
MesajSubiect: Re: pro sau contra unghii tehnice?depinde!   pro sau contra unghii tehnice?depinde! EmptySam 25 Iul - 6:56

Am fost la umplut si a fost super, pfu! Prima data e mai rau, sunt foarte fericita si ma simt norocoasa ca am o manichiurista asa de treaba Smile

s-a chinuit mai mult dar rezultatul e Smile super! Sunt o posesoare de unghii ff norocoasa!
Sus In jos
Admin_Coralia

Admin_Coralia


Numarul mesajelor : 684
Data de inscriere : 31/12/1969
Varsta : 37
Localizare : BUCURESTI

pro sau contra unghii tehnice?depinde! Empty
MesajSubiect: Re: pro sau contra unghii tehnice?depinde!   pro sau contra unghii tehnice?depinde! EmptyMier 29 Iul - 23:46

frozen*diamond a scris:
Am fost la umplut si a fost super, pfu! Prima data e mai rau, sunt foarte fericita si ma simt norocoasa ca am o manichiurista asa de treaba Smile

s-a chinuit mai mult dar rezultatul e Smile super! Sunt o posesoare de unghii ff norocoasa!

Ai fost la aceeasi tipa sa iti puna unghiile?
Sus In jos
https://www.facebook.com/coralia.nails
Continut sponsorizat





pro sau contra unghii tehnice?depinde! Empty
MesajSubiect: Re: pro sau contra unghii tehnice?depinde!   pro sau contra unghii tehnice?depinde! Empty

Sus In jos
 
pro sau contra unghii tehnice?depinde!
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» unghii tehnice acasa
» ingalbenirea unghiilor tehnice
» Ros unghii!!..Help!

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
***unghii tehnice*** :: intrebari frecvente-
Mergi direct la: