***unghii tehnice***
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
***unghii tehnice***

*Un forum pentru frumusetea si sanatatea unghiilor dumneavoastra*
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
probleme unghii gel Logo_t12
Subiecte similare
Ultimele subiecte
» Oja semipermanenta
probleme unghii gel EmptyVin 7 Oct - 10:57 Scris de Di

» intrebari si raspunsuri
probleme unghii gel EmptyVin 17 Apr - 16:41 Scris de LenaPyaar

» se pot amesteca marcile de geluri???
probleme unghii gel EmptySam 10 Ian - 3:11 Scris de AdrianSimanski

» Incepatoare...sfaturi, pareri...va rog.
probleme unghii gel EmptyVin 16 Mai - 5:25 Scris de any_anca

» sfaturi pentru incepatori
probleme unghii gel EmptyVin 31 Ian - 4:39 Scris de vmarya

» dual system forms
probleme unghii gel EmptyMar 28 Ian - 8:48 Scris de sweet_yonutza

» Produse IBD
probleme unghii gel EmptyVin 13 Dec - 0:06 Scris de lar2412

» Poze cu unghiutze
probleme unghii gel EmptyLun 18 Noi - 23:23 Scris de nicolnail

» Sa facem cunostinta!
probleme unghii gel EmptyLun 18 Noi - 6:25 Scris de nicolnail

Facebook
Parteneri
forum gratuit
* * * * probleme unghii gel Logo_t12
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata

 

 probleme unghii gel

In jos 
+81
andu.girl
funnynails
deea22
sigg
alyanna
mytzzz
flory_90
ingeras
Yrolf
Baby94
mariadelina
kyka
Zoozooliciouse
maria-madalina
rocsanna86
Anda luz
0ana
andreea.cojocaru
ady_nails
anda
Al3xandra
diana nicu
skyAngel
bebeloiu
adrianamagda
maggix
Crssy85
Adina91
alesssia
alesya
Manichiura Andra
diana_deedeee
andreea mocanu
Oana_
magdici
isabella21
unghiigalati
raluka.nails
mirunatica
aniela
just_I_cata
andry160790
pitigoiul
simonaburciu
raluca is
claudela
blueyes
irink_3days
lalagabi
bobocell1
MaRiA_
oanatanase
ally.vs
mariapopa
raluca.ralook
luminitache
Mire
daniela
blondynails
mihagache
Manichiura Arad
lavy_p
nickipiki
Laru
beautyx
Beky
G.D.
vmarya
aurita87
mikylela2003
Moderator_iulia_vero
Tushky
Ariadnan Nails
Lilishor
woozy
Admin_Coralia
MyoSilvia
alexandra m6
unghiifalseploiesti
Moderator_TigerNails
adinagsm
85 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
AutorMesaj
adinagsm




Numarul mesajelor : 4
Data de inscriere : 29/01/2010

probleme unghii gel Empty
MesajSubiect: probleme unghii gel   probleme unghii gel EmptyVin 29 Ian - 1:05

Buna fetelor, sunt noua in acest domeniu si as avea si o intrebare. Imi pun unghii cu gel singura de aproape jumatate de an, insa la un moment dat imi sar tips-urile. Nu stiu unde gresesc. Patesc asta numai la anumite unghii,nu la toate. Va multumesc anticipat.
Sus In jos
Moderator_TigerNails

Moderator_TigerNails


Numarul mesajelor : 637
Data de inscriere : 21/06/2009
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti

probleme unghii gel Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel EmptyVin 29 Ian - 9:48

Adina,

"La un moment dat", cand? Cam la cat timp dupa aplicare? Iti sar, cum? Se desfac cu totul si cad? Shocked Te rog sa ne dai mai multe detalii sau sa ne descrii putin care sunt pasii pe care ii urmezi, ca sa putem sa iti oferim raspunsuri. Smile


Pup!
Sus In jos
http://www.tigernails.ro
adinagsm




Numarul mesajelor : 4
Data de inscriere : 29/01/2010

probleme unghii gel Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel EmptySam 30 Ian - 3:44

cred ca nu pun el cat trebuie in zona de stress, se crapa intr-o parte ca la unghiile naturale
Sus In jos
unghiifalseploiesti

unghiifalseploiesti


Numarul mesajelor : 127
Data de inscriere : 15/02/2010
Varsta : 37
Localizare : Ploiesti

probleme unghii gel Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel EmptyLun 15 Feb - 6:04

Buna! Smile Pt aplicarea corecta a tipsului trebuie sa iei luciul unghii naturale, sa folosesti un lipici de calitate, special pt unghii false( dar asta banuiesc ca stii), sa ai grija sa nu creezi bule de aer cand lipesti tipsul (mai bine pui mai mult lipici si il stergi cu un servetel daca ajunge prea mult pe unghie decat sa pui prea putin), sa pilesti tipsul astfel incat sa nu se mai observe diferenta dintre unghia naturala si tips!Verifica acesti pasi , poate te ajuta! Smile
Sus In jos
http://www.unghii-false-ploiesti.ro
alexandra m6

alexandra m6


Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 10/05/2010
Varsta : 32
Localizare : Satu Mare

probleme unghii gel Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel EmptyMar 11 Mai - 6:03

buna,as avea si eu o intrebare daca sunteti dragute sa imi raspundeti.Eu folosesc gel de la magnetic,inainte foloseam de la crystal si de la cupido si am observat ca se rupeau cam la 2 sapt unghiile,acum ca am schimbat gelul tot se fisureaza.Oare care sa fie problema?gelul,lampa sa nu usuce prea bine sau...??
va pup si astept raspunsul
multumesc mult
Sus In jos
MyoSilvia

MyoSilvia


Numarul mesajelor : 4
Data de inscriere : 11/05/2010

probleme unghii gel Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel EmptyJoi 13 Mai - 9:18

Buna ziua. Sunt noua in domeniu si ieri am pus unghii cu tips unei prietene.Am urmat urm. pasi: am curata unghia, am pilit`o, am dat cu cleaner,am lipit tipsul, am pilit am dat cu primer am pus 1 strat de gel,l`am pilit am facut french`ul si apoi am dat al 2-lea strat de gel.Gelul meu este allround 3in1 si tipsurile natur...azi i`a sarit gelul din linia french putin de pe marginea unghiei...nu stiu unde am gresit deoarece acum o sapt mi`am schimbat si eu modelul si intradevar eu aveam tipsul lipit deja de alta fata dar modul cum am pus gelul este acelasi...si pe langa aceasta problema mai am o mica problema...intre culoarea unghiei ( a pielii de sub unghia nat.) si tipsul pilit care este alb este o diferenta oarecum si nu stiu d c.....si eu miam pus unghii cu gel transparent si parca nu mi se vedea chiar asa diferenta....produsele le`am cumparat de la Happynails. Multumesc anticipat!
Sus In jos
MyoSilvia

MyoSilvia


Numarul mesajelor : 4
Data de inscriere : 11/05/2010

probleme unghii gel Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel EmptyVin 14 Mai - 5:35

trebuie sa mai mentinez ca unghia cand am lipito a avut niste bule de aer si o unghie ia cazut ... adik sa lovit dar in loc sa e rupa so dezlipit de pe nghia nat.... eu nuj ce sa ma mai fac ....Neutral
Sus In jos
unghiifalseploiesti

unghiifalseploiesti


Numarul mesajelor : 127
Data de inscriere : 15/02/2010
Varsta : 37
Localizare : Ploiesti

probleme unghii gel Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel EmptyVin 14 Mai - 12:50

adinagsm a scris:
cred ca nu pun el cat trebuie in zona de stress, se crapa intr-o parte ca la unghiile naturale


ce fel de tipsuri folosesti? au causul mai mic sau mai mare?
Sus In jos
http://www.unghii-false-ploiesti.ro
unghiifalseploiesti

unghiifalseploiesti


Numarul mesajelor : 127
Data de inscriere : 15/02/2010
Varsta : 37
Localizare : Ploiesti

probleme unghii gel Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel EmptyVin 14 Mai - 12:51

alexandra m6 a scris:
buna,as avea si eu o intrebare daca sunteti dragute sa imi raspundeti.Eu folosesc gel de la magnetic,inainte foloseam de la crystal si de la cupido si am observat ca se rupeau cam la 2 sapt unghiile,acum ca am schimbat gelul tot se fisureaza.Oare care sa fie problema?gelul,lampa sa nu usuce prea bine sau...??
va pup si astept raspunsul
multumesc mult


poti sa ne explici cum se fisureaza gelul? care sunt pasii exacti pe care ii urmezi?
Sus In jos
http://www.unghii-false-ploiesti.ro
unghiifalseploiesti

unghiifalseploiesti


Numarul mesajelor : 127
Data de inscriere : 15/02/2010
Varsta : 37
Localizare : Ploiesti

probleme unghii gel Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel EmptyVin 14 Mai - 12:59

MyoSilvia a scris:
Buna ziua. Sunt noua in domeniu si ieri am pus unghii cu tips unei prietene.Am urmat urm. pasi: am curata unghia, am pilit`o, am dat cu cleaner,am lipit tipsul, am pilit am dat cu primer am pus 1 strat de gel,l`am pilit am facut french`ul si apoi am dat al 2-lea strat de gel.Gelul meu este allround 3in1 si tipsurile natur...azi i`a sarit gelul din linia french putin de pe marginea unghiei...nu stiu unde am gresit deoarece acum o sapt mi`am schimbat si eu modelul si intradevar eu aveam tipsul lipit deja de alta fata dar modul cum am pus gelul este acelasi...si pe langa aceasta problema mai am o mica problema...intre culoarea unghiei ( a pielii de sub unghia nat.) si tipsul pilit care este alb este o diferenta oarecum si nu stiu d c.....si eu miam pus unghii cu gel transparent si parca nu mi se vedea chiar asa diferenta....produsele le`am cumparat de la Happynails. Multumesc anticipat!


Buna,
gelul se aplica in felul urmator : primul strat de gel f subtire, lampa 2 minute, al 2-lea strat de gel, lampa 2-3 min, pilesti apoi french si ultimul strat de gel SAU : primul strat de gel f subtire, lampa 2 minute, french, al 2-lea strat de gel, lampa 2-3 min, pilesti, aplici ultimul strat(gelul de finish). deci primul strat de gel se aplica foarte subtire si nu se pileste. pentru ultimul strat iti recomand un gel special de finish, este mai bun decat unul trifazic, parerea mea e ca sigilaza mai bine unghia ...
Sus In jos
http://www.unghii-false-ploiesti.ro
unghiifalseploiesti

unghiifalseploiesti


Numarul mesajelor : 127
Data de inscriere : 15/02/2010
Varsta : 37
Localizare : Ploiesti

probleme unghii gel Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel EmptyVin 14 Mai - 13:02

MyoSilvia a scris:
trebuie sa mai mentinez ca unghia cand am lipito a avut niste bule de aer si o unghie ia cazut ... adik sa lovit dar in loc sa e rupa so dezlipit de pe nghia nat.... eu nuj ce sa ma mai fac ....Neutral

nu este ok sa ai bule de aer...de aici si aspectul alb al jumatatii de unghii de unde ai lipit tipsul iar tipsurile trebuiesc pilite astfel incat sa nu se mai observe diferenta dintre unghia naturala si cea falsa...
pentru pilirea interferentei dintre tips si unghia naturala eu folosesc o pila fina 180/180 ... incearca sa tii cont de aceste sfaturi, sper sa te ajute ...
Sus In jos
http://www.unghii-false-ploiesti.ro
Moderator_TigerNails

Moderator_TigerNails


Numarul mesajelor : 637
Data de inscriere : 21/06/2009
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti

probleme unghii gel Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel EmptyVin 14 Mai - 13:18

MyoSilvia a scris:
Buna ziua. Sunt noua in domeniu si ieri am pus unghii cu tips unei prietene.Am urmat urm. pasi: am curata unghia, am pilit`o, am dat cu cleaner,am lipit tipsul, am pilit am dat cu primer am pus 1 strat de gel,l`am pilit am facut french`ul si apoi am dat al 2-lea strat de gel.Gelul meu este allround 3in1 si tipsurile natur...azi i`a sarit gelul din linia french putin de pe marginea unghiei...nu stiu unde am gresit deoarece acum o sapt mi`am schimbat si eu modelul si intradevar eu aveam tipsul lipit deja de alta fata dar modul cum am pus gelul este acelasi...si pe langa aceasta problema mai am o mica problema...intre culoarea unghiei ( a pielii de sub unghia nat.) si tipsul pilit care este alb este o diferenta oarecum si nu stiu d c.....si eu miam pus unghii cu gel transparent si parca nu mi se vedea chiar asa diferenta....produsele le`am cumparat de la Happynails. Multumesc anticipat!

Buna! fac cu mana

Daca zici ca i-a sarit gelul de pe margine, primul gand care imi vine in minte este ca, acolo, nu ai sigilat bine cu gel marginile unghiei. In acest caz, fie la prima lovitura, fie dupa cateva zile - de la apa, de la mici socuri, etc. - gelul se poate crapa sau desprinde. Trebuie sa sigilezi foarte bine marginile la FIECARE strat de gel. study
Mai este posibil ca, exact in acea zona, sa nu fi matuit bine tipsul inainte sa aplici gelul.
Despre diferenta de la tips: trebuie pilita bine, dar cu grija, acea linie formata la imbinarea tipsului cu unghia naturala, ca sa nu se mai vada deloc trecerea... Pentru o pilire mai rapida si usoara a acelei linii, te poti ajuta de un produs numit "Tip Blender". bravo!
Cu toate ca, se prea poate si ca tipsurile tale sa fie totusi putin prea albicioase, chiar daca ele sunt "natur", si atunci, oricat de bine ai pili imbinarea, tot se va observa o diferenta daca lucrezi cu geluri transparente.

Cat despre bulele de aer ramase sub tipsuri dupa ce le lipesti, iti recomand sa ai mare grija sa nu se mai intample! Acele bule de aer pot duce ori la dezlipirea unghiei la prima lovitura, ori, in cel mai rau caz, la infectii! nu vreau sa vad
Incearca sa pui putin mai mult lipici in causul tipsului si, imediat dupa lipire, surplusul iesit prin parti il poti sterge cu un patratel de celuloza. bravo!

Weekend placut,
Sus In jos
http://www.tigernails.ro
Moderator_TigerNails

Moderator_TigerNails


Numarul mesajelor : 637
Data de inscriere : 21/06/2009
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti

probleme unghii gel Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel EmptyVin 14 Mai - 13:34

unghiifalseploiesti a scris:
Buna,
gelul se aplica in felul urmator : primul strat de gel f subtire, lampa 2 minute, al 2-lea strat de gel, lampa 2-3 min, pilesti apoi french si ultimul strat de gel SAU : primul strat de gel f subtire, lampa 2 minute, french, al 2-lea strat de gel, lampa 2-3 min, pilesti, aplici ultimul strat(gelul de finish). deci primul strat de gel se aplica foarte subtire si nu se pileste. pentru ultimul strat iti recomand un gel special de finish, este mai bun decat unul trifazic, parerea mea e ca sigilaza mai bine unghia ...

Buna!

Cred ca trebuie avut in vedere in primul rand cu ce produse lucreaza ea!
Poate ca la acel brand, este ok sa nu aplice primul strat foarte subtire, si apoi sa-l degreseze si sa pileasca.
De exemplu, in cazul nostru, la gelurile Juliana Nails, asta nu ar fi considerata o greala. Acesta este un lucru care depinde doar de metoda de lucru a tehnicianului.
De asemenea, exista branduri ale caror geluri necesita mai mult de 2-3 minute sub o lampa UV de 36W. Deci, si din acest punct de vedere, depinde: poate acele geluri au alti timpi de intarire, sau poate ea nu foloseste o lampa profi clasica de 36W.
Sus In jos
http://www.tigernails.ro
alexandra m6

alexandra m6


Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 10/05/2010
Varsta : 32
Localizare : Satu Mare

probleme unghii gel Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel EmptyMar 18 Mai - 12:16

poti sa ne explici cum se fisureaza gelul? care sunt pasii exacti pe care ii urmezi?[/quote]

Pasi pe care ii urmez sunt:
1.indepartez cuticulele
2.curat unghia de luciu
3.dau cu cele doua solutii(degresantul si primerul)
4aplic gelul in doua straturi
5aplic luciul(top coat)
am mai citit pe forum de zona de stres si cred ca aici e problema.Cum ar trebui sa o fac sa iasa cat mai bn si sa nu se mai fisureze unghia.Cam pe acolo unde se imbina gelul cu unghia naturala se fisureaza gelul,nu intotdeauna se rupe unghia sau sar se vede fisura.
Multumesc mult
Sus In jos
Admin_Coralia

Admin_Coralia


Numarul mesajelor : 684
Data de inscriere : 31/12/1969
Varsta : 37
Localizare : BUCURESTI

probleme unghii gel Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel EmptyMar 18 Mai - 12:29

Recunosc ca eu nu inteleg exact care ar fii problema. Nu inteleg, problema e la unghiile false sau la unghiile naturale?
Sus In jos
https://www.facebook.com/coralia.nails
woozy

woozy


Numarul mesajelor : 220
Data de inscriere : 28/03/2010
Varsta : 33
Localizare : galati

probleme unghii gel Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel EmptyMier 19 Mai - 9:37

nu scrie nimic de matuit unghia naturala confuz
Sus In jos
http://simple-nails.hi5.com
Lilishor

Lilishor


Numarul mesajelor : 280
Data de inscriere : 10/04/2010
Varsta : 35
Localizare : Galati

probleme unghii gel Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel EmptyMier 19 Mai - 10:55

woozy a scris:
nu scrie nimic de matuit unghia naturala confuz
poate curatz unghia de luciu o insemna matuit ... adik ii ia luciu unghiei
Sus In jos
Ariadnan Nails

Ariadnan Nails


Numarul mesajelor : 32
Data de inscriere : 25/03/2010
Localizare : Iasi

probleme unghii gel Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel EmptyMier 19 Mai - 12:36

woozy a scris:
nu scrie nimic de matuit unghia naturala confuz

Ba da...scrie..la punctul 2, curat unghia de luciu...
Sus In jos
woozy

woozy


Numarul mesajelor : 220
Data de inscriere : 28/03/2010
Varsta : 33
Localizare : galati

probleme unghii gel Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel EmptyVin 21 Mai - 1:17

ahh da, n-am vazut Shocked
Sus In jos
http://simple-nails.hi5.com
Vizitato
Vizitator




probleme unghii gel Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel EmptyMar 8 Iun - 12:58

buna ....fetelor am si eu cam aceasi problema ca si adyna si alexandra Sad adica dupa vreo 4 zile dupa ce aplic gelul pe margini prinde aer, apoi apar fisuri si pe urma crapa am bonding gel, allround blue si fiberglass clear de la tiger nails Sad am inteles ca sunt suficiente pentru constructie.... totusi ce pot face ? pilesc unghia dau cu nail prep... ? unde e gresala ?

si va rog mult , lamuriti-ma si pe mine ...care este linia de stres ?
Sus In jos
Moderator_TigerNails

Moderator_TigerNails


Numarul mesajelor : 637
Data de inscriere : 21/06/2009
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti

probleme unghii gel Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel EmptyMar 8 Iun - 14:15

doriss a scris:
buna ....fetelor am si eu cam aceasi problema ca si adyna si alexandra Sad adica dupa vreo 4 zile dupa ce aplic gelul pe margini prinde aer, apoi apar fisuri si pe urma crapa am bonding gel, allround blue si fiberglass clear de la tiger nails Sad am inteles ca sunt suficiente pentru constructie.... totusi ce pot face ? pilesc unghia dau cu nail prep... ? unde e gresala ?

si va rog mult , lamuriti-ma si pe mine ...care este linia de stres ?

Buna!

In primul rand cred ca trebuie facuta diferenta deoarece nici adina si nici alexandra nu lucrau la momentul respectiv cu geluri de la Tiger Nails. Din mesajul tau, cam asta s-ar intelege.
Apoi, avand in vedere ca adina si alexandra fac referire la probleme diferite, te rog sa ne spui exact care este problema pe care o intampini tu. De asemenea, daca ai probleme de lifting cu gelurile noastre, este clar ca ceva se intampla gresit la felul in care le aplici. Deci, daca ai putea te rog sa ne spui pasii exacti pe care ii urmezi, ar fi minunat.
Sus In jos
http://www.tigernails.ro
Vizitato
Vizitator




probleme unghii gel Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel EmptyMar 8 Iun - 23:32

Buna...

O sa explic exact cum sta treaba...am spus ca se intampla cam ca la adyna si alexandra...in sensul ca pe margini gelul prinde aer, se fisureaza si apoi crapa. Banuiesc ca pe undeva fac o gresala de sa intampla asa ceva... Crying or Very sad dupa ce pilesc unghia, o matuiesc , aplic nail prep, primer, las sa se usuce si aplic bonding gel intr-un strat foarte subtire, bag la lampa ...mentionez ca am o lampa cu 4 neoane deci 36W.

Scot , pun sablonul si cu allround gel glue (sau fiberglass) fac constructie care iese destul de bine , adica mai trebuie pilit destul de putin ...degresez , pilesc, curat praf, bonding gel + lampa....french...sigilare si top gel sau finish...

am citit mai sus ceva explicatii cu linia de stres si "facutul bombeului " ....sa aibe cumva legatura ? spranceana ridicata
Sus In jos
Tushky

Tushky


Numarul mesajelor : 271
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 35
Localizare : Brasov

probleme unghii gel Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel EmptyMar 8 Iun - 23:49

doriss a scris:
Buna...

O sa explic exact cum sta treaba...am spus ca se intampla cam ca la adyna si alexandra...in sensul ca pe margini gelul prinde aer, se fisureaza si apoi crapa. Banuiesc ca pe undeva fac o gresala de sa intampla asa ceva... Crying or Very sad dupa ce pilesc unghia, o matuiesc , aplic nail prep, primer, las sa se usuce si aplic bonding gel intr-un strat foarte subtire, bag la lampa ...mentionez ca am o lampa cu 4 neoane deci 36W.

Scot , pun sablonul si cu allround gel glue (sau fiberglass) fac constructie care iese destul de bine , adica mai trebuie pilit destul de putin ...degresez , pilesc, curat praf, bonding gel + lampa....french...sigilare si top gel sau finish...

am citit mai sus ceva explicatii cu linia de stres si "facutul bombeului " ....sa aibe cumva legatura ? spranceana ridicata

Buna Doriss,
Am vazut ceva in neregula in pasii tai..."curat praf, bonding gel + lampa". Dupa ce ai facut constructia, degresezi, pilesti, cureti bine bine de praf si faci french-ul. Bonding-ul se da doar la inceput.
In rest, pare ok, dar trebuie sa ai grija mare:
-sa pilesti bine unghia naturala pe langa cuticule(daca nu esti atenta, se intampla sa nu ajungi cu pila pe acolo)
-sa cureti fffff bine de praf
-sa aplici si primer si bonding gel in cantitati f mici, pt ca altfel vor avea efect invers
-la final, sa sigilezi bine marginile
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




probleme unghii gel Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel EmptyMier 9 Iun - 1:58

revin ...ok Tushky , mersi mult de ajutor...ideea e ca mi s-a spus la curs ca , daca pun bonding dupa pilire constructia o sa dureze mai mult pt ca se face aderenta mai bine...acum stii ca parerile sunt impartite Sad o sa incerc si cum spui tu , sa vad ce-mi iese...oricum mersi mult de tot de sfat , te pup
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




probleme unghii gel Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel EmptyMier 9 Iun - 1:58

revin ...ok Tushky , mersi mult de ajutor...ideea e ca mi s-a spus la curs ca , daca pun bonding dupa pilire constructia o sa dureze mai mult pt ca se face aderenta mai bine...acum stii ca parerile sunt impartite Sad o sa incerc si cum spui tu , sa vad ce-mi iese...oricum mersi mult de tot de sfat , te pup
Sus In jos
Tushky

Tushky


Numarul mesajelor : 271
Data de inscriere : 12/04/2010
Varsta : 35
Localizare : Brasov

probleme unghii gel Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel EmptyMier 9 Iun - 3:41

doriss a scris:
revin ...ok Tushky , mersi mult de ajutor...ideea e ca mi s-a spus la curs ca , daca pun bonding dupa pilire constructia o sa dureze mai mult pt ca se face aderenta mai bine...acum stii ca parerile sunt impartite Sad o sa incerc si cum spui tu , sa vad ce-mi iese...oricum mersi mult de tot de sfat , te pup


eu n-am mai auzit-o pe asta cu bonding-ul dupa pilire Smile) ...oricum, cea mai mare grija sa o ai la pilitul unghiei pe langa cuticule, sa nu atingi cuticulele cu gelul, si sa sigilezi bine.
Sus In jos
Moderator_TigerNails

Moderator_TigerNails


Numarul mesajelor : 637
Data de inscriere : 21/06/2009
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti

probleme unghii gel Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel EmptyMier 9 Iun - 3:50

doriss a scris:
revin ...ok Tushky , mersi mult de ajutor...ideea e ca mi s-a spus la curs ca , daca pun bonding dupa pilire constructia o sa dureze mai mult pt ca se face aderenta mai bine...acum stii ca parerile sunt impartite Sad o sa incerc si cum spui tu , sa vad ce-mi iese...oricum mersi mult de tot de sfat , te pup

Buna Doris! flower

Ai mare dreptate cand spui ca parerile sunt impartite insa, trebuie avut in vedere ca, in general, aceste pareri sunt personalizate in functie de brandul de produse folosite. Metodele de lucru sunt diferite - fie chiar si prin niste detalii foarte fine - de la un brand la altul. Important este ca tocmai acele detalii fac diferenta.
La cursul pe care l-ai facut, nu se lucra cu produsele Tiger Nails, drept urmare ti s-a aratat o metoda de lucru diferita.
Dupa cum mentioneaza si fisa tehnica primita o data cu gelurile comandate de la noi, pasii de lucru sunt urmatorii:
1. Pregatire unghia naturala corect si complet (dezinfectare, pregatire cuticula si matuit unghia)
2. Aplicare tips sau sablon. Daca aplici tips, pilit si pregatit tipsul.
3. Aplicare Primer sau Bonding in strat extrem de subtire.
Exclamation NU este necesar acel Nail Prep! Daca aplici primer, astepti sa se usuce bine, daca aplici Bonding, bagi la lampa 60 sec.
Exclamation Se aplica SI Primer SI Bonding doar in cazuri extreme, la cliente cu probleme mari de aderenta.
4. Aplicare gelul de constructie (oricare din categoria allround) in doua straturi, fiecare strat tinut sub lampa 2 min.
5. French-ul poate fi facut fie intre cele doua straturi de gel de constructie, fie dupa al doilea strat de constructie - inainte de finish. De preferat, se face pe suprafata degresata si matuita.
6. Daca ai facut french-ul intre cele doua straturi de gel de constructie, degresare si pilit pentru a da forma finala unghiei. Daca l-ai facut peste al doilea strat de gel de constructie, atunci treci direct la pasul urmator.
7. Aplicare gel finish.
Gata!

study Important! Acorda importanta maxima pregatirii unghiei naturale corect si complet si nu lasa nici unul dintre geluri sa curga in cuticule! Exclamation

Din punctul meu de vedere, este gresit sfatul de a pune bonding peste gelul de constrctie, explicatia fiind foarte simpla: Bondingul si primerul creeaza aderenta intre unghia naturala si gel, nu intre gel si gel. Dar, probabil la acele produse cu care ai lucrat la curs, este ok sa faci asa. nu stiu
Am marea rugaminte sa urmezi aceste sfaturi si acesti pasi de lucru si vei vedea ca nu vei mai intampina probleme! bravo!
Sus In jos
http://www.tigernails.ro
Vizitato
Vizitator




probleme unghii gel Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel EmptyMier 9 Iun - 12:52

Tina,

Mersi mult de tot , sunt sigura ca o sa imi fie de ajutor ....eu am facut un curs de 5 zile la janet la tm, dar fiind gratuit...a fost putin superficial, zic eu gandesc

Te rog o chestie ....scrie-mi si mie in doua randuri, cum faci pregatirea corecta a unghiilor naturale? ...e foate probabil sa gresesc aici nerabdator/emotionat

mentionez ca EU sunt una dintre persoanele care au nevoie SI Primer SI Bonding pt ca am niste unghii slaben care se rup imediat ce cresc si nu sta gelul pe ele de nici un fel ...si la salon, mergeam si in 2 sapt deja cadeau nervos

O seara frumoasa va doresc !
Sus In jos
Moderator_TigerNails

Moderator_TigerNails


Numarul mesajelor : 637
Data de inscriere : 21/06/2009
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti

probleme unghii gel Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel EmptyMier 9 Iun - 13:34

doriss a scris:
Tina,

Mersi mult de tot , sunt sigura ca o sa imi fie de ajutor ....eu am facut un curs de 5 zile la janet la tm, dar fiind gratuit...a fost putin superficial, zic eu gandesc

Te rog o chestie ....scrie-mi si mie in doua randuri, cum faci pregatirea corecta a unghiilor naturale? ...e foate probabil sa gresesc aici nerabdator/emotionat

mentionez ca EU sunt una dintre persoanele care au nevoie SI Primer SI Bonding pt ca am niste unghii slaben care se rup imediat ce cresc si nu sta gelul pe ele de nici un fel ...si la salon, mergeam si in 2 sapt deja cadeau nervos

O seara frumoasa va doresc !


Buna Doris,

Pregatirea unghiei naturale presupune:
1. Se dezinfecteaza mainile tale si ale clientei - nu stii niciodata de unde vine clienta si ce a facut cu mainile, si nu e tocmai placut sa o trimiti intai de toate la baie sa se spele. zambet subtil
2. Se impinge cuticula cu un betisor de lemn sau cu un instrument de cuticule.
3. Se curata complet cuticula ramasa pe unghie dupa impingere - de preferat cu freza electrica cu un capat fin, special de cuticule - daca nu lucrezi cu freza, atunci cu o pila fina, de 240.
4. Se matuieste si, in cazul unghiilor cu striatii pronuntate, se niveleaza unghia naturala, tot cu o pila fina.
Legat de unghiutele tale: faptul ca unghiile sunt subtiri si casante nu inseamna neaparat ca ai probleme de aderenta. Poate ca la acel salon nu le lucrau foarte bine, si de aici rezultatul ca dupa 2 saptamani cadeau. Dupa parerea mea, unghiile false aplicate CORECT peste niste unghiute naturale cu probleme vor prinde poate aer insa NU vor cadea niciodata decat daca te lovesti foarte tare sau daca sunt lucrate gresit sau cu niste produse proaste.
Recomandarea mea ar fi sa incerci sa ti le aplici corect si doar cu Bonding Gel. Mai ales daca ai unghii subtiri si sensibile, Bonding Gelul iti va proteja unghiuta fata de primer. Daca vei face asta si problemele persista, abia atunci poti considera ca ai probleme de aderenta si poti combina primerul cu Bonding-ul.

O seara frumoasa si tie! flower
Sus In jos
http://www.tigernails.ro
Vizitato
Vizitator




probleme unghii gel Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel EmptyMier 9 Iun - 23:25

ok Tina ....asa o sa fac ....o sa revin cu rezultatul....peste o luna , sper flower te mai rog un lucru...descrie-mi si mie curba C si daca poti sa-mi recomanzi si un cover gel pls sarut
Sus In jos
woozy

woozy


Numarul mesajelor : 220
Data de inscriere : 28/03/2010
Varsta : 33
Localizare : galati

probleme unghii gel Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel EmptyJoi 10 Iun - 0:55

si eu vreau sa intreb, inca o data. curba c se face de sus pana jos ca un damb sau dor se pune o bula de gel la mijlocul unghiei, si se lasa sa se niveleze singura?
ms
Sus In jos
http://simple-nails.hi5.com
Moderator_iulia_vero

Moderator_iulia_vero


Numarul mesajelor : 354
Data de inscriere : 10/12/2009
Varsta : 37

probleme unghii gel Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel EmptyVin 11 Iun - 1:14

Nu pot sa iti explic in scris dar e cam asa cum ai explicat tu de "sus pana jos ca un damb " adica il lucrezi tu, nu pui o bula si astepti sa se niveleze.
Ideea e ca sunt mai multe feluri in care se poate face si eu le cam combin caci asa mi se pare mai bine si usor pentru mine.

De expemplu daca am o unghie foarte plata si vreau sa o ajut sa fie un pic mai bombata (neajutandu-ma deloc unghia naturala a clientei) fac eu bombeul dupa care intorc unghia clientei in jos (adica cu palma in sus) si las gravitatia sa ma ajute : tin degetul si il misc cum vreau sa se duca bombeul apoi verific si pun la lampa.
Dezavantajul este ca din cauza faptului ca pun un pic mai mult gel este posibil sa arda putin.
Sus In jos
woozy

woozy


Numarul mesajelor : 220
Data de inscriere : 28/03/2010
Varsta : 33
Localizare : galati

probleme unghii gel Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel EmptyVin 11 Iun - 4:42

merci. pai eu de exemplu trag gelul de pe margini inspre centru, dar la unele unghii am vazut ca au o bula pronuntata pe mijloc si ma gandeam ca asa e corect.
Sus In jos
http://simple-nails.hi5.com
Moderator_TigerNails

Moderator_TigerNails


Numarul mesajelor : 637
Data de inscriere : 21/06/2009
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti

probleme unghii gel Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel EmptyVin 11 Iun - 15:22

woozy a scris:
si eu vreau sa intreb, inca o data. curba c se face de sus pana jos ca un damb sau dor se pune o bula de gel la mijlocul unghiei, si se lasa sa se niveleze singura?
ms

woozy,

Cred ca se face o confuzie aici! Exclamation

Curba C este un lucru, "dambul" de care zici tu este altul.

Iata doua poze in care se observa fiecare:

probleme unghii gel Nailccurve.th

Uploaded with ImageShack.us

probleme unghii gel Nailccurve2.th

Uploaded with ImageShack.us
Sus In jos
http://www.tigernails.ro
woozy

woozy


Numarul mesajelor : 220
Data de inscriere : 28/03/2010
Varsta : 33
Localizare : galati

probleme unghii gel Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel EmptySam 12 Iun - 6:15

aha. deci pentru rezistenta trebuie sa construiesc acel apix. pun o bula unde incepe frenchul, nu? daca as face o unghie asa subtire ca in poza a doua, nu s=ar crapa, mai ales la colturi? sau acel bombeu ajuta sa nu crape deloc?
multumesc
Sus In jos
http://simple-nails.hi5.com
mikylela2003




Numarul mesajelor : 1
Data de inscriere : 08/04/2010

probleme unghii gel Empty
MesajSubiect: PRODUSELE FOLOSITE SUNT DE VINA!!!   probleme unghii gel EmptyLun 14 Iun - 2:24

MyoSilvia a scris:
Buna ziua. Sunt noua in domeniu si ieri am pus unghii cu tips unei prietene.Am urmat urm. pasi: am curata unghia, am pilit`o, am dat cu cleaner,am lipit tipsul, am pilit am dat cu primer am pus 1 strat de gel,l`am pilit am facut french`ul si apoi am dat al 2-lea strat de gel.Gelul meu este allround 3in1 si tipsurile natur...azi i`a sarit gelul din linia french putin de pe marginea unghiei...nu stiu unde am gresit deoarece acum o sapt mi`am schimbat si eu modelul si intradevar eu aveam tipsul lipit deja de alta fata dar modul cum am pus gelul este acelasi...si pe langa aceasta problema mai am o mica problema...intre culoarea unghiei ( a pielii de sub unghia nat.) si tipsul pilit care este alb este o diferenta oarecum si nu stiu d c.....si eu miam pus unghii cu gel transparent si parca nu mi se vedea chiar asa diferenta....produsele le`am cumparat de la Happynails. Multumesc anticipat!
Buna.
Desi mi-am facut cont pe acest site minunat cu ceva timp in urma,nu am scris nimik niciodata,intrucat am gasit toate raspunsurile la problemele intampinate si nu am vrut sa deschid un subiect care se mai discutase deja...asa nu mai rapesc din timpul fetelor care raspund la intrebarile adresate in forum.
Acum...legat de problema ta...Gelurile pe care le folosesti sunt de vina ...si nu vorbesc in necunostinta de cauza.Mi-am cumparat acele geluri pentru ca erau un pic mai ieftine si pentru ca eu ma ocup de unghiute doar din pasiune,in timpul liber,nu pentru bani(am servici in alt domeniu si nu am timp atat cat mi-as dori pentru unghiute).Sa revenim:mi-am luat acele geluri ,care dupa doar 2-3 zile sareau de pe unghie ,sau pur si simplu se cojeau.Si cand spun "se cojeau"...efectiv se desprindeau de pe suprafata intregii unghii(ca si cum ai desface coaja unei cepe,foita cu foita) asta in conditiile in care respectam cu strictete toti pasii necesari pregatirii unghiei,pasi pe care de altfel i-ai descris si tu.Asa ca am incercat sa vad unde gresesc,tinand cont ca pana a folosi acele geluri,nu mi se mai intamplase asa ceva...singura greseala era GELUL FOLOSIT.Dupa ce am schimbat gelurile,nu m-am mai confruntat cu aceasta problema.O sa vezi ca daca o sa renunti la aceasta marca de gel,problemele tale nu vor mai exista.
Felicitari inca o data ,pentru minunatia asta de site!!!
Sus In jos
alexandra m6

alexandra m6


Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 10/05/2010
Varsta : 32
Localizare : Satu Mare

probleme unghii gel Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel EmptyLun 14 Iun - 3:17

imi poate da si mie cineva un sfst despre cum ar fi cel mai bn sa se faca acel bombeu ca sa nu se ai rupa unghia???????????????????
MULTUMESC
Sus In jos
aurita87

aurita87


Numarul mesajelor : 282
Data de inscriere : 16/10/2009
Varsta : 36
Localizare : BUCURESTI

probleme unghii gel Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel EmptyLun 14 Iun - 7:06

daca vreau bombeu, pun biluta cu gel pe mijlocul unghiei si trag de gel putin spre laterale Wink
Sus In jos
vmarya

vmarya


Numarul mesajelor : 116
Data de inscriere : 19/05/2010
Varsta : 41
Localizare : mures

probleme unghii gel Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel EmptyLun 14 Iun - 9:58

salut am iarasi o probleme daca ma puteti ajuta :cum sa fac la unghiile cu gel fie ele tipsuri sau constructi sa aiba bombeul acela pe mijloc ,ca am vazut la o prietene si arata super ,noi la curs nu am invatat .ma puteti ajuta va rog....multumesc anticipat
Sus In jos
G.D.

G.D.


Numarul mesajelor : 105
Data de inscriere : 28/03/2010
Varsta : 38
Localizare : Alba Iulia

probleme unghii gel Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel EmptyLun 14 Iun - 11:17

eu shtiam k punctul de stres intr-adevar e ala de pe poza tiger nails...dar apex-ul e cel mai inalt punct de pe suprafata unghiei , si nu e acelsi lucu cu punctul de stres, e undeva un pic mai sus.. si de el depinde foarte tare cit de bine se tine unghia..
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




probleme unghii gel Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel EmptyLun 14 Iun - 23:17

buna...revin si eu cu o intrebare....daca folosesc gel cu fibra de sticla care=i 3 in 1 ....mai am nevoie si de gel de aderenta?
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




probleme unghii gel Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel EmptyLun 14 Iun - 23:48

si inca o chestie vreau sa va intreb.....mi-a spus Tina ca e posibil sa "sara" gelul de pe unghii din cauza ca nu sigilez bine pe margini....cum anume se sigileaza corect ? cu care dintre geluri ? Question
Sus In jos
Moderator_iulia_vero

Moderator_iulia_vero


Numarul mesajelor : 354
Data de inscriere : 10/12/2009
Varsta : 37

probleme unghii gel Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel EmptyMar 15 Iun - 0:07

In primul rand, depinde de firma cu care lucrezi ca sa stim ce sa iti spunem in legatura cu startul de aderenta.
De obicei se foloseste primer si apoi un strat subtire de 3in 1 ca strat de aderenta, sau bonding in loc de primer si apoi un strat subtirel de 3 in 1.
.
In mare sigilarea se face la fiecare strat de gel (dai cu pensula pe marginea libera a unghiei).

Despre sigilare am mai vorbit pe forum daca mai rasfoiesti putin.
Sus In jos
Moderator_iulia_vero

Moderator_iulia_vero


Numarul mesajelor : 354
Data de inscriere : 10/12/2009
Varsta : 37

probleme unghii gel Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel EmptyMar 15 Iun - 0:17

Am vazut acum ca lucrezi cu produse de la Tiger Nails, atunci dai un strat foarte subtire de bonding si apoi un strat subtire de 3 in 1 (care ar fi stratul de aderenta) de aici depinde de tehnica ta, poti face french si apoi iar un start de 3in 1 mai grosut (nu foarte) nivelezi, matuiesti si pui un top gel.
Sau dupa primul strat de 3in 1 mai pui nca unul (un strat mediu) faci modelul si pui inca un start mediu de 3 in 1 nivelezi , matuiesti si pui top gel.

Eu ti-am explicat in mare ca sa ai idee.

P.S. de ce nu folosesti fisa cu intructiuni primita odata cu produsele confuz
Sus In jos
G.D.

G.D.


Numarul mesajelor : 105
Data de inscriere : 28/03/2010
Varsta : 38
Localizare : Alba Iulia

probleme unghii gel Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel EmptyMar 15 Iun - 0:22

parerea mea e k firmele bune in momentul in care cumperi produse de la ei , dak nu iti ofera trainning, sau dak nu faci cursuri la ei, cel putin un specialist de akolo iti ofera sfaturile de care ai nevoi e, gen , care e strat, care e l , si care e ultimul, si altele.... sau cel putin fetelor, incercati dupa inainte de a cumpara produsele de la ei sa-i intrebati.. poate aveti norok cheers dar sfatul meu e sa cumparati produse de la firme bune , ce au oamni specializati acolo, si care pot sa va raspunda la intrebarile legate de produsele lor
Sus In jos
G.D.

G.D.


Numarul mesajelor : 105
Data de inscriere : 28/03/2010
Varsta : 38
Localizare : Alba Iulia

probleme unghii gel Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel EmptyMar 15 Iun - 0:25

aa, akuma vad k foloseshti produse tiger nails.. scuze. rugaciune
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




probleme unghii gel Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel EmptyMar 15 Iun - 4:39

Buna Vero....

Am folosit instructiunile No dar....tot e ceva acolo care deja ca scote din sarite....aseara mi-am pus gel pe unghii , fara french , fara nimic , simplu, pe unghia naturala.....azi deja una s-a crapat nervos imi vine sa mor de ciuda ..... lassa te rog un link unde s-a mai scirs despre sigilare , te rog mult.... folosesc tiger nails si janet fibra de sticla, depinde ce vor fetele...
Sus In jos
Moderator_iulia_vero

Moderator_iulia_vero


Numarul mesajelor : 354
Data de inscriere : 10/12/2009
Varsta : 37

probleme unghii gel Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel EmptyMar 15 Iun - 5:56

Uite aici linkul:
https://unghiitehnice.forumgratuit.ro/intrebari-frecvente-f1/intrebari-si-raspunsuri-t3-510.htm

Pai cu care gel ai lucrat de exemplu acum, pe unghia naturala? Nu inteleg de ce ti-a crapat atat de repede.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




probleme unghii gel Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel EmptyMar 15 Iun - 8:33

cu prima allround gel pink Sad( nu stiu ce sa ma mai fac Sad(
Sus In jos
Moderator_iulia_vero

Moderator_iulia_vero


Numarul mesajelor : 354
Data de inscriere : 10/12/2009
Varsta : 37

probleme unghii gel Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel EmptyMar 15 Iun - 11:17

Doris, explica-ne te rugam exact pasii care i-ai facut cu prima pink , si pune-ne o poza cu unghiuta care tocmai s-a crapat, altfel nu putem sa te ajutam.
Sus In jos
Continut sponsorizat





probleme unghii gel Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel Empty

Sus In jos
 
probleme unghii gel
Sus 
Pagina 1 din 7Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» pro sau contra unghii tehnice?depinde!
» Ros unghii!!..Help!
» Tratamente unghii naturale

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
***unghii tehnice*** :: intrebari frecvente-
Mergi direct la: