***unghii tehnice***
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
***unghii tehnice***

*Un forum pentru frumusetea si sanatatea unghiilor dumneavoastra*
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Extensii sau tips Logo_t12
Subiecte similare
Ultimele subiecte
» Oja semipermanenta
Extensii sau tips EmptyVin 7 Oct - 10:57 Scris de Di

» intrebari si raspunsuri
Extensii sau tips EmptyVin 17 Apr - 16:41 Scris de LenaPyaar

» se pot amesteca marcile de geluri???
Extensii sau tips EmptySam 10 Ian - 3:11 Scris de AdrianSimanski

» Incepatoare...sfaturi, pareri...va rog.
Extensii sau tips EmptyVin 16 Mai - 5:25 Scris de any_anca

» sfaturi pentru incepatori
Extensii sau tips EmptyVin 31 Ian - 4:39 Scris de vmarya

» dual system forms
Extensii sau tips EmptyMar 28 Ian - 8:48 Scris de sweet_yonutza

» Produse IBD
Extensii sau tips EmptyVin 13 Dec - 0:06 Scris de lar2412

» Poze cu unghiutze
Extensii sau tips EmptyLun 18 Noi - 23:23 Scris de nicolnail

» Sa facem cunostinta!
Extensii sau tips EmptyLun 18 Noi - 6:25 Scris de nicolnail

Facebook
Parteneri
forum gratuit
* * * * Extensii sau tips Logo_t12
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata

 

 Extensii sau tips

In jos 
+4
Maria D.
Beky
gabriela89
magic nails
8 participanți
AutorMesaj
magic nails




Numarul mesajelor : 40
Data de inscriere : 23/02/2010
Varsta : 47
Localizare : Constanta

Extensii sau tips Empty
MesajSubiect: Extensii sau tips   Extensii sau tips EmptyJoi 11 Mar - 7:45

Am urmarit mai multe discutii pe diferite topicuri si am remarcat ca mai toate sfaturile se dau pentru tipsuri si aplicarea lor.
Eu fac numai extensii pe sablon asa am invatat si asa instruiesc si eu, consider ca daca stii sa faci grosimea corect si arcul C, punctele de stres etc, poti face extensia fara tipsuri.
Avantajele : elimina pilirea zonei de cant, rezistenta mai buna, nu mai utilizam lipiciul care pe o zona pilita fie si numai pentru deschiderea porilor afecteaza.
Astept raspunsuri si comentarii.
Sus In jos
http://www.magicnailsart.ro
gabriela89

gabriela89


Numarul mesajelor : 229
Data de inscriere : 05/02/2010
Varsta : 34
Localizare : Arad

Extensii sau tips Empty
MesajSubiect: Re: Extensii sau tips   Extensii sau tips EmptyJoi 11 Mar - 8:13

Si noi asteptam sfaturi si trucuri pentru realizarea cat mai corecta a extensiilor... Smile De exemplu, eu am deja o intrebare: cum se face cel mai corect arcul C? grosimea trebuie sa fie cam cat un tips, nu? flower
Sus In jos
Beky

Beky


Numarul mesajelor : 513
Data de inscriere : 09/06/2009
Varsta : 34
Localizare : Brasov

Extensii sau tips Empty
MesajSubiect: Re: Extensii sau tips   Extensii sau tips EmptyJoi 11 Mar - 10:59

Eu sunt de parere ca extensiile nu afecteaza atat de tare unghia, neexistand lipiciul. In rest cred ca este cam la fel la ambele.

Nu stiu de ce se zice ca extensiile sunt mai rezistente sau invers ... de fapt nu prea vad logica, daca cineva ne-ar explica mai bine si cat mai "stiintific", poate m-as convinge Very Happy

In rest, singura mea frica in decizia de a ma apuca de extensii este ca dureaza mai mult? Am dreptate? Comparand cu tipsul : pregatesti unghia, lipesti tipsu, pilesti, pui gel, finisezi ... pe cand la extensii, pregatesti unghia, faci extensiile, pilesti, iar gel pentru modelare, iar finisare....

Gandesc bine?
Sus In jos
http://andrenails.blogspot.com/
gabriela89

gabriela89


Numarul mesajelor : 229
Data de inscriere : 05/02/2010
Varsta : 34
Localizare : Arad

Extensii sau tips Empty
MesajSubiect: Re: Extensii sau tips   Extensii sau tips EmptyJoi 11 Mar - 12:22

Si eu cred ca extensiile nu afecteaza asa tare unghia ca lipiciul... Si la timp cred k e cam la fel... Multe fete spun ca rezista mai bine decat tips-ul! Si pe mine ma mira chestia asta Smile) Mie mi se pare asa incredibil ca rezista atat de bine... Dar as vrea sa incerc...si cred ca o voi face... Smile
Sus In jos
magic nails




Numarul mesajelor : 40
Data de inscriere : 23/02/2010
Varsta : 47
Localizare : Constanta

Extensii sau tips Empty
MesajSubiect: Re: Extensii sau tips   Extensii sau tips EmptyJoi 11 Mar - 22:39

SA o luam cu inceputul:
un arc C corect se face pe lungimea unghiei ca un C intors cu partea bombata in sus spranceana ridicata ( e mai usor de aratat decat de descris). Tot timpu' se lasa grosime mai mare in zona de stres a extensiei adica la terminarea degetului sau unde laturile nu mai sunt in paralel cu unghia ( din nou aceasi problema de explicare) . Este locul unde este cel mai probabil ca unghia sa flexeze , sa se dea peste cap. Aceea fiind partea cea mai '' groasa '' grosimea apoi se micsoreaza inspre varf si spre cuticula. Explicatia e simpla pentru ca odata cu cresterea unghiei sa nu se vada delimitarea dintre unghia naturala si cea artificiala, iar spre varf unghia trebuie sa fie aproximativ de grosimea unghiei naturale. Consluzia este ca unghia falsa trebuie sa fie cat mai naturala, dar majoritatea asa zisilor stilisti fac niste unghii false special pentru a demonstra ca sunt false. Suprafete denivelate, extensii lopata, grosime exagerata etc. Grosimea nu poate fi cat cea a tipsului , dar peste tips oricum trebuie facuta grosimea in punctele de stres pentru a avea rezistenta.
Aderenta gelului pe unghia naturala este mai mare suprafata de aderenta este mai mare, asta creaza o rezistenta mai mare, dar si in momentul in care reusim cumva sa le rupem durerea este mai mare affraid .
Singura diferenta intre extensia cu tips si cea cu gel este ca dupa realizarea extensiei si dezlipirea sablonului se degreseaza si se da forma dorita prin finisare cu pila. flower .
Sper ca am fost de folos....
Sus In jos
http://www.magicnailsart.ro
Beky

Beky


Numarul mesajelor : 513
Data de inscriere : 09/06/2009
Varsta : 34
Localizare : Brasov

Extensii sau tips Empty
MesajSubiect: Re: Extensii sau tips   Extensii sau tips EmptyJoi 11 Mar - 23:59

magic nails a scris:


Aderenta gelului pe unghia naturala este mai mare suprafata de aderenta este mai mare, asta creaza o rezistenta mai mare, dar si in momentul in care reusim cumva sa le rupem durerea este mai mare affraid .

Singura diferenta intre extensia cu tips si cea cu gel este ca dupa realizarea extensiei si dezlipirea sablonului se degreseaza si se da forma dorita prin finisare cu pila. flower .
Sper ca am fost de folos....


Partea asta eu nu am inteles-o Very Happy Prima fraza nu are inteles.

Lamuriti-ma si pe mine:

Eu stiam ca sunt doua tipuri de a pune unghii cu gel: tips sau extensii.
Cum adica extensii cu tips? Poate constructia sau modelarea pe tips?

Trecand peste asta Very Happy si ajungand la "este ca dupa realizarea extensiei si dezlipirea sablonului se degreseaza si se da forma dorita prin finisare cu pila"

Iarasi nu inteleg: si la cele cu tips se face modelare si se degreseaza si se finiseaza la fel.

Explicatia nu mi s-a parut prea pe intelesul tuturor Very Happy
Sus In jos
http://andrenails.blogspot.com/
magic nails




Numarul mesajelor : 40
Data de inscriere : 23/02/2010
Varsta : 47
Localizare : Constanta

Extensii sau tips Empty
MesajSubiect: Re: Extensii sau tips   Extensii sau tips EmptyVin 12 Mar - 1:17

Extensie inseamna prelungirea unghiei naturale. Se poate realiza prin constructie pe sablon sau prin aplicarea unui tips (capsule etc).
In principiu se face modelarea degresarea si pilirea dar nu sunt aceleasi proceduri si de aceeasi durata.
Sper ca am elucidat...
Sus In jos
http://www.magicnailsart.ro
Maria D.

Maria D.


Numarul mesajelor : 202
Data de inscriere : 28/01/2010
Varsta : 34
Localizare : Bucuresti

Extensii sau tips Empty
MesajSubiect: Re: Extensii sau tips   Extensii sau tips EmptyMar 16 Mar - 6:16

Ce parere aveti despre ultra-form? Sunt acele forme in care se modeleaza acrilul si se aplica pe unghie... primesc saptamana asta un kit si nu am idee cum sa-l folosesc,nici cum rezista....astept pareri..pls Very Happy
Sus In jos
http://shiny-nails.blogspot.com
ema_clau

ema_clau


Numarul mesajelor : 111
Data de inscriere : 13/02/2010
Varsta : 34
Localizare : arad

Extensii sau tips Empty
MesajSubiect: Re: Extensii sau tips   Extensii sau tips EmptyMar 16 Mar - 6:45

pt.Maria D.
am inteles k acele capsule ultra-form dak nu te pricepi la ele nu prea tin unghiile.eu una sincer sunt de parere k au totusi un beneficiu,dar eu cred k pot s fac modele mult mai frumoase cu pensula direct p unghie dupa ce e construita decat sa ma chinui d fac modelul acolo in capsula
Sus In jos
ema_clau

ema_clau


Numarul mesajelor : 111
Data de inscriere : 13/02/2010
Varsta : 34
Localizare : arad

Extensii sau tips Empty
MesajSubiect: Re: Extensii sau tips   Extensii sau tips EmptyMar 16 Mar - 6:48

eu zic sa ne spui mai multe dupa ce le folosesti!
Sus In jos
Maria D.

Maria D.


Numarul mesajelor : 202
Data de inscriere : 28/01/2010
Varsta : 34
Localizare : Bucuresti

Extensii sau tips Empty
MesajSubiect: Re: Extensii sau tips   Extensii sau tips EmptyMar 16 Mar - 8:10

Of...chiar nu stiu cum se folosesc - banuiesc, ca le pot picta si dupa - norocul meu ca vin cu cd cu tutoriale ... dar astept in continuare rapuns
Sus In jos
http://shiny-nails.blogspot.com
magic nails




Numarul mesajelor : 40
Data de inscriere : 23/02/2010
Varsta : 47
Localizare : Constanta

Extensii sau tips Empty
MesajSubiect: Re: Extensii sau tips   Extensii sau tips EmptyMar 16 Mar - 23:02

Cred ca te referi la tiparele acelea de silicon care se ''incarca'' cu acril si apoi se aplica pe unghie. Sincer parerea mea este ca ce poti face cu manutele tale nu poate fi egalat, chiar daca nu e perfect e ''amprenta'' ta. Mai sunt pe piata si imprimante de unghii, ... Cu exercitiu se poate face orice sau poate descoperi ceva mai bun decat ce exista pe piata deja.
Sus In jos
http://www.magicnailsart.ro
BlackWoman




Numarul mesajelor : 24
Data de inscriere : 21/09/2011

Extensii sau tips Empty
MesajSubiect: Re: Extensii sau tips   Extensii sau tips EmptyVin 23 Sept - 3:30

Buna...am si eu o problema eu a tot straduiesc sa fac trecerea de la tips la unghie dar nu se simte dar se vede ca este lipit tips...am vazut in alte poze ca acest lucru nu se vede ...cum sa fac..
Sus In jos
BlackWoman




Numarul mesajelor : 24
Data de inscriere : 21/09/2011

Extensii sau tips Empty
MesajSubiect: Re: Extensii sau tips   Extensii sau tips EmptyVin 23 Sept - 3:32

aaa..si am uitat uneori cand le pilesc c freza colturile mi se dezlipesc bucati micute...Sad( .. a 3 tipuri de tipsuri dar la toate se vad trecere Sad(
Sus In jos
alexnails

alexnails


Numarul mesajelor : 74
Data de inscriere : 18/02/2011
Localizare : timisoara

Extensii sau tips Empty
MesajSubiect: Re: Extensii sau tips   Extensii sau tips EmptyVin 23 Sept - 3:46

Buna Maria, eu folosesc de ceva timp ulta-forms, il folosesc mai mult la french simplu pt ca scurteaza mult durata timpului de lucru, eu lucrez in felul urmator cu ele: aplic acrylul alb in strat f.subtire ii dau forma dorita, peste acel acryl alb pun un strat de acryl transparent pt rezistenta si apoi aplic in partea de jos acryl cover, singurul secret ar fi ca atunci cand aplici forma pe unghie sa o ti apasata 20-30 secunde sa nu prinda aer , apoi pilesc marginile si gata, si o sa aiba un luciu superb.
Sus In jos
http://alexnail.eu
Oana_

Oana_


Numarul mesajelor : 114
Data de inscriere : 23/05/2011
Varsta : 38

Extensii sau tips Empty
MesajSubiect: Re: Extensii sau tips   Extensii sau tips EmptyVin 23 Sept - 4:39

BlackWoman a scris:
Buna...am si eu o problema eu a tot straduiesc sa fac trecerea de la tips la unghie dar nu se simte dar se vede ca este lipit tips...am vazut in alte poze ca acest lucru nu se vede ...cum sa fac..

salut,

trecerea de la tips la unghie tine f mult si de calitatea tipsului ! daca este unul natur, f subtire nu ai o sa ai aceasta problema, iar daca tipsul este si destul de flexibil, pe la colturi poti folosi o pila de granulatie 100/150 si atunci nu o ai probleme cu ruperea/ craparea lui. Eu folosesc tipsuri natur si ma impac f bine cu ele.

PS : Poti folosi si tip blender, ajuta f mult la pilitul tipsului . O alta solutie ar fi aplicarea unui cover gel !

Sus In jos
BlackWoman




Numarul mesajelor : 24
Data de inscriere : 21/09/2011

Extensii sau tips Empty
MesajSubiect: Re: Extensii sau tips   Extensii sau tips EmptyVin 23 Sept - 5:01

iti multumesc...acum trebuie sa caut tip blender ca la noi in oras nu am gasit...poate o sa ma descurc mai bine...ideeea e ca se vede liniuta aceea de trecere ...de la tips la unghie....si ma deranjeaza tare...Sad(
Sus In jos
Oana_

Oana_


Numarul mesajelor : 114
Data de inscriere : 23/05/2011
Varsta : 38

Extensii sau tips Empty
MesajSubiect: Re: Extensii sau tips   Extensii sau tips EmptyDum 25 Sept - 1:54

..in cazul asta, aplica un cover ! o sa arate f bine unghia si va avea un astept natural Smile
Sus In jos
BlackWoman




Numarul mesajelor : 24
Data de inscriere : 21/09/2011

Extensii sau tips Empty
MesajSubiect: Re: Extensii sau tips   Extensii sau tips EmptyDum 25 Sept - 8:13

Hehe... m am straduit si a iesit...iupiii.... .oricum merci de sfat...ce lipici folosesti sub forma de tub sau cu pensula?
Sus In jos
Oana_

Oana_


Numarul mesajelor : 114
Data de inscriere : 23/05/2011
Varsta : 38

Extensii sau tips Empty
MesajSubiect: Re: Extensii sau tips   Extensii sau tips EmptyDum 25 Sept - 12:34

cu pensula, de la Jolifin Smile
Sus In jos
BlackWoman




Numarul mesajelor : 24
Data de inscriere : 21/09/2011

Extensii sau tips Empty
MesajSubiect: Re: Extensii sau tips   Extensii sau tips EmptyDum 25 Sept - 23:40

Oana_ a scris:
cu pensula, de la Jolifin Smile
Am intrat pe site ul lor dar e nemtesc nu pricep nimic Question este un site tradus ca eu nu am gasit... Question gelurile cum sunt?
Sus In jos
Oana_

Oana_


Numarul mesajelor : 114
Data de inscriere : 23/05/2011
Varsta : 38

Extensii sau tips Empty
MesajSubiect: Re: Extensii sau tips   Extensii sau tips EmptyDum 25 Sept - 23:50

este site si pentru Romania, ti-am lasat intr-un mesaj link-ul. Eu sunt foarte incantata de toate produsele lor.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Extensii sau tips Empty
MesajSubiect: Re: Extensii sau tips   Extensii sau tips Empty

Sus In jos
 
Extensii sau tips
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» tips chrome
» pilirea tips-ului

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
***unghii tehnice*** :: intrebari frecvente-
Mergi direct la: