***unghii tehnice***
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
***unghii tehnice***

*Un forum pentru frumusetea si sanatatea unghiilor dumneavoastra*
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
probleme unghii gel - Pagina 6 Logo_t12
Subiecte similare
Ultimele subiecte
» Oja semipermanenta
probleme unghii gel - Pagina 6 EmptyVin 7 Oct - 10:57 Scris de Di

» intrebari si raspunsuri
probleme unghii gel - Pagina 6 EmptyVin 17 Apr - 16:41 Scris de LenaPyaar

» se pot amesteca marcile de geluri???
probleme unghii gel - Pagina 6 EmptySam 10 Ian - 3:11 Scris de AdrianSimanski

» Incepatoare...sfaturi, pareri...va rog.
probleme unghii gel - Pagina 6 EmptyVin 16 Mai - 5:25 Scris de any_anca

» sfaturi pentru incepatori
probleme unghii gel - Pagina 6 EmptyVin 31 Ian - 4:39 Scris de vmarya

» dual system forms
probleme unghii gel - Pagina 6 EmptyMar 28 Ian - 8:48 Scris de sweet_yonutza

» Produse IBD
probleme unghii gel - Pagina 6 EmptyVin 13 Dec - 0:06 Scris de lar2412

» Poze cu unghiutze
probleme unghii gel - Pagina 6 EmptyLun 18 Noi - 23:23 Scris de nicolnail

» Sa facem cunostinta!
probleme unghii gel - Pagina 6 EmptyLun 18 Noi - 6:25 Scris de nicolnail

Facebook
Parteneri
forum gratuit
* * * * probleme unghii gel - Pagina 6 Logo_t12
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata

 

 probleme unghii gel

In jos 
+81
andu.girl
funnynails
deea22
sigg
alyanna
mytzzz
flory_90
ingeras
Yrolf
Baby94
mariadelina
kyka
Zoozooliciouse
maria-madalina
rocsanna86
Anda luz
0ana
andreea.cojocaru
ady_nails
anda
Al3xandra
diana nicu
skyAngel
bebeloiu
adrianamagda
maggix
Crssy85
Adina91
alesssia
alesya
Manichiura Andra
diana_deedeee
andreea mocanu
Oana_
magdici
isabella21
unghiigalati
raluka.nails
mirunatica
aniela
just_I_cata
andry160790
pitigoiul
simonaburciu
raluca is
claudela
blueyes
irink_3days
lalagabi
bobocell1
MaRiA_
oanatanase
ally.vs
mariapopa
raluca.ralook
luminitache
Mire
daniela
blondynails
mihagache
Manichiura Arad
lavy_p
nickipiki
Laru
beautyx
Beky
G.D.
vmarya
aurita87
mikylela2003
Moderator_iulia_vero
Tushky
Ariadnan Nails
Lilishor
woozy
Admin_Coralia
MyoSilvia
alexandra m6
unghiifalseploiesti
Moderator_TigerNails
adinagsm
85 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
AutorMesaj
rocsanna86

rocsanna86


Numarul mesajelor : 12
Data de inscriere : 04/03/2011
Varsta : 37
Localizare : Iasi

probleme unghii gel - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel - Pagina 6 EmptyMar 8 Noi - 23:56

vmarya a scris:
buna fetelor ,am vazut la o manichiurista ca atunci cand face punctul de stres pune cantitatea de gel pe unghie de la radacina pana la varf aproape uniform si intoarce mana clientei invers ,ea zice ca astfel se realizeaza punctul de stres mult mai usor decat cu pensula ...voi ce spuneti este corect?
si eu mai practic ''metoda'' asta. m-a invatat o moldoveanca.... dar vb lui maggix... tb sa vezi cum tine mana.. sa se adune corect gelul!
Sus In jos
maria-madalina




Numarul mesajelor : 7
Data de inscriere : 01/11/2011

probleme unghii gel - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel - Pagina 6 EmptySam 12 Noi - 3:58

Buna fetelor va rog spuneti-mi si mie din ce cauza mi-a prins gelul aer la toate unghiile am respectat pasii si lucrez cu produse Tiger Nails si sunt f multumit doar k nu am avut probleme pana akum pute-ti sa ma ajutati va rog. Multumesc!
Sus In jos
maggix

maggix


Numarul mesajelor : 183
Data de inscriere : 05/08/2011
Varsta : 36
Localizare : bucuresti

probleme unghii gel - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel - Pagina 6 EmptySam 12 Noi - 4:31

Cauzele intrarii aerului pot fi multe : ai atins cuticulele cu gel, nu ai curatat bine unghia naturala, nu ai desprafuit bine, prea mult primer...

Ai putea sa ne scrii care sunt pasii pe care ii urmezi si poate asa ne dam seama unde ai gresit.
Sus In jos
maria-madalina




Numarul mesajelor : 7
Data de inscriere : 01/11/2011

probleme unghii gel - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel - Pagina 6 EmptySam 12 Noi - 4:52

Poi pasii sunt: prima data imping cuticulele apoi pilesc unghia nat cu buferul desprafuiesc bn pun primer dau primul strat de gelAFC gel pink bag la lampa apoi al 2 lea strat tot pink sau camuflage iar la lampa fac frenchul bag la lampa api dau al 3 lea strat de gel ALLROUND gel blue bag la lampa degresez pilesc si dau forma unghie naturale o matuiesc desprafuiesc bn si dau finishul...ast rasp ms mult
Sus In jos
maria-madalina




Numarul mesajelor : 7
Data de inscriere : 01/11/2011

probleme unghii gel - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel - Pagina 6 EmptySam 12 Noi - 4:55

Daca am gresit undeva te rog sa-mi zici si mie exact pasii..ms
Sus In jos
maggix

maggix


Numarul mesajelor : 183
Data de inscriere : 05/08/2011
Varsta : 36
Localizare : bucuresti

probleme unghii gel - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel - Pagina 6 EmptySam 12 Noi - 5:34

Pai pasii sunt in regula, atunci ttebuie sa fi tu mai atenta sa nu atingi cuticulele cu gelul, si finishul sa il dai exact peste stratul de gel sa nu te duci mai sus ca atunci prinde aer.
Eu ma gandesc ca asta ar fi problema sa nu fi atins cuticulele, mai poti astepta si alte pareri.
Sus In jos
maria-madalina




Numarul mesajelor : 7
Data de inscriere : 01/11/2011

probleme unghii gel - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel - Pagina 6 EmptySam 12 Noi - 5:52

ms frumos.. cred k asta am facut am atins gelul de cuticula si e posibil sa ma fi dus mai sus k finisul sau pe margine orikim o sa fiu mai atenta iti multumesc inka odata..
Sus In jos
maria-madalina




Numarul mesajelor : 7
Data de inscriere : 01/11/2011

probleme unghii gel - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel - Pagina 6 EmptySam 12 Noi - 5:54

Inca ceva dak a prins aer este posibil sa ii sara gelu sau sa se rupa unghia adica poate sa mai stea k ea asa? ms
Sus In jos
maggix

maggix


Numarul mesajelor : 183
Data de inscriere : 05/08/2011
Varsta : 36
Localizare : bucuresti

probleme unghii gel - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel - Pagina 6 EmptySam 12 Noi - 6:13

Depinde cat de rau e intrat si daca nu se apuca si ea sa traga de gelu ala, daca e aer intrat pana la jumatea unghiei nu prea mai are rezistenta si e posibil la o lovire sa ii sara, dar daca e asa gen un milimetru e doar inestetic.
Sus In jos
maria-madalina




Numarul mesajelor : 7
Data de inscriere : 01/11/2011

probleme unghii gel - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel - Pagina 6 EmptyLun 14 Noi - 0:11

Buna fetelor mai am si eu o intrebare, voi tineti gelurile la frigider ca sa-si pastreze proprietatiile si consistenta lor??? ast un rasp . Multumesc!
Sus In jos
Oana_

Oana_


Numarul mesajelor : 114
Data de inscriere : 23/05/2011
Varsta : 38

probleme unghii gel - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel - Pagina 6 EmptyLun 14 Noi - 1:12

maria-madalina a scris:
Buna fetelor mai am si eu o intrebare, voi tineti gelurile la frigider ca sa-si pastreze proprietatiile si consistenta lor??? ast un rasp . Multumesc!

salut,

eu tin gelurile la loc intunecat si racoros, ferite de lumina sau raze UV (adica in sertarul biroului de lucru). Cat despre pastrarea lor in frigider, unii sunt de acord, altii nu ...

o saptamana cat mai profitabila ! Smile
Sus In jos
Anda luz

Anda luz


Numarul mesajelor : 83
Data de inscriere : 17/05/2011
Varsta : 35
Localizare : Focsani

probleme unghii gel - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel - Pagina 6 EmptyLun 14 Noi - 1:48

eu stiu doar de gelurile 3D ca ar fi oarecum indicat s le tii in frigider deoarece raman mai vascaoase si poti lucra mai bine cu ele..desi in contact cu unghia oricum se incalzesc.

cat despre celelalte geluri, toate, este indicat sa le tii undeva la temperatura camerei , adica pana in 25 de grade, intr-un loc ferit de lumina .

spor :*
Sus In jos
https://www.facebook.com/profile.php?id=100002267337473
vmarya

vmarya


Numarul mesajelor : 116
Data de inscriere : 19/05/2010
Varsta : 41
Localizare : mures

probleme unghii gel - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel - Pagina 6 EmptyLun 14 Noi - 23:21

buna fetelor ...dupa ce am scapat de problema cu sigilarea intampin alta acum ...am 2 cliente carora le crapa gelul pe unghie la colturi mentionez ca este protectie pe unghia naturala nu stiu dc? nu se dezlipeste doar crapa si doar pe colturile unghiei ...sa fie prea subtire gelul in ideea ca incerc sa fac unghiile cat mai subtiri sa nu fie inestetice sau sar putea sa fie de vine finishul care il am de ceva vrema adica cam 1 an si ceva (fiindca am luat atunci 2 ) astept pareri ms mult
Sus In jos
vmarya

vmarya


Numarul mesajelor : 116
Data de inscriere : 19/05/2010
Varsta : 41
Localizare : mures

probleme unghii gel - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel - Pagina 6 EmptyMar 15 Noi - 0:03

si inca ceva poate fi o cauza si neuscarea suficienta a geluli in lampa?
Sus In jos
adrianamagda

adrianamagda


Numarul mesajelor : 87
Data de inscriere : 18/08/2010
Localizare : ARAD

probleme unghii gel - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel - Pagina 6 EmptyMier 16 Noi - 9:21

vmarya a scris:
buna fetelor ...dupa ce am scapat de problema cu sigilarea intampin alta acum ...am 2 cliente carora le crapa gelul pe unghie la colturi mentionez ca este protectie pe unghia naturala nu stiu dc? nu se dezlipeste doar crapa si doar pe colturile unghiei ...sa fie prea subtire gelul in ideea ca incerc sa fac unghiile cat mai subtiri sa nu fie inestetice sau sar putea sa fie de vine finishul care il am de ceva vrema adica cam 1 an si ceva (fiindca am luat atunci 2 ) astept pareri ms mult

Poate fi o cauza faptul ca faci unghiile prea subtiri si atunci nu sunt rezistente la socuri. Cateodata mai imi crapau si mie unghiile cand le faceam prea subtiri si bombeul nu atat de pronuntat cat ar fi trebuit. Daca era de la finish iti crapau de cand ai fi inceput sa-l folosesti. Ar trebui sa aibe garantie 2 ani .

Sus In jos
vmarya

vmarya


Numarul mesajelor : 116
Data de inscriere : 19/05/2010
Varsta : 41
Localizare : mures

probleme unghii gel - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel - Pagina 6 EmptyJoi 17 Noi - 1:48

ms mult de tot adrianamagda ce m-as face fara tine ms mult
Sus In jos
Anda luz

Anda luz


Numarul mesajelor : 83
Data de inscriere : 17/05/2011
Varsta : 35
Localizare : Focsani

probleme unghii gel - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel - Pagina 6 EmptyJoi 17 Noi - 11:12

vmarya, si eu sunt de aceeasi parere.
dat fiind faptul ca nu ai tips si nici reconstructie, va trebui sa pui un strat destul de consistent pana pe varfuri. gelul este mult mai casant pe unghia naturala. astfel trebuie sa formezi un strat rezistent. nu iti fa griji ca o sa se vada urat. pt ca nu este asa.

spor la treaba :*
Sus In jos
https://www.facebook.com/profile.php?id=100002267337473
vmarya

vmarya


Numarul mesajelor : 116
Data de inscriere : 19/05/2010
Varsta : 41
Localizare : mures

probleme unghii gel - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel - Pagina 6 EmptyJoi 17 Noi - 11:15

ms mult anda luz mssss
Sus In jos
adrianamagda

adrianamagda


Numarul mesajelor : 87
Data de inscriere : 18/08/2010
Localizare : ARAD

probleme unghii gel - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel - Pagina 6 EmptyJoi 17 Noi - 23:55

vmarya a scris:
ms mult de tot adrianamagda ce m-as face fara tine ms mult
Cu placere, vmarya!

Sus In jos
maria-madalina




Numarul mesajelor : 7
Data de inscriere : 01/11/2011

probleme unghii gel - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel - Pagina 6 EmptyLun 21 Noi - 23:57

Buna! Va rog spunet-mi si mie ce se intampla daca am uitat sa aplic primerul knd am facut intretinerea? ast rasp . Multumesc!
Sus In jos
claudela

claudela


Numarul mesajelor : 177
Data de inscriere : 26/12/2010
Varsta : 38
Localizare : Focsani

probleme unghii gel - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel - Pagina 6 EmptyMar 22 Noi - 3:50

E posibil sa se desprinda gelul la baza unghiei....
Sus In jos
Zoozooliciouse




Numarul mesajelor : 1
Data de inscriere : 29/12/2011

probleme unghii gel - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel - Pagina 6 EmptyJoi 29 Dec - 6:03

Am si eu o problema. O nelamurire de fapt.Desenul pe unghie cand se efectueaza? intre cele 2 straturi de gel(in cazul french-ului) sau duce cele doua straturi+french?
Sus In jos
claudela

claudela


Numarul mesajelor : 177
Data de inscriere : 26/12/2010
Varsta : 38
Localizare : Focsani

probleme unghii gel - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel - Pagina 6 EmptyJoi 29 Dec - 7:31

Dupa, pe suprafata matuita....
Sus In jos
kyka

kyka


Numarul mesajelor : 9
Data de inscriere : 10/12/2009
Varsta : 42

probleme unghii gel - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel - Pagina 6 EmptyMier 25 Ian - 2:28

fetelor va rog sa ma ajutati! in general nu am probleme cu unghiutele dar la fetele care au unghiile plate imi intra aer. ce as putea sa fac sa rezolv problema? va multumesc
Sus In jos
Anda luz

Anda luz


Numarul mesajelor : 83
Data de inscriere : 17/05/2011
Varsta : 35
Localizare : Focsani

probleme unghii gel - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel - Pagina 6 EmptyLun 30 Ian - 7:32

kyka a scris:
fetelor va rog sa ma ajutati! in general nu am probleme cu unghiutele dar la fetele care au unghiile plate imi intra aer. ce as putea sa fac sa rezolv problema? va multumesc

iti intra aer unde anume? sub gel? sau te referi sub tips dupa ce il lipesti? explica un pic mai detaliat ca sa te putem ajuta.
Sus In jos
https://www.facebook.com/profile.php?id=100002267337473
mariadelina

mariadelina


Numarul mesajelor : 8
Data de inscriere : 17/01/2012
Varsta : 31
Localizare : Sibiu

probleme unghii gel - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel - Pagina 6 EmptyLun 30 Ian - 11:12

fetelor folositi geluri "gel it! by EzFlow" ? sunt cat de cat ok? Very Happy
Sus In jos
mariadelina

mariadelina


Numarul mesajelor : 8
Data de inscriere : 17/01/2012
Varsta : 31
Localizare : Sibiu

probleme unghii gel - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel - Pagina 6 EmptyLun 30 Ian - 11:28

sau sina... ?
Sus In jos
kyka

kyka


Numarul mesajelor : 9
Data de inscriere : 10/12/2009
Varsta : 42

probleme unghii gel - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel - Pagina 6 EmptyLun 30 Ian - 13:42

Anda luz, nu la tipsuri ma refer ci la unghiile naturale. Daca folosesc tipsuri nu am probleme ci doar in cazul unghiilor naturale care nu au forma normala ci sunt plate. Imi intra aer pe lateral si la radacina unghiei.
Sus In jos
Anda luz

Anda luz


Numarul mesajelor : 83
Data de inscriere : 17/05/2011
Varsta : 35
Localizare : Focsani

probleme unghii gel - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel - Pagina 6 EmptyMar 31 Ian - 11:42

ciudata treaba. de diferenta asta nu am auzit .. stiu la tips ca trebuie potrivit in fuunctie de foorma ungiei, insa in rest nu am intalnit problema asta. crezi ca ar putea fi si altele cauzele? urmaresti exact pasii? \
fetelor vreo idee?
Sus In jos
https://www.facebook.com/profile.php?id=100002267337473
kyka

kyka


Numarul mesajelor : 9
Data de inscriere : 10/12/2009
Varsta : 42

probleme unghii gel - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel - Pagina 6 EmptyMar 31 Ian - 11:51

alte cauze nu gasesc din moment ce urmez pasii ca la restul fetelor.
Sus In jos
mariadelina

mariadelina


Numarul mesajelor : 8
Data de inscriere : 17/01/2012
Varsta : 31
Localizare : Sibiu

probleme unghii gel - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel - Pagina 6 EmptyMier 1 Feb - 8:58

Fetelor, daca folosesc oja la french si apoi pun gel peste este ok? va tine? sau daca folosesc oja la diverse modele ..? zambet larg
Sus In jos
maggix

maggix


Numarul mesajelor : 183
Data de inscriere : 05/08/2011
Varsta : 36
Localizare : bucuresti

probleme unghii gel - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel - Pagina 6 EmptyMier 1 Feb - 11:11

mariadelina a scris:
Fetelor, daca folosesc oja la french si apoi pun gel peste este ok? va tine? sau daca folosesc oja la diverse modele ..? zambet larg

Buna, poti folosi oja, pe suprafata matuita, lasi bine sa se usuce pt ca daca nu este bine uscata o sa sara la un moment dat, apoi vi cu stratul de constructie, sigilezi bine marginile si e ok....a si inca ceva, eu nu dau cu oja si pe marginea unghiei ca sa pot sigila cu gel si nu am probleme. Very Happy
Sus In jos
mariadelina

mariadelina


Numarul mesajelor : 8
Data de inscriere : 17/01/2012
Varsta : 31
Localizare : Sibiu

probleme unghii gel - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel - Pagina 6 EmptyJoi 2 Feb - 4:18

iti multumesc frumos pentru ajutor.
nu sunt sigura ca am inteles exact ce trebuie. pun oja la inceput pe suprafata matuita sau pot si la sfarsit (ex inainte de ult strat de gel) ? :D
Sus In jos
mariadelina

mariadelina


Numarul mesajelor : 8
Data de inscriere : 17/01/2012
Varsta : 31
Localizare : Sibiu

probleme unghii gel - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel - Pagina 6 EmptyJoi 2 Feb - 4:43

se pot introduce unghiile in lampa(cu oja proaspat aplicata)?se usuca mai repede?
Sus In jos
maggix

maggix


Numarul mesajelor : 183
Data de inscriere : 05/08/2011
Varsta : 36
Localizare : bucuresti

probleme unghii gel - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel - Pagina 6 EmptyJoi 2 Feb - 10:38

oja o aplici inainte de stratul de contructie, doar sub finish mie nu mi-a tinut..si bagi oja in lampa doar daca este cu uscare la uv, o oja normala o bagi degeaba ca nu se usuca mai repede.
Sus In jos
Admin_Coralia

Admin_Coralia


Numarul mesajelor : 684
Data de inscriere : 31/12/1969
Varsta : 37
Localizare : BUCURESTI

probleme unghii gel - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel - Pagina 6 EmptyJoi 2 Feb - 13:39

kyka a scris:
Anda luz, nu la tipsuri ma refer ci la unghiile naturale. Daca folosesc tipsuri nu am probleme ci doar in cazul unghiilor naturale care nu au forma normala ci sunt plate. Imi intra aer pe lateral si la radacina unghiei.

Kyka, cum indepartezi cuticulele? Folosesti pila electrica?
Sus In jos
https://www.facebook.com/coralia.nails
kyka

kyka


Numarul mesajelor : 9
Data de inscriere : 10/12/2009
Varsta : 42

probleme unghii gel - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel - Pagina 6 EmptyVin 3 Feb - 1:26

Buna Coralia. Nu am pila electrica. Folosesc un instrument metalic pt. indepartarea cuticulelor si apoi buferul. Mi-am cumparat si un nail prep, folosesc doar primer acum, poate ma ajuta sau sa incerc sa-i pun gel de la o alta firma? Se poate ca unghiile ei sa "respinga" un anumit gel?
Sus In jos
Baby94

Baby94


Numarul mesajelor : 29
Data de inscriere : 17/11/2011
Varsta : 29
Localizare : Ploiesti

probleme unghii gel - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel - Pagina 6 EmptyJoi 9 Feb - 5:17

Buna fetele.Nu prea am mai intrat de mult pe aici din lipsa de timp:d Am revenit si eu cu o intreabare. Folosesc un gel 3in1 adus din germania comandat de pe un anume site cu produse pt unghii. Problema este ca deseori crapa sau pur si simplu se cojeste langa cuticula.care sa fie problema? Mie de exemplu nu mi se intampla dar la alte fete mai patesc sa se fisureze sau sa crape.
Sus In jos
mariadelina

mariadelina


Numarul mesajelor : 8
Data de inscriere : 17/01/2012
Varsta : 31
Localizare : Sibiu

probleme unghii gel - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel - Pagina 6 EmptySam 11 Feb - 8:19

Am si eu o problema..Smile
I-am facut azi unghiile unei tipe, gel pe unghia naturala. Am matuit unghia, am pus primer, gel-baza. Apoi dupa ce s-a uscat am matuit din nou, am facut french-ul cu alb(oja), dupa ce s-a uscat am dat un strat de oja roz peste. am ast sa se usuce si am aplicat doua straturi de gell si la final finish.
o sa tina? ...
Sus In jos
Yrolf




Numarul mesajelor : 25
Data de inscriere : 04/05/2011

probleme unghii gel - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel - Pagina 6 EmptySam 11 Feb - 10:57

mariadelina a scris:
Am si eu o problema..Smile
I-am facut azi unghiile unei tipe, gel pe unghia naturala. Am matuit unghia, am pus primer, gel-baza. Apoi dupa ce s-a uscat am matuit din nou, am facut french-ul cu alb(oja), dupa ce s-a uscat am dat un strat de oja roz peste. am ast sa se usuce si am aplicat doua straturi de gell si la final finish.
o sa tina? ...

Bună!

În general nu se şterge primul strat de gel, cel de bază, pentru că se nu se mai face aderentă cum trebuie. Până acum nu am auzit să fie geluri la care primul strat se şterge!
Asta ar fi o chestie.

O a2-a chestie ar fi french-ul din ojă, care în cazul în care oja nu este uscată perfect, vârful sare, se ciobeşte, decojeşte....fiecare poate păţi diverse. Cel mai indicat este să-l faci cu gel, nu cu ojă!

Sper să nu fie cazul şi la tine şi să-i reziste unghuţele fără probleme!
Sus In jos
ingeras




Numarul mesajelor : 9
Data de inscriere : 21/02/2012

probleme unghii gel - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel - Pagina 6 EmptyMier 22 Feb - 10:47

Buna dragele mele !
As vrea sa ma ajutati cu cateva sfaturi.
De cateva luni imi pun la cineva unghii cu gel ,acum m-am hotarat sa imi cumpar ce imi trebuie si sa mi le fac acasa.
As vrea sa stiu ce imi trebuie pentru inceput.
sa imi cumpar un kit?este bun? cat tin unghiile facute cu produsele de la acest kit?
Tin sa precizez ca ale mele tin 4 saptamani.
As vrea un sfat sa imi cumpar lampa separat si gelurile separat ?
as vrea sa imi recomandati produse pentru fiecare pas
.va rog sa ma ajutati!!!!
Au mai fost persoane care au inceput sa puna unghii cu gel fara curs?? au reusit???
Astept raspunsul vostru!!!! VA MULTUMESC
Sus In jos
maggix

maggix


Numarul mesajelor : 183
Data de inscriere : 05/08/2011
Varsta : 36
Localizare : bucuresti

probleme unghii gel - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel - Pagina 6 EmptyMier 22 Feb - 13:44

Buna, parerea mea este ca nu prea e rentabil sa iti faci tu singura unghiile acasa..pt ca daca vrei ceva de calitate te costa destul de mult materialele, daca iti iei produse ieftine ai sa ai mereu probleme, ba cu aer, ba o sa crape sau nu o sa arate ok.

Si in plus pare foarte usoara aceasta meserie...dai cu pila, dai cu gel, dar nu este deloc asa..in mod normal iti trebuie un curs, pt ca sunt foarte multe lucruri de care trebuie tinut cont, insa nu este imposibil de invatat, de asta este si acest forum tocmai ca sa ne putem ajuta intre noi.
Insa daca ai fi dorit sa faci o meserie din asta, ar fi meritat sa pierzi ore sa citesti forumul, sau sa faci o investitie de cateva milioane bune.

Asta e doar parerea mea, eu si asa ma chinui cand vine vorba sa imi fac eu unghiile mai ales ca dureaza mult mai mult decat dureaza cand le fac clientelor, si eu as prefera sa merg undeva sa mi le faca Smile
Acum mai asteapta sfaturi de la fetele care fac asta doar pt ele si vezi cat de rentabil li se pare lor Very Happy
Sus In jos
Yrolf




Numarul mesajelor : 25
Data de inscriere : 04/05/2011

probleme unghii gel - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel - Pagina 6 EmptyMier 22 Feb - 23:20

La început mi le făceam doar mie şi încă la vreo 2 fete, bune prietene! M-a încântat că le pot face eu...când vreau şi cum vreau! Ei bine...n-a prea fost aşa....este muuult mai greu decât pare şi absolut deloc rentabil!! De ex: pe an dai 1200 de lei să te duci să-ţi faci unghiiile şi ca să-ţi cumperi toate cele necesare (de calitate) te costă cel puţin 2000 de lei, sumă care într-un an poate creşte! Îţi dă cu minus, nu-i aşa? pale

Eu după câteva luni m-am convins că trebuie să mă dezvolt...şi am început să primesc şi cliente şi să-mi recuperez investiţia!

Nu-mi pare rău că am procedat aşa, pentru că până la urmă am reuşit să mă descurc....dar din păcate nu toate fetele au norocul ăsta, mai ţine şi de plăcerea cu care faci unghiuţele şi de cât de mult de implici.

Iar când vine vorba să mi le fac mie....ca şi maggix...tare aş vrea să mi le facă altcineva uneori! Embarassed
Sus In jos
ingeras




Numarul mesajelor : 9
Data de inscriere : 21/02/2012

probleme unghii gel - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel - Pagina 6 EmptyMier 22 Feb - 23:25

Buna ! pentru inceput vreau sa ma invat pe unghiile mele si a prietenelor iar mai tarziu sa avansez. Ce imi recomandati? un kit sau sa iau produsele separat !
Deci daca imi iau produseke nu iau pentru o singura persoana ci pentru mai multe ..
Va rog sa ma ajutati !
Multumesc Maggix pentru parere Very Happy sarut
Sus In jos
maggix

maggix


Numarul mesajelor : 183
Data de inscriere : 05/08/2011
Varsta : 36
Localizare : bucuresti

probleme unghii gel - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel - Pagina 6 EmptyJoi 23 Feb - 1:20

Pai eu te-as indruma spre un kit, pt ca automat le iei un pic mai ieftine daca faci o socoteala la fiecare separat..si le gasesti cu tot ce iti trebuie si nu iti mai bati tu singura capul ce sa iti mai iei.
E important sa ai o lampa cu 4 neoane de 9w, te-ar ajuta f mult si o freza, insa la inceput daca nu o sa iti permiti sa faci o investitie prea mare poti sa faci doar cu pila, cu toate ca ai mai mult de munca..trebuie sa te decizi cu ce o sa lucrezi, cu tips-uri sau constructie ( eu ti-as recomanda sa incepi cu tips-urile pt ca o sa iti fie mai usor la inceput).
In rest, trebuie sa te decizi la o firma de unde sa iti achizitionezi toate cele..aici pe forum gasesti multe pareri..eu lucrez cu tiger, insa pt tine acum, mai ales ca o sa faci multa practica , o sa fie destul de scump..iti recomand sa te uiti pe la get nails, crystal nails, janet..si vezi ce iti mai recomanda si fetele Very Happy
Sus In jos
aniela

aniela


Numarul mesajelor : 93
Data de inscriere : 17/10/2010
Varsta : 35
Localizare : Ghimbav

probleme unghii gel - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel - Pagina 6 EmptyVin 24 Feb - 10:59

Buna seara fetelor!

De mult timp nu am mai avut probleme cu aerul, vin fetele la intretinere la o luna sau chiar 2 (mai rar) si au unghiutele ok, iar daca sunt rupte sunt asa din vina lor.

De curand a venit o tipa, care nu mai avea gel de vreo 6 luni. I-am facut constructie, si a venit cu ele intregi si fara aer dupa o luna (mentionez ca la telefon mi-a spus ca o dor unghiile cand cresc). De pilit, nu pilesc mult deci nu cred ca asta e problema. Am facut intretinere, si dupa 2 saptamani ma suna si imi zice ca are aer la toate unghiile. Am chemat-o la mine si intr-adevar erau 5 cu aer dar celelalte erau ok (exagerase ea putin). A zis ca o dor, si le avea si putin rosii, dar nu partea de sub gel. Cu o zi inainte de a veni iar la intretinere a avut o cadere de calciu, de a luat-o cu salvarea. Am facut iar intretinere, acum ma suna si imi spune ca are la toate unghiile aer si ca arata rau (eu nu le-am vazut). A zis ca de data asta nu o mai dor si nu le mai are rosii (au trecut tot vreo 2 saptamani; in acest timp a facut tratament cu calciu). Maine vine la intretinere.

Acum va intreb: Oare de ce se intampla asta? Nu gasesc explicatie. Sa aiba lipsa de Ca legatura cu asta? E foarte ciudat, e singura clienta care se plange de asa ceva. Nu inteleg ce are. Va rog sa ma ajutati.

Va multumesc frumos si va doresc o seara minunata!
Sus In jos
Moderator_iulia_vero

Moderator_iulia_vero


Numarul mesajelor : 354
Data de inscriere : 10/12/2009
Varsta : 37

probleme unghii gel - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel - Pagina 6 EmptySam 25 Feb - 4:26

aniela a scris:
Buna seara fetelor!

De mult timp nu am mai avut probleme cu aerul, vin fetele la intretinere la o luna sau chiar 2 (mai rar) si au unghiutele ok, iar daca sunt rupte sunt asa din vina lor.

De curand a venit o tipa, care nu mai avea gel de vreo 6 luni. I-am facut constructie, si a venit cu ele intregi si fara aer dupa o luna (mentionez ca la telefon mi-a spus ca o dor unghiile cand cresc). De pilit, nu pilesc mult deci nu cred ca asta e problema. Am facut intretinere, si dupa 2 saptamani ma suna si imi zice ca are aer la toate unghiile. Am chemat-o la mine si intr-adevar erau 5 cu aer dar celelalte erau ok (exagerase ea putin). A zis ca o dor, si le avea si putin rosii, dar nu partea de sub gel. Cu o zi inainte de a veni iar la intretinere a avut o cadere de calciu, de a luat-o cu salvarea. Am facut iar intretinere, acum ma suna si imi spune ca are la toate unghiile aer si ca arata rau (eu nu le-am vazut). A zis ca de data asta nu o mai dor si nu le mai are rosii (au trecut tot vreo 2 saptamani; in acest timp a facut tratament cu calciu). Maine vine la intretinere.





Acum va intreb: Oare de ce se intampla asta? Nu gasesc explicatie. Sa aiba lipsa de Ca legatura cu asta? E foarte ciudat, e singura clienta care se plange de asa ceva. Nu inteleg ce are. Va rog sa ma ajutati.

Va multumesc frumos si va doresc o seara minunata!



Nu inteleg nici eu ce eu cu inrositul unghiutelor naturale (poate a facut ceva si s-a cam lovit la ele , cine stie) Dar acum cu ultima intretinere exista si posibilitate ca medicamentele care le-a luat in concetratie mare sa ii respinga gelul de pe unghiute. Pt ca dupa o cadere de genul asta nu ti se administreaza doar calciu ci si alte vitamine ca sa il fixeze plus medicamente de imunizare.
Deci daca nu ai avut pana acum probleme este foarte posibil, incearca sa ii mai faci o data intretinerea si sa ii pui primer si bonding gel si vezi ce se intampla.


Eu am patit cu o clienta care a avut pneumonie si a facut tratament intensiv cu antibiotice si cand a venit la intretinere a venit cu cateva unghii si alea pline de aer ceea ce nu se intampla inainte.
Sus In jos
aniela

aniela


Numarul mesajelor : 93
Data de inscriere : 17/10/2010
Varsta : 35
Localizare : Ghimbav

probleme unghii gel - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel - Pagina 6 EmptyDum 26 Feb - 9:41

iulia_vero a scris:
aniela a scris:
Buna seara fetelor!

De mult timp nu am mai avut probleme cu aerul, vin fetele la intretinere la o luna sau chiar 2 (mai rar) si au unghiutele ok, iar daca sunt rupte sunt asa din vina lor.

De curand a venit o tipa, care nu mai avea gel de vreo 6 luni. I-am facut constructie, si a venit cu ele intregi si fara aer dupa o luna (mentionez ca la telefon mi-a spus ca o dor unghiile cand cresc). De pilit, nu pilesc mult deci nu cred ca asta e problema. Am facut intretinere, si dupa 2 saptamani ma suna si imi zice ca are aer la toate unghiile. Am chemat-o la mine si intr-adevar erau 5 cu aer dar celelalte erau ok (exagerase ea putin). A zis ca o dor, si le avea si putin rosii, dar nu partea de sub gel. Cu o zi inainte de a veni iar la intretinere a avut o cadere de calciu, de a luat-o cu salvarea. Am facut iar intretinere, acum ma suna si imi spune ca are la toate unghiile aer si ca arata rau (eu nu le-am vazut). A zis ca de data asta nu o mai dor si nu le mai are rosii (au trecut tot vreo 2 saptamani; in acest timp a facut tratament cu calciu). Maine vine la intretinere.






Acum va intreb: Oare de ce se intampla asta? Nu gasesc explicatie. Sa aiba lipsa de Ca legatura cu asta? E foarte ciudat, e singura clienta care se plange de asa ceva. Nu inteleg ce are. Va rog sa ma ajutati.

Va multumesc frumos si va doresc o seara minunata!



Nu inteleg nici eu ce eu cu inrositul unghiutelor naturale (poate a facut ceva si s-a cam lovit la ele , cine stie) Dar acum cu ultima intretinere exista si posibilitate ca medicamentele care le-a luat in concetratie mare sa ii respinga gelul de pe unghiute. Pt ca dupa o cadere de genul asta nu ti se administreaza doar calciu ci si alte vitamine ca sa il fixeze plus medicamente de imunizare.
Deci daca nu ai avut pana acum probleme este foarte posibil, incearca sa ii mai faci o data intretinerea si sa ii pui primer si bonding gel si vezi ce se intampla.


Eu am patit cu o clienta care a avut pneumonie si a facut tratament intensiv cu antibiotice si cand a venit la intretinere a venit cu cateva unghii si alea pline de aer ceea ce nu se intampla inainte.


Multumesc frumos de raspuns. Acum i le-am dat jos si am zis sa faca o pauza. Spor la unghiute.
Sus In jos
flory_90

flory_90


Numarul mesajelor : 12
Data de inscriere : 29/08/2011
Varsta : 34
Localizare : Buzau

probleme unghii gel - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel - Pagina 6 EmptyMar 6 Mar - 4:36

claudela a scris:
Nu au un primer special CCN. Mie mi-a spus cel care le vinde ca le ia din Moldova impreuna cu niste primer cu acid, destul de urat mirositor. Eu asa am. Oricum am inteles ca tin cu orice, dar ca cel cu acid este cel mai potrivit. Tot de la el am luat unul cu un fluture pe ambalaj care se usuca la UV. Spun si eu ce stiu....lalagabi utilizeaza de mai mult timp ca mine. De la ea stiu mai multe...Smile pupici

Buna! am citit conversatia voastra si am vazut ca ziceai de un primer cu un fluturas pe ambalaj... si eu am unul cu un fluture mov.. Bond aid de numeste.(nu stiu daca e la fel ca al tau) mie mi se pare bun dar din pacate acum nu il mai gasesc sa.l cumpar(nu stiu ce o sa fac cand mi se termina)
Sus In jos
Admin_Coralia

Admin_Coralia


Numarul mesajelor : 684
Data de inscriere : 31/12/1969
Varsta : 37
Localizare : BUCURESTI

probleme unghii gel - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel - Pagina 6 EmptyJoi 8 Mar - 12:52

kyka a scris:
Buna Coralia. Nu am pila electrica. Folosesc un instrument metalic pt. indepartarea cuticulelor si apoi buferul. Mi-am cumparat si un nail prep, folosesc doar primer acum, poate ma ajuta sau sa incerc sa-i pun gel de la o alta firma? Se poate ca unghiile ei sa "respinga" un anumit gel?

Buna Kyka. Eu cred ca cel mai bine ar fi sa ne trimiti o poza cu acele unghiute de care vorbesti, imediat dupa aplicare si cand vine clienta la intretinere. Ma gandesc ca le cunosti deja pe fetele la care ai aceasta problema, asa ca stii la cine sa faci poza. Asa vom vedea cel mai bine si te putem ajuta Smile

O zi frumoasa! flower
Sus In jos
https://www.facebook.com/coralia.nails
Continut sponsorizat





probleme unghii gel - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: probleme unghii gel   probleme unghii gel - Pagina 6 Empty

Sus In jos
 
probleme unghii gel
Sus 
Pagina 6 din 7Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» pro sau contra unghii tehnice?depinde!
» Ros unghii!!..Help!
» Tratamente unghii naturale

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
***unghii tehnice*** :: intrebari frecvente-
Mergi direct la: